Autor Téma: Semínka s rodokmenem  (Přečteno 1375 krát)

SoňaR

  • Host
Semínka s rodokmenem
« kdy: Březen 10, 2017, 10:29:20 dopoledne »
Co kdo máte od Gengelu či podobných zdrojů? Co kdybychom si tu založili vlákno, takovou "burzu" na výměnu namnožených semínek (cibulek, oddenků atd.) z takových zdrojů, jako je Gengel? Je to jen návrh otevřený diskuzi...

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #1 kdy: Březen 10, 2017, 11:50:44 dopoledne »
Jsem pro :christmas:

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #2 kdy: Březen 10, 2017, 01:45:18 odpoledne »
Hotovo :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2017, 02:31:40 odpoledne »

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #4 kdy: Březen 10, 2017, 05:00:35 odpoledne »
Votroubek je takový tuřínový úchyl, neměl by pro mne pár semínek tuřínu a vodnice? Rád bych je letos zasadil, na Kaufland není spoleh :(
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2017, 07:57:28 odpoledne »
Kup si od Gengelu... a až namnožíš, tak ho tu můžeš šířit  ;)

A nebo klidně ten Kaufland, prodávají tam semínka od celkem normálních firem.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #6 kdy: Březen 10, 2017, 09:54:33 odpoledne »
Semínka mám z Gengelu, od Marka Kvapila - http://www.potravinovezahrady.cz/katalog-neprumyslovych-odrud-2016/  a z fcb stránky BIO-EKO ( doporučila Dobromilka)

Dál jsem si v Gengelu koupila knížku "Pěstujeme si vlastní semínka", Petr Dostálek a kolektiv - základy pěstování rostlin na semeno doma na zahradě, množení hlavních druhů zelenin a dalších plodin... - http://gengel.cz/knihovnicka/724-pestujeme-si-vlastni-seminka.html  - je tam i ukázka ke stažení.
Bude-li zájem, ofotím obsah a jestli budete chtít nějakou rostlinu na ukázku, Sale třeba tuřín ?


Můžu poslat semínka divokého rajčete, "rajče červené divoké" je v Gengelu 3x, už nevím které z nich mám  - http://gengel.cz/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&submit_search=&search_query=divoke+rajce   Vloni jsem se spolehla na samovýsev a nezadařilo se, semínka jsou tedy z předloňska.  Nečekala jsem velkou klíčivost, vysela jich hodně, klíčit začaly po 8 dnech a dnes jich jede 30 ! :D

Takže můžu poslat nejen semínka, ale někomu, kdo nemá možnost, čas atd., rovnou sazenici, před zmrzlýma.

Kdyžtak SZ

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #7 kdy: Březen 11, 2017, 12:37:09 dopoledne »
Votroubek je takový tuřínový úchyl, neměl by pro mne pár semínek tuřínu a vodnice? Rád bych je letos zasadil, na Kaufland není spoleh :(

Kup si od Gengelu... a až namnožíš, tak ho tu můžeš šířit  ;)

A nebo klidně ten Kaufland, prodávají tam semínka od celkem normálních firem.

Tedy, semínka bych v Kauflandu nekupoval.. Jezdím tam pro tuřín (občas bývá), řecký jogurt(bývá vždy), 90%-ní žitný chléb(když přijdu včas) a žitné vločky pokaždé..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #8 kdy: Březen 11, 2017, 08:27:22 dopoledne »
Proč ne? Mají tam úplně normální semínka jako koupíš kdekoliv jinde  :)

Offline nikola11

  • ***
  • Příspěvků: 8
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #9 kdy: Březen 13, 2017, 09:33:25 dopoledne »
Ahoj, já udělala nájezd včera - koupila jsem něco v Penny a něco v Globusu - nejsem tak zběhlá - letos jsem ukecala manžu, aby mi postavil aspon foliovník, když o skleníku nechce ani slyšet ... no a jdu si pro radu - chci si nechat naklíčit rajčata (mám asi 3 druhy keříkových maličkých barevných - snad to nebyla blbost?) no a pak ještě mrkev a ledový salát ... + jsem neodolala a koupila okrasné tykve (hodím je ke koním na hnojník a budu jim dělat prostor na popínání po stáji z boku - je tam slunce do cca 14 hodin, stačí to?)
No ale k věci - jednak mne nadchlo, že je možné vyměnit si naklíčená semínka - děkuji za příležitost, ale teď s píš k tomu klíčení... můžu s tím začít už dneska?
Jak dlouho trvá, než semínka vzejdou? Bojím se, jestli je pak budu umět rozsadit. Na netu jsem nešla nějaký článek: https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/jak-spravne-sazet-naklicena-semena/ je to tak správně? Platí to obecně pro všechyn semena?
děkuji za trpělivost s pěstitelem začátečníkem, ale strašně se těším...  @-->

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #10 kdy: Březen 13, 2017, 09:45:14 dopoledne »
Nikolo, já o tom moc nevím...ale omrknul jsem u maminky jak na to (s maminkou je to tak - koupím jí řezanou růži a za pár týdnů ta růže roste normálně venku - teda většinou) a všiml jsem si, že čím v tom hledáte větší vědu, tím hůř. Tvrdí, že stačí mít ty rostlinky rád a ono to jde samo.
Víc druhů je pro začátek lepší (bacha na F1, to je finální hybrid, sice ze semen něco vzejde, ale nikdo neodhadne, jaké to bude mít vlastnosti, takže F1 si v další generaci svoje vlastnosti neuchovává) aspoň zjstítem čemu se u vás daří.

Zkuste Mdobromilu, SoňuR nebo Sahawa - ti jsou v tomhle o dost dál než já. Klíčit klidně můžete začít dneska, maminka už má něco i v truhlících...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #11 kdy: Březen 13, 2017, 01:04:30 odpoledne »
Z toho článku jsem přečetla jen začátek a.... je to na mě příliš složité  :D

Rajčata normálně vysévám zhruba v tuto dobu do nižšího truhlíku, nebo něčeho podobného, nebo klidně do normálního truhlíku,  do běžného zahradního substrátu, nebo do substrátu na výsev a množení, a když to má pár pravých lístků, tak rozsadím do kelímků od jogurtu (s dírama ve dně). Obojí mám na vnitřním parapetu na okně, vlhkost v procentech nesleduju, jen se snažím substrát udržovat tak akorát vlhký, tj. aby nevyschnul, ale ani nebyl přemokřený.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #12 kdy: Březen 13, 2017, 01:05:30 odpoledne »
Rajčata vysévám v březnu...letos jsem ještě nevysela. Budu je dávat ven později, proto s výsevem počkám tak ještě týden. Kelímky s vysetými semínky přímo do substrátu mám pod střešním oknem na skřínce, aby měla semínka dost světla. Pokud nemají dostatek světla (i tepla), táhnou se za světlem a stonky jsou dlouhé a tenké. Poté mladé rostlinky sátím do vyšších kelímků. Rajčata do foliáku nedávám, protože bych tam měla prales. Pěstuji tam papriky a někdy okurky.

Mrkev vysévám také v březnu, podle počasí.

Tykve si předpěstovávám i dávám semínka rovnou do půdy (kompostu)...obojí roste dobře. Ta nepředpěstovaná semínka doženou sazeničky rychle.

Nejsem odborník, také se pořád učím...i chybami... @-->

Offline Baboo

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #13 kdy: Březen 13, 2017, 02:50:29 odpoledne »
Rajčata vysévám počátkem března do malých rašelinových nebo výsevních květináčků do substrátu pro výsevy a množení. Do každého dávám 3 - 5 semínek a označím, jaké rajče tam je. Semínka v první fazi nepotřebují světlo, ale hlavně teplo 20+ stupňů. Po vyklíčení je přesadím do kelímku od jogurtu nebo větších květináčů a přesunu na světlo. Přesazování provádím pomocí tenkých plastových cedulek na označování, kterými podeberu každou rostlinku, příp. opatrně od sebe rozdělím, pokud jsou blízko u sebe a to v době, kdy rostlinky mají už pár pravých lístků nebo alespoň děložní lístky kolmo na stonek. Při přesazování používám zahradní substrát smíchaný s kompostem, krtinci apod. Důležité je udržovat zeminu vlhkou. U koupených semínek rostlin F1 se nemusíte bát, že by vám nevzešla, jen kdybyste chtěla tyto rostliny semenařit, není záruka, že výsledek bude odpovídat originálu. Ze zkušeností pěstitelů vím, že u nich i F2 a F3 měly stejné vlastnosti jako originál, ale určitě se na to nedá spolehnout.
Není to špinavé, je to rozbité

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #14 kdy: Březen 14, 2017, 10:58:16 dopoledne »
Pro potěchu oka dnes u maminky (v minulém příspěvku jsem zapomněl zmínit, že tyhle jsou do skleníku).
 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Semínka s rodokmenem
« Odpověď #15 kdy: Únor 05, 2018, 04:40:58 odpoledne »
Ahojte
Chcem dať na vedomie, že Marek KVAPIL zo stránky permasemínka, dnes pridal veľa nehybridných odrôd semienok.
Je to pastva pre oči. Zaújmavé na kuknutie, ale myslím, že asi neodoláte a niečo do zbierky si asi zaobstaráte.