Autor Téma: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.  (Přečteno 2544 krát)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2673
  • Forum Chedrbí
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #50 kdy: Květen 11, 2017, 08:10:58 dopoledne »
Takže, chápu, že se věcnou stránkou nemůže nikdo zabývat do hloubky, protože by zjistil, že tomu je jinak.Pokud budete mít zásobu zrní, zjistíte, že každá zásoba se musí obměnit.
Náklady na obměnu je čas, kdy člověk musí jít nakoupit zrní a pak odvézt staré zrní chovateli. Taky nějaký benzín. Slepice sní ročně 25-40 kg.

Velká otázka je jestli se do zrní nedostanou broučkové. Tak se nějaké peníze musí dát pro jistotu do těsnosti a odstranění vzduchu ze sudů.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 329
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #51 kdy: Květen 11, 2017, 09:00:18 dopoledne »
Takže, chápu, že se věcnou stránkou nemůže nikdo zabývat do hloubky, protože by zjistil, že tomu je jinak.Pokud budete mít zásobu zrní, zjistíte, že každá zásoba se musí obměnit.Pokud budezte důslední, tak každý rok, pokud méně, tak každé dva roky a pokud na to budete kálet, tak každé tři roky.Chápu, že vás to vůbec nezajímá, ale ekonomika je pro mnohé lidi prioritou a tak budou cyklicky platit za stále tu stejnou věc, stále kupovat, stále vozit a likvidovat. V množství, jak psal sahav, tedy od dvou po tři metráky na osobu.
Tedy záleží, na kolik osob myslíte, stačí jen množství vynásobit počtem osob a už jste na svém množství.Pokud někdo kalkuliuje s nedůvěrou, já kalkuluju s důvěrou.A  funguje mi to naprosto v pohodě. Když nemůžete lidem nic osobního poradit, tak se budete starat o votroubka.Každej sedlák má provozní zásobu nafty, pokud ne, tak je trouba. A jakmile přijde krize, nezaseje, neobdělá a přejde na nouzový a úsporný režim, který zabezpečí produkci potravin, nikoli zisk.Tím ušetří mnoho pohonných hmot pro budoucnost. Co jiného by udělal....
Zajímalo by mne, proč moje názory personifikujete, proč se neustále serete do mé osoby, jaký jsem, s kým chrápu, čím si myju nohy a tak. starejte se o moje názory,o jejich logiku, o jejich smysluplnost a porovnávejte s jinými i svými, nikoli o moji osobu, je to tak složité?A tak by mne zajímalo, čím že provokuju? Že se bráním útokům? Jste normální?


Důvěra je pravděpodobně pošramocená mezi lidmi (uvažuji českou kotlinu) historicky. Co k tomu všechno vedlo, to si diskutujte kdo chce a jak chce. Moje domněnka a nikomu ji nevnucuju, je že obecně lid v české kotlině je bohužel "vyčůraný". Pravděpodobně někdo víc, někdo míň. Pak by mi dávalo smysl že je tu obava o dodržení slibu/dohody.

Další moje domněnka ohledně skladování zásob je(pokud se tedy bavíme o jídle), že pokud něco pěstuju nebo nakupuju, tak to pouze neskladuju, ale taky to normálně jím , čili spotřebovávám, jen toho mám na rok dopředu, a když zásoba poklesne pod nějakou úroveň, tak doplním abych měl stále na rok (ano musí to být logicky skladovatelné věci.). Způsob doplnění závisí na konkrétním skladovaném/jídle/produktu/nazvětesijakchcete.

Domnívám se že pokud kdokoliv skladuje do zásoby tak, že zároveň tyto zásoby nemá na jídelníčku, že to trochu postrádá nejen ekonomicky smysl. Pokud to neuvažuje na obchodování, což s sebou ale nese předpokládám rizika. To je věc každého jak zváží dle svého vědomí a možností.

Domnívám se votroubku, že tu do sebe ryjete, protože co se škádlívá, to se rádo mívá...

Každý má nějaké zkušenosti které si zažil (někdo víc, někdo míň), někdo je prezentuje, někdo zde prezentuje úvahy bez ozkoušení, věřím že označit co je zkušenost a co ne by mohlo někomu i pomoci. Rád bych aby tu nebyly zbytečné roztržky a otázky bez odpovědí. A nakonec, 1000 lidí, minimálně 1000 názorů.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #52 kdy: Květen 11, 2017, 09:06:57 dopoledne »
Když můžu postupně obměňovat konzervy, můžu i zrní. Obilí bývá nejlepvnější po sklizni.
Můžu koupit 3t zrní (nebo q nebo g, jak komu libo) a první rok (třeba) 1/3 zkrmit a další rok doplnit pouze tu chybějící 1/3. A krmím starším obilím. Takže stále mám zásobu čerstvého zrní na setí. Není to žádnej hetrik, ale lepší než nic.

Pokud jsem dostatečně paranoidní, dokonce ani nenakoupím zrní u jednoho dodavatele, ale křečkuju to postupně. Metrák tady, dva tamhle...tím pádem nikdo nemusí vědět kolik toho mám.

Pokud není jiné cesty než přežívat v bytě, existuje spousta lepších variant než syslit obilí. Konzerva je skladnější, snazší na přípravu, výživnější...ale nad tím nepřemýšlím, není to má cesta...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #53 kdy: Květen 11, 2017, 11:40:08 dopoledne »
Zkusme to bez té personifikace, proč ne. Ale všichni a důsledně ;). Mě je například zřejmé, že statkáři budou minimalizovat zisk a přejdou na úsporný režim. Naopak drobnopěstitelé zvýší produkci a místo okrysných kytek zasadí brambory...Jde to do souladu s tou hybridní teorií a najednou se ti drobní a velko začnou k sobě přibližovat...Půjde o minimalizaci energie při zachování produkce nutné pro přežití...velkostatkář má výhodu ve větších rezervách oproti tomu má pro minimalizaci produkce najednou nevhodnou mechanizaci...Zde se dostávám na tenký led a Sedlák s Votroubkem a jinými hospodáři by mohli téma rozvést...ˇ4lověk pro uživení se potřebuje cca 2000m2 ale je to bez rezer...řekněme že rodinu může uživit 1-1,5 ha... to rýčem v agrotechnické lhůtě nezryjete a na koně potřebujete 1ha pastviny...pokud kráva bude vyšší užitkovost, ale zase nelze použít pro tah...takže zde je třeba se zamyslet, jak tuto prochu během týdne efektivně obdělat....Velké traktory najednou nejsou vhodné...pokud není palivo není ani malotraktor a pak opravdu nezbývá než extenzivní hospodaření postaru...Elektrotrakturek podle mě nebude mít dostatečnou kapacitu baterií, aby toto zvládnul...I kdyby se enerfie brala třeba z té fotovoltaiky...kolik Kwh potřebuji na zorání 1ha? Nebo jiné operace? Pokud by toto šlo, lze vystačit s menší plochou ale je zde závislost na bateriích....Atˇtak či tak produktivita práce silně poklesne, 50-70 ropných otroků co dnes máme na člověka bude nedosažitelný luxus...Takže položím otázku jinak. Jak lze obdělat efektivně půdu s minimem vložené mechanické energie a pro jaké plodiny? Máte tyto znalosti?

To o předplacení úrody je myslím již podrobně probráno a lze to navázat k té hybridní kooperaci. Pokud nebudu mít dostatečnou plochu musím část potravy získat jinde, ale tento zdroj nesmí být jediný. Opravdu platí co je doma to se počítá. Může přijít povoděň nikdo se ke mě nedostane, budou obsazeny mosty, to samé, sedláka vyrabují a bude mít málo pro sebe...úmrtí nemoci, požáry...

Navíc tu nejde o to, aby tu bylo pár jedinců, kteří přežijí zakopaní v zemi či opevnění na statku, ale se dovedla třeba částečně připravit větší část populace. Pak totiž ty dopadu lze rozložit v čase, lidé budou méně panikařit a výpadky budou postupné...bude více času se přizpůsobit konkrétní změně. V tom vidím cestu pro většinu lidí. Takže v tuto chvíli má možná větší význam naučit 5mil midí pěstovat brambory na rávníku před panelákem, než vymýšlet hyperbunkr pro 50 lidí.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2673
  • Forum Chedrbí
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #54 kdy: Květen 11, 2017, 11:50:45 dopoledne »
2000m2 ale je to bez rezer...řekněme že rodinu může uživit 1-1,5 ha... to rýčem v agrotechnické lhůtě nezryjete
Ono neni potřeba rýt. A děti budou taky makat. Už od 3 let. :))

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2467
 • a
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #55 kdy: Květen 11, 2017, 11:58:34 dopoledne »
Ono neni potřeba rýt. A děti budou taky makat. Už od 3 let. :))

A mas predstavu kolik toho 3 lety dite udela? Ted myslim fyzickou vydrzi, ne "tatinku me se nechce".

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2673
  • Forum Chedrbí
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #56 kdy: Květen 11, 2017, 12:05:44 odpoledne »
A mas predstavu kolik toho 3 lety dite udela? Ted myslim fyzickou vydrzi, ne "tatinku me se nechce".
Už nebude existovat socialka, tak to bude v pohodě.:))
 Já jsem to zkoušel na 5letem ditěti kolik toho zvládne. Zvladne cca 5 hodin pracovat denne. Dělalo by jen  třeba přihrnovat zeminu k sazenicim atd.


Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2467
 • a
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #57 kdy: Květen 11, 2017, 12:20:02 odpoledne »
3 roky a 5 let je sakra rozdil. Socialka s tim nema co delat  ;D ;D

Offline Corrubos

 • ***
 • Příspěvků: 4
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #58 kdy: Květen 11, 2017, 12:32:09 odpoledne »
Zdravým všechny
 po dost dlohém sledování vašich diskusí jsem se rozhodl , že přidám svůj názor .
Myslím ,že ,  dle mého názoru ,  ten nejpravděpodobnější scénář zde není vůbec diskutován . 
             Naším největším nepřítelem a záreveň i ochráncem byl , je a stále více bude stát . Čím více bude kolabovat ( a je jedno zda katastrofou , válkou , epidemií , nebo finanční krizí ) tím brutálněji si bude nárokovat uspokojení svých stále zvyšujícíh se  potřeb. Protože všichni vládci , jejich úředníci a jejich vynucovatelé práva chtějí dobře jíst a mít se lépe naž ostatní ( vždyť tomuto cíli obětovali celý svůj život a celou svoji duši )   A protože bude  ekonomika v pytli , tak nebude výnos z daní . A jediné co státu  už dnes zbylo  je jeho obyvatelstvo ( zbytek se zprivatizoval ), na které si dle práva silnějšího činí nárok . Takže nás bude náš stát stále víc a víc ždímat , ale bude toho stále míň a míň poskytovat . Vše co bude potřebovat buď dostane bez násilí , a když to nepůjde , tak v zájmu lidu ( jako vždy ) vše potřebné zabaví . Dělo se to tak v posledních století vždy . Bohužel naše nestěstí je v tom , že stát i potřebujeme .  Třeba zemědělci by by se bez státu neudrželi protože jejich cyklus je minimálně roční a po tu dobu musí zůstat na jednom místě . ( Organizace státu proto  taky vzniká společně se vznikem zemědělství ) . Pokud sedláka někdo neochrání před nepřáteli až do sklizně tak  nic nesklidí . Proto je závislot sedláka na vrchnosti daleko vyšší , než závislost ostatních ( a dotace ,  to je  jenom třešnička ) . Takže otázka nezní jak se sedlák zabezpečí do budoucna  , ale co udělá , až přijde výkoná složka moci a jménem zákona zabaví co bude chtít . ( nebo přijít nemusí a nejdřív jenom vyhlásí nesplnitelný kontingent ) Nebude stát proti bezpráví warlorda a jeho vojáků . Bude stát proti státu , na jehož straně bude zákon a spravedlnost . Buď zatne pěsti a nasadí sveřepý výraz . ( s naivní nadějí že to bylo už naposled ) . Nebo budeme bojovat a to s velkou pravděpodobností na prohru - minimálně konfiskace ale spíš jeho vlastní smrt a smrt nebo poroba jeho nejbližších .
Co se týká zaměstnanců a živnostníků - teď máme slušné zaměstnání , ale stačí malá krizička a jdeme . I sebelepší šéf nás nezaplatí , když nebude mít z čeho . Naší práce se musí prodat a velká většina vyrobeného zboží bude neprodejná - to nemluvím o službách .
Takže si myslím , že otázka přípravy do budoucna není materiální - na všechny varianty se stejně nepřipravíme . ( samozřejmě nějaké zásoby a schopnosti nám dají určitou výhodu ve volbě  budoucího jednání a možná i určitý náskok oproti ostatním )  Důležitější je se připravit duševně a duchovně na otázky které nám budoucnost položí :
Jaká je moje morální krédo a hranice , kam až jsem schopen zajít ?  Je stát v kterém žiji mojí vlastí , nebo je vlast něco jiného než stát ? Až dostanu příkaz dostavit se na místo nástupu do transportu , co udělám ? Co až dostanu povolávací rozkaz do armády ?  Jak se budu chovat k případným okupantům ? Kdy začíná kolaborace s mocí ? Po jakou úroveň jsem schopen se podrobit ? Jsem schopem zabít policistu , vojáka , člena domoobrany a riskovat smrt rodiny ? Zabiji člověka , který z hladu loupí mé jídlo a nebo nezabiji a budu riskovat svůj hlad ? Jsem schopen a chci vůbec být vrahem ( i v sebeobraně ) ?  Jak moc jsem schopen se obětovat pro druhé lidi - ženu , děti , rodiče , rodinu , sousedy ......... ? Pro co jsem ochoten zemřít ? Chci plný stůl nebo čisté srdce ? A hlavně - chci být dobrý ( a co to pro mne znamená ) a v co přesně věřím ?
Až si pravdivě zodpovíme na tyto otázky ( na které bychom se měli ptát každý den - nojo ale není na to čas ) tak pak teprve má smysl se dohadovat , zda budu schovávat plechovky landšmítu nebo trenčanských párků a kolik si mám schovat pšenice a nafty .

PS : Romantického boje se zombíky apod. se nedožiji ,  pokud vymře 90% populace budu s nejvyšší pravděpodobností také mrtev . A do té doby tu budou různé státní útvary a ty mně nenachají budovat lepší svět.

SoňaR

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #59 kdy: Květen 11, 2017, 12:35:55 odpoledne »
Předchozí komentář Fruika přesunut do Flame
http://preppers.cz/forum/index.php/board,220.0.html


Další komentáře přesunuty tamtéž, včetně příspěvků, které byly z části přínosné a z části útočné, nebo jiným způsobem nevhodné či z této souvislosti mimo téma. Ztráta kontinuity a některých informací je daň za vedení diskuze tímto způsobem.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2673
  • Forum Chedrbí
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #60 kdy: Květen 11, 2017, 12:38:10 odpoledne »
3 roky a 5 let je sakra rozdil. Socialka s tim nema co delat  ;D ;D
Myslel jsem, že pokud by dítě nechtělo makat, tak dostane pár přes zadek.:)
Ale popravdě pokud nepůjde telka a internet, tak děti půjdou sami makat na pole.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #61 kdy: Květen 11, 2017, 12:44:58 odpoledne »
Takže, bez diverzifikace si nikdo ani nevrznem.Rozložit rizika. Pro mne je riziko doma iuskladněných zásob stejné, jako u bratrského sedláka.
Vždy platí pravidlo jistoty. Nemůžeme potřebovat pouze konretní množství na spootřebu, musíme počítat s neúrodou, se ztrátami skladováním, s nečekanou spotřebou, třebas že přijede tchýně, a u obilí je pošetilé počítat s nějakou roční spotřebou, když netušíme, co bude za průser. Takže konkrétně...Mám dvě fůry zrní abonované u sedláka a dvě fůry zrní dostávám každý rok za moje služby a za nájem. Nespotřebuju je,jen co sežere drůbež  ale mám je doma do podzimu a na podzim si přijede pro zrní chovatel prasátek a jedno či dvě mi doveze na vozejčku, aby bylo veseleji.A protože mi občas hodí na hlavu i bejčka, kterýmu krmí z mého, potřebuju fakt festovní mražáček.
Upozorním, že se jedná o bártr a pražský hrad z toho nemá ani fenik.Takže to nedělejte, je to NELEGÁLNÍ.
Spotřebu počítám na osobu a rok čtyři metráky pšenice, z toho počítám  něco pro slepičky a tudíž se obilí změní na vajíčka.
Diverzifikace...Je pošetilé spoléhat na jedinou strunu. Je třeba umět uložit to, co je. Jablka mají svoji kalorickou hodnotu a tak je uložíme, nasušíme, zavaříme, ....zavařovacích slenic min stopadesát kusů na osobu a rok.
Půda. Strategie je jasná. Připravit půdo do dobré kondice a zakonzervovat ji k potřebě kdykoli. Z půdy ty živiny neutečou, pokud ji zatravníme a dvakrát do roka pomulčujem, můžeme i častěji, vznikne nám sice nevábný a často nenáviděný angličák, ale pragmaticky se zbavíme všech plevelů a zbude jen tráva.Je to dobré, mulčováním průběžně udržujeme status quo v dusíku.A pak se na to oboříme s instrumentem od přátel z východu....
https://www.youtube.com/watch?v=OL9oad4VS70
A nebo, až budete mít půdu jako mletý kafe...
https://www.youtube.com/watch?v=YywMDs5j4BM
https://www.youtube.com/watch?v=YywMDs5j4BM
Samozřejmě že je možné hledat v politicky korektnějších částech světa, já umím rusky lépe než anglicky.


Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1326
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #62 kdy: Květen 11, 2017, 10:02:03 odpoledne »
Předplacené bedýnky zeleniny fungují už i u nás. Takže, funguje to.
Ty bedýnky jsou něco jiného. U nich každý vidí časový horizont. Napsal jsem, že by to mohlo fungovat u zvířat, ale nevím, jak to  udělat prakticky. Úplně živě vidím naše zákazníky (kterým dodáváme desetikilové balíčky hovězího), jak se budou tvářit, když jim nabídnu celého býka s tím, že zaplatit musí hned a dostanou ho, až přiletí nějaký asteroid...

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #63 kdy: Květen 12, 2017, 08:13:28 dopoledne »
Chápu, že se to vymyká běžným myšlenkovým pochodům, ale kdysi jsem se staral o koně, které nebyly moje.Stejně tak se stará sedlák o zvířata, která již nejsou jeho. Majitel si svůj majetek vyzdvihne tehdy, až bude chtít, zcela podle dohody. Pokud je to stále nepochopitelné, můžu to vysvětlit znova a jinak. ;D

SoňaR

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #64 kdy: Květen 12, 2017, 08:34:33 dopoledne »
Něco jiného je teď, něco jiného je PA doba.

Varování od moderátora: Votroubku, pokud budeš nadále pokračovat tímto tónem a zpochybňovat myšlenkové pochody ostatních diskutérů, budu muset tvé příspěvky opět přesunout do patřičného vlákna. Přesně takovéto poznámky, jako je tvá první věta, následně rozbouří diskuzi, která je pro fórum nepřijatelná. SoňaR

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #65 kdy: Květen 12, 2017, 09:16:09 dopoledne »
Tak mi to vysvětli, čím jsem se prohřešil proti dobrým mravům. Ničehoš nic si nejsem vědom. Co je na mé první větě proboha špatného? Že se něco vymyká normálu?
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Pak se tedy fakt budu muset obejít bez vaší skvělé společnosti.

SoňaR

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #66 kdy: Květen 12, 2017, 09:33:13 dopoledne »
To je tvoje volba i právo.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2673
  • Forum Chedrbí
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #67 kdy: Květen 12, 2017, 09:35:45 dopoledne »
Starat se o cizí zvířata a ještě za to dostavat špatně zaplaceno je pro ty zvířata cesta do pekel. :)

Můžete me to vidět u zaměstnanců v živočistné produkci. Nebo zemedělce peacující na pronajmuté půdě.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #68 kdy: Květen 12, 2017, 09:53:58 dopoledne »
Je úplně běžné mít na farmě "zaparkovaného" koně. I kousek od TerraNovy je farma, která se živí péčí o cizí koně.. Myslím, že by to mohlo fungovat i pro jiná zvířata. Dovedu si představit společnou maštal pro několik farem / rodin, říká se tomu družstevní spoluvlastnictví.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #69 kdy: Květen 12, 2017, 09:55:48 dopoledne »
Tak je to celkem běžná praxe, zejména u koní. Na farmě, kde jsem pracovala, bylo 2/3 koní jiných majitelů a jen jedna třetina patřila farmě. Na druhou stranu je to jiná situace - majitelé tam často jezdí, svá zvířata sledují, využívají je, takže by poznali, že nejsou ok.

edit: koukám, Sali, že jsme se celkem shodli a odklepli to téměř stejně  :)

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #70 kdy: Květen 12, 2017, 10:04:32 dopoledne »
Mám takto zaparkovaného rodinného koně a měl jsem jej na více místech a praxe se liší místo od místa...Teď je u kamaráda a je klid, ale jsme tam 3x týdně...A je to profesionál, který se to dělá desítky let....včetně příprav koní do dostihů....Záleží co člověk očekává, něco jiného je údržba a parkování rekreačního koně, něco jiného příprava koně k tahu a něco jiného výkonostní příprava na závody...to prostě každý neumí...Pro mě je důležité, jak ten člověk se zvířaty zachází a co z něj jde a to poznám...Nedávno jsme měnili kováře a přijela ženská...No zpočátku údiv, ale pak si rychle na 6 koních získala můj respekt. Ono okovat zatepla a ještě si sama přidržovat nohy...a i nabití plnokrevníci stáli jak bulíci a nechali se drbat po plecích...

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #71 kdy: Květen 12, 2017, 10:50:13 dopoledne »
U nás to funguje takhle: objednám si (třeba) vepříka za (řekněme) 50KČ/kg živé váhy. Objednám si ho v Lednu a vím, že bude k vyzvednutí v půlkách (nebo živej, nebo komplet zpracovanej, záleží na domluvě a doplatku) někdy kolem listopadu a bude mít cca. metrák, platba při převzetí.
Někdy v září/říjnu, cca. měsíc dopředu se dovím, kdy bude vepř k vyzvednutí a můžu si termín o +/- 2 týdny posunout. O víc ne. Pak musím buďto výrazně doplatit (vepř bere místo v chlívku vepřům, an mají přijít po něm) nebo vepře prodá jinému...

Kamarád má koně a občas pro ně potřebuje hlídání na delší dobu, třeba měsíc. Dá je ke spřáteleným koňákům za měsíčně domluvenou taxu. Ví, že koně jsou v dobrých rukách a počítá s tím, že se na nich občas někdo sveze - koně to potřebují, aspoň nevyjdou ze cviku.
No a až se vrátí, zaplatí.

To ale stále mluvíme o dobách klidu, pokoje a míru. O době, kdy to nejhorší co se mi cestou za vepřem může stát je, že píchnu kolo...ale s největší pravděpodobností nikdo nepíchne mě.

Umím si představit, že dobrý kamarád by u sebe krmil prase (které si coby sele koupím) krmením, které si koupím a vůbec nic za to nechtěl. Jenže to bych se zase cítil trapně já. Proč by měl někdo chystat krmení a kydat moje prase zadarmo? V rámci dobrých vztahů to musí být win-win. Takže mu to musím nějak vrátit, kompenzovat, revanšovat se. A nemusí to být finančně.

Stále ale trvám na tom, že pokud bych pro případ krize volil takovéhle řešení, muselo by to být do 20 minut pěší chůze. Důvody zopakuju - zrní/ovoce/maso/cokoli odtamtud odnosím klidně po kapsách (i pytel přes rameno může být nápadný a tááááák lákavý). A můžu denně kontrolovat co se s mým majetkem (v cizí péči) děje (když přijdou revoluční gardy rekvírovat, budu zavčas vědět, že s tím, co jsem měl u něj nemůžu dál počítat). Navíc by "správce mého majetku" musel být člověk blízký, někdo, komu věřím. Pokud bych s tím měl počítat jako se železnou zásobou na horší časy, rozhodně bych si ji netvořil u známýho z hospody, ani u nikoho "na inzerát".

Ale připusťme, že se mi podaří zásobu vyzvednout a dopravit domů. A třeba se mi to podaří proto, že jsem to podchytil ještě včas, třeba první den blackoutu... A bude to jen obilí, žádné maso ani nic, co je třeba dál zpracovávat (když budu udit/zavařovat maso bude to vonět a to je nápadné). Takže najednou v podvečer si přivezu plné auto něčeho. A protože jsem lstivý, pěkně zacouvám do garáže a složím si to tak, aby nikdo neviděl kolik čeho vykládám (nedejbože vézt to na vozíku a skládat to "veřejně" nebo kdyby s tím dokonce přihrčel traktor).
Co to může vyvolat? Sousedka se doma už pěkně nudí, nejde elektrika (takže je mírně podrážděná, protože se nedoví co je nového v OVRZ), tak sedí u okna a kouká. A vidí, jak couvám přetíženým autem do garáže. No a když si to spojí s některými mými řečmi o tom, že je třeba být připravený...bude mlčet? Nenapadne ji nic? Komu všemu o tom může říct? A co se může stát dál?
Já za sebe prostě nepočítám a nezačnu na zichr počítat s ničím co nemám doma.

Osobně jsem prostě raději, když někdo (nejen) moje teorie komplikuje. Někdy to může postavit věc do úplně jiného světla. Pomůže to najít slabinu. A když o slabině vím...   


Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2673
  • Forum Chedrbí
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #72 kdy: Květen 12, 2017, 04:45:15 odpoledne »
Kupodivu nemám už strach z nedostatku jídla pro všechny lidi, ale z nedostatku na čem uvaří to jídlo.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

chpslst

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #74 kdy: Srpen 22, 2017, 12:33:21 odpoledne »
keď budú šeci kapať od hladu ja sa budem napchávať hovadzími steakmi.  zameral som sa na velkochov. ;)

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #75 kdy: Srpen 22, 2017, 06:32:52 odpoledne »
strava musí být vyvážená, takže na jednoho bejka dvě prasata a šest ovcí.Co to je velkochov v tvým případě?

chpslst

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #76 kdy: Srpen 22, 2017, 07:19:51 odpoledne »
Par stoviek krav

 :bee:
chpslst

 • Host
Re: Šance přežít apokalypsu mají jen ti připravení.
« Odpověď #77 kdy: Srpen 22, 2017, 07:28:10 odpoledne »
S prasatami je to problém ale ešte mam v merku datelinovy salat...
Tony salatu...