Autor Téma: Čerpání mízy z ořechu  (Přečteno 1762 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Čerpání mízy z ořechu
« kdy: Únor 17, 2017, 04:20:38 odpoledne »
Chci si navrtat ořešáky a získat z nich mízu. Na netu jsem nic nenašel, že je k jídlu. A že se to dělá.
Saladin mi tvrdil, že ořešáci maji hodně mízy a můžou se zničít. Tak tedy určitě maji mízu.

Jen pro jistotu: Ořešáci se maji pokácet, tak nebude vadit, když je vysaju.:) Tedy pokud nejste jedna paní z fcb, která si myslí strom trpí a to utrpení se přenese na člověka. Je pak ironie, že topí dřevem.:))

Všech stromů je jedlá míza a dobrá? Fakt netuším.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #1 kdy: Únor 17, 2017, 04:38:38 odpoledne »
A prečo idete kacet orešaky?  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2017, 04:45:00 odpoledne »
A prečo idete kacet orešaky?  ::)
Protože jsem alergický na ořechové listí. Ach jo. Vratme se k otázce k míze. díky

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2017, 05:04:52 odpoledne »
Oba plodí mizerně a jeden navíc ohrožuje střechu. Jenže Sahawovi nedochází, že stromová míza není chladící kapalina z auta. Když budeme ořešák kácet (do 31.3.), bude ještě v říši boha Morfea a žádná míza jím kolovat nebude.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #4 kdy: Únor 17, 2017, 05:10:22 odpoledne »
Přivez aku vrtačku. Zkusíme to. Nechtěj, abych táhnul prodlužkou vrtačku přes celou zahradu. :)

Jinak jsem vždy proti kácení stromu pokud nějak ještě žije. Dokud tam vedle něho neroste nový strom.  Ten u prostřed zahrady bych ho nechal.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #5 kdy: Únor 17, 2017, 06:45:57 odpoledne »
Ten u domu si pamatuji jako malý kluk, ž byl hodně velký. Ten druhý jsem zasadil jako malý kluk z oříšku, ten nebyl roubovaný..  Dned mu bude asi tak 40 let.

Vzhledem k tomu, že kluk co umí rizikové kácení je zaneprázdněný, tak se tento rok poprava obou ořešáků asi odkládá.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #6 kdy: Únor 17, 2017, 09:18:53 odpoledne »
Az to pokacite, co budete delat s kmenem? O nejaky silnejsi rovny, idealne bezsukaty kus bch mel zajem. Staci mi 2-3 cca metrove kusy.
Praktikující cynik

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #7 kdy: Únor 17, 2017, 09:21:43 odpoledne »
Saladin ho chce naroubovat hlívou. Já myslím, že to asi nepujde, když bude čerstvě pokácený. A ještě je prý ořech dost antibakterální nebo něco podobně.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #8 kdy: Únor 17, 2017, 11:54:23 odpoledne »
Saladin ho chce naroubovat hlívou. Já myslím, že to asi nepujde, když bude čerstvě pokácený. A ještě je prý ořech dost antibakterální nebo něco podobně.

Na ořešáku by hlíva zrovna růst mohla, viz text pěstitelů hub na www.hliva-hliva.cz:

"Hlíva ústřičná roste prakticky na všech listnatých dřevinách včetně ovocných. Vyhněte se veškerým jehličnanům, dubu, akátu, habru, švestce. Méně vhodné jsou jasan, hruška. Nejlepší je použít buk, břízu, ořešák, jabloň, třešeň, topol, olši... Hlíva ústřičná je chladnomilná a plodí na podzim."

Čerstvě pokácené jsou nejlepší  :christmas:
Chtělo by to ale ty kmeny před naroubováním hlívou namočit na pár týdnů do vody, obzvlášť, jestli je předtím Saladin vysaje :D
Vždyť jsem to říkala..

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #9 kdy: Únor 18, 2017, 12:15:37 dopoledne »
Navrhuji před tímto pokusem vznést dotaz na botaniky, určitě někdo odpoví.

Z ořešákové mízy se dřív dělal cukr.
Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #10 kdy: Únor 18, 2017, 01:57:34 dopoledne »
Az to pokacite, co budete delat s kmenem? O nejaky silnejsi rovny, idealne bezsukaty kus bch mel zajem. Staci mi 2-3 cca metrove kusy.

Jsou v hanebném stavu.. Jinak bych ten veliký jen ořezal nad střechou a ten malý bych možná také nechal, zasadil jsem ho já, jako malý kluk a koukal se jak roste. Škoda že jsem nic nevěděl o roubování..
Je to první strom, který jsem zasadil..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #11 kdy: Únor 18, 2017, 02:23:40 dopoledne »
1. Navrtávání stromů pro získávání mízy je u nás protizákonné (zakázané zákonem).

2. Takhle zničený strom se musí nejdéle do dvou let pokácet, co jsem slyšel. Dělají to tak na těch farmách, kde takové věci produkují (javorový sirup).

3. Pochybuju, že ořešák půjde roubovat. Při narušení na jaře z něj míza teče fakt dost proudem.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #12 kdy: Únor 18, 2017, 05:48:14 dopoledne »
No, určitě se pokácet nemusí, páč navrtáním se získává míza na plantážích celé roky ale o tom český zákonodárce ještě nečetl.
Ten ořešák je krempl, kterej roste blízko stavby, že patří k zemi.Ořešák se opravdu nedá roubovat, rozhodně ne amatérsky.

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #13 kdy: Únor 18, 2017, 09:08:09 dopoledne »
Kopicování, které se používalo celé generace pro pěstování dřeva, je zakázané taky. Konstatuji, neřešim proč. Nahrávka na smeč pro sousedy, kterým případně ležíte v krku ;-)

Ano, na těch plantážích jsou celé 2-3 roky, pak se musí pokácet :-).

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #14 kdy: Únor 18, 2017, 09:55:32 dopoledne »
Ano, úřední zvůle a arogance úřední moci jsou nekonečné, tak, jako lidská hloupost, to je všem naprosto jasné, takže bude jistě zakázáno i kopicování, což praktikuju zcela běžně a pravidelně, což ze mne činí zločince. A protože činím i jiné, zapovězené věci, jsem mnohonásobný zločinec....
Ale k javorům....moje maminka byla v kanadě, vyfotila se právě v javorové plantáži a to byly věru stromy min čtyřicetileté, takže s těma čtyřletýma proutkama vyloženě nesouhlasím.....

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #15 kdy: Únor 18, 2017, 09:57:23 dopoledne »
A kde je ten zákaz kopicování zakázaný?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #16 kdy: Únor 18, 2017, 10:56:21 dopoledne »
Ale k javorům....moje maminka byla v kanadě, vyfotila se právě v javorové plantáži a to byly věru stromy min čtyřicetileté, takže s těma čtyřletýma proutkama vyloženě nesouhlasím.....

Já jsem nikde nenapasal, že to jsou dvouleté stromy, ale že po 2-3 letech takového odebírání mízy, ty stromy končí, ať je jim třeba 40.

Ale uznávám, že jsem měl mylnou informaci, jen zachycenou nedávno na jiném fóru. Zde je text z wikipedie:

Maples are usually tapped beginning at 30 to 40 years of age. Each tree can support between one and three taps, depending on its trunk diameter. The average maple tree will produce 35 to 50 litres (9.2 to 13.2 US gal) of sap per season, up to 12 litres (3.2 US gal) per day. This is roughly equal to 7% of its total sap. Seasons last for four to eight weeks, depending on the weather. During the day, starch stored in the roots for the winter rises through the trunk as sugary sap, allowing it to be tapped. Sap is not tapped at night because the temperature drop inhibits sap flow, although taps are typically left in place overnight. Some producers also tap in autumn, though this practice is less common than spring tapping. Maples can continue to be tapped for sap until they are over 100 years old.

Ale bavíme se o javoru cuktrovém, na ořešák tohle neplatí.
 
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #17 kdy: Únor 18, 2017, 04:02:32 odpoledne »
Saladin ho chce naroubovat hlívou. Já myslím, že to asi nepujde, když bude čerstvě pokácený. A ještě je prý ořech dost antibakterální nebo něco podobně.

Ok, sezenu si jinde. To bude kauf si naroubovat houbu do dreva ktery ma odhadem cenu nejaky 30-40 tisic.
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #18 kdy: Únor 18, 2017, 04:26:55 odpoledne »
Pokud si myslíš, že by se ti to dřevo šiklo a uměl by jsi ho popižlat aniž by jsi nám poničil střechu, tak klidně přijeď a popižlej si to. Jen ti nemohu zaručit, zda nepojedeš zbytečně, tedy, zda ten strom za to bude stát.

Hlívu můžeme nasadit i do nějaké břízy či jiného stromu, co nám tam roste.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #20 kdy: Únor 21, 2017, 11:33:35 dopoledne »
Neubližuj Cynikovi, víš jaký má vztah ke dřevu..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #21 kdy: Únor 21, 2017, 11:34:28 dopoledne »
Saladin ho chce naroubovat hlívou. Já myslím, že to asi nepujde, když bude čerstvě pokácený. A ještě je prý ořech dost antibakterální nebo něco podobně.

Ok, sezenu si jinde. To bude kauf si naroubovat houbu do dreva ktery ma odhadem cenu nejaky 30-40 tisic.

Na fotkách vyzerajú tie kmene vcelku hnilo. Teda na stolárske účely to nebude mať takú cenu. Predpokladám, že cena bude niekde u ceny palivového dreva.

Inak orechy mi neprídu dako hrozne postavené. Šikovný pilčík by to zhodil bezpečne na bok s prstom v nose. Ja si to poisťujem občas ešte gurtnami a lanami. Predsa len to nerobím každý deň.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #22 kdy: Únor 21, 2017, 01:43:23 odpoledne »
Sparovku udelas i ze zbytku dreva. Ja ted delam klukovi zidlicku ze starych stresnich lati co se valely na desti. Znam truhlare co dela nabytek jen a pouze z naplavenyho drivi a je to nadhera. Orech a tresen ma nadhernou strukturu dreva.
Praktikující cynik

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Čerpání mízy z ořechu
« Odpověď #23 kdy: Únor 21, 2017, 02:55:45 odpoledne »
Na jaře jdem z břízek, habrů u vrby pěstovat židle i stoly. Tvarovaná příroda.