Autor Téma: Co pěstovat, aby člověk přežíval?  (Přečteno 1296 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« kdy: Únor 26, 2017, 07:32:48 odpoledne »
Je to o přežívání pro ostatní, ale pro mně je to ideální skladba. Ujíždím na makru.

Sacharidy:
pšenice
ječmen
proso
kukuřice
žito
oves

Bílkoviny:
fazole
soja
čočka
hrách
cizrna???
hedvábnička

Tuky:
řepka
slunečnice

Vláknina,minerály,vitamíny:
vodnice
tuřín
brambory
ředkvičky
červená řepa
cuketa
dýně
červené topinambury
cukrová/krmná řepa
čilli papričky

Možná si zpomenu na něco dalšího, ale asi ne.  Budu muset velmi dobře poznat 22 rostlin a vědět o nich všechno. Vyběru si jen jeden druh té rostliny  budu ho používat.  Je to moje složení skromné polévky, tak už konzumuji.

Existuje ovoce a jiná zelenina. Ale hraju si na to, že člověk bude mít jen malé políčko.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2017, 08:16:46 odpoledne »
Plané rostliny....Kopřiva, česnáček, medvědí česnek, bršlice, atd...Na polévky, omáčky, saláty,špenát, pesta, do placek atd.
Ty nebudeš pěstovat...Ale chránit je jako oko v hlavě, aby pořád rostly....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2017, 09:13:55 odpoledne »
Zcela s obouma souhlasím, jen co do nutriční dokonalosti bych přihodil šruchu zelnou, která dělá z vajíček u slepic lék a z lidí nesmrtelné..... :bee: 8)
A když dokonalost, tak zelí a moji milovanou kapustu. Brambory a zelé, živobytí celé......

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #3 kdy: Únor 27, 2017, 07:54:35 dopoledne »
Růžičkovou kapustu rozhodně ano. Vydrží v mrazu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #4 kdy: Únor 27, 2017, 08:04:25 dopoledne »
15 rostlin mám už dobře vyzkoušeno. Musím zjístit jestli zbylích 7 dokážu vypěstovat v  neideálních podmínkách. Semínka mam, tak začínám sázet.
pšenice,ječmen,proso,žito,oves, cizrna a čilli.

Našel jsem i návod
http://www.oseva.cz/old/semenarstvi/Cesky/vysevky_j.html

Dal jsem si za cíl sehnat osivo, které má celý název. Mám ted semínka, ale odrudu neznám. Od obilovin chci sehnat 10kg odkaždého. To my vystačí na 4 roky hraní. Chci osazovat 50m2 určotou obilovinou. Spotřeba semen asi bude 2,5kg. Měl bych sklidit podle mně 7,5kg(vím, že podle tabulek bych měl sklidit 20-25kg). Těch 5kg ročně mi stačí, protože hlavní složka sacharidů bude kukuřice.

Vysázel jsem:
3.Pšenice
4.oves
5. tritikate
6.jecmen
7. proso
8. žito

Vysázel jsem jen 1m2. Zjístil jsem že kupovaný ječmen 1kg je jen ostrouhany obyc ječmen za 4 Kč. Zadný nahý:( skoda

fota:
http://skromnost.rajce.idnes.cz/obiloviny/

SoňaR

  • Host
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #5 kdy: Únor 27, 2017, 08:45:37 dopoledne »
Zcela s obouma souhlasím, jen co do nutriční dokonalosti bych přihodil šruchu zelnou, která dělá z vajíček u slepic lék a z lidí nesmrtelné..... :bee: 8)
A když dokonalost, tak zelí a moji milovanou kapustu. Brambory a zelé, živobytí celé......

Votroubku, díky za tip na tu šruchu, tu jsem zatím míjela, ale letos určitě vyzkouším. Mimochodem - ta by se mohla dát pěstovat i v truhlíku za oknem, ne?

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #6 kdy: Únor 27, 2017, 09:46:06 dopoledne »
moje babička říkala, že na bramboru a zelí se přežije.
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #7 kdy: Únor 27, 2017, 12:25:43 odpoledne »
Ona šrucha je imunostimulant, kterému není rovno. Jako jednáu nás obsauje omega 3a tm pádem i slepice ji zobající , předávají tuto dobrotu vajíčkům, které jsou zdravější, než čerstvé ryby.Šrucha určitě vyroste i truhlíku, je to skromná a samovysévací plevelina.
Mezi kapusty patří i kadeřávek, tedy kapusta kadeřavá, která je absolutně mrazuvzdorná a právě nyní slouží jako jarní , nebo zimní doping.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #8 kdy: Únor 27, 2017, 12:58:50 odpoledne »
Ako do hydinového dvora by som si to vedel predstaviť. A musím popozerať, či tu u nás niekde nerastie. Je mi dáka povedomá... http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1112-srucha-zelna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #9 kdy: Únor 27, 2017, 01:47:28 odpoledne »
Zaujala mě asijská zelenina maiko, zkoušel jste ji někdo? Prý roste v jakémkoliv klimatu a v zimě se dá doma pěstovat v květináčích. Vysoký obsah vitamínů a minerálů.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #10 kdy: Únor 27, 2017, 02:16:16 odpoledne »
Mohla bys osvětlit maiko? Google mi vyplivl společnici podobnou Gejši.  :bee:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #11 kdy: Únor 27, 2017, 02:38:21 odpoledne »
Moje babička tomu říkala portulák a já až nedávno pochopil, proč to těm slépkám házela do výběhu a dědovi mačkala na lžíci  polknutí.


SoňaR

  • Host
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #13 kdy: Únor 27, 2017, 08:13:32 odpoledne »
Tak jsem si objednala šruchu i maiko, vyzkouším obojí na zahradu i na okno a uvidíme  :bee:

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #14 kdy: Únor 27, 2017, 09:24:25 odpoledne »
Schválně jsem vynechal ze seznamu listovou zeleninu, protože je zbytečná. Listy červené řepy,krmné řepy, tuřínu,.... jsou jedlé. A pokud člověk nebude běhat po záhonkách a ničit plevel, tak i ten plevel je jedlý. A celou zimu je dost zeleně. Asi jediná chybička je, že určité období pod sněhem, ale to se dá snadno vyřešit.

Mně případá, že červená řepa roste sama a není náročná na kvalitu půdy. Má krátké vegetační období. Nějaké škůdce má, ale nemůžu si vybavit, že bych je někdy viděl. Dá se zkvasit i s listy. Zatim jsem to nezkoušel.  Se zelím mám nedobré zkušenosti. Kromě bělásků si myslím, že je i potřeba kvalitní půda.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #15 kdy: Únor 27, 2017, 09:49:35 odpoledne »
Z mého pokus vyšel tuřín jako vítěz. Uvidim v květnu jak to dopadne.  Ještě červená řepa má šanci dohnat. Mám na seznamu rostlinky jako kukuřice, soja,fazole,slunečnice,čilli. Tyhle se sází po 15.květnu(tedy o něco dřív, ale ...), tak od listopadu do května jsou záhony prázdné. Proto chci využít tuřín jako plodinu, která bude na záhonech v tomto období. Pak je sklidim až budu sázet tyhle citlivé rostlinky ma mráz. Dokonce si pohrávám, že budu kukuřici pěstovat na tom místě do kola.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #16 kdy: Únor 28, 2017, 06:05:09 dopoledne »
Ako do hydinového dvora by som si to vedel predstaviť. A musím popozerať, či tu u nás niekde nerastie. Je mi dáka povedomá... http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1112-srucha-zelna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti


tak ta šrucha sa v končinach kde byvam ludovo vola americka burina.na zahrade jej mam kazdy rok tony a doteraz som na nu iba nadaval pretoze ju nechcu jest ani vietnamske prasce a to uz je co povedat ked oni nieco nezožeru.v clanku sa pise ze pocas kvitnutia rastlina zhorkne,takze to bude asi dovod nezaujmu vietnamcov  ;D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #17 kdy: Únor 28, 2017, 09:54:08 dopoledne »
Sahaw, myslíš to dobře a logicky, ale listová zelenia našlapaná do škopku, jako kysané zelí, překoná vše, co máme k dispozici.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #18 kdy: Březen 01, 2017, 08:52:41 dopoledne »
Berme, že nebyla náhoda, že v listopadu vysázený tuřín je velký nebo i větší než mandarinka.
Berme, že normální člověk topí.

Pokud to je pravda, tak se dá celou zimu sušit tuřín. A pak přes léto ho dávat do jídla.
http://www.baron.cz/kocka/strouhany-turin-90029-k-X001503-X001605-X001531.html

Tak by plocha mohla být menší. Ale je to teorie.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #19 kdy: Březen 01, 2017, 08:54:11 dopoledne »
Podle internetu 100l trávy,kopřiv atd vznikne 20l(podle mého pozorování 5l). Na záhon se má dávat průměrně 5l(2-10l podle toho co se pěstuje). Z 1m2 získáte asi ročne 4litry trávy(0,9kg/m2 se získá sušiny).  Tak teoreticky budete muset sklidit 500m2 trávy, abys se dal kompost na 100m2. Proto se nedá divit, že lidi používaji umělá hnojiva, kompost z kompostéren, hnuj, protože to vyjde časově líp než chodit někam pro trávu.  Cisla jsou nepřesné. Byli napsané už dost knížek, tak pujdu zkoušet je někde stáhnout.:)

Když si uvědomím, že 5 litrů kompostu mi zabere 30-60 minut, tak jde pochopit, že jsem přešel na vaření na dřevě a studuji o lidském hnojivu.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Co pěstovat, aby člověk přežíval?
« Odpověď #20 kdy: Březen 01, 2017, 10:52:33 dopoledne »
Menší trapas. Neni to tuřín, ale vodnice. Našel jsem zbytek semínek. Trochu mně oklamala ta červená barva. Tak se strategie mění. :D