Autor Téma: Test filtrů vody  (Přečteno 1604 krát)

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Test filtrů vody
« kdy: Září 15, 2016, 05:17:22 odpoledne »
Nikdo to tu nezmínil, ale nedávno na vybavenu přibyl test filtrů vody, který k mému překvapení dopadl docela špatně.

Spolu s týmem vědců z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze jsme provedli několik testů outdoorových filtrů a prostředků na chemickou úpravu vody. A jak jistě dávno víte z našeho Facebookového profilu, dopracovali jsme se k velmi zajímavým výsledkům.

http://vybaven.cz/varice-a-jine-nacini/velky-test-filtru-a-jinych-prostredku-na-upravu-vody/
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #1 kdy: Září 15, 2016, 07:46:38 odpoledne »
No jako vlastník filtru Sawyer MINI z toho samozřejmě žádnou radost nemám, ale na druhou stranu ty mikroskopické smímky filtračního vlákna naznačují, že je to nehomogenitou děr v membráně, nikoliv porušením vláknového svazku. Já po filtraci vodu obvykle hned piju anebo čerpám do lahve s postříbřeným víčkem...zatím problém nebyl. Filtr proplachuji hned po každém použití částí přečištěné vody nebo pitnou vodou je-li k dispozici. No  a dosud se to obešlo bez střevních problémů....
Ale abych tu poskytl nějaké řešení pro ty, co se nechali jako já nachytat na marketing zmíněné firmy a tvrzení V. Cílka...vzhledem k vysoké propustnosti filtru se tedy vyplatí pro jeho vlastníky používat nižšší tlaky a asi udělat dvoustupňovou filtraci pro vodu do zásoby: Přefiltrovat surovou vodu, udělat proplach filtru částí přefiltrované a tuto potom prohnat vypláchnutým filtrem poodruhé. Učinnost filtrace by měla být již dostatečná....pro bakterie. Viry projdou v každém případě, ale stříbro s kapičkou peroxidu je rychle zlikviduje....

SoňaR

  • Host
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #2 kdy: Září 15, 2016, 08:37:05 odpoledne »
Hm, tak z toho taky nemám radost.... ještě je-li to zdroj důvěryhodný.

No takže po filtraci ještě převařit, nebo nějakou chemii... Což bych stejně asi dělala vzhledem k tomu, že viry to stejně nefiltruje...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #3 kdy: Září 15, 2016, 09:24:32 odpoledne »
Já to beru tak, že člověk podvědomně vybírá co nejčistčí zdroj vody a pokud by došlo na nejhorší a musel bych pít ze starých louží a bůh ví čeho, udělám si mechanicko-chemickou kaskádu a tento filtr použiju po hrubém předfiltrování, pak bych dal vrstu aktivního uhlí, aby se pochytaly adsorpcí malé organické a nepolární molekuly, případně molekulární síto, bentonit či křemelinu na polární anorganické látky (klidně i přežíhanou vátinu či kopaný písek)...a ta to buď kapičku Sava a počkat, nebo stříbro s peroxidem či UV lampu jeli k dispozici...mělo by stačit i horské sluníčko ale v kombinaci z nádobou z křemenného skla (třeba uzavřenou trubicí)....tohle mi zajistí stejnou čistotu jako současné úpravny vody co jedou z povrchových zdrojů....

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #4 kdy: Září 16, 2016, 02:11:31 odpoledne »
Tak ten test toho sawyeru mě celkem nepotěšil. Samozřejmě, že je v mé výbavě, nedával jsem ho tam na doporučení nějakého serweru, ale Tomáše Krákory (Krakena), který sice dělá komerční testy, ale na druhou stranu, jeho doporučení má váhu (navíc, známe se osobně, tak ne de nějakého videa). Ten filtr používal, pil z louží a řek a na kapačkách nebo něco podobného neskončil, by to jeho snad nejšílenější test (fakt tu vodu pil a někde se tak i vyjádřil).

Takže já nevím, buď to byl vadný kus, nebo to co pil Kraken nebylo tak kontaminované...každopádně, přístup výrobce mě jako spotřebitele silně zvedá ze židle.

Takovouhle věc si nepořizuju kvůli blbnutí s airsoftkou, ale kvůli buď skutečné expedici, kde se na to fakt potřebuju spolehnout a nebo pak pro případ skutečných problémů, takže když mi výrobce tvrdí, že to funguje, očekával bych, že to fungovat bude (může na tom lehce záviset život).

Každopádně, je to lepší, než pít vodu přímo z kaluže, nějak to funguje, i když ne na 100%.

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #5 kdy: Září 16, 2016, 03:14:36 odpoledne »
Když se Kraken po testování filtru nepo...l, tak ten filtr bude asi ok, ne. Já ho také používám a zatím je vše v pořádku. Nesmíte všemu věřit, kdo ví, co za tím měřením stojí. Už se někdo tím filtrem otrávil? 

Offline Martin1981

  • ***
  • Příspěvků: 19
  • Být připraven je povinnost každého člověka.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #6 kdy: Září 16, 2016, 03:23:37 odpoledne »
A při nejhorším, všechno vyřeší správná dávka sava.
Pokud to nepřeženete, tak to zabije bakterie a Vás ne  :bee:

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #7 kdy: Září 16, 2016, 07:28:07 odpoledne »
No já ta videa také viděl...i jiná. Problém toho filtru spočívá v technologii výroby mikrofiltrařní membrány, která je z levného polymeru, do kterého se řízeně "vypalují" pory....jenže distribuční šíře těchto pórů je příliš široká...Nevím, zda je výrobce filtru u výrobcem membrán, spíš ne. Pak se musí spolehnout na dodavatele....I 0,1% porů přes 0,5 mikronu stačí, aby došlo k uvedenému průrazu filtru bakteriemi...s rostoucím tlakem to bude horší, ale opakovaná filtrace by opravdu měla stačit....pokud při první filtraci proniklo 0,006%, pak při druhé filtraci je to kvadrát této účinnosti....A to je již dostatečné. Takže filtr nezahazovat, ale filtraci opakovat. Mělo by to být v pohodě.

Offline Punisher

  • ***
  • Příspěvků: 40
  • Žít znamená bojovat.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #8 kdy: Leden 27, 2017, 07:39:16 dopoledne »
Tak se na bushraftportal.cz objevil nový test vodních filtrů.
http://bushcraftportal.cz/2017/01/test-vodnich-filtracnich-cestovnich-zarizeni/

SoňaR

  • Host
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #9 kdy: Leden 27, 2017, 08:24:51 dopoledne »
Tak teď bych potřebovala ještě tak tři další podobné testy, protože už fakt nevím, čemu mám věřit  ;D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #10 kdy: Leden 27, 2017, 11:25:33 dopoledne »
Sdilim stejny pocity, protoze jsem investoval do nekolika filtru nemale penize a neni na ne spoleh. V soucasnosti na trhu v podstate neni nic co by bylo mobilni a zaroven by se tomu dalo verit
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #11 kdy: Leden 27, 2017, 11:31:13 dopoledne »
Já bych řekl, že pes bude zakopaný v oné formulaci "splňuje kritéria". Kluci na vybaven řešili, kolik toho projde a jak je to bezpečné pít, tady řešili, jestli splňuje jakási kritéria.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Punisher

  • ***
  • Příspěvků: 40
  • Žít znamená bojovat.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #12 kdy: Leden 27, 2017, 09:29:18 odpoledne »
Tady vyjádření vybaven.cz na test od buscraftportal.cz
http://vybaven.cz/varice-a-jine-nacini/problematika-cestovnich-filtru-aneb-boure-ve-sklenici-filtrovane-vody/

Pokud by to někoho zajímalo :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Test filtrů vody
« Odpověď #13 kdy: Leden 28, 2017, 10:10:02 dopoledne »
Jelikož znám firmu i lidi co to estovali, věřím tomu testu. Ale nemění to nic na mém předchzím příspěvku. Kvalita je dána kvalitou mikrofiltrační membrány a ta zase je podřízena výrobní technologii. Kus od kusu se bude lišit. Filtr sayer mini mám a příležitostně používám zatím bez problémů asi necelé 2 roky. Oceňuji hlavně poměr hmotnosti, malého odporu při filtraci a absenci pohyblivých dílů (pumpiček), které by se mohli rozbít. Teto pokud ho totálně nezanesu nebo mi nezmrzne by měl vydržet opravdu dost....Už jsem si na něj i omylem šlápnul...