Autor Téma: Sucho  (Přečteno 3133 krát)

SoňaR

• Host
Re: Sucho
« Odpověď #200 kdy: Únor 15, 2020, 08:49:02 odpoledne »
A ještě jedna zpráva k tématu... možnost, jak se v budoucnu se suchem aspoň částečně "poprat"

Výzkumníci zkoušejí, jak udržet vodu v půdě. Pomoci má lignit

Lignit společně s uměle vyrobeným hydroabsorbentem mají zvýšit odolnost půdy proti suchu. Přesněji zlepšit její schopnost udržet vodu, pokud už na ni nějaká spadne. Tak se dá laicky popsat unikátní experiment, na kterém nyní pracují výzkumníci ze společnosti Oseva vývoj a výzkum Zubří spolu s vědci ze Zahradnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/sucho-voda-puda-zadrzeni-vyzkum-lignit-hydroabsorbent-oseva-zubri.A200205_531114_zlin-zpravy_ras

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #201 kdy: Únor 17, 2020, 03:37:34 odpoledne »
Uznávám že jsem to nestudoval - info o tom hydroabsorbentu.
Každopádně se mi moc nelíbí idea vyrábět něco v továrnách a sypat to na pole/louku aby to pomohlo zadržet vodu. Breberky v zemině, když je zdravá v kombinaci s trochou "biouhlu" je záležitost ověřená za tisíce let, funguje a prospívá půdnímu životu. Řešení problémů takto "inženýrsky" s tím že až díky tomu vznikde problém další se opět bude dalším inženýrským řešením záplatovat  P:-/
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #202 kdy: Únor 17, 2020, 09:57:23 odpoledne »
Bohužel musím (no dobrá, SoňoR - nemusím - jenže já stejně zase "musím") reagovat:

např. Indiáni měli po tisíce let "něco" ohledně půdy vyzkoušeného, např. Rudolf Steiner něco "někde" před 100 lety vyčetl a ověřil: půda je živý organizmus.

Aplikovat na živý organizmus přírody něco průmyslově umělého je vysloveně proti přírodě, a tudíž se "to" dřív nebo později zákonitě nějak blbě zvrtne. Třeba jak ta smrková monokultura, proti které "se" marně bojovalo už 30-40 tak úžasně "úspěšných" let. Podobně, jako se to už v zahraničí ví o řepkovém "zázraku" na orné půdě.

Offline Lucina

« Odpověď #203 kdy: Únor 19, 2020, 04:44:04 odpoledne »
Strýc a další vinaři do toho hydrogelu už nějaký rok sází, vozim jim to z Oslavanu. My do toho taky sázíme stromky, keře a révu. Je to vyrobené, ale nezávadné a réva naroste i dva metry.

Offline šotek

« Odpověď #204 kdy: Únor 19, 2020, 05:05:22 odpoledne »
Strýc a další vinaři do toho hydrogelu už nějaký rok sází, vozim jim to z Oslavanu. My do toho taky sázíme stromky, keře a révu. Je to vyrobené, ale nezávadné a réva naroste i dva metry.

Budu jen zvědavý, o biouhlu/dřevěném uhlí z ověřených surovin jste se nezamýšleli? Hydrogel prý funkční vydrží jen 5-7 let (dle dokumentace), nevím co se s ním potom stane. Netvrdím že to co píšou o sorpci nefunguje.

Offline Lucina

« Odpověď #205 kdy: Únor 19, 2020, 10:51:12 odpoledne »
Dřevěné uhlí se ve většim množství blbě shání, je to drahé, do půdy se dává roky, nemužeš to jeden rok rozhodit a sázet, tak tam několik let nic nemůžeš mít, vodu taky zadržuje, ale o moc míň. Dávame to do kompostu, když se podaří sehnat. Hnoje je taky málo. To se všecko dělá průběžně, aby se dalo i sklízet, ale sucho je velké. Hydrogel je řešení na teď. Nové sazenice nechcípou a dává se to i pod velké stromy.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #206 kdy: Únor 20, 2020, 04:13:08 odpoledne »
A jaká je cena toho bioúhlu, hydrogelu....já do těžké jílovité půdy zabravil asi 10 kg koňského pilinového hnoje na m2...do hloubky cca 30 cm. Fůru hnoje jsem pořídil za cenu nafty do traktoru. Výsledkem je kyprá odlehčená půdy. Původní jím buď bylo bahno nebo beton....nyní mám pocit, že i ty piliny sají vodu a dá se to mnohem snáze obdělávat.

Online Jarek26

« Odpověď #207 kdy: Únor 20, 2020, 06:06:36 odpoledne »
Neviem či lignit je náš alginit, ale alginit je podľa mňa super. Biouhel si vieš vyrobiť sám a podľa mňa je v zemi tiež dobrý.

Alginit - prírodné minerálne eko-bio hnojivo

Špecifikácia a účinky:

Organogenní sediment patriaci medzi olejové bridlice (dechtové bridlice), ktorý vznikol pôsobením primitívnych rias zo skupiny zelených rias (Botryococcus braunii), ktoré majú vysokú prirodzenú vlhkosť, plasticitu, relatívne nízku hmotnosť a vysokú pórovitosť.
    Svojimi unikátnymi vlastnosťami je regulátorom vody do rastlinných pletív (1 kg Alginitu je schopné molekulárno viazať a udržať až 1,7 l vody), je stimulátorom aj štartérom pre rastliny.
    Mimoriadny prírodný produkt, ktorý má široké využitie v poľnohospodárstve, vinohradníctve, záhradníctvo, sadárstvo, lesnom hospodárstve, chovateľstvo.
    Možno ho využiť na trávniky, okrasné kríky, kvetinové záhony, záhradné plodiny, izbové, balkónové rastliny, ovocné dreviny, živé ploty, na rekultiváciu pôd a erozívnych plôch.
    Je alternatívou maštaľného hnoja.
    Znižuje sa úmrtnosť sadeníc, zvyšuje výkonnosť pestovaných plodín a úžitkovosť hospodárskych zvierat.
    Je účinný proti suchu, vymŕzaniu, rastliny sú odolnejšie proti chorobám a škodcom.
    Zamedzuje vyplavovanie živín z pôdy, zabraňuje zhutňovanie a vysúšanie pôdy - pôda zostáva kyprá.
    Obsiahnutý vápnik znižuje kyslosť pôdy.
    Má protiplesňové účinky vďaka významnému obsahu bóru.

Zloženie:

obsahuje minerály: montmorillonit, Illit, dolomit, kalcit, aragonit, kremeň, sadra, plagioklas, siderit, magnezit, pyrit, živec draselný
    obsahuje všetky makro i mikroprvky (N, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P2O5, K2O, ...), ktoré sú potrebné pre výživu rastlín (celkom 64 mikro a makro prvkov)
    obsahuje širokú škálu stopových prvkov a ďalšie prvky ako Ti, Co, Ni, Li, Cr ...
    obsahuje až 40% humusu vzniknutého rozpadom druhohorných rias (Alge) a až 35% vápnika
    ekologická surovina výhradne na prírodnej báze, neobsahuje žiadne chemikálie a umelé prísady, je bezpečná aj jej likvidácia
    má prirodzene nízky obsah solí a ťažkých kovov
    obsah rizikových prvkov spĺňa zákonom stanovené limity (mg / kg) prípravku:
    kadmium 1, olovo 10, ortuť 1, arzén 20, chróm 50
https://eshop.oslavan.sk/alginit-prirodne-mineralne-eko-bio-hnojivo[1]

Offline šotek

« Odpověď #208 kdy: Únor 20, 2020, 10:12:56 odpoledne »
Dřevěné uhlí se ve většim množství blbě shání, je to drahé, do půdy se dává roky, nemužeš to jeden rok rozhodit a sázet, tak tam několik let nic nemůžeš mít, vodu taky zadržuje, ale o moc míň. Dávame to do kompostu, když se podaří sehnat. Hnoje je taky málo. To se všecko dělá průběžně, aby se dalo i sklízet, ale sucho je velké. Hydrogel je řešení na teď. Nové sazenice nechcípou a dává se to i pod velké stromy.

Biouhel se dá pořídit v big-bagu. Nejde na jedno místo vysypat 10 cm vrstvu, to pak nefunguje. Ideál je ho mixovat s hnojem 1:1 a to pak používat. Je pravda že hydrogel je instantní. Jen co je instantní tak bude mít i nevýhody. Tak to prostě na světě chodí. Já si uhel vyrábím pro svou spotřebu v rádoby kontiki peci, kam nahodím větve z prořezu, vyschlý plevel a podobně. Tudíž "jen práce" Tenhle rok jsem udělal pár stovek litrů uhlu během víkendu.
Ad že nelze sázet do čerstvě přidaného biouhlu se mi nezdá. Prohnojím záhon i tam kde nebylo plánováno přidám uhel a co mělo vyrůst tak tam vyrostlo v klidu. Bude záviset na míře a konkrétních podmínkách...

Offline Lucina

« Odpověď #209 kdy: Únor 20, 2020, 10:56:36 odpoledne »
A jaká je cena toho bioúhlu, hydrogelu....já do těžké jílovité půdy zabravil asi 10 kg koňského pilinového hnoje na m2...do hloubky cca 30 cm. Fůru hnoje jsem pořídil za cenu nafty do traktoru. Výsledkem je kyprá odlehčená půdy. Původní jím buď bylo bahno nebo beton....nyní mám pocit, že i ty piliny sají vodu a dá se to mnohem snáze obdělávat.

Nové víno první roky potřebuje hlavně vodu. Nevim jak piliny, ale sláma vytahuje vodu z půdy a víno pak neroste. Ty ceny hydrogelu se dají najít, ja to sem nechci dávat, aby to nevypadalo jako že dělam reklamu.

Offline Lucina

« Odpověď #210 kdy: Únor 20, 2020, 11:01:35 odpoledne »

Biouhel se dá pořídit v big-bagu. Nejde na jedno místo vysypat 10 cm vrstvu, to pak nefunguje. Ideál je ho mixovat s hnojem 1:1 a to pak používat. Je pravda že hydrogel je instantní. Jen co je instantní tak bude mít i nevýhody. Tak to prostě na světě chodí. Já si uhel vyrábím pro svou spotřebu v rádoby kontiki peci, kam nahodím větve z prořezu, vyschlý plevel a podobně. Tudíž "jen práce" Tenhle rok jsem udělal pár stovek litrů uhlu během víkendu.
Ad že nelze sázet do čerstvě přidaného biouhlu se mi nezdá. Prohnojím záhon i tam kde nebylo plánováno přidám uhel a co mělo vyrůst tak tam vyrostlo v klidu. Bude záviset na míře a konkrétních podmínkách...

Zelenina sázet jde, pro vinohrad a sad, aby to mělo cenu, bys musel to uhlí sypat do půdy několik let než budeš sázet.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #211 kdy: Únor 24, 2020, 08:50:37 odpoledne »
Ačkoliv se to nezdá, spálím za rok cca 5-6 m3 dřeva (okolo 2,5-2,7t) a vznikne mi cca 160-190 kg dřevěnného popela s alkalickou reakcí, množstvím fosroru, draslíku, vápníku. Již někoik let to sypu na záhony a je to výborné na úpravu pH půdy (mám ji spíše kyselou, je to vedle lesa a luk) a naprosto přirozené hnojení. Do cílené výroby bioúhlu se mi nechce, větve ze stříhání stromů a dřevný odpad raději proženu drtičem....mám materiál na mulčování pod keři, aby nezarůstaly plevelem a když se to nechá proschnou, je z toho výborné palivo na zátop. A pokud je třeba pohnojit vydatneji přidám pár autovleků koňských koblížků (jde to po vrstvách a dělám to hlavně když se kompostovala tráva) do kompostu a nechám je alespoň rok odležet....ten kompost co z toho vznikne nám sousedka zahradnice snad i trochu závidí....on se na slunci jakoby matně sametově leskne jako kožich krtka.