Autor Téma: Nafta - Benzín  (Přečteno 2868 krát)

Offline Tatar

  • ***
  • Příspěvků: 5
Nafta - Benzín
« kdy: Leden 04, 2017, 04:04:41 odpoledne »
Kdo poradí jak uskladnit naftu a benzín a kde je koupit bez bio složek. 


Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #2 kdy: Listopad 28, 2018, 05:06:27 odpoledne »
Oživujem tému uskladňovania nafty a benzínu.  Viete poradiť nejaké aditívum na dlhodobejšie uskladňovanie nafty ?  V euroázijskom priestore to vyzerá všelijako...
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #3 kdy: Listopad 28, 2018, 06:28:22 odpoledne »
Benzín neskladuj. Nafta, pokud je čistá, by měla vydržet. V chladu, suchu a temnu. Aditivum až před použitím.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #4 kdy: Listopad 28, 2018, 07:37:28 odpoledne »
Teorie pouze z příruček za komárů, v praxi to je jiné.Je vyzkoušeno, že jediná možnost, jak uchovat pohonné hmoty je zakopat je metr hluboko.Protože e tam nejnižší stabilní, nestřídající se teplota.Naftu vem čert, ta vydrží věky, benzin jsme vyzkoušeli, tehdy aral 100 oktanl, po sedmi letech nějaké ty oktany vyprchaly, ale stále to bylo dobré na pohon nejchoulostivějšího přístroje, a tím je motorová pila.Ergo, pokud chcete použít aditiva, tak po skladování a to výhradně diesel super aditiv, a benzin super aditiv.Nic lepšíhostejně nelze koupit.Skladujeme výhradně paliva bez biosložek, netuším, jestli se dodávají syntetická paliva.....Dlouho skladovaný benzin ovšem nejdříve necháme ve velké sklenici usadit a slitou část přefiltrujeme přes kávový filtr.Teprve tehdy přidáme aditivum a použijeme. V případě použití v molotovových přístrojích vše odpadá.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #5 kdy: Listopad 29, 2018, 09:55:21 dopoledne »
Z dlhodobeho hladiska nafta je skladovatelna podstatne jednoduchsie. Pripadne usadeniny vytvorene degradovanymi biozlozkami su jednoducho odfiltrovatelne  takmer akymkolvek sitkom .
V pripade pouzitia diesloveho motora s radovym cerpadlom (4-6 valcove 2ventilove motory MB, motory Zetor a p.) je mozne pouzitie ako paliva aj sirokeho spektra  rastlinnych olejov, resp.lahkych olejov (transformatorovy olej) .
Si vis pacem, para bellum.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #6 kdy: Listopad 29, 2018, 12:13:03 odpoledne »
Určitě ao, jen ty čerpadla dostávají docela kartáč, protože tu hustější kapalinu, jako olej protlačit vstřikovačem a rozstříkout při vysokém tlaku dá fušku.Takže důmyslný předehřev, vč vstřikovacích trubiček.S tímle mám zkušeosti, dá se jezdit i na surový řepkový olej, ale čerpadlo začne vykazovat nezdravé vůle.Proto měřo.S tímhle se budu zabejvat, až to jinak nepůjde.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #7 kdy: Listopad 29, 2018, 07:01:56 odpoledne »
Určitě ao, jen ty čerpadla dostávají docela kartáč, protože tu hustější kapalinu, jako olej protlačit vstřikovačem a rozstříkout při vysokém tlaku dá fušku.Takže důmyslný předehřev, vč vstřikovacích trubiček.S tímle mám zkušeosti, dá se jezdit i na surový řepkový olej, ale čerpadlo začne vykazovat nezdravé vůle.Proto měřo.S tímhle se budu zabejvat, až to jinak nepůjde.


Pri teplotach nad 10C rastlinne oleje bez problemov/ v podstate okrem zimnych mesiacov. V zime 1:1 s naftou a tiez bez problemov. Mam na to najazdenych cez 300t km s dvojventilovym sestvalcom OM603  MB . Bez akychkolvek predohrevov a akychkolvek oprav cerpadla alebo inych casti palivoveho systemu. Len pred  palivovy filter som dal klasicky stary poharikovy skleneny filter, ktory je vycisteny za 2 minuty v pripade znecistenia.  Trafoolej celorocne bez problemov. A tych transformatorov bez elektriny bude az az....
Si vis pacem, para bellum.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #8 kdy: Listopad 29, 2018, 07:54:36 odpoledne »
no, já měl toho samého medvěda a ten měl vyhřívanej naftovej filtr, dokonce dvakrát. elektricky a teplou vodou.
nechci tě přesvědčovat o něčem, co je tak. Naber naftu do injekčí stříkačky s tenkou jehlou a vyprázdi a pak tak učiň s rostlinnám olejem a poznáš rozdíl.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #9 kdy: Listopad 29, 2018, 09:37:20 odpoledne »
no, já měl toho samého medvěda a ten měl vyhřívanej naftovej filtr, dokonce dvakrát. elektricky a teplou vodou.
nechci tě přesvědčovat o něčem, co je tak. Naber naftu do injekčí stříkačky s tenkou jehlou a vyprázdi a pak tak učiň s rostlinnám olejem a poznáš rozdíl.

No ja to mam najazdene prakticky a nie teoreticky. :)
Naftovy filter ako taky v nom ohrev nema.
Prikladam fotku filtra....

Mam dojem ale ze sa dostavame uz mimo temy tohto linku...

Mojim zakladnym cielom bolo podporit nazorovo vyznam skladovania nafty, kedze konstrukcne starsie druhy naftovych  motorov po vycerpani zasob paliva vedia bez vacsich problemov fungovat na ine alternativne ziskane paliva(oleje)...

Si vis pacem, para bellum.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #10 kdy: Listopad 29, 2018, 11:28:28 odpoledne »
.....  Trafoolej celorocne bez problemov. A tych transformatorov bez elektriny bude az az....

No super. Pravdepodobne jazdíš na staršie typy trafo olejov s obsahom PCB, takže krásne rozvoniavaš okolo seba rakovinu, len aby si ušetril dáku korunku. A neboj, dnes vie každý, že sa dá jazdiť na olej... takže nebudú čakať všetky trafáky len na teba.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #11 kdy: Listopad 30, 2018, 10:06:04 dopoledne »
Jazdil som na repkovy a sojovy olej. Ale kratkodobo som vyskusal aj trafo. Nove naftove motory si s trafo olejom velmi neporadia.
Si vis pacem, para bellum.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #12 kdy: Listopad 30, 2018, 12:29:00 odpoledne »
tolik na oleji naježděno nemám, řepkový surový olej, ten jsem uměl lisovat, to mne lákalo. Pak se řepka skokově zdražila ze 400 na 700 a bylo po kouzlu.Za pár let už řadové čerpadlo potkáme jen u  veteránů.Podívám se, kterej filtr je originál, já měl papírovou vložku.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #13 kdy: Listopad 30, 2018, 01:10:52 odpoledne »
Normálka ide na olej aj rotočerpadlo. /sranda je v tom, že tu záleží od výrobcu/ A to som sa na friťák tiež najazdil dosť. Akurát tie časy pominuli, a olej sa musí odovzdávať a na olej sa nesmie jazdiť....
 A dokonca ovela lepšie, než radové. A normálka aj novšie typy motorov. A ak sa bude jazdiť už iba na trafo olej a podobné sračky, tak životnosť nebude nikoho trápiť...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #14 kdy: Listopad 30, 2018, 02:42:56 odpoledne »
No, až motyka spustí, tak vám můžu odpřísáhnout, že všichni budem mít jiné starosti, než jezdit po výletech.Ale traktor sežere všechno a staré vyjeté oleje se dají krakovat, pokud máte dobrého chemika po ruce.Ale to kvatum kilometrl na olej s mercedesem je veliká zkušenost, mě to auto neprošlo technickou, koroze mu vzala život....Ale i rotační čerpadla můžou vydržet, já najel s motorem indeor v peugeotu půl mega a lil jsem tam pplně všechno, co teklo.Teda naftu hodně pochybné kvality.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #15 kdy: Listopad 30, 2018, 04:40:22 odpoledne »
No, až motyka spustí, tak vám můžu odpřísáhnout, že všichni budem mít jiné starosti, než jezdit po výletech.Ale traktor sežere všechno a staré vyjeté oleje se dají krakovat, pokud máte dobrého chemika po ruce.Ale to kvatum kilometrl na olej s mercedesem je veliká zkušenost, mě to auto neprošlo technickou, koroze mu vzala život....Ale i rotační čerpadla můžou vydržet, já najel s motorem indeor v peugeotu půl mega a lil jsem tam pplně všechno, co teklo.Teda naftu hodně pochybné kvality.

"traktor sezere vsechno" presne to bol ciel mojho prispevku v tomto vlakne. 2ventilovy mercedes motor ma velmi Zetorovitu podobu... A teda v nafte vidim vacsi vyznam...
Tam by ma takto napadol aj neznicitelny genialny diesel Slavia....

A ked to vezmem dookola, neviem si predstavit, aby sa benzin dal takto podobne relativne jednoducho nahradit - tam je alternativnou cestou len drevny plyn a rozne alkoholy...
Si vis pacem, para bellum.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 01, 2018, 08:22:09 dopoledne »
V případě průseru je třeba mít benzin v nezbytném množství.To je množina pro každého zvláště. Já spočítal nezbytné možství tak, že na množství potřebného topiva mám na kubík litr bezinu.Množství dřeva je součet otopu v zimě a potřebného otopu na letní vaření, což jsou tři kila na jedno jídlo, na den.Voda na mytí je v tom.Je to s rezervou dvacet litrů bezinu na rok.Pro domácnost šest členů.Pokud se tedy budu zajímat o pětiletou perspektivu, musím mít sto litrů benzinu vhodně uloženého. Každý další člen komunity musí přinést věnem dvojnásobek ekvivalentu.Pak ovšem přichází možnost krakování směsných a odpadních či použitých olejů, což je možnost získat nějaké lehčí uhlovodíky, jako je benzin, ale na to je třeba mít fištrona, a to já nemám, ale jeden kolega ano.
Pro mne je benzin potřebný nejen na pohon pily, ale i jako pohon nástražných systémů, takže musím krapek přidat.

Nalim

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 01, 2018, 11:21:55 dopoledne »
Já jsem k dlouhodobějšího skladování benzínu pesimističtější, takže uvažuji, že palivo jak na zimní topení, tak pro letní vaření, by se při víceletém průseru muselo pokácet v lese, naštěstí hned nad barákem, ručně. Při rozumném výběru tenčích kmenů je to reálné, na délku ještě ručně rozpůlit, a zase ručně sešup dolů k chalupě. Vyzkoušeno, lze.

Pro řezání na polínka zatím "pasu" po generátoru dřevoplynu, který by reálně dokázal živit elektrocentrálu adaptovanou na plyn. Benzínovou centrálu s 4dobým motorem (tuším 2,2 kW stálého výkonu) už mám, zatím běžela jen párkrát pro vyzkoušení a rozhýbání. Elektrická řetězová pila je už taky vyzkoušená, ta docela důkladně.

Pokud někdo máte inspiraci na reálně použitelný generátor dřevoplynu, a také kit na adaptaci benzínové 4dobé centrály na plyn, sem s tím, prosím.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 01, 2018, 11:40:43 dopoledne »
Celkom zaujimavy priklad motoru Slavia
Stabilní motor Slavia 9 HP diesel s generátorem 6,5 kVA na podvozku.
Motor je dieslový jednoválec vodou chlazený s automatickou regulací otáček a žhavením upraveným na 12V. Ruční startování klikou. Generátor je třífázový 220/380V, 6,5 kVA. Dlouhodobě měřená spotřeba nafty je 0,9 l na hodinu.


Este v inzercii s viacerymi fotkami.

http://stroje.hyperinzerce.cz/motory-elektromotory/inzerat/9598283-stabilni-motor-slavia-9-hp-diesel-s-generatorem-6-5-kva-nabidka-teplice
Si vis pacem, para bellum.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 01, 2018, 06:58:47 odpoledne »
Elektrocentrály jsou kapitolou samy pro sebe.I pro ně je třeba specifický plán zásob.Naučit elektrocentrálu na dřevoply bude jistě dobrodružné, ale....dřevoplyn je zážehová záležitost a diesel má veliký kompresní poměr a v detonačním režimu to nepůjde.Navíc chybí zapalovací okruh, takže to taky nepůjde. Z dobové literatury je patrno, že je třeba motor po jistém provozu rozdělat a vyčistit, protože je celý zablitý dehtem a pístní kroužky už přestávají fungovat. Takže rozborka a sborka. K tomu těsnění, olej, není to sranda, jak je zpočátku patrno. Navíc chybí na trhu vhodné motory s větším objemem a nížšími otáčkami v efektivním pásmu. Poslední byl z volhy, čtyřiadvacítky, z uazu, ze žuka nebo nisy.
Dřevoplyn není sranda, lepší je energii vložit do paliva.

Offline Joshua

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 02, 2018, 11:28:18 dopoledne »
Jasne. Ale Slavia motor bez problemov nam pofunguje na nahrady nafty ako som pisal vyssie (rastlinne oleje, trafooleje aid)...
Si vis pacem, para bellum.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #21 kdy: Leden 20, 2019, 09:37:45 dopoledne »
Možná se o tom tady už diskutovalo, já to nenašel... Řešili - a vyřešili - jste někdo biosložku v benzínu a s tím spojenou krátkodobou skladovatelnost?

SoňaR

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #22 kdy: Leden 20, 2019, 11:02:41 dopoledne »
Tady se to asi ještě nedořešilo, ale v nějakém článku jsem nedávno četla, že benzíny, které obsahují místo ethanolu příměs ETBE lze bez újmy skladovat i několik let (samozřejmě za vhodných podmínek).

Nalim

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #23 kdy: Leden 20, 2019, 12:48:21 odpoledne »
jéje, to zní nadějně, našla bys k tomu dlouhodoběji skladovatelnému benzínu něco víc, prosím?

Skoro každý rok mám problém s křoviňákem, sekačkou i motor. pilou, i když se nádrž předcházející rok snažím vyjet do sucha, stejně je startování po dlouhé odstávce problém. Vždycky asi někde trocha benzínu zůstane, a kdyby to byl ten déle skladovatelný, mohlo by být po problémech tohoto druhu.

SoňaR

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #24 kdy: Leden 20, 2019, 02:02:53 odpoledne »
Mrkni do vyhledávače, omlouvám se, ale teď mám dost práce... jindy bych ti to i našla  :)

Co si pamatuju, tak zásadní je, že ETBE se nemísí s vodou (na rozdíl od lihu) a jelikož se vyrábí z lihu, tak má stále statut biosložky... nebo tak nějak  :)

Nalim

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #25 kdy: Leden 20, 2019, 02:05:18 odpoledne »
OK, díky

SoňaR

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #26 kdy: Leden 20, 2019, 03:00:40 odpoledne »
EDIT: Tak toto byla původně reakce na příspěvek, zda by nebylo jednodušší při posledním doplnění benzínu  doplnit místo benzínu s biosložkou benzín bez biosložky (nebo tak nějak).... Příspěvek byl smazán nebo změněn, takže to teď tak úplně nenavazuje...

Nebylo, protože by paradoxně mohl vytlačit vodu ze zbytku benzínu s biosložkou, kterou do sebe natáhl ten líh, a pak to prý dělá problémy. Takže je nejlepší buď používat pořád benzín s lihem, nebo přejít a pak trvale používat benzín s ETBE, nebo trvale bez biosložky, pokud takový seženeš (tedy u obojího jednorázové dolití před zimou nestačí).

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #27 kdy: Leden 20, 2019, 06:18:26 odpoledne »
Je to tak,testem na kvalitu paliva je motorová pila nebo křovinořez. K delšímu skladování pouze premiová paliva, kde je klíčem teplota a temno, ideál se nachází metr pod zemí. Poslední zkoušku jsme dělali s premiovým palivem omv, které po sedmiletém uložení v plastovém kanystru a plastovém vaku metr pod zemí...Plastové kanystry jsou fajn, protože je nezachytí detektor kovu, jejich nevýhodou je, že se musí filtrovat benzin i nafta, protože plasty degradují.Ale zachytí je filtr na kafe.Dají se dva na sebe.....

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #28 kdy: Leden 20, 2019, 07:03:53 odpoledne »
Já zatím, pro dlouhodobý skladování, kupoval Aspen od Husqvarny. O ETBE jsem slyšel tady poprvý, už jsem se o to nějakou dobu nezajímal...Díky za info!

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #29 kdy: Leden 20, 2019, 08:35:51 odpoledne »
Já vše co přes zimu stojí krmím 100 oktanovou Vervou od Benziny, tam je ten ethyltercbutylether určitě....Další možnost je vzít od OMW MaxxMotion 100plus od Rakušanů...tam určitě ethanol taky nebude a Shell určitě nezůstal pozadu, akorád já u něj nikdy benzín pro tyto účely nebral.

Nalim

  • Host
Re: Nafta - Benzín
« Odpověď #30 kdy: Leden 20, 2019, 08:56:29 odpoledne »
Díky všem za dobré rady, přátelé :-)