Autor Téma: Záhon č.2 - česnek a ředkvičky  (Přečteno 1080 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Záhon č.2 - česnek a ředkvičky
« kdy: Listopad 19, 2016, 06:25:17 odpoledne »
Na záhonu(12m2) si vysázím španělský česnek a české brambory. Půda je velmi kamenitá.

Uvidím jestli španělský česnek přežijeme zimu a jaký bude výnos. Česnek váží cca 850g(cena 115 Kč/kg).

Česnek byl darován na experiment zda má smysl dělat zásoby česneku ze supermarketu na PA. Neboli při rabování krást i česnek.:))

Nakoupil jsem zatim 50kg brambor a vypadá to, že jen 15kg je poškozených. Zbytek vypadá v pořádku, tak asi zasázim nepoškozené brambory do zbylého mista na záhonu.

Chci zítra, ale zalezi na počasí.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Záhon č.2 - česnek a brambory
« Odpověď #1 kdy: Listopad 19, 2016, 07:37:17 odpoledne »
No, jenom abys nedopadl jako kámoš, co si zasadil egyptské brambory. Byly ošetřeny gamma zářením, zbaveny vešketé životní aktivity a tak neklíčily a neklíčily a nevyklíčily.... nikdy.Vyhrabal je stejné, jako zasadil. Ani myši to nežraly.....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Záhon č.2 - česnek a brambory
« Odpověď #2 kdy: Listopad 19, 2016, 07:49:00 odpoledne »
Myslím, že lepší než rabovat španělský česnek je lepší si uchovat svoji sadbu...popř. se domluvit se sousedy, pokud ji má kvalitnější.

Každopádně já si chci příští rok vybudovat záhon na zeleninu na semínka a sadbu...semenářský záhon, kde budu pěstovat ty nejkvalitnější rostliny na budoucí výsev a výsadbu.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Záhon č.2 - česnek a brambory
« Odpověď #3 kdy: Listopad 19, 2016, 09:44:28 odpoledne »
No, jenom abys nedopadl jako kámoš, co si zasadil egyptské brambory. Byly ošetřeny gamma zářením, zbaveny vešketé životní aktivity a tak neklíčily a neklíčily a nevyklíčily.... nikdy.Vyhrabal je stejné, jako zasadil. Ani myši to nežraly.....

To mi připomíná, že mi žena vynadala, že jsem dětem dal karamelky, prý takový hnus průmyslový, mravenci na to lezou..

Kdyby to byl průmyslový hnus, tak by se tomu mravenci vyhnuli, že?! Na ně neplatí žádný E621.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.2 - česnek a brambory
« Odpověď #4 kdy: Listopad 20, 2016, 06:20:11 odpoledne »
Dnes jsem vysázel na cca 10m2 česnek. 13 řádku po 10-14 stroužkách.  Nechal jsem tam slušenou mezeru mezi řádky, protože budu muset odstranovat plevel.

Uvidim jak to tam poroste. Chtěl bych jednou pěstovat jako jeden člověk. Na jednom místě stále dokola. Oplocené řádky, kde mezi nima jsou kachny(použil bych slepice). Pak v době dozrávání tam vysázet hořcici. Mezi česnekem rostou afrikány.  Okolo všude křen. To je můj sen, ale uvidim jestli se dáí vypěstovat alespon nějaký česnek.


Na konci jsem vysázel ještě pár sazeniček ředkviček ze semen, které jsem sklidil tento rok.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.2 - česnek a ředkvičky
« Odpověď #5 kdy: Listopad 23, 2016, 06:11:59 odpoledne »
Na tento záhon jsem místo brambor zasázel jen česnek a ředkvičky. Brambory jsem dal na záhon P4

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.2 - česnek a ředkvičky
« Odpověď #6 kdy: Listopad 30, 2016, 02:34:10 odpoledne »
Tak, prý španělský taky roste.

Citace
Ten čínský i španěklský taky vyroste, akorát nemá ty grády, co český. Já český nesehnala, prý není nikde.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.2 - česnek a ředkvičky
« Odpověď #7 kdy: Únor 22, 2017, 05:31:14 dopoledne »
Česnek přežil mrazy.  Nevím jestli všechen, ale stroužek jsem nějaký vyhrabal.

Offline ibex

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Záhon č.2 - česnek a ředkvičky
« Odpověď #8 kdy: Únor 22, 2017, 09:39:53 dopoledne »
nějak mi unikl důvod, proč to sázíš na podzim? Jo a jedna důležitá věc - není vhodné jednu plodinu pěstovat stále dokola na stejném místě, páč si tam budeš pěstovat i více a více škůdců dané plodiny. Proto zahrádkáři záhonky "točí"
Ještě k ředkvičkám - já je seji na jaře spolu s mrkví do jednoho řádku. Ředkvičky vyrostou mnohem rychleji a po jejich sklizení krásně dorůstá mrkev...
Česnek sázím vlastní na jaře s cibulí.
ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Záhon č.2 - česnek a ředkvičky
« Odpověď #9 kdy: Únor 22, 2017, 07:22:14 odpoledne »
Sázení česneku je normalní. Dělají to skoro všichni. Ale asi narázíš na vysázení ředkviček a řep.

Mám několik důvodů:
1. Na podzim člověk má více volného času, tak může sázet. To se hodí v PA.
2. Pokryje záhony rostlinkami, tak nedochází degeneraci půdy.
3. Sází se líp na podzim, kdy je není moc mokrá půda.
4. Bude příští rok dost semen. To je hlavní důvod.


Zatím mám vyzkoušeno jen u černé ředkve. Možná oblbnu rostlinky vodnice,tuřínu,červené řepy atd, aby přešli ted do květu a udělali semena. Nenašel jsem nic o tomto způsobu, že člověk vysází v řijnu sazeničky a příští rok v červenci se sklízí semínka.

Chci mít hodně semínek. Hodně.

Před lety jsem zkoušel pěstovat intenzivně řepy. Získal jsem z 1m2 až 12kg bulev řep. Jeden člověk dokázal získat až 40kg. Ale je velká spotřeba semínek. On sterilizoval půdu, tak neměl žádný plevel. Vysazoval semínka přímo. A jen záléval a protrhával řepy o velikosti třešní nebo špendlíků. Tak stále měl nové a nové. Zbavil se sázení sazenich, které je pracné a vyžaduje to více místa.   Ale on měl hodně semínek.

Já mám v plánu tento rok sterilizovat obrovské množství půdy v kamnech(v troubě). A pak mít záhonky(vyvýšené záhonky) a tam pěstovat fakt intenzivně. Bude mi stačit jen 20m2, abych zajístil hodně zeleniny pro sebe.

Slabina jsou jen ty semínka. A to právě ted řeším. Neznamé na to ,že budu soběstačný na 20m2, ale bude to víc, protože budu potřebovat půdu na rostlinky, které mi daji semínka.