Autor Téma: Koňský hnůj a co s ním..  (Přečteno 993 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Koňský hnůj a co s ním..
« kdy: Březen 29, 2017, 10:22:46 odpoledne »
Tak nám dnes přivezli první várku koňského hnoje.. Upřímně řečeno, čekali jsme, že ho za ty prachy bude více  :D  Sahaw doplní fotografie..

http://skromnost.rajce.idnes.cz/hnuj/
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2017, 10:50:26 odpoledne »
Chtěl bych do něj (do toho hnoje) zasázet brambory, na "panenské půdě", která nebyla dlouhá léta obdělávaná. Chci to pojmout jako zúrodnění zahrádky - tvorbu zahradní půdy v místě, kde jsou drny, kamení a materiál na cihly.

Mám ideu vykopat na šířku dvou lopat rýhu, asi tak na hloubku rýče, vykopanou hlínu, respektive rozmělněné drny, házet rovnoměrně na jednu i druhou stranu.

Rýhu zaplnit ze 3/4 koňským hnojem, udupat, hnůj přikrýt asi tak 5 cm hlíny, do toho zasadit naklíčené brambory a znovu přisypat trochou hlíny.

Udělat mezi řádky o maličko větší rozestupy, než je u brambor zvykem, namísto obligátních 65 - 70cm udělat řádky od sebe metr.

Během vegetace nasimulovat okopávání přihazováním rozmělněné hlíny, nejprve té, která byla vykopána, později i to, co v rámci mulčování skopu.

Pořídit ploskořez a "cestičku" okolo brambor podřezávat, popřípadě podkopávat motyčkou a nechávat na místě tak, aby rostly pokud možno jen brambory a vše ostatní zelené sloužilo jen jako mulč a potrava pro žížaly.

Domnívám se, že zkypření a odkamenění pásu na dvě lopaty šíře by mělo dát bramborám prostor pro vytvoření kořenového systému a zbytek vykopané hlíny by měl přimět ke shnití drny, které jimi budou přikryté..

Vymyslel jsem něco špatně?

Vzpomínám si, jak jsme s tátou orali panenskou zemi tak, že jsme vyorali brázdu, nastrkali jsme tam brambory, pak jsme to dvěma nebo třemi brázdami přiorali a zasadili další řádek. Na podzim jsme sklidili jen několik kbelíků myší, které využily brázdy a obrácené drny jako rejdiště a sežraly úplně všechno.. Když si vzpomenu, co jsem se nasbíral Mandelinek..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2017, 11:02:31 odpoledne »
Z hnojom vždy striedmo, s umelým extra. /aj keď dneska je všetko len na umelom, a nikoho to netrápi...../
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #3 kdy: Březen 29, 2017, 11:19:19 odpoledne »
Poctivá koňská h...a smíchaná se slámou, vše BIO :D

Očekávám rady, ne kafrání..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #4 kdy: Březen 29, 2017, 11:27:45 odpoledne »
Vole, aké kafrání? si prečítam tvojich 8000 príspevkov, a zistím, že ty všetko vieš. Jasné, že konský hnoj je najmenej agresívny. A môžeš s ním okamžite prihnojiť.
Ale aj tak je naj naj si urobiť z neho kompost a nechať ho rok odležať.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #5 kdy: Březen 29, 2017, 11:35:13 odpoledne »
Navezl jsem hnůj.

Teda tady máme to, čemu se říká "hladová země", v tom ti nevzejde ani cibule...

No prostě jsem kus toho (té země) srovnal, na to naházel ten hnůj, na to naskládal kartony (sice nepotištěný, ale i tak to prý není ideál), do kartonu vyřezal díry (asi 20x20cm) a do děr nacpal brambory. Na to naházel všechno co jsem vybránoval z louky. A pořád přidával cokoli bylo - většinou trávu z koše od sekačky.

Výsledek: brambor bylo dost, i když některý "strupatý" (s tím se počítá, když je sadíš do hnoje), některý nahryzaný od hlodavců, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem počítal. Asi zafungovaly kočky. Ale skladovatelnost nic moc...co jsme nespotřebovali v lednu shnilo. Mohlo to být špatně zvolenou odrůdou. Možná.
Hromada suché trávy je perfektní líheň na slimáky, je třeba je sbírat.
Ale zem to dost "nakopne", je to vlastně veliká hromada kompostu...a ještě z toho jsou brambory.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #6 kdy: Březen 29, 2017, 11:36:49 odpoledne »
Když jsme u toho, u nás (a kdovíkde všude ještě) se říká: "čím hloupější sedlák, tím větší brambory".

Směle k experimentům, univerzální návod neexistuje. Metoda pokus omyl = ideál.  8)

Zatím si to můžeme dovolit.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #7 kdy: Březen 29, 2017, 11:48:13 odpoledne »
Karton je vcelku bordel. Vela hnoja znamená vela žížal, a to znamená aj vela krtkov. Vela hnoja znamená síce velkú úrodu, ale nevalnej kvality. Vela mulču, sena, a slamy síce znamená lahkú a velkú úrodu, ale dalším rokom premnožených slimákov.
Všetko dobré za sebou nesie aj to zlé. Je to vidno na našej dobe. /ťažké časy robia silných ludí, dobré časy robia ludí slabých ..../
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #8 kdy: Březen 30, 2017, 07:34:07 dopoledne »
Samozřejmě že obsah uhlíku a humusu má pro úrodnost půdy zásadní vliv, o kvalitě výpěstků ani nelze diskutovat. Ty dorostou dříve, lépe vyzrají a mají lepší skladovatelnost, navíc s obsahem humusu v půdě se radikálně zlepšuje retenční schopnosti půdy a tím i odolnost proti suchu.12 let na pokusném záhonku dávkuju nadlimitní množství organické hmoty a žádný ukazatel nepřekročil povolené množství látek sledovaných v potravinách. Zejména kompost neumí být velkým zdrojem dusíku, resp dusičnanů ve výpěstcích. U hnoje to je jinak.
Jako indikátor dusíku a dusičnanů se používá mrkev, jejíž vnitřní dřeň, tedy jádro by nemelo překročit 30% venkovního pláště.
Mít půdu v dobré kondici, dobře prohnojenou a zásobenou živinami je prvotním cílem každého pěstitele, protože pak můžete pěstovat několik let bez hnojení a ztráty plodnosti.Je to o rovnováze, citu a možnostech.

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #9 kdy: Duben 02, 2017, 10:42:39 odpoledne »
Vy za konsky hnuj platite ? Znam par mist ve svem okoli kde jsou radi kdyz si nekdo neco odveze.
Ale k veci. Moje kamaradka ma tri kone, sbira nejen ve staji ale i ve vybehu ( jen na pastvine ne ) a vse hazi ze strane nad cestou. Je to ohromna hromada, v jejimz spodku je jiz hotova zeme, chalupari vzdy odhrabou shora se kutalejici povrch a berou nadhernou cernozem. Chce to jen vetsi objem a nejaky cas.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2017, 10:55:07 odpoledne »
Platíme za odvoz, samotný hnůj nás nic nestojí, pan MVDr. je rád, že se toho zbaví.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #11 kdy: Duben 03, 2017, 06:16:10 dopoledne »
Konský hnuj bývá danajským darem, mnohdy i pandořinou skřínkou.
Kůň je monogastr a tak jím t věci poběhnou bez radikálního snížení klíčivosti všelijakých semínek, co jim do krmné dávky montují všelijací nutriční odborníci a tak na zahrádce začnou klíčit mraky rostlin, které tam nechceme.Takže hnůj řádně uležený, zahnilý, ale i tehd to je riziková záležitost.

SoňaR

  • Host
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #12 kdy: Duben 03, 2017, 08:10:16 dopoledne »
Zas na druhou stranu - lepší koňský než žádný  ;)
Ono sehnat dnes kravský, či dokonce ovčí hnůj není tak jednoduché. Koňský je prostě nejdostupnější.
Nicméně čerstvý je určitě lepší do kompostu, některé farmy však nabízejí i několik let uleželý.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #13 kdy: Duben 03, 2017, 11:02:50 dopoledne »
Záměrem je ho kompostovat..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #14 kdy: Duben 03, 2017, 12:25:57 odpoledne »
Ve stajich ktere znam se dava tak granulovana vojteska a extrudovane lnene seminko, takze tyto veci nehrozi. Ale ano, vyzivari okolo koni si leckdy hraji na vedce na urovni stepeni atomu ci letu na Mars, aby sve potencialni klienty ohromili.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Koňský hnůj a co s ním..
« Odpověď #15 kdy: Duben 04, 2017, 09:05:45 dopoledne »
S koňským hnojem mám docela dobrou zkušenost. Na svou zahrádku plnou jílu jsem použil pár valníkú hnoje s pilinovou podestýlkou...krásně to srovnalo terén, vylehčilo půdu...Ale mám ho ze stájí, kde je základem pastva a seno, trochu ovsa a minerální doplňky...Je pravda, že hnůj byl 1,5 roku starý a následně jsem to osel trávníkem. Pokud je kůň ve výkonostním tréninku je to trochu jinak...a pastva se omezuje aby byla zmámá přesná krmná dávka...jenže pro koně je přežvykování a pastva naprosto přirozené a má to příznivý dopad i na sociální vztahy koní ve stádě a projevuje se to pozitivně na psychice zvířat....Já bych taky nechtěl být závislý na Amarounech, když by vedle baštili steak...