Autor Téma: The Resilient Gardener  (Přečteno 2452 krát)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
The Resilient Gardener
« kdy: Únor 15, 2017, 12:02:41 dopoledne »
PooMe, pohanka je u nás v pohodě. Jde spíš o to, že těch bezlepkových rostlin moc není, ještě jáhly, čirok, kukuřice...Takže aby to celiaci měli pestřejší. Také ten chleba se nepeče snadno, je lepší, když je z několika druhů bezlepkové mouky.
V tom případě ti doporučuju přečíst si knihu The Resilient Gardener (Nezdolný zahradník) od Carol Deppe, to je zahradničení v nekomfortních pomínkách (nestabilní klima, společnost, atd.) mimo jiné je autorka silná celiatička a dost to tam řeší. Pěsuje si různé druhy obilí a peče chleba, jsou tam postupy pěstování i recepty.
BTW - tato kniha je vyloženě prepperská zahradnická bible, kdo jste ji ještě nečetl. Nic proti Svobodově návodu na rodový statek, ale tahle je prostě lepší a o hodně  :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #1 kdy: Únor 15, 2017, 07:49:41 dopoledne »
Co kdyby jsi tu knihu začala pomaličku překládat? Určitě by ti s tím někdo pomohl. Minimálně korektury češtiny.. Na Leva Netu se povedl projekt komunitního financování překladů knih a jede to tam.. I já jsem už přispěl.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2017, 09:15:03 dopoledne »
No mohla, třeba mezi 2 a 7:00 ráno trávím čas zcela neproduktivně spaním, mohla bych místo toho překládat 8)
Naučte se anglicky, lenoši f-)
Vždyť jsem to říkala..

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2017, 09:25:52 dopoledne »
Jsme češi, navíc , pokud mám být upřímný, většina anglicky psaných publikací je z jiného pásma, odlišných klimatických podmínek, jako u holmgreena.....
Takže ani zemělodi u nás neplují tak, jako v austrálii či zélandu, ani naše ovce nemohou mít stejně silná vlákna vlny, jako australská vlna.
Pokud tam jsou nějaké závratné myšlenky, které jsou revoluční, klidně nám je můžeš popsat, budeme moc rádi, a ušetříme spoustu starostí se studováním cizího jazyka....

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2017, 09:54:02 dopoledne »
Tenhle člověk si to přečetl a dělá na základě toho kurz:
http://www.potravinovezahrady.cz/kurz-zaklady-potravinove-bezpecnosti/
Vzhledem k tomu, že kniha je levnější než kurz a obsažnější, koupila jsem si knihu.
Prošla jsem předtím několika permakulturními kurzy, a byly užitečné, ale tahle kniha mi dala nejvíc.
Nechtěla jsem se vás dotknout, fakt nemám čas na překlady. Pokud si na to někoho najdete, klidně knihu půjčím nebo okopíruju nebo koupím a věnuju do skupiny @-->
Vždyť jsem to říkala..

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #5 kdy: Únor 15, 2017, 10:21:23 dopoledne »
To je ono, je potřeba argumentů. Já se zamiloval do permakultůry před 15 lety. A několikrát, tedy 3x jsem byl na kurzech ale bylo to málo. Tak jsme s kámošem vybrali ty nejlepší a objeli jsme republiku ve snaze poznat permakulturní zahradu, která svého majitele uživí. Samozřejmě že jsme byli i u božského seppa.Nenašli jsme jedinou zahradu, ani jedlý les, který by svého majitele uživil.Na rozdíl od jiných jsem do toho vložil mnoho úsilí a zpravokořenoval a pěstoval stromy ze semínek a na stopadesát plodících jsem zlikvidoval, protože ze semínka prostě ovoce nechutná.Pokud víš o někom, koho permazahrada uživí, rád mu zaplatím za čumendu.
Mne moje zahrada uživí a před úředním terorem jsme i slušně prodávali přebytky.V organické kvalitě. ale nejedu perma, jedu podle našich předků, kteří to měli zmáklé.
V současnosti mne uchvátila instantní zahrada z balíků slámy.To je velmi dobré řešení pro lidi, kteří v současnosti nepotřebují soběstačnost a chtějí být připraveni do budoucna.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #6 kdy: Únor 15, 2017, 10:43:32 dopoledne »
Votroubku, přesně jak jsi to bohužel pouze nakousl, jen jelikož zrovna ty to žiješ, tak ti to přijde přirozené, normální a jasné jako facka, jenže většině bohužel ne.

Permakultura, stejně jako další moderní, tedy spíš módní výkřiky typu ezoterika, moderní hipí komunity a podobně, je v podstatě hra. Hra na něco. Jasný, je to lepší než beton na sídlišti, to je jasný, a třeba to někde i funguje, tam co to vzniklo, ale to je jiná krajina, jiné pásmo, jiné rostliny. Aby to fungovalo, je potřeba se podívat do minulosti. Naši dědové a pradědové a generace před nima sice většinou vůbec nechápali proč dělají to či ono, ale dělali to, protože bylo generacemi odzkoušeno, že to funguje. nevěděli, že tím a tím procesem je ta a ona breberka, ale věděli, že z předu se do krávy dá píce, zezadu z ní vypadne hnojivo co se zaorá do půdy a to dá zase znova tu píci a třeba i něco navíc. Nějaký dusík a huminové látky, popeloviny, stopové prvky a podobně neřešili, věděli, že jejich dědek to tak dělal a fungovalo to.

A zrovna tak věděli se skálopevnou jistotou jednu velice důležitou věc, kterou se právě tyhle módní vlny snaží všemožně a hlavně strašně moc potlačit: že to je práce (tím neříkám, že práce nemůže být zábava). Že když chci mít výsledky, tak je to krev slzy a pot, prostě bez práce nejsou koláče. To je to hlavní poselství. Pokud to k něčemu má být, bez práce to nepůjde.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #7 kdy: Únor 15, 2017, 10:55:49 dopoledne »
Počůrali byste se smíchy, jak jsem začínal....A permakultura má jistě své místo na světě, nikoli však jako kult osobnosti a už vůbec ne jako prostředek k získávání peněz formou kursů....Jezdí ke mně lidičky koukat na zehrádku, i na stromy, ochutnávat ovoce z nových i starých odrůd.Permakultura je dobrý směr, spíše bych to viděl na šetrnou existenci. Nemyslím, že ušetříme peníze, ale myslím tím, že ušetříme matku přírodu.Může být, že naši předkové byli všichni permakulturisti a ani o tom nevíme. Stejně se selektivně řídím permakulturními principy a sleduju ji z dálky pozorně, aby mi něco neuniklo.To by mne fakt naštvalo...Takže prosím baru, aby se nedala odradit a pokud má nějaké dobré myšlenky či postupy, budeme moc rádi.
Já pak rozepíšu tu instantní zahradu.....

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #8 kdy: Únor 15, 2017, 11:27:33 dopoledne »
To jsme se asi nepochopili, kniha, o které si tu píšeme není permakulturní :) A podle mě se permakultura bez znalosti "běžné praxe normálního zahradníka" aplikovat nedá. Třeba moje maminka, která celý život zahradničí, pod mým vlivem začala některé permakulturní postupy aplikovat. Některé pomohly, některé ne, vzala si z toho ty, které byly k něčemu. Oproti tomu já začínala rovnou na permakultuře a několik let jsem se hrozně divila, proč nic nemůžu vypěstovat. I Jarda Svoboda nejdřív zahradničil "běžně" a pak udělal nějaký perma-upgrade. Myslím, že jde o zásadní nepochopení posloupnosti a z toho pak vzniká spousta lidí, kteří začínají rovnou s perma (jako já), nefunguje jim to a stanou se permakulturními odpůrci (čemuž jsem se naštěstí vyhla)  :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #9 kdy: Únor 15, 2017, 11:46:41 dopoledne »
Počůrali byste se smíchy, jak jsem začínal....A permakultura má jistě své místo na světě, nikoli však jako kult osobnosti a už vůbec ne jako prostředek k získávání peněz formou kursů....Jezdí ke mně lidičky koukat na zehrádku, i na stromy, ochutnávat ovoce z nových i starých odrůd.Permakultura je dobrý směr, spíše bych to viděl na šetrnou existenci. Nemyslím, že ušetříme peníze, ale myslím tím, že ušetříme matku přírodu.Může být, že naši předkové byli všichni permakulturisti a ani o tom nevíme. Stejně se selektivně řídím permakulturními principy a sleduju ji z dálky pozorně, aby mi něco neuniklo.To by mne fakt naštvalo...Takže prosím baru, aby se nedala odradit a pokud má nějaké dobré myšlenky či postupy, budeme moc rádi.
Já pak rozepíšu tu instantní zahradu.....
Právě aplikováním balíků slámy jsem si na zahradě přemnožila slimáky tak, že je tady z toho světová kuriozita. Když jdu ven v noci, nemám kam šlápnout. Dodnes jsem se z toho nezvpamatovala :) Při zmínkách o hromádkách větví, kde by mohl bydlet ježek nebo ještěrky, které sežerou slimáky začínám být už agresivní  f-)
Vždyť jsem to říkala..

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #10 kdy: Únor 15, 2017, 12:31:26 odpoledne »
Samospásné není nic, je to o rovnováze.Slimáci milují neposečenou trávu, rumiště, neobdělávanou půdu. A tak je fajn na zahrádku po sklizni pustit slepice, a klidně jim to zorat.Nenechají jediné vajíčko .Sám podnikám pokusy o rovnováze a tak hromad s větvemi mám 5. Protože se ježek nenastěhuje do každé hromady, ale jen tam, kde má klid a je daleko od koček a psů. Kočky mu žerou mladé a psi na něj při nočních lovech řvou jak praštěný. Hromada musí být veliká a průběžně doplněná.Pěstování v instantní zahrádce není pro trvalý způsob obživy, ale proto, že umožní lusknutím prstů zaset a zasázet obživu hned, bez přípravy půdy, na což je díky první úrodě v balíkách čas.Sám nechám děcka, aby zcela nepermakulturně kolem zahrádky udržovaly krátký pažit pro svoje alotria a slimákům k zlosti.Ty hromádky jsou mým mottem. Támhle mám hromádku starého sena na shnití a kompostování, támhle mám hromadu staré senáže, co mi přivezl kolega k likvidaci, támhle zase hnůj ze stodoly, támhle staré balíky sena ve stohu, kam se nastěhovaly kurvy lišky, támhle haluze, támhle kameny.Jenže, mám to na trochu větší výměře, takže to není tak okaté. Navíc moje hromádky začínají velikostí rodinného domku  Vůbec to není permakulturní, a už vůbec to není ekonomické, ale recykluju materiál, kterého jsem se zřekl, nebo ostatní.Třebas těch 24 tater kamene z veliké pískovcové zdi slouží jako zeď nářků pro kolonii hadů, které ani neznám, co jsou zač.A jaštěřice to samé. Takže, ani neznám nikoho, kdo to dělá jako já, jen se handrkuju s úředníkama, protože hromada sena, slámy, nebo trávy je pro ty kokoty hromadou nebezpečného odpadu z kategorie hnojiv a tak mi to fotí a lezou mi na píseček a vyměřují pokuty.Takže se stěhuju do křoví, pod stromy a vůbec do ilegality, protože tak lze těm zvířatům poskytnout nějaký životní prostor.A slimáci, ti to taky odnesou.....

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #11 kdy: Únor 15, 2017, 01:01:17 odpoledne »
Votroubek
""V současnosti mne uchvátila instantní zahrada z balíků slámy.To je velmi dobré řešení pro lidi, kteří v současnosti nepotřebují soběstačnost a chtějí být připraveni do budoucna..."

bara
"Právě aplikováním balíků slámy jsem si na zahradě přemnožila slimáky tak, že je tady z toho světová kuriozita. Když jdu ven v noci, nemám kam šlápnout. Dodnes jsem se z toho nezvpamatovala :) Při zmínkách o hromádkách větví, kde by mohl bydlet ježek nebo ještěrky, které sežerou slimáky začínám být už agresivní  f-)..."""

Pro PA dobu tady vidím jednu moc hezkou souvislost.
Paměťník Miki :pa: někde píše, že jako malý byl posílán na slimáky, které usmrtili horkou vodou + spláchlo to z nich sliz, a mlel je na masomlýnku pro slepice. Kvalitní dostupná bílkovina. A ty balíky slámy by zvýšily jejich produkci :)
I když baro teď je ti to asi nanic. Slepice zrovna nemáme, ale i kdybych měla, nemlela bych. V době krize - mlela bych ani nemrkla.



SoňaR

  • Host
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #12 kdy: Únor 15, 2017, 01:27:54 odpoledne »
Tož když by  třeba Bára postupně kopírovala, tak já bych postupně překládala... stejně se potřebuju pocvičit v angličtině. A předala bych to zájemcům neveřejnou cestou. Autorská práva jsou autorská práva... Akorát byste na mě nesměli spěchat, taky toho volného času moc nemám  :)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #13 kdy: Únor 15, 2017, 02:27:45 odpoledne »
To by bylo fajn, kdyby jsi se obětovala. Překlad knihy je docela náročný a skenování taky. Saladin kdysi nakousnul možnost složení se na skener knih. Kdyby totiž obrázkové přílohy byly kvalitně naskenované, dokázal bych je graficky upravit a přidat do překladu. Ekniha se dá sehnat kolem 600 Kč. Překladateli navrhuji pak předat společný dárek, nebo nějaký společný proviant.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #14 kdy: Únor 15, 2017, 05:01:35 odpoledne »
Paměťník Milo :pa: někde píše, že jako malý byl posílán na slimáky
To jsem jistě nenapsal já  ::)

Ovšem, "zpracovat" přebytek slimáků je možné přepasírováním přes "indický běžce" na hmotu vhodnou k lidský výživě  :P
Jo, to jsem zapoměla napsat, indičtí běžci, to je druhý výraz po kterém začínám být agresivní  f-)
Vždyť jsem to říkala..

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #15 kdy: Únor 15, 2017, 05:30:55 odpoledne »
Ano, běžci nám sežrali zeleninu dříve, než slimáci.....
Instantní zahrada funguje znamenitě a důležité je, že casově je ta zahrada zakonzervovaná na léta bez potíží.  A na rozjezd nám bude stačit nějaké čtyři kolečka kompestu a sud suchých slepičáků....
Je to veliká jistota, navíc nemusíme čekat, až se zem prohřeje, můžeme set a sázet pod sklenice či foliové kryty a v získaném čase upravit pozemek k další sklizni....Je to i ekonomické, k totální soběstačnosti vám postačí 200 malých balíků a sud slepičinců, holubinců, guana.Já na to byl velmi skeptický, ale, když jsem viděl velmi ranné brambory sklízené v červnu, nádherné a dobroučké, bylo vymalováno.Balík je teploučký, bramborám je tam jak v peřince.....A instantní zahrádka vám vydrží na půdě jako mně balíky slámy po mém dědovi z roku 1970.Stačí prolít kuřincema, nahoru malou vrstvičku hlíny či kompostu, aby semínko mělo hlínu a zalívat a zalívat. Na betonu, na balkoně, na skále, kdekoli, nebo na místě, kde chceme příšt rok zahrádku.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #16 kdy: Únor 15, 2017, 05:33:06 odpoledne »
Ano, běžci nám sežrali zeleninu dříve, než slimáci.....
Instantní zahrada funguje znamenitě a důležité je, že casově je ta zahrada zakonzervovaná na léta bez potíží.  A na rozjezd nám bude stačit nějaké čtyři kolečka kompestu a sud suchých slepičáků....
Je to veliká jistota, navíc nemusíme čekat, až se zem prohřeje, můžeme set a sázet pod sklenice či foliové kryty a v získaném čase upravit pozemek k další sklizni....Je to i ekonomické, k totální soběstačnosti vám postačí 200 malých balíků a sud slepičinců, holubinců, guana.Já na to byl velmi skeptický, ale, když jsem viděl velmi ranné brambory sklízené v červnu, nádherné a dobroučké, bylo vymalováno.Balík je teploučký, bramborám je tam jak v peřince.....A instantní zahrádka vám vydrží na půdě jako mně balíky slámy po mém dědovi z roku 1970.Stačí prolít kuřincema, nahoru malou vrstvičku hlíny či kompostu, aby semínko mělo hlínu a zalívat a zalívat. Na betonu, na balkoně, na skále, kdekoli, nebo na místě, kde chceme příšt rok zahrádku.
Nechtěj vidět, jak to vypadá, když u mě na zahradě nadzvednu balík slámy :-ů
Vždyť jsem to říkala..

SoňaR

  • Host
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #17 kdy: Únor 15, 2017, 05:50:50 odpoledne »
No já nevím jak pro koho, ale pro mě je sláma v malých balíkách značně nedostupná už teď. A tak si nějak neumím představit, jak ji budu shánět v době krize a k tomu ještě slepičince a  to všechno ostatní  :D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #18 kdy: Únor 15, 2017, 06:30:29 odpoledne »
Ano, vskutku krásný postřeh.Ale je zřejmé, že instantní polévku, ani zahrádku, ani nic jiného, nesháníme v případě krize, ale máme uskladněnou na půdě, pod přístřeškem, pod plachtou, ve skladu a nebo u kámoše vedle.Tak jako sud s kuřincema a sud s kompostem.Právě pro případ krize.Výborné jsou balíky z vysokotlakého lisu......

SoňaR

  • Host
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #19 kdy: Únor 15, 2017, 06:54:38 odpoledne »
200 balíků slámy (ani menší množství) nemám kam uskladnit, ani kde sehnat. Tady v okolí všichni balí slámu do těch velkých kol, bohužel. Ač by se mi občas trocha slámy hodila, tak si ji můžu tak akorát koupit ve zverimexu a nebo někam pro ni pořádný kus dojet.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #20 kdy: Únor 15, 2017, 07:59:32 odpoledne »
U nás prý jeden zemědělec ještě malý lis na slámu má, budu ho hledat.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #21 kdy: Březen 28, 2017, 09:37:19 odpoledne »
A my zítra dostaneme první zásilku 7 m3 koňského hnoje.. Kdyby mi někdo před 10 lety řekl, že se jednou budu těšit na to, až mi přivezou hnůj, tak bych to přijal s pochybovačným pokyvováním hlavou..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #22 kdy: Březen 29, 2017, 02:39:35 odpoledne »
U nás prý jeden zemědělec ještě malý lis na slámu má, budu ho hledat.

Vím kde zahálí jeden lis na hranatý balíky. Pohon byl elektromotorem, ale ten k tomu není. Mám se poptat co za to? Asi deset let nebyl v chodu, ale je v suchu pod střechou.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #23 kdy: Březen 29, 2017, 08:40:14 odpoledne »
To jako že se přivezla "nějak" sláma z pole a pak se dělaly balíky? Nedává mi to smysl. K čemu ten lis sloužil?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #24 kdy: Březen 29, 2017, 10:51:29 odpoledne »
To jako že se přivezla "nějak" sláma z pole a pak se dělaly balíky? Nedává mi to smysl. K čemu ten lis sloužil?

Přesně k tomu. Nějak https://www.google.cz/search?q=horal+sb%C4%9Brac%C3%AD+v%C5%AFz&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj0k4nIyvzSAhUCahoKHZK4DKYQsAQIGA&biw=1536&bih=782#spf=1 se přivezla sláma z pole a vidlema se naházela do tohohle a byly z toho balíky.
Zkus si naštudovat jak se dřív sklízelo. Samovaz, snopy, mlátička a tak. Hned to dává větší smysl, ne? Mlátička se taky netahala po poli  ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #25 kdy: Březen 29, 2017, 10:58:38 odpoledne »
Nezdá se mi, že by balíkovačka z dob, kdy se stavěly panáky, měla pohon elektromotorem.. Žentour či lokomobila, stabilák, to ano, ale elektromotor?

Ale ten sběrací vůz za traktor už mi s elektricky poháněnou vazačkou slámy smysl dává. Jen nemáme zdroj slámy.. Takže vazačka je třeba spolu s plnotučným traktorem a sběracím vozem, píši to správně?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #26 kdy: Březen 29, 2017, 11:44:21 odpoledne »
Svojho času sme sa 42 záujemcovia o preklad jednej špeciálnej knihy dohodli, že každý zaplatí 1100 CZK za preklad a dostane jeden číslovaný výtlačok knihy.  Číslo výtlačku je uvedené aj na každej jednej stránke knihy aby sa nerobili pirátske kópie. Samozrejme scanner a kopírky fungujú ale zatiaľ sa v našich kruhoch nikto nelegálnou kópiou nepochválil. Knižka sa vytlačila na papier ošetrený vodotlačou, ktorú zatiaľ bežné kopírovacie stroje nedokážu zachytiť, je zviazaná starou kníhviazačskou technikou a tak je aj dosť problém dostať ju na sklo kopírky. A mobilné fotky sa blbo čítajú  :-ů
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7595
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #27 kdy: Březen 29, 2017, 11:55:02 odpoledne »
No a aké je z toho poučenie?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #28 kdy: Březen 30, 2017, 07:42:43 dopoledne »
Nezdá se mi, že by balíkovačka z dob, kdy se stavěly panáky, měla pohon elektromotorem.. Žentour či lokomobila, stabilák, to ano, ale elektromotor?

Ale ten sběrací vůz za traktor už mi s elektricky poháněnou vazačkou slámy smysl dává. Jen nemáme zdroj slámy.. Takže vazačka je třeba spolu s plnotučným traktorem a sběracím vozem, píši to správně?

Je to snazší, nicméně ne nezbytné. Starej pán co t opopužíval to měl skutečně na elektromotor, stejně jako mlátičku...taky měl Zetor 30 a samovaz a vlečku. nic jiného.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #29 kdy: Březen 30, 2017, 08:23:14 dopoledne »
Historicky se nejdříve používal kasač, tedy rovnač, který je součástí jak sběracího vozu, tak lisu na balíky. Kasač byl ve stodole s vodícím korytem , kterým šla srovnaná a předlisovaná, nesvázaná sláma či seno na půdu či humno.Bylo to skladnější a k pohonu se používala lokomobila, stabilní motor spalovací, stabilní elektromotor, nebo žentour.Později, v roce asi 1910 se kasač opatřil vázáním a vznikaly balíky, které se dál tlačili po šínách na půdu, silou motoru.Měli to větší sedláci a velkostatky.V mobilní formě e muselo čekat u nás na padesátá léta, kdy začali traktory opatřovat vývodovými hřídeli a tím pádem byl pohon k dispozici. V americe a rusku měli pohon od pojezdových kol, stroj byl těžký a tažený většinou traktorem, nebo pomocí mnoha koní.V rusku byly oblíbené pásové traktory.
Pohon stacionárního lisu na balíky byl běžný od 30 let, a panáky se stavěly mnoho let po tom......
Pro současnost lze použít cokoli, pro dobu bez infrastruktury se mi líbí ruční lis, tedy v zdokonalené formě.


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #31 kdy: Březen 30, 2017, 10:12:04 dopoledne »
Svojho času sme sa 42 záujemcovia o preklad jednej špeciálnej knihy dohodli, že každý zaplatí 1100 CZK za preklad a dostane jeden číslovaný výtlačok knihy.  Číslo výtlačku je uvedené aj na každej jednej stránke knihy aby sa nerobili pirátske kópie. Samozrejme scanner a kopírky fungujú ale zatiaľ sa v našich kruhoch nikto nelegálnou kópiou nepochválil. Knižka sa vytlačila na papier ošetrený vodotlačou, ktorú zatiaľ bežné kopírovacie stroje nedokážu zachytiť, je zviazaná starou kníhviazačskou technikou a tak je aj dosť problém dostať ju na sklo kopírky. A mobilné fotky sa blbo čítajú  :-ů

A já zase přispívám na překlady knih na Leva.net-u, a tam jsou všechny knihy volně ke stažení..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Samotář

  • Host
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #32 kdy: Duben 07, 2017, 09:35:13 dopoledne »
Kniha mi přišla včera.

Také jsem ji jen prolistoval. A na první pohled se mi zdá, že neobsahuje úplně konkrétní pěstební postupy.

Offline jovokys

  • ***
  • Příspěvků: 18

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #34 kdy: Březen 31, 2018, 09:12:51 odpoledne »
Tak ji někdo kupte Sahawovi do knihovny v TerraNově :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #35 kdy: Březen 31, 2018, 09:54:35 odpoledne »
Prostudoval jste někdo Nezdolného zahradníka? Mám na tuto knížku dobré recenze, ale mé praktické zahradnické zkušenosti jsou malé, takže si rád vyslechnu názor zkušenějších. Je to dobrá kniha i pro laika do začátku?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7595
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #36 kdy: Duben 01, 2018, 12:28:16 dopoledne »
recenzia na N.Z. tu u sesedóf.... http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=5610
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: The Resilient Gardener
« Odpověď #37 kdy: Duben 01, 2018, 11:49:16 dopoledne »
Některé informace nevyužiješ /třeba jak se pěstuje kukuřice na americkém středozápadě/...

V našich podmienkach by skôr pomohli informácie o pestovaní jačmeňa, ovsa a špaldy.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.