Autor Téma: Jak nás vnímal svět v roce 1938  (Přečteno 19242 krát)

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #100 kdy: Únor 08, 2017, 09:58:59 odpoledne »
Nevěděli nic, nebylo odkud. Ani lidi , co se vraceli, nevěděli, ani nevěřili. Věřili, že rusové, resp sověti jsou ti správní, dobří a tak i volili komunistickou stranu, protože vítězové byli komunisti. Nemůžeme dnešníma očima pochopit tehdejší traumata, nálady ani názory.Ani nemůžeme pochopit, ani odpřísáhnout, jestli to bylo vše tak, jak se nám dnes předkládá, protože je pravda ohebná.
Ale dnešní názor je irelevantní, bez ohledu na gulagy či katyň, protože v minulosti  se řvalo o demokracii a vládě z lidu stejně, jako dnes.
Ale je dobré zajet do ruska a zeptat se rusů na jejich historii a jejich úhel pohledu, na jejich pravdu, zeptejte se poláků, na jejich názor, a optejte se lidí na slovensku, co vám řeknou o tisovi, a vlastě se zeptejte na banderu někde poblíž kyjeva, a dobré je se zeptat na německý názor, jak jejich onkl helmut učil děti v birkenau malovat motýly.....
Já s tím nemám problém, teda se zeptat, prtože chápu, že každý má svůj úhel pohledu a že univerzální pravda neexistuje....

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1335
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #101 kdy: Únor 08, 2017, 10:05:42 odpoledne »
1. Myslel jsem tím, že byli spojenci ve Varšavské smlouvě.
2. Ano,  Němci to používali k propagandě a provedli exhumaci za účasti Červeného kříže. Rusové následně provedli další exhumaci rovněž za účasti Červeného kříže a svou vinu popřeli. No a Evropa měla v pětačtyřicátém jiné starosti, než toto řešit.
3. Že ten zločin přiznali až třicet let po Stalinově smrti mi nepřipadá jako normální. Nešlo o žádný justiční omyl, ale o vraždu dvaceti tisíc lidí.
Ale primárně tady šlo o to, jestli byl Stalin masovým vrahem a to byl bez ohledu na úhel pohledu.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #102 kdy: Únor 08, 2017, 11:16:15 odpoledne »
Moje máma byla Polka, a bratr mého dědy leží v Katyňském lese s dírou v hlavě, takže jsem tak trochu výjimka.

V roce 1945 ještě žádná Varšavská smlouva nebyla. Poláci a Rusové jsou tradiční rivalové, stejně jako Francouzi a Angličané, Varšavská smlouva nevaršavská smlouva.

Stalin asi tak úplně docela masovým vrahem nebyl. Ale v době, kdy byl generálním tajemníkem komunistické strany v Rusku, tak se tam zabíjelo. Zabíjeli se mezi sebou, zabíjeli nepohodlné, třídní nepřátele. Zničili prakticky celou ruskou inteligenci. Vyvraždili nebo vyhnali. Na kolik to byla práce Stalina je sporné. Měl tam hodně ochotných pomocníků, jako byl Trockij, Kameněv, Zinovjev, Ježov, Jagoda, Kaganovič, Chruščov, který nechal hnát vojáky s pěti patronami a bez pušky proti německým kulometům, Žukov, který osobně střílel důstojníky.. Není fér tohle všechno házet jen na Stalina.

Nechtěli na plnou hubu říci, že pobili polskou inteligenci, zatloukali..

Je to tu o tom, jak nás v roce 1938 vnímal svět. Měli jsme tu Beneše, ne Gottwalda či Stalina.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1335
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #103 kdy: Únor 09, 2017, 02:39:15 dopoledne »
   Saladin: STALIN ASI TAK ÚPLNĚ DOCELA MASOVÝM VRAHEM NEBYL.
Aha, takže on jím byl tak jenom trošku? Jenom z poloviny, nebo z třetiny? A nebyli náhodou všichni jmenovaní jeho podřízenými?
K té vyvražděné inteligenci si ještě přidej celou generalitu, kterou nechal postřílet, takže když začala válka, tak neměla armáda schopné vedení. A hladomor na Ukrajině, zcela záměrně vyvolaný, za ten mohl taky jen trošku?
Jasně, že v Katyni nestřílel on, ani jeho podřízení, ale až podřízení těch podřízených. A ti jenom plnili rozkazy, takže vlastně bylo všechno v pořádku? To je teda logika! Myslím, že ani Hitler nikoho osobně nezabil, leda v první světové. Na to měl lidi, kteří vlastně jenom plnili rozkazy. Takže z kolika procent byl Hitler masový vrah?
Jsme OT, ale já o Stalinovi psát nezačal, klidně to přesuň někam do neviditelna.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #104 kdy: Únor 09, 2017, 08:42:58 dopoledne »
Víš, Sedláku, i to vyvraždění generality, to je také jeden z mýtů..

Oni před válkou vybili hlavně bývalé politické komisaře z občanské války, řezníky, co uměli jen dělat represe proti civilnímu obyvatelstvu, opravdové vojáky naopak vytahovali z Gulagů. Věděli, že bude válka a připravovali se na ni. Třeba Tuchačevský - toho měli zastřelit už dávno, hned poté, co ho porazili Poláci na Visle v roce 1920. Prvosledové jednotky pod jeho velením se utrhnuly od zásobování a nakonec neměli co jíst a čím střílet. Byl to blb, ne voják. Také veliký příznivce bojových chemických zbraní. Kdyby ho nezastřelili, určitě by Sověti bojové chemické zbraně začali používat a Němci by odpověděli stejně. Zajímavé je, že ani Hitler k těmhle svinstvům nesáhnul, a to ani v nouzi nejvyšší..

V Rusku vždy byly dvě frakce, bolševici a ti, kterým se z nedostatku vhodné terminologie říká Trockisti, i když byli už dávno před Trockým. Tedy zastánci permanentní revoluce, sociálního inženýrství a pokud to jde, tak i teroru - jako náš soudruh Uhl a nejméně polovina Eurokomisařů. To jsou ti, co prosazují odzbrojení obyvatelstva, aby se nemohli bránit.

Ukazuje se, ve světle uniklých archiválií, že ten hlavní vrahoun asi nebyl Stalin či Beria, ale trochu jiná banda, Stalin a především Lavrentij Berja po nich uklízel, vybíjel vzteklé psy a postupně, jak stíhali právníci, propouštěl z Gulagů nevinné lidi. Stalin v podstatě nikdy nebyl opravdový suverén, vždy si musel dávat pozor na tuhle partu, která ho nakonec otrávila. A i toho Beriju pravděpodobně nezatknuli, neodsoudili a nezastřelili v kremelském sklepení, ale doma, a ne katovou pistolí, ale velkorážným kulometem zvenčí a předtím musel Žukov nechat zablokovat kasárna vojsk NKVD.V Kremlu zřejmě zastřelili proforma jeho dvojníka.

Historiky čeká ještě hodně práce. I ti naši, "rehabilitovaní soudruzi" z okolí Rudolfa Slánského zřejmě viseli po právu, minimálně proto, že měli na rukou krev spousty opravdu nevinných lidí.

Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Anakin

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2449
  • Blog Prepper.cz
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #105 kdy: Únor 09, 2017, 12:37:57 odpoledne »
Všechno to byli gauneři. Někdo víc, někdo míň. Milada Horáková měla kompromitující matroš na Zápotockého. On byl kápem v koncentráku, ona měla důkazy a chtěla ho vydírat. Proto musela na šibenici. A že dala oprátku z žebříku na panenku Marii je spíše nesmysl, protože pochybuji že by děvče v šatech lezlo na žebřík.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1335
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #106 kdy: Únor 09, 2017, 01:41:04 odpoledne »
Saladine, tak vyvraždění generality je mýtus?
V roce 37-38 nechal Stalin zlikvidovat 3 z 5 maršálů, 13 z 15 velitelů armád,  57 z 85 velitelů sborů, 110 ze 195 velitelů divizí,  220 ze 406 velitelů brigád a všechny velitele vojenských okruhů. Celkem se odhaduje, že za tyto dva roky bylo zlikvidováno 20-35 tisíc důstojníků armády, přesněji to zjistit nelze. Na jejich místa přicházeli mladí důstojníci, kteří samozřejmě neměli žádné zkušenosti.
Co se týče Tuchačevského, tak jeho nepřátelství se Stalinem trvalo právě od bitvy na Visle. Stalin tenkrát nebyl všemocný vládce, ale byl důstojníkem  jednotky, která mu měla přijít na pomoc. Tuchačevskij ho později obvinil z nesplnění rozkazu generálního štábu a Stalin byl odvolán z funkce člena vojenské rady.
Obětí Stalinem záměrně způsobeného hladomoru na Ukrajině v letech 32-33 bylo 2,5 - 7 milionů lidí, někteří historici udávají i vyšší čísla.
Ty, jako poloviční Polák, bys měl zvlášť negativně vnímat dohodu Ribbentrop - Molotov i s tím tajným dodatkem. Zdá se, že to se zločiny Stalina nesouvisí, ale Katyň byla přímým důsledkem tohoto paktu.

Při pročítání tohoto fóra jsem zjistil, že lidé sem píšící, se dělí na rusofily a rusofoby. Řekl bych, že já jsem někde mezi. Mám rád Rusy jako národ, protože jsou to Slované a hodně špatného si v minulosti prožili. A nemám rád jejich vůdce jako jsou Stalin a Putin. Takže bych byl zaujatý?

Offline Anakin

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2449
  • Blog Prepper.cz
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #107 kdy: Únor 09, 2017, 01:44:09 odpoledne »
Ty nemáš rád Putina? Tak to tady narazíš  ;D Pro mnohé tady je to přeci veliký státník  ;D

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #108 kdy: Únor 09, 2017, 02:20:28 odpoledne »
Ale Putin je velký státník...a vůbec to nesouvisí s tím, jestli ho mám nebo nemám rád...

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #109 kdy: Únor 09, 2017, 03:48:41 odpoledne »
A zrovna ten hladomor na Ukrajině, to je práce Lazara Mojsejeviče Kaganoviče.. Poláci za Curzonovovou liníí, tedy za Sanem a Bugem, tedy na Ukrajině, neměli co pohledávat. Dostali se tam když vyháněli Tuchačevského hordy, táhnoucí dovést revoluci do Německa..

Neříkám, že nebyli pobity desetitisíce důstojníků, a hodně vysokých.. Byli postříleni. Jenže tito byli sice nositelé vysokých hodností, ale nebyli to skuteční vojáci, byli to hrdlořezové a bývalí politruci. Hodili se na organizování přehlídek, to ano, ale ve válce byli naprosto nepoužitelní. Mýtus byl v tom, že to byli zkušení a schopní vojáci. Byli to jen zkušení kati vlastního národa.

Jo, a Polák jsem jen z jedné osminy.. taky jsem z jedné osminy Ukrajinec, Rakušan a dokonce Slezský aristokrat. A ta druhá polovina, darmo mluvit.. Mohu říkat o Boženě Němcové, že moje praprapratetička byla pěkná běhna, neb přes tátu jsem zase spřízněn s rodinou Františka Němce.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #110 kdy: Únor 09, 2017, 05:13:03 odpoledne »
Hele, jsem přízemní tvor a tak když spočítám, kolik zabili našich rusáci a američani, vítězí američani s humanitárním bombardováním na konci války, aby rozsekali svoji strojírenskou konkurenci.Kdyby nebyl stalin takový, jaký byl, tak b nikdy nedal dohromady vítěznou armádu...Protože náš národ byl bytostně závislý na tom načasování.A tak konference na jaltě načrtla budoucnost, kterou západ nerespektoval, stejně jako ujednání o zrušení varšavského paktu a dohodu o NEROZŠIŘOVÁNÍ severoatlantické aliance na východ. Jako nás podrazili v mnichovské dohodě, pak už vždy a všude.Jde jen o zvyk, když si zvyknete, o nic nejde. Když to vnímáte, potom máte potíže s důvěrou.
A lidi v osmatřicátém vnímali jako dominantní událost mnichovskou zradu.
Roli stalina a vývoj v sovětském svazu budou louskat dějepravci ještě hodně dlouho.....

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #111 kdy: Únor 09, 2017, 05:36:03 odpoledne »
Západ bohužel vždy zrazoval, když se to hodilo. Umí tam počítat. Konec konců, Ďábel byl vždy dobrý počtář.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Anakin

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2449
  • Blog Prepper.cz
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #112 kdy: Únor 09, 2017, 06:12:23 odpoledne »
Největším viníkem vzestupu Hitlera je Francie. Když jim Němci zabrali Porýní, měla francouzská armáda dvojnásobnou přesilu proti Německu a odhodlané Československo a Polsko, ochotné dostát spojeneckých závazků. Neudělali nic. Ostatně Francie nikdy pro Evropu neudělala nic dobrýho. Napoleon taky napáchal hodně škody, ale aspoň uměl válčit. Moderní Francie většinou všechno projela. A dneska se v evropském parlamentu uvalují sankce na banány z Jižní Ameriky, aby zvýhodnili banány z francouzských kolonií v Oceánii.

Offline siedler

 • ***
 • Příspěvků: 503
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #113 kdy: Únor 09, 2017, 06:40:41 odpoledne »
Polsko využilo toho, že Anglie a Francie darovaly Československo Hitlerovi, a uštípnulo si Těšínsko.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #114 kdy: Únor 09, 2017, 06:59:41 odpoledne »
Dobře se kope do toho, kdo je na kolenou....A tak po válce, s tou hořkostí na patře museli lidé k někomu tíhnout, protože sama naše malá země nemohla zůstat, západ nás potopil a východ nám  na poválečnou neúrodu poslal pomoc mnoha vlaků potravy, což pro nás nikdo jiný neudělal.
A tím byla otočka k východu dokončena a poměrně logicky....

SoňaR

 • Host
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #115 kdy: Únor 09, 2017, 07:08:56 odpoledne »
Největším viníkem vzestupu Hitlera je Francie. Když jim Němci zabrali Porýní, měla francouzská armáda dvojnásobnou přesilu proti Německu a odhodlané Československo a Polsko, ochotné dostát spojeneckých závazků. Neudělali nic. Ostatně Francie nikdy pro Evropu neudělala nic dobrýho. Napoleon taky napáchal hodně škody, ale aspoň uměl válčit. Moderní Francie většinou všechno projela. A dneska se v evropském parlamentu uvalují sankce na banány z Jižní Ameriky, aby zvýhodnili banány z francouzských kolonií v Oceánii.

Dalo by se také říct, že viníkem jsou evropské státy, které po 1. světové válce zdecimovaly represemi německý národ natolik, že se logicky dostali do fáze, kdy dopřáli sluchu "tomu šílenci", kterého ještě pár let předtím posílali do blázince.

Offline Anakin

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2449
  • Blog Prepper.cz
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #116 kdy: Únor 09, 2017, 07:11:25 odpoledne »
Dalo by se také říct, že viníkem jsou evropské státy, které po 1. světové válce zdecimovaly represemi německý národ natolik, že se logicky dostali do fáze, kdy dopřáli sluchu "tomu šílenci", kterého ještě pár let předtím posílali do blázince.

Jo jo, bez decimace Německa by byl Hitler jen práce se štítícím bezdomovcem.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #117 kdy: Únor 09, 2017, 11:30:25 odpoledne »
Však si Rusové oblíbili německá auta, a ti bohatí si je kupují.  Máme štěstí, že naše Škodovka už je vlastně také německé auto :D

Němci, ať jsou jací jsou, nelikvidují náš průmysl, ale využívají ho.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1335
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #118 kdy: Únor 10, 2017, 08:13:49 dopoledne »
V souladu s předvčerejší diskuzí o demokracii, která byla včera přesunuta do neviditelna (admin na to má jistě právo), jsem se rozhodl respektovat většinový názor přítomných (Jen blbec nemění svoje názory. Miloš Zeman.)
A tak prohlašuji, že:
Byl jsem pomýlený a celý život jsem žil se špatným úhlem pohledu sa Stalina. Na svou omluvu uvádím, že mě negativně ovlivnily i západní centrály.
Stalin v Kremlu nikdy nezažil hladomor a pokud ten byl v nějaké odlehlé části jeho země, tak to zavinil některý jeho podřízený. Navíc všechny hladomory vždy stmelily národ a ukázaly jeho schopnost přežít v extrémních situacích.
Je pravda, že Stalin pomocí ráže 7,62 eliminoval desítky tisíc důstojníků vlastní armády.  Byli to ale vesměs politruci a bývalí řezníci, kterých nebyla škoda. I Stalin byl politruk, ale byl jiný, proto si ho strana a lid zvolili za vůdce národa.
Nikdy se neprokázalo, že by Stalin nařídil popravu desítek tisíc zajatých polských důstojníků v Katyňském lese. Možná o tom ani nevěděl.Navíc si to zavinili sami, protže se zbraní v ruce bránili postupu Rudé armády, která tak činila na základě platných mezinárodních dohod (pakt Ribbentrop-Molotov).
Je mi líto nejlepšího syna českého národa, který na Stalinově pohřbu nachladl a následně zemřel. Kde jsme dnes mohli být...
Je mi líto mých rodičů, kteří zažili Stalina i druhou světovou válku a hodně mi o tom vyprávěli. Dnes vidím, že měli špatný úhel pohledu a určitě byli i zmanipulováni, či dokonce řízeni západními centrálami.
Vzhledem ke svému věku nemám ještě zformovaný názor na ostatní vůdčí osobnosti Sovětského svazu a Ruska (Lenin, Malenkov, Chruščov, Brežněv, Andropov, Černěnko, Gorbačov, Jelcin, Medveděv, Putin). Prosím tedy o vaše názory na tyto politiky. Díky všem.


Offline SharKhan

 • ***
 • Příspěvků: 202
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #119 kdy: Říjen 24, 2017, 11:54:41 dopoledne »
Nenaděláš nic, i věci jinak prospěšné mohou být zneužity ke špatným účelům. Naštěstí je Semtex slavný i pro jeho prospěšné a legální použití  ;)

Ano, v Semtíne boli (a pevne verím, že stále ešte sú) tak šikovní chemici, že zmes, ktorá tvorila zloženie Semtexu, nemala žiaden špecifický zápach, ktorý by ju dovoľoval vystopovať špeciálne cvičeným psom na hľadanie výbušnín.
Až po roku 1989 sa do nej začala pridávať zložka s výraznou pachovou stopou, aby ju cvičené psy ľahko vyňuchali.
Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова

Offline SharKhan

 • ***
 • Příspěvků: 202
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #120 kdy: Říjen 24, 2017, 01:55:45 odpoledne »
Dagu, aby ten motor fungoval je v zájmu celého lidstva a nikdo by nebyl šťastnější než já, kdyby to opravdu fungovalo...

Tvrdit, že když my nemáme vývoj, tak vy taky ne...je celkem silný kafe. Jen pro zajímavost:
Jawa: (nový litrový motor): http://auto.idnes.cz/jawa-350-c4m-/motorky.aspx?c=A130826_115150_motorky_fdv
Ellipse spirit: copak to asi je? http://www.inadhled.cz/sport/cesky-spitfire-ellipse-spirit-ukazka-z-clanku-aktualniho-vydani-casopisu-flying-revue/
Verner motor: hvězdicové motory - jeden z mála výrobců na světě: http://www.vernermotor.com/CZ/index.html

Ty poslední dva odkazy jsou tady z okolí. Takže vyvíjíme. I když je to hlavně zásluhou nadšenců...

Jenže Grand Power (vaše, slovenská zbrojovka) je taky záležitostí nadšence(ů) a znova opakuju, kdo měl v ruce jejich pistoli, nestačí se divit!
Takhle to začínalo kdysi a historie se opakuje. A že to není hned? Komu to vadí? Chce to neztrácet hlavu a zabrat. A bude zase dobře.

Pokiaľ ide o zbrojovku GP (šéfuje jej Jaro Kuracina, sympatizant Kotlebovej strany, nie člen) - J. Kuracina kedysi bol prominentným členom dnes vládnej strany SMER až do doby, pokiaľ nedostal ponuku, ktorá sa neodmieta - od súčasného aj minulého ministra vnútra R.Kaliňáka na odkúpenie fabriky štátom (ako inak, že?).
Jaro Kuracina si túto ponuku dovolil odmietnuť, Kaliňáka vysmial do očí a svoje členstvo v SMERE okamžite zrušil.
Pretože za muničnú fabriku so zabehnutou výrobou ponúkol sumu, ktorá sa rovnala trojmesačnému obratu firmy...

Realita súčasného marazmu na Slovensku je pekne popísaná v tomto rozhovore s Jaroslavom Kuracinom:

http://www.hlavnespravy.sk/zbrojar-hovoriaci-nahlas/1048534
Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5207
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jak nás vnímal svět v roce 1938
« Odpověď #121 kdy: Říjen 24, 2017, 06:53:32 odpoledne »
Já onehdá viděl grafické znázornění mrtvých za války a těsně po ní....Vůbec jsem netušil, že tolik lidí zemřelo při americkém bombardování továren a měst na konci  války. Naprosto zbytečně. Humanitární bombardování mnoho let před václavem bombarďákem....kdybych si tak vzpoměl, kde jsem to viděl....