Autor Téma: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?  (Přečteno 414 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« kdy: Květen 08, 2017, 02:04:56 odpoledne »
Jak využít z koňského hnoje co nejvíc z něj. Je to čerství hnůj.

Můj způsob je, že na zelenou plochu(trávník) rozházím vrstvu hnoje a to přikryju drnami. A na to dám brambory a pak dám na to trochu zeminy. Druhý je stejny, ale jen udělám kopečky a na to drny a na to cukety/dýně.

Je otázka jestli většina z hnoje neutoče do vzduchu.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #1 kdy: Květen 08, 2017, 10:24:32 odpoledne »
Co takhle místo kočkování vysvětlit Sahawovi, jak je to s tím co nejefektivnějším využitím čerstvého koňského hnoje? Mne to také zajímá..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #2 kdy: Květen 08, 2017, 11:06:43 odpoledne »
do pařeniště nebo skleníku s ním, je výhřevný... a nebo do kompostu, zlepšuje jeho vyzrávání

je to směs s podestýlkou, nebo jen kobylince?

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #3 kdy: Květen 09, 2017, 02:21:59 dopoledne »
Směs je s podestýlkou - sláma a občas něco jako piliny.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Online BartH8

« Odpověď #4 kdy: Listopad 03, 2018, 10:31:27 dopoledne »
Jeden koňař mi říkal že koňský hnůj by měl rok. Nebo dva (nevím už přesně, a taky už si nepamatuji proč  ;D) zrát než se tím bude hnojit. Takže spíš ten kompost...
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Listopad 03, 2018, 11:27:00 dopoledne »
Kone majú dosť črevných parazitov. A zhruba 4 krát sa preto odčervujú. Tiež občas dáke liečivo dostanú.... a aj preto je vhodné hnoj nechať na kôpke odležať.
Iné by to bolo, ak by sa teraz na jeseň rozhádzal a zaoral. Ale čerstvý nie je vhodný na pestovanie koreňovej zeleniny, cesnaku cibule a ani zemiakov. .

A aby zbytočne neležal, tak by sa mohol použiť na spôsob africkej kopy. Čo je jednoduchší spôsob vyvýšeného záhona. Navrch hnoja hlinu, a pestovať obrtekvice, paradajky, papriky, fizulu, repu, kukuricu, zelí...... 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #6 kdy: Listopad 03, 2018, 11:40:46 dopoledne »
Pokud to není do pařeniště, použil bych to do kompostu a nechal alespoň rok odležet. Napadá mě ještě hygienizace pomocí zvýšené teploty.....65oC alespoň 5 dní by ta to mělo také stačit pokud někdo má odpadní teplo. Anebo to neprodyšně uzavřít a sterilizovat ozonem....A pak by se na uvolněné místo nastěhovaly mikroorganismy z půdy....pro většinu lidí asi nedostupné, i když generátory ozonu už jsou docela dostupnou záležitostí i pro obyčejné smrtelníky.

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #7 kdy: Listopad 05, 2018, 12:14:30 odpoledne »
Jeden koňař mi říkal že koňský hnůj by měl rok. Nebo dva (nevím už přesně, a taky už si nepamatuji proč  ;D) zrát než se tím bude hnojit. Takže spíš ten kompost...
Základní zásada:
- kvalitu půdy (= strukturu + úživnost) nejlépe zlepšíme dlouhodobým dodáváním ULEŽELÉHO kompostu do půdy (zarytím, zaoráním).
- kompost získáme z hnoje (= výkaly býložravců + rostlinná podestýlka) a snadno tlejících rostlinných zbytků. Aby se vše rozložilo do stavu nejvhodnějšího pro zlepšení půdy, měl by kompost zrát aspoň rok, lépe dva
- asi nejrychleji kvalitní kompost získáme, když kompost naočkujeme homeopatickými přípravky, jak doporučují zásady biodynamického zemědělství.
Účinnost těchto zásad byla údajně opakovaně vědecky ověřena jakýmsi zemědělským institutem v Potzdam (u východního Berlína) a ruskými vědci v několika letech po Černobylském průseru. S přímým účastníkem těchto výzkumů jsem měl tu čest osobně několikrát hovořit, když asi před 15 roky měl několik seminářů v Nové Vsi u Lomnice nad Popelkou.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #8 kdy: Listopad 05, 2018, 01:06:54 odpoledne »
Já mám pocit, že se tu slučují dvě rozdílné věci - uleželý hnůj a kompost. Takže - čerstvý koňský hnůj se používá do skleníků a pařníků, protože při svém rozkladu produkuje hodně tepla. Můžete ho samozřejmě nechat uležet, tzn. že na velké hromadě leží jen ten hnůj a zráním dochází k částečnému rozkladu, z toho vznikne uleželý hnůj a ten je možné klidně zapravit do půdy na poli, pastvině, zahradě. Nebo můžete čerstvým i uleželým hnojem obohatit kompost, což už je směs s dalšími (většinou) rostlinnými zbytky - tráva, listí, plevel, slupky atd. Jen je potřeba se o ten kompost zejména s větším množstvím koňského hnoje starat - přehazovat, zvlhčovat, dávat pozor na samovznícení. Z toho nám pak vznikne zralý kompost, který můžeme také použít kdekoliv.

Online BartH8

« Odpověď #9 kdy: Listopad 05, 2018, 01:33:06 odpoledne »
Stačí nechat pracovat přírodu. Proč přehazovat. A já si vzpomněl co mi ten koňák říkal  8)
Použiješ čerstvý hnůj a spálíš rostliny.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Listopad 05, 2018, 01:49:35 odpoledne »
Protože kompost potřebuje kyslík, aby se rozkládal (místo hniloby).

Použiješ čerstvý hnůj a spálíš rostliny.
Není to vždy pravda, záleží na druhu hnoje a pod co ho použiješ. Používat čerstvý KOŇSKÝ hnůj do skleníků je běžná praxe. Protože právě ten čerstvý ti tlením vydává nejvíc tepla.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #11 kdy: Listopad 05, 2018, 02:40:22 odpoledne »
Takže, máte li hnoje dost, hnojte s ním tak, jak potřebujete, semínek však koně produkují v čerstvém hnoji hojně. Já pracuju s dvouletým hnojem, vypadá jako černé máslo a tak se s ním i pracuje.Protože ho je méně, než čerstvého a  tak ušetřím jízdy a čas.Ale není vůbec žádný problém čerstvý hnůj zaorat, na podzim po sklizni a na jaře už tam nenaleznete nic, co jste zaorali. Příroda si s tím poradí.Záleží, jak hladová půda je, jakou má strukturu a pod.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #12 kdy: Listopad 05, 2018, 02:58:14 odpoledne »
Votroubku hnojíš koňským hnojem i v sadech? Pokud ano jak jej zapravuješ? Jen okolo knemů nebo snad i mělce zaoráváš? Já dosud hnojil jen okolo knene, ale ztrácí se tím hodně dusíku....většinou jako amoniak z půdy unikne.