Autor Téma: Výročí porážky turků u Vídně  (Přečteno 1531 krát)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Výročí porážky turků u Vídně
« kdy: Září 12, 2016, 09:46:25 dopoledne »
Dnes to máme 333 let od Bitvy u Vídně

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #1 kdy: Září 12, 2016, 10:03:06 dopoledne »
Moji polští předkové tam bojovali také.. Kdyby se probudili, tak by mne napíchnuli na kůl, spolu s polovinou politiků Evropy.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #2 kdy: Září 12, 2016, 11:04:10 dopoledne »
https://www.youtube.com/watch?v=xwxJ5gAd1-A
.... docela pěkná paralela s dneškem- ta naivita a hloupost "elit" ... prý "Turci přece nezaútočí- podepsali smlouvu" ...  ;D
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #3 kdy: Září 12, 2016, 02:27:06 odpoledne »
Moji polští předkové tam bojovali také.. Kdyby se probudili, tak by mne napíchnuli na kůl, spolu s polovinou politiků Evropy.

Jan Sobieski uděloval muslimským Tatarům šlechtické tituly a ti mu samozřejmě pomohli, protože muslimští Tataři byli součástí jeho armády, tudíž se zúčastnili bitvy o Vídeň na té správné straně. Možná by jsi z toho vyvázl živej  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #4 kdy: Září 12, 2016, 10:12:09 odpoledne »
JÁ TO ŘÍKÁM FURT, ŽE TO NEBYL ŽÁDNÝ DŽIHÁD, ALE JEN OBYČEJNÉ TERITORIÁLNÍ VÝBOJE..

Vždyť přece dobývat, zotročovat, znásilňovat a plenit je daleko, daleko zábavnější, než okopávat brambory  "hold"  "hold"  "hold"
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #5 kdy: Září 13, 2016, 09:58:57 dopoledne »
No a proc tomu nedat jmeno. Kdyz jsou tyhle aktivity zastreseny treba nejakym kodexem, obycejem, nebo nedejboze politickym, ci nabozenskym zakonem, tak to jednak vypada lip a taky se tim vetsina veci da snadno omluvit/zduvodnit. Tak proc ne Dzihad, stejne ho vymyslel pokrytec.
Praktikující cynik

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #6 kdy: Září 21, 2016, 09:17:59 dopoledne »
JÁ TO ŘÍKÁM FURT, ŽE TO NEBYL ŽÁDNÝ DŽIHÁD, ALE JEN OBYČEJNÉ TERITORIÁLNÍ VÝBOJE..

Vždyť přece dobývat, zotročovat, znásilňovat a plenit je daleko, daleko zábavnější, než okopávat brambory  "hold" "hold" "hold"

Nesouhlasím. Tedy s tou první větou. Ta druhá je pravdivá a tohoto principu využívají šéfové lupičských band, verbíři, lidé organizující křížové výpravy, šéfové kriminálních gangů......


To jestli se jedná o náboženskou válku a nebo obyčejnou válku dle mne závisí na třech faktorech.
1) Jestli nejvyšší autorita některého náboženství toto vyhlásila jako "stranický úkol".
To u Vídně platilo z Turecké strany. Útok byl takto naplánován a bojovníci z velmi vzdálených končit říše se boje účastnili s tímto účelem.

2) Jestli je účelem šíření některého náboženství.
To u Vídně také platilo z Osmanské strany vrchovatou měrou.

3) Jestli je na jedné straně jedno náboženství a na druhé straně druhé náboženství.
To u Vídně platí téměř dokonale. Těch několik muslimů ve vojsku Jana Sobieského byla dle mne výjimka potvrzující pravidlo.


Takže dle tohoto hodnocení:
křížové výpravy (ano, ano, téměř dokonalé ano)
svatá liga - ta která zahrnovala bitvu u Lepanta (křesťané -ano, ne, ano  muslimové - ano, ano, téměř dokonalé ano)
reconquista (víceméně ano, víceméně ano, částečně ano)
křížové války v litvě (ano, ano, víceméně ano)
španělská armada (ne, částečně ano, ano)
třicetiletá válka (částečně, částečně, ne)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #7 kdy: Září 21, 2016, 11:35:06 dopoledne »
Je to už staré a vyčpělé, ale takhle nějak to bude vypadat:

První den po letních prázdninách, v páté třídě jedné berlínské základní
školy učitel kontroluje přítomnost žáků:
"Mustafa El Ekh Zeri."
"Zde."
... "Achmed El Cabul."
"Zde."
"Kadir Sel Ohlmi."
"Zde."
"Mohammed End Ahrha." "Zde."
"Mi Cha Elma Yer."
Ticho .
"Mi Cha Elma Yer."
Nikdo se nehlásí .
"Ješte jednou -Mi Cha Elma Yer!"
V zadní lavici vstane malý bílý chlapeček:
"To bych mohl bejt asi já, ale čte se to Michael Mayer."
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #8 kdy: Září 21, 2016, 12:36:58 odpoledne »
Je složitá otázka, co je hlavní a co podružné. Používá se závoj náboženství pro zakrytí dobyvačné politiky, územních zisků a mladých pannen, nebo je to přesně naopak a bojuje se ve jménu tu Boha Všemohoucího a tu zase ve jménu Alláha?

Obyčejný pěšák na bojišti, pokud je loajální svým velitelům a není vojákem z donucení, tak bude jistě bojovat z důvodu přesvědčení, ať již vlastního a nebo z více méně vnuknutého či vnuceného, což ve své podstatě vyjde na stejno. Na druhou stranu velitel armády, případně vládce (dnes politik) se na to může dívat z opačného pohledu a náboženství používá jako zbraň proti vlastním následovníkům, aby je přesvědčil, že je tato válka nutná a je vedena jménem těch malých pěšáků v zákopech.

Kde je tedy v takovémto světle válka náboženská a kdy je dobyvačná? I kdyby vrchní velitel armády měl jako hlavní pohnutku šíření své víry, tak jaksi zase je to o tom, že ON chce být tím, kdo bude oslavován jako šiřitel víry, tedy opět jde o osobní prospěch jednotlivce / říše, i když jako hlavní motor v hlavách mocných bych viděl rozšíření vlivu, moci a majetku než čistou víru, ta se hodí pro vojáky v poli, aby byli přesvědčeni, že jejich oběť má smysl i pro ně samotné a nikoli jen pro nacpaný břuch imperátora.

SoňaR

  • Host
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #9 kdy: Září 21, 2016, 01:16:10 odpoledne »
Náboženství je jen zástěrka, vždycky jde o "prachy"... ať už v jakékoliv formě.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #10 kdy: Září 29, 2016, 08:14:58 dopoledne »
Na druhou stranu velitel armády, případně vládce (dnes politik) se na to může dívat z opačného pohledu a náboženství používá jako zbraň proti vlastním následovníkům, aby je přesvědčil, že je tato válka nutná a je vedena jménem těch malých pěšáků v zákopech.

Řekl bych spíše:
....náboženství používá jako nástroj na vlastní následovníky....
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Výročí porážky turků u Vídně
« Odpověď #11 kdy: Září 29, 2016, 09:24:12 dopoledne »
Vystihl a napsal jsi to líp jak já. Hřebíček byl uhozen přesně na hlavičku.