Autor Téma: Nechat si vypěstovat žito  (Přečteno 1751 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Nechat si vypěstovat žito
« kdy: Leden 21, 2017, 07:18:25 odpoledne »
Votroubku a Sedláku: Co takhle vypěstovat žito pro členy fóra, co o to budou mít zájem a zaplatí si úrodu předem?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #1 kdy: Leden 21, 2017, 09:12:24 odpoledne »
Ono se hlavně té pšeničné mouky dřív nekonzumovalo tolik. Teď se toho jí obrovské množství, téměř každý člověk si dá výrobek z pšeničné mouky 3 - 5x za den. To dřív neexistovalo. Chleba byl žitný, z pšeničné mouky se pekly buchty a to jenom v neděli. Knedlíky nevařili. Moukou se kde co nezahušťovalo. Aspoň tak to bylo u nás na vesnici, jak mi to vyprávěla babička.

Saladine, skvělý nápad. Žito bych brala, sehnat ho je potíž.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #2 kdy: Leden 21, 2017, 09:36:33 odpoledne »
Taky bych si par metraku zita vzal.
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #3 kdy: Leden 22, 2017, 08:38:24 dopoledne »
Chlapi, kolik stojí obdělání, péče a sklizení hektaru půdy? Zkusím se dohodnout s bývalými jezedáky, co obdělávají naši půdu, aby na části naší půdy zaseli na podzim žito.. Na co bych měl dát především pozor?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #4 kdy: Leden 22, 2017, 10:13:15 dopoledne »
Pokud by nebyl zájem ze strany zdejších sedláků (kteří mají pochopitelně přednost), můžu se zkusit poptat ve své "sociální" síti...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7533
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #5 kdy: Leden 22, 2017, 11:15:47 dopoledne »
Ak ide o to čo pestovať, tak ja som jednoznačne za pšenicu špaldu. https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%A1enice_%C5%A1palda

"Špalda (latinsky Triticum spelta, zastarale samopše[1]) je druh rozpadavé pšenice. Byla pěstována v Evropě již před 8000 lety, pěstovali ji Egypťané, Keltové i Germáni. Později ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy.

V současnosti je špalda považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vzhledem ke své minimální reakci na hnojení umělými hnojivy, značné odolnosti proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí je vhodnou a často využívanou plodinou v ekologickém (organickém) zemědělství. Známé je např. jídlo tzv. špaldoto, připravené podobně jako rizoto. Ze špaldy se také vyrábí kávovina jako náhražka kávy. Ve Švýcarsku se používá jako sladová přísada (pivo Dinkel Einsiedler bier)."


V mojom okolí ju tu aj pestujú EKO-BIO. A to vcelku poctivo. /keďže je to kraj nezasraný priemyslom a znečisteným prostredím, a polia boli desiatky rokov využívané ako pasienky.... a poznám aj toho hospodára a robí to s láskou/

Chcel som si od známeho kúpiť túto eko špaldu, ale problém je ten, že zrno po zbere je riadne obalené v pleve a treba na neho ešte lúpačku. A tú má zase iba v podniku, kde sa tieto bio veci vykupujú a dalej distribuujú. Ale to už je cena úplne o inom.... https://www.biomila.sk/biomila-zrniny-a-otruby
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #6 kdy: Leden 22, 2017, 11:54:27 dopoledne »
Špalda je fajn obilnina, o jednej mlynskej lúpačke na krúpy v ktorej by sa dala spracovať aj špalda viem. Majitelia majú ešte zakonzervovaný mlyn z prvej republiky a až na elektromotory, ktoré im zhabali bolševici v 50-tich rokoch minulého storočia je takmer kompletný.

Žito do PA čias by bolo najlepšie zohnať ako píše Gloch v téme: Zúrodňování půdy - kypření podorniční vrstvy, podsev jetelem, čmeláci 

Křibice a svatojánské žito je to samé - Žito seté trsnaté, křibice Secale cereale, var. multicaule. Osivo nabízí pro letošní rok v novém katalogu Gengel - http://www.gengel.webzdarma.cz/

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

SoňaR

  • Host
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #7 kdy: Leden 22, 2017, 11:55:17 dopoledne »
Mno jo, ale když jsem tak sháněla žito, tak jsem si ověřila, že špaldu seženu, ale žito ne. Takže já jsem pro žito, ostatní si můžu koupit jinde.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #8 kdy: Leden 22, 2017, 02:07:51 odpoledne »

SoňaR

  • Host
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #9 kdy: Leden 22, 2017, 06:01:34 odpoledne »
No já když jsem ho sháněla, tak jsem postupně oslovila těch několik málo subjektů, které ho na svých stránkách nabízeli, a buď napsali, že ho nemají, nebo nebyli ochotni dodat v menším množství... Nakonec jsem našla jednu farmu, která ho pošle klidně i poštou a ceny mají dobré. Jasně, není to "bio", ale to mě u žita na dlouhé skladování pro případ nouze zas tak netrápí.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #10 kdy: Leden 22, 2017, 08:37:47 odpoledne »
Asi je lepší objednat předem. Dnes už mají skutečně vyprodáno asi všichni.
Taky vidím jako nejlepší kombinaci špaldy a žita.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #11 kdy: Leden 22, 2017, 09:09:48 odpoledne »
U nás je půda dlouhodobě vymrskaná na hydroponický substrát. Před rokem jsme na podzim se Sahawem převrátili 1,5 ha na úhor tedy "ležení ladem" a nyní zjišťujeme a Sahaw dokumentuje, co roste na poli bez JZD-ácké milostrdné péče..

Takže naše (pro nás pěstované žito) rozhodně ještě pár let spolehlivě nebude bio. Stačí obyčejné žito.. I ta špalda by byla fajn. Myslím, že i na tu loupačku bychom se zde, na fóru složili..

Jde o to, že u nás to je reálné po několikaletém ochočování jezedáků. Aby nás začali brát vážně, musíme mít fungující zahradníctví a umět upéci chleba, třeba jen při příležitosti místních svátků. Když budeme péci z cizího žita, tak nám za dva roky začnou pěstovat žito sami.

Máme tam takový asi tak 15-ti až 20-ti hektarový ostroh, obklopený loukami, lesem, stráněmi. Plánuji tuhle část celou převrátit do pěstování tradičních plodin a bioprodukce. A samozřejmě, tradiční hnojení maštalním hnojem, neb ti "jezedáci" stále ještě mají živočišnou výrobu. Asi i pastvina by tam na čas nebyla problémem. Nejsou to naše pozemky, ale také tam ale cca tři hektary máme. Obhospodařuje to jedno ZDV. Pokud jim zajistím odbyt produkce z toho prostoru, máme do 10-ti let potenciální PA Opidium s hodnotnou půdou.

Myslím, že je dokáži přesvědčit na slušné hospodaření a pak tam budou moci být i zdravé včely.

Proto mne tolik zajímá kolik asi tak orientačně stojí obdělání jednoho hektaru půdy..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #12 kdy: Leden 22, 2017, 09:48:39 odpoledne »
orba 2500,vláčení 800, setí  1000,osivo 1000, hnojení 2 až 10000, sklizen 2000 až 3000 vč dph-ceny služeb

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #13 kdy: Leden 22, 2017, 11:23:17 odpoledne »
Chlapi díky.. Určitě by se jednalo nejméně o 5-6 hektarů najednou. Čekal jsem vyšší ceny. Základnu mají asi tak 2,5 km, ve vedlejší vesnici. Vybavení mají dost moderní, administrativu nepřebujelou :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #14 kdy: Leden 23, 2017, 07:54:09 dopoledne »
Taky záleží, jakou má poskytovatel služeb techniku. Já jednou oral 14 hektarů, s traktorem 3011 , sice za 8 litrů nafty hektar, připadal jsem si pak jako velikej hrdina.A když jsem za dva dny končil, vypadal jsem jako vyfáraný horník, traktor byl bez kabiny.S tím tvarem má sedlák pravdu, trojúhelníky jsou na mrtvici.To jsou ceny soukromníka, který má 250 hektarů orné.
Já mám žito od kámoše, stejně tak pohanku.Právě se pokoušíme u známého pěstovat na slovácku semolinu,bude to zážitek.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #15 kdy: Leden 23, 2017, 11:22:36 dopoledne »
U nás je půda dlouhodobě vymrskaná na hydroponický substrát. Před rokem jsme na podzim se Sahawem převrátili 1,5 ha na úhor tedy "ležení ladem"
A bude ležet ladem. Pomalu táhám zeminu z pole na zahradu. A snad brzo osázím pole vrbami a v budoucnu ovocnými stromy a keři. Zatím tam roste řepka a pšenice na divoko. Zdá se mi zbytečné tam sázet žito atd. když dan z pole je nízká.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #16 kdy: Srpen 05, 2018, 11:11:58 dopoledne »
Sedláku, prosím tě, potřebuju, abys zvážil sto, nebo tisíc mililitrů toho žita, abychom stanovili hektolitrovou váhu toho žita.Totiž, u nás se žitu vůbec nedaří, pekaři ho nechtějí, páč s kopců je mnohem lepší.Ale tak tomu bylo vždy, na hanou se žito dováželo z valach.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #17 kdy: Srpen 05, 2018, 12:51:57 odpoledne »
Také mne zajímá ta hektolitrová váha, a rozměry pytle, abychom spočítali, kolik sudů bude potřeba na metrák žita v pytli.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7533
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #18 kdy: Srpen 07, 2018, 01:41:43 odpoledne »
Bolo by fajn upraviť názov vlákna. Napr. : " Nechat si vypestovat žito: Právě v ponuke možnost objednat"

Alebo šupsnúť nové vlákno. Nech sa vybaví toho čo najviac. Prípadne rozposlať hromadnú PM starým pardom....

Bo keď sem príde dakto občasne, tak sa nemusí prekúsať balastom až k tejto informácii..
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline jovokys

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Nechat si vypěstovat žito
« Odpověď #19 kdy: Srpen 07, 2018, 02:28:53 odpoledne »
K těm objemovým hmotnostem - všeobecně. Možná se bude někomu hodit tato tabulka. Je tam všechno možné.
http://www.sila-nadrze.cz/objemove-hmotnosti.html