Autor Téma: Červený jetel inkarnát  (Přečteno 965 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Červený jetel inkarnát
« kdy: Květen 28, 2017, 03:22:03 odpoledne »
Červený jetel inkarnát roste nedaleko TerraNovy.. Zdál se mi takový, zkrátka nějaký divný, tak jsem ho uškubnul a Sahaw ho identifikoval.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jetel_inkarn%C3%A1t

Co mne na něm zaujalo nejvíce je fakt, že je opylovatelný včelami.

1) medonosnost posoudit nemohu, - dotaz na místní včelaře: dá se považovat za rostlinu zajímavou pro včelaře?

2) schopnost jetelu vytvářet hlízky s dusíkem u kořínků, zůstala u tohoto kultivaru zachována?

3) mám se pokusit nasbírat nějaké hlavičky na semínka a ty  rozsívat na zahradě?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Červený jetel inkarnát
« Odpověď #1 kdy: Květen 28, 2017, 04:25:36 odpoledne »
Hlavičky bych posbíral asi až po jejich sklizni, však oni nikdy všechno nepokosí. Nebo si semínka koupím, když to bude vypadat vypadaně..

Místní JZD má živočišnou výrobu, takže to zřejmě mají na zkrmení. Tedy, to pole nic moc, možná že to ještě vyroste, ale momentálně ten porost vypadá dost bídně..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Červený jetel inkarnát
« Odpověď #2 kdy: Květen 28, 2017, 11:12:39 odpoledne »
Hlavičky bych posbíral asi až po jejich sklizni, však oni nikdy všechno nepokosí. Nebo si semínka koupím, když to bude vypadat vypadaně..

Místní JZD má živočišnou výrobu, takže to zřejmě mají na zkrmení. Tedy, to pole nic moc, možná že to ještě vyroste, ale momentálně ten porost vypadá dost bídně..

Já mám na zahradě jetel plazivý odrůdu Klement - objednávám v Agrogenu. Kvete bíle, je víceletý nebo trvalý, nevím, prostě je tam pořád :) Výška cca 10cm max. nemusí se kosit, vyživuje půdu a je to travička na chození moc příjemná  <3 a včelkám se taky líbí. Doporučuje se sít kolem mladých stromků, nemusíte obžínat plus vyživují půdu. Zatím jedinou nevýhodu vidím v tom, že jsem v něm ještě nikdy nenašla čtyřlístek, ale ten já nenajdu skoro nikde, takže je dost možné, že tam přecijen jsou, taková Soňa by je tam určitě našla  8)
Vždyť jsem to říkala..

SoňaR

  • Host
Re: Červený jetel inkarnát
« Odpověď #3 kdy: Květen 29, 2017, 08:39:35 dopoledne »
Spíš ne. Čtyřlístky i pětilístky jsem nacházela zásadně jen na jednom místě, kde jsme měli jetel pro králíky... říkali jsme mu proto "čtyřlístkový" ... ale jinak jsem na hledání čtyřlístků antitalent  :D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Červený jetel inkarnát
« Odpověď #4 kdy: Květen 29, 2017, 06:35:51 odpoledne »
Není nad chov nenáročných plemen skotu..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Červený jetel inkarnát
« Odpověď #5 kdy: Květen 30, 2017, 12:00:11 dopoledne »
Hlavičky bych posbíral asi až po jejich sklizni, však oni nikdy všechno nepokosí. Nebo si semínka koupím, když to bude vypadat vypadaně..

Místní JZD má živočišnou výrobu, takže to zřejmě mají na zkrmení. Tedy, to pole nic moc, možná že to ještě vyroste, ale momentálně ten porost vypadá dost bídně..

Já mám na zahradě jetel plazivý odrůdu Klement - objednávám v Agrogenu. Kvete bíle, je víceletý nebo trvalý, nevím, prostě je tam pořád :) Výška cca 10cm max. nemusí se kosit, vyživuje půdu a je to travička na chození moc příjemná  <3 a včelkám se taky líbí. Doporučuje se sít kolem mladých stromků, nemusíte obžínat plus vyživují půdu. Zatím jedinou nevýhodu vidím v tom, že jsem v něm ještě nikdy nenašla čtyřlístek, ale ten já nenajdu skoro nikde, takže je dost možné, že tam přecijen jsou, taková Soňa by je tam určitě našla  8)

Bílý jetel je nenáročný na stanoviště, nevadí mu trvalé zastínění, ani když se po něm šlape. A že nemá čtyřlístky? Náš dobytek naštěstí žere i trojlístky.  :D

S trvalým stínem nemám žádnou zkušenost, ale můžu potvrdit, že snese trvalou výheň :) A sešlap taky, máme ho právě na cestičkách a takových těch pobytových pláccích, co se na nich člověk válí, když chce ležet na něčem příjemném. (O tom, že to seju kde se dá, protože jsme líní kosit, pomlčím.)
Akorát je třeba vystoupit z komfortní zóny, když se objednává osivo, v Agrogenu má objednávky na starost paní, která se chudák jmenuje Šoustalová (jinak moc milá ženská, co nevím vždy ráda poradí), ale mě je jí vždycky hrozně líto, když jí mám oslovit. Už jsem se naučila se po ní ptát větou "sháním paní inženýrku, tu co má na starosti jetel".
Vždyť jsem to říkala..