Autor Téma: Rýmovník(molice)  (Přečteno 1839 krát)

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Rýmovník(molice)
« kdy: Září 26, 2016, 01:06:47 dopoledne »
Rýmovník, kubánské oregano (latinsky plectranthus amboinicus) je z botanického hlediska jen krátce žijící polokeř se sukulentními listy velkými jako dlaň a malými bělorůžovými květy. Pro amatérské zahrádkáře a kuchaře představuje aromatickou, ale také poněkud tajemnou rostlinu. V obchodech a v literatuře se objevuje rovněž pod synonymy Coleus amboinicus a Solenostemon amboinicus, Němci mu řík a jí španělský tymián, indický brutnák nebo mexické oregano.
Rýmovník působí například na dýchací cesty. Stačí prý uštípnout list, zlomit ho a přičichávat. Nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit sebou v kapse a opakovaně přičichávat, trvá velice dlouho, než začne uvadat. Astmatikům určitě neuškodí, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Řada pěstitelů doporučuje i vnitřní užívání – čaj z jednoho lístku si prý můžete dát při bolesti hlavy, vysokém tlaku, nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.
ako pravá tropická rostlina vydrží rýmovník (kubánské oregano) po celý rok na okenním parapetu, proto je pro bytové zahradničení zvláště atraktivní. V žádném případě bychom jí neměli dopřávat po delší dobu teplotu nižší než +12 °C. Současně nemá rád ostré polední slunce. Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě. Uškodit bychom mu mohli přelitím nebo průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání.
Příležitostně ji přesaďte do větší nádoby naplněné výživnou zeminou, dobře zalijte, v době růstu trochu přihnojujte a zastřihávejte příliš dlouhé výhony. To je všechno, na co byste při péči o tuto rostlinu měli dbát. Dorůstá do výšky 30 cm. Pokud ji chcete rozmnožit, odstřihněte její dužnaté výhony a vložte do sklenice s vodou nebo písčité půdy, kde snadno zapustí kořeny. Květy odstříhněte.
Rýmovník je k dostání ve specializovaných obchodech, tu a tam se objeví také v supermarketech. Protože nevyžaduje zvláštní péči a i v zimě vypadá dekorativně a k tomu má ještě kořenitě voňavé listy, neměli byste při jeho nákupu váhat.
Jemně nasekané kubánské oregano se dobře hodí do salátu a okořeňuje polévky. Vždy zdravě vypadající listy poslouží také jako vynikající obloha pokrmů. Rostlina se využívá především ve španělské a mexické kuchyni a platí za jedno z nejdůležitějších koření na karibských ostrovech

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #1 kdy: Září 26, 2016, 01:10:12 dopoledne »
Mám toho dost.Stačí ulomit větvičku a strčit ji na 3-5 dní do sklenky s vodou a pustí kořeny.Daruji chce li někdo tak do SZ

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #2 kdy: Září 26, 2016, 07:55:49 dopoledne »
Doporučuji při kopírování článků z internetu či jejich částí vždy uvádět zdroj, abychom se vyhnuli střetu s autorskými (a jinými) právy.


SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #3 kdy: Září 26, 2016, 07:57:02 dopoledne »
Rýmovník mě zajímá, funguje?

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #4 kdy: Září 26, 2016, 09:46:07 dopoledne »
Ano je silně aromatický při ucpaném nosu stačí utrhnout lístek,rozmačkat v ruce a dát pod nos

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #5 kdy: Září 26, 2016, 11:01:41 dopoledne »
A dá se ta vůně k něčemu přirovnat? Zkoušel jsi to už do jídla?

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #6 kdy: Září 26, 2016, 12:59:20 odpoledne »
Něco jako máta s citrusem.Dával sem to do králičího masa ale musí se opatrně.

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #7 kdy: Září 26, 2016, 01:12:10 odpoledne »
Dík za info. Asi ho časem pořídím  :)

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #8 kdy: Září 26, 2016, 01:25:13 odpoledne »
Určitě.
Ono jen to mít v místnosti.Pohladíš to po lupenech a zavoní lépe a zdravěji než ten bor... osvěžovače vzduch

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #9 kdy: Leden 08, 2017, 08:46:46 odpoledne »
Tak jsem ho pořídila, opakovaně vyzkoušela a mohu jen doporučit. Uvolňuje ucpaný nos a dutiny výborně, synovi pomáhal i při kašli. Pokud jsou listy velké, tak stačí ulomit jen kus listu (tak 2 cm2), postupně ho muchlat a vdechovat. Zbytek listu na rostlině neuschne, neodpadne, klidně počká, až si přijdete ulomit další kousek. Rostlina roste docela rychle, brzy ho začnu množit. Nejprve pro rodinu, pak i pro místní preppers, pokud by měl někdo zájem  ;)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #10 kdy: Leden 08, 2017, 10:07:57 odpoledne »
A mas Plectranthus amboinicus nebo Plectranthus montanus?
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #11 kdy: Leden 08, 2017, 10:19:39 odpoledne »
Plectranthus amboinicus

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #12 kdy: Leden 08, 2017, 10:27:13 odpoledne »
Diky
Praktikující cynik

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #13 kdy: Květen 10, 2017, 12:37:50 odpoledne »
Co, když černaji listy a upadaji? Netopím, tak teplota je stejná jako venku. Někdy mrzne.

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #14 kdy: Květen 10, 2017, 01:24:22 odpoledne »
Je mu zima, omez zálivku na minimum. Pokud nepřežije, dodám další  :)

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #15 kdy: Červenec 19, 2017, 07:15:02 odpoledne »
Čaj z rýmovníku

1 střední čerstvý list rýmovníku zalijeme
200 ml horké vody, několik minut louhujeme
případně dochutíme medem a citrónem

Použití:
nachlazení, chrapot, kašel, bolesti hlavy, horečka, snižování vysokého krevního tlaku, trávící potíže (křeče), cholesterol, srdeční potíže, jaterní choroby


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #16 kdy: Červenec 19, 2017, 07:48:20 odpoledne »
Jestlipak přežil Sahawův rýmovník?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #17 kdy: Červenec 19, 2017, 08:05:20 odpoledne »
To by mě taky zajímalo  :)
Já zatím vesele množím, takže náhradníci už jsou připravený, kdyby bylo potřeba  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #18 kdy: Červenec 19, 2017, 08:06:08 odpoledne »
Přežil. Ale zimu asi nepřežije.

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #19 kdy: Červenec 19, 2017, 08:09:43 odpoledne »
Jaké tam máš minimální teploty?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #20 kdy: Červenec 19, 2017, 08:15:53 odpoledne »
-15 stupnů. Ale počítám s -5.

Myslím, že už při 0 stupnů to dost odnesl.

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #21 kdy: Červenec 19, 2017, 08:25:56 odpoledne »
Jakože uvnitř? Tak to fakt nepřežije... Je na čase, abyste pořídili něco trochu zatepleného, nebo chlív s pár zvířaty...  :)
Nemůžeš to tam trochu temperovat?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #22 kdy: Červenec 19, 2017, 11:08:06 odpoledne »
Čaj z rýmovníku

1 střední čerstvý list rýmovníku zalijeme
200 ml horké vody, několik minut louhujeme
případně dochutíme medem a citrónem

Použití:
nachlazení, chrapot, kašel, bolesti hlavy, horečka, snižování vysokého krevního tlaku, trávící potíže (křeče), cholesterol, srdeční potíže, jaterní choroby

Tak náš rýmovník nejen že přežívá, ale i požehnaně roste. Jen musím přemlouvat dcerku, že si chci utrhnout lístek - je zprávce kytek na parapetu v dětském pokojíčku, kde sídlí ;). A čaj jsem právě otestoval, protože mám parádní zánět nosohltanu...Zatím dobrý. Takže díky za rostlinku i recept :rose:.

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #23 kdy: Červenec 19, 2017, 11:21:37 odpoledne »
Rádo se stalo  :)
Tak jak to půjde, tak ho ostříhejte a namnožte. No a když dcerka nedovolí, tak klidně dodám další rostlinu  ;)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #24 kdy: Červenec 19, 2017, 11:39:23 odpoledne »
No když to směním za květ slunečnice nebo vysvětlím, že z jedné rostlinky bude mít 2 m ožná to půjde bez křiku ;D.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #25 kdy: Únor 11, 2019, 05:08:15 odpoledne »
Mně rýmovník docela prosperuje, tedy od té doby co jsem ho přesadil do většího květináče.. A protože jsem se nepodíval na Maunův příklad dávkovámí narval jsem do 0,5 litru hned 4 listy najednou a už to louhuji.. V sobotu jsem si poležel pár desítek minut na studené dlažbě v předsíni a dnes se mi spustila rýma tak silná, že jsem od rána posmrkal celou roli kuchyňských utěrek, než jsem si vzpomenul, že mám na okně košatý rýmovník..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #26 kdy: Únor 11, 2019, 05:22:03 odpoledne »
No 4 listy na půl litru je docela dost  :).

A jestli máš rýmovníku hodně, tak si uvař sirup. Třeba podle tohoto receptu:
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vyrobit-lecivy-sirup-a-mast-z-rymovniku

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #27 kdy: Únor 12, 2019, 12:33:19 dopoledne »
Díky.. Spočítám všechny listy, jestli přežije výrobu sirupu.. :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #28 kdy: Únor 12, 2019, 07:07:55 odpoledne »
Tato rostlina se pěstuje stejně snadno jako plevel. Na jaře jsem udělal 7 řízků(normálně jsem je dal do vody a když bylo hezky šlo to do země) a v září jsem sklízel několik kilo listů. Stačí tomu jsem trocha vody a hodně slunce. Když je na slunci tak má trochu jiné listy a o dost intenzivnější vůni.

Po sklizení sem listy nakrájel keramickým nožem a naházel do sklenice s cukrem a citronem. Po cca týdnu jsem výsledný produkt scedil a převařil, bylo z toho pár kilo rýmovníkového "medu". Var nesmí bejt moc dlouhej aby se neodpařila veškerá silice(asi by stačilo jen zavařit v hrnci, pokud bude sirup dost hustej). Hustota byla po provaření cca jako med. Ale pozor, před sklizní nezalévat ať se listy nancucaj, pak je to moc řídké.

Sladké zbytky jsem zalil teplou vodou a byl z toho kotel čaje:)

Šlo by to i odšťavnit, ale to se nedá pít:) Zkoušel jsem to i sušit a chtělo to 2-3 dny v sušičce.

Dětem jsem z výsledného produktu udělal i bobony, ale bylo to tak výrazné že se jim to cucat nechtělo.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Rýmovník(molice)
« Odpověď #29 kdy: Září 23, 2019, 02:52:47 odpoledne »
Nabízím sazenice(z řízků, které jsou zakořeněné) rýmovníků. Množství, které je na fotce. Cena : jedna sazenice = 4 kelímky se zeminou. Odběr jen v Chedrbí nebo možná 8.10 v Praha-Běchovice nádraží.