Autor Téma: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?  (Přečteno 1264 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« kdy: Květen 08, 2017, 02:04:56 odpoledne »
Jak využít z koňského hnoje co nejvíc z něj. Je to čerství hnůj.

Můj způsob je, že na zelenou plochu(trávník) rozházím vrstvu hnoje a to přikryju drnami. A na to dám brambory a pak dám na to trochu zeminy. Druhý je stejny, ale jen udělám kopečky a na to drny a na to cukety/dýně.

Je otázka jestli většina z hnoje neutoče do vzduchu.




Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #1 kdy: Květen 08, 2017, 10:24:32 odpoledne »
Co takhle místo kočkování vysvětlit Sahawovi, jak je to s tím co nejefektivnějším využitím čerstvého koňského hnoje? Mne to také zajímá..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #2 kdy: Květen 08, 2017, 11:06:43 odpoledne »
do pařeniště nebo skleníku s ním, je výhřevný... a nebo do kompostu, zlepšuje jeho vyzrávání

je to směs s podestýlkou, nebo jen kobylince?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #3 kdy: Květen 09, 2017, 02:21:59 dopoledne »
Směs je s podestýlkou - sláma a občas něco jako piliny.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #4 kdy: Listopad 03, 2018, 10:31:27 dopoledne »
Jeden koňař mi říkal že koňský hnůj by měl rok. Nebo dva (nevím už přesně, a taky už si nepamatuji proč  ;D) zrát než se tím bude hnojit. Takže spíš ten kompost...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #5 kdy: Listopad 03, 2018, 11:27:00 dopoledne »
Kone majú dosť črevných parazitov. A zhruba 4 krát sa preto odčervujú. Tiež občas dáke liečivo dostanú.... a aj preto je vhodné hnoj nechať na kôpke odležať.
Iné by to bolo, ak by sa teraz na jeseň rozhádzal a zaoral. Ale čerstvý nie je vhodný na pestovanie koreňovej zeleniny, cesnaku cibule a ani zemiakov. .

A aby zbytočne neležal, tak by sa mohol použiť na spôsob africkej kopy. Čo je jednoduchší spôsob vyvýšeného záhona. Navrch hnoja hlinu, a pestovať obrtekvice, paradajky, papriky, fizulu, repu, kukuricu, zelí...... 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #6 kdy: Listopad 03, 2018, 11:40:46 dopoledne »
Pokud to není do pařeniště, použil bych to do kompostu a nechal alespoň rok odležet. Napadá mě ještě hygienizace pomocí zvýšené teploty.....65oC alespoň 5 dní by ta to mělo také stačit pokud někdo má odpadní teplo. Anebo to neprodyšně uzavřít a sterilizovat ozonem....A pak by se na uvolněné místo nastěhovaly mikroorganismy z půdy....pro většinu lidí asi nedostupné, i když generátory ozonu už jsou docela dostupnou záležitostí i pro obyčejné smrtelníky.

Nalim

  • Host
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #7 kdy: Listopad 05, 2018, 12:14:30 odpoledne »
Jeden koňař mi říkal že koňský hnůj by měl rok. Nebo dva (nevím už přesně, a taky už si nepamatuji proč  ;D) zrát než se tím bude hnojit. Takže spíš ten kompost...
Základní zásada:
- kvalitu půdy (= strukturu + úživnost) nejlépe zlepšíme dlouhodobým dodáváním ULEŽELÉHO kompostu do půdy (zarytím, zaoráním).
- kompost získáme z hnoje (= výkaly býložravců + rostlinná podestýlka) a snadno tlejících rostlinných zbytků. Aby se vše rozložilo do stavu nejvhodnějšího pro zlepšení půdy, měl by kompost zrát aspoň rok, lépe dva
- asi nejrychleji kvalitní kompost získáme, když kompost naočkujeme homeopatickými přípravky, jak doporučují zásady biodynamického zemědělství.
Účinnost těchto zásad byla údajně opakovaně vědecky ověřena jakýmsi zemědělským institutem v Potzdam (u východního Berlína) a ruskými vědci v několika letech po Černobylském průseru. S přímým účastníkem těchto výzkumů jsem měl tu čest osobně několikrát hovořit, když asi před 15 roky měl několik seminářů v Nové Vsi u Lomnice nad Popelkou.

SoňaR

  • Host
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #8 kdy: Listopad 05, 2018, 01:06:54 odpoledne »
Já mám pocit, že se tu slučují dvě rozdílné věci - uleželý hnůj a kompost. Takže - čerstvý koňský hnůj se používá do skleníků a pařníků, protože při svém rozkladu produkuje hodně tepla. Můžete ho samozřejmě nechat uležet, tzn. že na velké hromadě leží jen ten hnůj a zráním dochází k částečnému rozkladu, z toho vznikne uleželý hnůj a ten je možné klidně zapravit do půdy na poli, pastvině, zahradě. Nebo můžete čerstvým i uleželým hnojem obohatit kompost, což už je směs s dalšími (většinou) rostlinnými zbytky - tráva, listí, plevel, slupky atd. Jen je potřeba se o ten kompost zejména s větším množstvím koňského hnoje starat - přehazovat, zvlhčovat, dávat pozor na samovznícení. Z toho nám pak vznikne zralý kompost, který můžeme také použít kdekoliv.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #9 kdy: Listopad 05, 2018, 01:33:06 odpoledne »
Stačí nechat pracovat přírodu. Proč přehazovat. A já si vzpomněl co mi ten koňák říkal  8)
Použiješ čerstvý hnůj a spálíš rostliny.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #10 kdy: Listopad 05, 2018, 01:49:35 odpoledne »
Protože kompost potřebuje kyslík, aby se rozkládal (místo hniloby).

Použiješ čerstvý hnůj a spálíš rostliny.
Není to vždy pravda, záleží na druhu hnoje a pod co ho použiješ. Používat čerstvý KOŇSKÝ hnůj do skleníků je běžná praxe. Protože právě ten čerstvý ti tlením vydává nejvíc tepla.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #11 kdy: Listopad 05, 2018, 02:40:22 odpoledne »
Takže, máte li hnoje dost, hnojte s ním tak, jak potřebujete, semínek však koně produkují v čerstvém hnoji hojně. Já pracuju s dvouletým hnojem, vypadá jako černé máslo a tak se s ním i pracuje.Protože ho je méně, než čerstvého a  tak ušetřím jízdy a čas.Ale není vůbec žádný problém čerstvý hnůj zaorat, na podzim po sklizni a na jaře už tam nenaleznete nic, co jste zaorali. Příroda si s tím poradí.Záleží, jak hladová půda je, jakou má strukturu a pod.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Jak nejlépe obohatit půdu koňským hnojem?
« Odpověď #12 kdy: Listopad 05, 2018, 02:58:14 odpoledne »
Votroubku hnojíš koňským hnojem i v sadech? Pokud ano jak jej zapravuješ? Jen okolo knemů nebo snad i mělce zaoráváš? Já dosud hnojil jen okolo knene, ale ztrácí se tím hodně dusíku....většinou jako amoniak z půdy unikne.