Autor Téma: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii  (Přečteno 984 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« kdy: Březen 29, 2017, 10:42:40 dopoledne »
ta Česko - Slovenská řevnivost je holt nesmrtelná..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2017, 12:35:54 odpoledne »
já se Slovákama žádnou řevnivost neprovozuju, na to máme Hradečáky  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2017, 08:41:32 odpoledne »
já se Slovákama žádnou řevnivost neprovozuju, na to máme Hradečáky  ;D

Já zapoměl, Hradubice..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #3 kdy: Březen 29, 2017, 08:55:54 odpoledne »
Tak tohle zase rychle zapomeň, zato bys to schytal z obou stran  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #4 kdy: Březen 29, 2017, 09:46:26 odpoledne »
Saladine, Saladine...Je vidět, že jsi neseděl na hradeckém fotbalu nebo pardubickém hokeji....tam kdybys vykřikl Hradubice, Perníkáři nebo Mechov, asi bys měl rychle rajskou...Jelikož jsem východočech budu k tobě smířlivý 8) ;D 8) :pa:.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #5 kdy: Březen 29, 2017, 10:18:56 odpoledne »
Ani nevím, odkud ty Hradubice mám..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #6 kdy: Březen 29, 2017, 10:44:46 odpoledne »
Mechov? Co to je Mechov? Proč Mechov?

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #7 kdy: Březen 29, 2017, 11:05:07 odpoledne »
Mechov? Co to je Mechov? Proč Mechov?

Jak je to s tím Mechovem?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #8 kdy: Březen 29, 2017, 11:09:57 odpoledne »
Netuším, co je Mechov. 4x1 je to, co má 4 kolečka a ani jedno nejede.... "omg"
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #9 kdy: Březen 29, 2017, 11:10:13 odpoledne »
Mechov? Co to je Mechov? Proč Mechov?

Jak je to s tím Mechovem?

Čuju že je to něco jako že "kosteléček není H ale je B" (což je blbost a kdo to řekne nahlas tomu to budu muset vysvětlit!) nebo jako že "Ženská z B a kráva z H = holý neštěstí!"
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #10 kdy: Březen 29, 2017, 11:11:12 odpoledne »
Netuším, co je Mechov. 4x1 je to, co má 4 kolečka a ani jedno nejede.... "omg"
Tak to je 4x0...už jsi do toho šťouchnul tím pajcrem? 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #11 kdy: Březen 31, 2017, 12:12:29 dopoledne »
Mechov? Co to je Mechov? Proč Mechov?

Jak je to s tím Mechovem?
To je velice ošklivé označení Hradce Králové. Jeho obyvatelé jsou na něj poněkud alergičtí.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #12 kdy: Březen 31, 2017, 07:37:47 dopoledne »
A proč to tak je?
Co je špatnýho na mechu?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #13 kdy: Březen 31, 2017, 08:07:46 dopoledne »
Používal se dříve místo toaletního papíru..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #14 kdy: Březen 31, 2017, 08:35:33 dopoledne »
Osobně si myslím, že je rozhodně lepší být Perníkářem, než Mechovákem... už proto, že Pardubice byly slavné svojí výrobou perníku, takže Perníkov vlastně ani není hanlivé označení  ;)


Proč Mechov:
http://www.procje.cz/geografie/hradec-mechov

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #15 kdy: Březen 31, 2017, 11:56:51 dopoledne »
Perníkov je kvůli bezpečně největší produkci pervitinu v pardubicích....Tak jsem si to vždy myslel.
A ejhle, ona pochutina..... ;D ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #16 kdy: Březen 31, 2017, 12:05:34 odpoledne »
I vy moji zlobiví přátelé ;D, trochu se opět poodhalím, protože obrana a čest rodiště mi za to stojí. Tak tedy, jelikož je královské město Hradec Králové mým rodištěm, jistě mi odpustíte, že tu nebudu pět Ódu na gingerbread z Perníkova, i když proti pernikářům jinak nic nemám a společně s nimi v Perníkově hezkou řádku let žiju ;D.

A malý přátelský šťouchanec do Soni: Víš proč vznikly Pardubice....? Jednu takovou pohádku vyprávím lidem, co si ze mě dělají srandu ohledně Mechova....To bylo tak...1225 Přemysl Otakar I. jmenoval bývalé správní sídlo přemyslovských knížat z 10. století slavným královským městem....Jeho nástupce Přemysl Otakar II. jmenoval dalším slavným královským městem 1263 Chrudim....o Pernikově v té době nikdo nikdy neslyšel a ani nenapsal jediné písmenko (to i ten Bohdaneč už v této době byla veleobec ;))....Až jednou roku 1295 potřeboval jet papež Bonifác VIII. okolo, aby tu vysvětil právě založený klášter, jel z Chrudimi do Hradce Králové a potřeboval někde uprostřed cesty u pár dubů přepřáhnout koně....no a ono to bylo zrovinka u soutoku Labe s Chrudimkou.... Ten klášter vypálili husité, když táhli 1421 na Chrudim a dodnes se přesně neví, kde že vůbec byl - nebyl nijak velký, ani významný (vůbec to nelze srovnávat s tím co stál u Opatovic ;D) a soudí se že to bylo někde okolo hřbitova v Pardubičkách, i když padla i možnost u soutoku v místě zbouraných jatek a jako další místo se uvádí dnešní arciděkanství u Sv. Bartoloměje.

čímž netvrdím, že by se o Perníkovu nikdy nepsalo a nenavštívili ho příležitostně významné či alespoň dočasně známé (a z historického nadhledu zřejmě přehlédnutelné) osobnosti ;D ;D (tohle je podpásovka-bez mučení se přiznávám ::) 8) ;))
http://www.ibulvar.cz/images/stories/vydani/4_2014.pdf

Ale teď trošku vážně, kdo by se o Pardubicích chtěl seriozně dozvědět více odkazuji na paměti Sakařovy nebo na pardubickém zámku působícího historika doktora Šebka...velice příjemný a hlavně historie znalý pán.

A  teď k původnímu tématu armádní techniky...když už jsmem tu zmínil Husity-vozová hradba byla ve své době pojem a technická inovace proti těžké jízdě, když chránila pěchotu a plivla ji pod nohy, aby se srovnal výškový rozdíl a rozvrátila formace železných pánů....Jelikož se v autech nevyznám a tuhle jsem viděl fantastické záběry z filmu rychle a zběsile tuším že 6 díl, napadlo mě co vlastně všechno může přežít auto s vyztuženým podvozkem a pořádným rámem oproti těm dnešním SUV a samonosným karoseriím...jakou má člověk šanci přežít náraz uvnitř, když se to nárazem nedeformuje, aby to pohltilo energii...tedy pokud vyztužené auto, jak ochránit lidi uvnitř?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #17 kdy: Březen 31, 2017, 12:53:41 odpoledne »
Chrudim a Čáslav jsou královská města, založená Přemyslem Otakarem II, tedy správní střediska, tedy, krajská města.. Hradec Králové je tzv. Královské věnné město, stojící mimo správní pravomoc panovníka.. Když František Josef reformoval státní správu, tak aby reflektovala moderní dobu, tak z Chrudimi a Čáslavi udělal pouhá okresní města, a aby se nehádali tak jako dnes Hradec a Pardubice, tak udělal krajské město z do té doby bezvýznamné perníkářské osady. Na Hradec si sáhnout neodvážil, Sisi by ho zbila..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #18 kdy: Březen 31, 2017, 02:25:31 odpoledne »
Nejen Hradec, i Chrudim je věnné město. Pardubice byly královské komorní město.

Co se založení, historie a rozvoje Pardubic týče, doporučuji přečíst si něco z oficiálních pramenů (pak možná přijdete na to, proč byly zvoleny krajským městem a také na to, že jejich název nemá s duby nic společného)  :pa:

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #19 kdy: Březen 31, 2017, 02:27:21 odpoledne »
Vaše problémy bych chtěl mít... ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #20 kdy: Březen 31, 2017, 02:55:02 odpoledne »
Perníkov je kvůli bezpečně největší produkci pervitinu v pardubicích....Tak jsem si to vždy myslel.
A ejhle, ona pochutina..... ;D ;D

Tak to fakt né, Pardubice určitě nepatří mezi místa s největší produkcí pervitinu  ::)
Je to skutečně podle "pochutiny"  :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #21 kdy: Březen 31, 2017, 03:51:02 odpoledne »
Nejen Hradec, i Chrudim je věnné město. Pardubice byly královské komorní město.

Co se založení, historie a rozvoje Pardubic týče, doporučuji přečíst si něco z oficiálních pramenů (pak možná přijdete na to, proč byly zvoleny krajským městem a také na to, že jejich název nemá s duby nic společného)  :pa:
Soňo ty jedna perníkovská válečnice...bojuješ udatně ;). Ale já avizoval, že je to pohádka...i když s historickými daty. No a abych to naše škádlení okořenil přihodím :rose:: Pardubice měly statut komorního města ne královského...což ovšem neznamenalo nic jiného, než že byly původně poddanským městem vlastněným šlechtou, která jej předlužila...a v úpadku pak město převzal král, který město přes Královskou komoru spravoval a nakonec zase prodal....nikdy to nebylo královské privilegované město. Jinak souhlasím s tím, že Chrudim přišla o statut Královského města 1307...historicky je to docela zajímavé, protože za tím byla dcera  Přemysla II Alžběta, které ovdověla po smrti Václava II., Václav III se ji při svém mládí a závislosti na poručníkovi moc zastat nemohl a navíc asi po roce ho zavraždili...a ona se provdala za Rudolfa Habsburského, který ji věnoval Chrudim, aby ji toto město po jeho smrti chránilo a zabezpečilo ve stáří před zbylými Přemyslovnami, které ji vypudily z Prahy...Přemyslovci již v té době rovněž vymřeli po meči...A tak Chrudimáci pečovali společně s Hradečáky o svou česko-polskou královnu, která poté díky řevnivosti Přemysloven začala prosazovat bráchu Rudolfa - Frydricha....Někdy se tomu říká válka královen Eliška RejčkaxEliška Přemyslovna....No a nakonec díky Karlovi IV sloužila Chrudim další Elišce..tentokrát Pomořanské...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #22 kdy: Březen 31, 2017, 03:55:47 odpoledne »
I vy moji zlobiví přátelé ;D, trochu se opět poodhalím, protože obrana a čest rodiště mi za to stojí. Tak tedy, jelikož je královské město Hradec Králové mým rodištěm, jistě mi odpustíte, že tu nebudu pět Ódu na gingerbread z Perníkova, i když proti pernikářům jinak nic nemám a společně s nimi v Perníkově hezkou řádku let žiju ;D.

Začínám tušit co to je ta schyzofrenie...

Edit: nebo se takovým říká patrioti?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #23 kdy: Březen 31, 2017, 03:57:40 odpoledne »
celý oficiální statut zní "královské komorní město", jak jsem psala výše  ;)

A jak udávají historická data, královská, věnná a královská komorní města měla oficiálně různá privilegia a povinnosti, realita ale bývala jiná - bylo s nimi nakládáno přibližně stejně, jak si panovník zamanul  ;)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #24 kdy: Březen 31, 2017, 06:27:23 odpoledne »
Ale ne, schizofrenie obvykle neprobíhá formou přátelského pošťuchování. A patriot jsem do té míry, že si hájím rodiště a cenním si místa, která mě nějak ovlivnila. A jsem jak už jsem předeslal východočech ;). Je fakt, že historie měst kde jsem žil a žiju mě zajímá, ono to souvisí s uspořádáním a atmosférou města, jeho architekturou...A jít večerní Chrudimí je zážitek, stejně jako Bílá věž v HK či ta Zelená brána a pardubický zámek...anebo Karlovo náměstí v Praze - dobytčí trh...dějiny vás provází na každém kroku. Toto Američané obtížně chápou....A máme být na co hrdi. Když občas pohrdavě hledají tu naši zemičku na mapě a pletou si ji s Čečnou...je dobré připomenou jim, že oni si otroctví zrušili 1865...a u nás zrušil nevolnictví Josef II, římský to císař již 1781 svým patentem...a robota na panském padla 1848...dále šlo o námezní práci za mzdu či deputát.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #25 kdy: Březen 31, 2017, 06:37:34 odpoledne »
celý oficiální statut zní "královské komorní město", jak jsem psala výše  ;)

A jak udávají historická data, královská, věnná a královská komorní města měla oficiálně různá privilegia a povinnosti, realita ale bývala jiná - bylo s nimi nakládáno přibližně stejně, jak si panovník zamanul  ;)

Dobrá Soňo..ale to královské znamená pod správou královské komory....něco jako správce konkurzní podstaty....Pardubice nabyly na významu až s nástupem průmyslu, zatímco Athény východních Čech (Chrudim) upadly...

SoňaR

  • Host
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #26 kdy: Březen 31, 2017, 06:49:36 odpoledne »
To "královské" znamená, že patřily králi. To "komorní", že je spravovala komora. Celkově, že neměly privilegia jako královská či věnná města. V podstatě píšeme oba totéž  ::)

edit: akorát to není "něco jako správce konkurzní podstaty", král prostě vlastnil pár poddaných měst, které spravovala královská komora a tekly do ní příjmy z těchto měst... takovým městem byly např. i Poděbrady

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pardubice a Hradec Králové v české mytologii
« Odpověď #27 kdy: Březen 31, 2017, 07:57:05 odpoledne »
Soňo běžná města neměla práva Královských měst, zpravidla ta královská měla i strategický charakter a s tím souvisejíci povinnost a naopak plynoucí privilegia. Královské město mohlo být dáno královně, pak se stalo věnným a jeho povinností bylo zajistit bezpečnost královny po smrti vladaře. Z toho plynuly městu výsady.