Autor Téma: Uchování brambor v kbelících  (Přečteno 809 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Uchování brambor v kbelících
« kdy: Únor 20, 2017, 07:23:00 dopoledne »
Vím, že pokud bych byl jen na bramborách, tak podle testu potřebuji 3kg.  To je asi 1000 kg. Brambory stojí 1-2kč/kg v období sklizně na podzim. Tak jídlo na rok mi vyjde 1000 - 2000 Kč. :) Tedy pokud bych jedl jen brambory :))

Uskladnění brambor v kbelících už dělám nějaký rok. Jen v mini měřítku. Na cca 40l kbelík dám cca 10kg brambor se zeminou. Většinou mám pak z toho jen 7kg nových malých brambor. Ale to jsem dával velké brambory. Ted bude otázka jestli něco vyroste z malých. Kbelíky připravené. Zacnu sázet v kvetnu, abych o ně nepříšel.




SoňaR

  • Host
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #1 kdy: Únor 20, 2017, 08:45:00 dopoledne »
Teď nevím, jedná se o uskladnění brambor, nebo o pěstování brambor v kbelících?

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #2 kdy: Únor 20, 2017, 11:18:45 dopoledne »
k tomu pěstování brambor - když chceš ušetřit při sadbě brambor resp. znásobit počet sazenic, je dobré bramboru přeříznout napůl, řez nechat zaschnout a pak normálně zasadit...
Jinak pěstění v kyblících nevidím, jako vhodné, páč nemá hlíza přirozený přístup vzduchu a místo se "roztáhnout" proto jsi je měl malé. Uskladnění brambor v kyblících je úplně mimo - lepší je dřevěná bedna a hlavně nízká teplota a tma, jinak začnou zelenat, vyrazí klíčky a je po bramboře...
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #3 kdy: Únor 20, 2017, 11:49:10 dopoledne »
Přidávám se k Soně - skladuješ nebo pěstuješ v kbelících? Jinak k dělení brambor - děda to používal, ale řez brambory jsme vykoupali v silném roztoku hypermanganu - asi odstín červeného vína a pak ještě mokré obalili v popelu ze dřeva...A brambora šla přímo do kravského slámového hnoje, který se dával přímo do řádku....Nedělalo to žádné problémy.

Svého času jsem řešil skladování brambor ve sklepní kóji panelákového typu...naprosto nevhodné podmínky teplota a suchý vzduch...teplotu jsem snížil pootevřeným oknem a brambory skladoval ve velké dřevěné bedně s víkem, která v sobě měla vnitřní laťkovou konstrukci potaženou pytlovinou. Do mezistěn jsem nasypal písek a jednou za týden trochu pokropil....brambory (asi 25-30 kg) jsem skladoval v malých plastových přepravkách po zelenině - dobře se s tím manipulovalo a hned byly vidět nahnilé. Docela se to osvědčilo, brambory nebyly scvrklé a hnité se také omezilo. Pro statkáře to nemá smysl, ale někomu, kdo si koupí pytel brambor v obchoďáku a pak ho po 14 dnech vyhodí, protože je má zelené scvrklé a ohnilé by to mohlo pomoci.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #4 kdy: Únor 22, 2017, 06:30:31 dopoledne »
Je to složitejší. Chci je hlavně  uchovat, ale s tím, že mi vyrostou nové brambory. :) Neni to snaha pěstovat.

Věnuji se 4 scénářům:
1, Člověk nevlastnící žádný pozemek.
2, Člověk vlastnící malý kus pozemku.
3, Člověk vlastnící velký pozemek bez vody.
4. Člověk vlastnící malý pozemek s vodou.

V tomle řeším scénář 1. Jak si uskladnit brambory na celý rok. Menší problém brambor i jiné zeleniny, že nevydrží celý rok a prý obsahuje uskadněná zelenina škodlivé látky, které si právě skladnění vytváří. Proto je tu možnost nechat vyrůst nové brambory z těch starých.


SoňaR

  • Host
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #5 kdy: Únor 22, 2017, 08:53:54 dopoledne »
Obávám se, že obojí s jednou bramborou nelze. Vyplývá to z odpovědi na moji otázku - jak vypadá ta brambora, kterou jsi nechal v kýblu se zeminou a vyrostly ti z ní nové brambory?  :)

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #6 kdy: Únor 22, 2017, 09:30:52 dopoledne »
mno nevím o tom, že by uskladněním zeleniny vznikaly škodlivé látky.. Leda nevhodným skladováním.
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #7 kdy: Únor 22, 2017, 09:40:53 dopoledne »
citace z ZDRAVÝM ŽIVOTNÍM STYLEM PROTI RAKOVINĚ  Evropský kodex proti rakovině
Citace
Vysoký obsah nitrosaminu má také
dlouho skladované ovoce a zelenina. Jeho vysoká koncentrace byla zjištěna ve
špenátu, ředkvičkách, okurkách a hlávkovém salátu

SoňaR

  • Host
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #8 kdy: Únor 22, 2017, 01:14:40 odpoledne »
Docela by mě zajímalo, co v tomto případě znamená "dlouho skladovaná"... teda v případě salátu, špenátu, okurek atd. a o jaký způsob skladování šlo.

V bramborách se tvoří toxin, jakmile začnou klíčit. Proto se naklíčené brambory již nemají konzumovat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Uchování brambor v kbelících
« Odpověď #9 kdy: Únor 22, 2017, 07:29:07 odpoledne »
Vyrostli mi z ní nové brambory. Oni vyrostou, i když je člověk nechá ve sklepě bez zeminy. Stačí vlhkost, aby brambory rostou jen z té původní a nic jiného nepotřebují. 

Za 1 Kč se daji koupit brambory, kde cca 20-50 procent jsou poškozené brambory. To netuším jestli se daji uříznout a uschnout a zasadit je. to mně čeká až na podzim pokus.

Za ty 1 Kč jsou velké jako mandarinka. Tak určitě z ní bude nová brambora.

Za 2 Kč jsou velké jako švestky. A ty budu tento rok zkoušet. Uvidim jestli maji potenciál udělt nové brambory bez možnosti růst.

Asi bych člověku doporučil místo brambor pěstovat ředkvičky a jiné řepy v těch kýblech. Dokonce topinambury.  Je to podle mně lepší. Ale lidi chtějí brambory, tak přemýšlím jak ucovat brambory do další doby než budou zas za 1-2Kč.