Autor Téma: Ovesné vločky  (Přečteno 6626 krát)

aduska

  • Host
Ovesné vločky
« kdy: Duben 27, 2012, 01:52:16 odpoledne »
Musí se ještě vařit ovesné vločky? Nestačí jen dat do vody?

Home

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #1 kdy: Duben 27, 2012, 01:55:05 odpoledne »
Vločky jsou jedle i nevařené,protože jsou už přepařené.

Standa

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #2 kdy: Červen 21, 2012, 06:30:35 odpoledne »
Pro mně je to zdroj vlákniny.

Jako vláknina potravy jsou označovány nestravitelné zbytky rostlinných pletiv, které odolávají zředěným kyselinám i louhům. Vláknina absorbuje vodu, zmnožuje střevní obsah a tím urychluje jeho pasáž ve střevech. Působí tak v prevenci zácpy, také proti vzniku střevních výchlipek a hemoroidů. Některé typy vlákniny, jako např. pektin a chitin, snižují hladinu cholesterolu v plasmě tím, že na sebe vážou štěpné produkty cholesterolu, tj. žlučové kyseliny. Takto vázané žlučové kyseliny nemohou být vstřebány zpět do jater a sloužit znovu jako zdroj pro vnitřní syntézu cholesterolu.

Karolik

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #3 kdy: Červenec 12, 2012, 01:26:28 odpoledne »
Mám vločkovač  Flocino

Lenicka

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #4 kdy: Červenec 24, 2012, 08:39:05 odpoledne »
Oves se dlouho pěstoval především jako krmivo. V kuchyni se používal pouze v severozápadní Evropě a na britských ostrovech. Odtamtud se do střední Evropy i k nám dostal v podobě ovesných vloček až v tomto století. Vločky se vyrábějí nahřátím a lisováním ovesného zrna. Při šetrné úpravě a zachování klíčků jsou velmi hodnotnou složkou potravy. Jejich obliba v posledních letech stoupá. V posledních letech se u nás pěstuje a prodává bezduchový oves, který se připravuje jako naturální rýže.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #5 kdy: Srpen 02, 2012, 04:36:57 odpoledne »
Zacal jsem je bastit s varenymi jablky a kminem.

Dam varit ovesne vlocky s kminem a postupne tam prihazuji nakrajena jablka. A az mam pocit,ze je to,tak to zbastim.:) Doporucuji

Karolik

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #6 kdy: Srpen 02, 2012, 06:14:58 odpoledne »
Používáš mléko nebo vodu?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #7 kdy: Srpen 02, 2012, 07:15:16 odpoledne »
Používáš mléko nebo vodu?
Jen vodou.  ;)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #8 kdy: Srpen 02, 2012, 10:44:13 odpoledne »
Zdravím.
........Některé typy vlákniny, jako např. pektin a chitin, snižují hladinu cholesterolu v plasmě tím, že na sebe vážou štěpné produkty cholesterolu, tj. žlučové kyseliny. Takto vázané žlučové kyseliny nemohou být vstřebány zpět do jater a sloužit znovu jako zdroj pro vnitřní syntézu cholesterolu.......

Stando : to s těmi žlučovými kyselinami a cholesterolem je trošku jinak. Máš pravdu v tom, že přebytečný cholesterol se v játrech spolu s jinými odpadními látkami mění na žlučové kyseliny (žluč) ty jsou skladovány ve žlučníku kde čekají na potravu a to mastnou potravu.
Dělí a emulgují tuk na mikroskopické částice a spolu s enzymy ho rozkládají na Mk (mastné kyseliny), které jsou vstřebány střevní stěnou do krve jako potrava. Tělo si z těchto základních kamenů  v játrech vytvoří zase tuk sobě vlastní. Takže žlučové kyseliny se nemohou v žádném případě vstřebat (jsou spotřebovány) a v játrech vytvořit znovu cholesterol (museli by nejdříve stěnou střeva do krve a potom teprve do jater).
Miki.   

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #9 kdy: Srpen 03, 2012, 02:45:03 dopoledne »
Zdravím.
 Tělo si z těchto základních kamenů (aminokyselin) v játrech vytvoří zase tuk sobě vlastní.
Z aminokyselin tuk?
Zdravím.
Díky za upozornění napsal jsem kravinu zaměnil jsem MK za aminokyseliny. Ty pokud se zase nepletu vznikají rozkladem bílkovin. Již jsem to opravil.
Miki.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #10 kdy: Srpen 22, 2012, 07:50:44 odpoledne »
Je neuveritelne co jim. Vypada to jako by uz t proslo travenim.:)
Kupodivu to miluji. Ovesne vlocky s varenymi jablky.

Klouzek

  • Host
Ovesné vločky jako superpotravina
« Odpověď #11 kdy: Září 06, 2012, 02:58:48 odpoledne »
Citace
Jako superpotraviny označujeme potraviny nebo výtažky z nich, které obsahují mimořádně vysoké množství živin, zejména fytochemikálií, jež nejrůznějšími způsoby podporují zdraví. Dnes jsou superpotraviny často doporučovány pro doplnění deficitu živin nebo prevenci zdravotních potíží namísto samotných vitamínů a dalších izolovaných doplňků výživy. Výhodou superpotravin je jejich komplexní obsah živin přesně v takové podobě, v jaké se v původní přirozené potravině nacházejí. Díky této komplexitě se živiny navzájem podporují a celková účinnost superpotraviny je většinou mnohonásobně vyšší než účinnost jakékoliv izolované živiny.
http://www.margit.cz/encyklopedie/superpotraviny/

lapiduch

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #12 kdy: Říjen 26, 2012, 09:46:18 dopoledne »

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #13 kdy: Říjen 26, 2012, 06:18:12 odpoledne »
Zdravím.
Tak to je bomba...dělal jsem a mohu doporučit...Ty knedlíky nemaj chybu. Za 15 minut jíte.

Vyzkoušel jsem varianty :

1) Přidám hrst celozrné mouky a špetku prášku do pečiva (nemusí být). Vyzkoušejte zda se nerozváří (lžící uděláme bobek a dáme vařit) když tak rozklepnout jedno menší vejce osolit.

2) Jsou úplně bez chuti, proto jsem zkoušel libeček, petrželovou a celerovou nať a do jednoho knedle šla i kopřiva-doporučuji.

3) 1/2 množství co je vloček dát nastrouhané brambory + jedno vejce, zahustit moukou normální nebo celozrnou. Brambory vařené.... doba kdy vyplavou, brambory syrové nastrouhané na jemno.....doba kdy vyplavou + 10 minut. Mňam.
U syrových brambor vodu se škrobem neslíváme a vločky namáčíme přímo v ní.
Miki.
 

pckop

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #14 kdy: Říjen 26, 2012, 07:46:18 odpoledne »
vyzkouším

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #15 kdy: Listopad 03, 2012, 11:31:22 dopoledne »
Staci pres noc namocit a muze je clovek v pohode snist. Daji se jist i suche,ale bude pak muset hodne pit.

lapiduch

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #16 kdy: Únor 07, 2013, 07:42:36 dopoledne »
Oves je obilím starých Germánů. Římané jej považovali za barbarskou plodinu a používali ho jen k léčebným účelům. Oves vyžaduje vlhko a hodně světla, daří se mu proto dobře ve vlhkých severských končinách s dlouhými dny v létě. Vedle prosa je obilím s nejvyšším obsahem tuku s nenasycenými mastnými kyselinami. Při vaření vytváří sliz, který má hojivé účinky na žaludeční a střevní sliznici. Má lehké močopudné a projímavé účinky.

Toooom

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #17 kdy: Únor 07, 2013, 03:49:22 odpoledne »
Ovesné vločky jsou super na snídani. Buď je večer namočím do jogurtu, přidám lžičku medu, ořechy, jablka, co je doma a do ledničky, ráno rychlá zdravá snídaně. Když mám víc času uvařím je v mléce, nebo mléce s vodou, nebo ve vodě, dochutím kokosem, čokoládou, medem, nebo čímkoliv na co mám zrovna chuť. Jedna miska zasytí až do oběda...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #18 kdy: Únor 07, 2013, 04:00:13 odpoledne »
Ovesné vločky jsou super na snídani. Buď je večer namočím do jogurtu, přidám lžičku medu, ořechy, jablka, co je doma a do ledničky, ráno rychlá zdravá snídaně. Když mám víc času uvařím je v mléce, nebo mléce s vodou, nebo ve vodě, dochutím kokosem, čokoládou, medem, nebo čímkoliv na co mám zrovna chuť. Jedna miska zasytí až do oběda...
A doplněné o jahelné nebo pohankové vločky jsou opravdu ideální. U jahelných vloček pozor, od výrobce Arax jsou na trhu často žluklé už před dobou expirace. Doporučuji otevřít hned u pokladny a případně ihned reklamovat.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #19 kdy: Únor 07, 2013, 04:02:55 odpoledne »
Ormien,nevím,jak donutit můj mlýnek aby dělal i vločky. :) ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #20 kdy: Únor 07, 2013, 04:45:47 odpoledne »
To Ti možná poradí technici. Podle mě je na to u mlýnků samostatný mechanismus, který zrnka jen nařeže na plátky nebo je rozdrtí do plochy a dál je nedranžíruje. Až vypěstuju něco použitelného, hodlám si mlýnek s vločkovačem koupit... Ale to ještě pár pátků potrvá.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Ovesné vločky
« Odpověď #21 kdy: Únor 11, 2013, 12:01:03 dopoledne »
Zdravím,
Štiko tak Ormien má pravdu ty vločkovače zrno a oves pouze mačkají mezi válci. Udělají z něj placku a stěrka je z válce seškrábne. A to si myslím, že třeba u pšenice by se asi měla nejdříve namočit aby změkla tam by asi docházelo
(u suché) nejspíše k drcení zrna. Oves je podle mne měkčí.
Nezoufej nevím sice jaký máš mlýnek ale musí být u něj štelování hrubosti mletí. Většinou to je šroub na šneku, stačí tento šroub povolit a mlýnek ti oves pouze jakoby podrtí a zmuchlá. No a jako snídaně s mlékem se to dá použít také, jen to bude asi déle trvat než se to namočí a změkne. Ty vločky mají přece jen větší plochu. Doufám že jsem pomohl.
Miki.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #22 kdy: Říjen 09, 2016, 05:35:47 odpoledne »
Rychlé, dobré, zdravé...dnes jsem upekla...

VLOČKOVÉ HRUDKY S BANÁNEM...kokosové, skořicové, čokoládové
2 hrnky vloček (polovinu jsem nahrubo pomlela), 3 banány, 1 vejce, 3 lžíce medu, 1 lžička prášku do pečiva, 5 lžic smetany
Hmotu jsem rozdělila na 3 díly...do jednoho jsem dala lžíci kokosu, do druhého lžičku skořice a do třetího lžíci kakaa a kousky čokolády

Offline Frolipin

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #23 kdy: Listopad 19, 2016, 12:42:16 odpoledne »
Líbí se mi možnost "vyrábět" vlastní ovesné vločky, jíme je téměř denně, vločkovač tady mě nadchnul - dokud jsem nemrkla na cenu :D...včera jsem mlela na mlýnku na mák lněná semínka (děláme směs s ořechy do jogurtů a kaší) tak jsem koupila pytlík ovsa ve zdravé výživě, že to zkusím a světe div se (resp. já jsem se divila, :D ) šlo to super! mají tedy konzistenci asi jako ty z Lidlu, tedy jemnější, což mě ale vyhovuje, ty velké si stejně drtím:))

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #24 kdy: Listopad 19, 2016, 02:48:07 odpoledne »
Takže, oves je velice dobrá věc, jenže, Obsahuje nejvíce prospěšných látek, a ty časem ztrácejí na kvalitě, až se z něj stane sytící hmota a delším skladováním i škodlivá hmota.Skladování max rok, a to nejraději v našich, kontrolovaných podmínkách. Temno, sucho, chladno.Jedině tak lze oves konzumovat tak, jak jej chceme jíst.Jedná se totiž o oves bezpluchý, s nahým zrnem, které je extremně náchylné na oxidaci cenných vitaminů a tuků.Dříve nebyl nahý oves, ale běžný, pluchatý a tam bylo zrno chráněno pluchami a před konzumací se oloupalo a namačkalo, protože mačkač měl každej sedlák pro koně.....
Takže, ideál je.....koupí se oves u sedláka po sklizni, dosuší se, zavakuuje do pytlíků a uloží do chladu a nebál bych se na půdu, do truhly, puristi do mrazáku.
Jakkoli uskladněné zrno u sedláka či v probiu je špatně, vím o tom svoje, navíc míchají staré obilí s novým, aby se to prodalo.....V prodejnách či regálech to je úplná tragedie. O hotových vločkách s obnaženým rozplácnutým zrnem si nemusíme malovat nic překvapivého. Vločky vydrží namačkané max dva týdny, pak jdou nutričně do kopru.
Já jen, aby bylo jasno. Oves je superpotravina, ale v čisté, nepoškozené formě.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #25 kdy: Listopad 19, 2016, 04:07:09 odpoledne »
To jsem nevěděl. Faktem je že oxidace je problém a sušené šípky kupříkladu ztratí 90% vitamínu C

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #26 kdy: Listopad 19, 2016, 05:45:39 odpoledne »
Běží mi malý domácí experiment. Mám v zásobách uskladněno pár menších nádob s klasickými ovesnými vločkami. Nádoby jsou vzduchotěsné, tmavé a po nasypání vloček jsem polovinu napustil dusíkem  adruhou CO2. Každý 1/2 rok jednu z každé řady otevřu a porovnávám, zda degradují či nikoliv. Zatím se zdají chuťove naprosto v pohodě a jsou staré 1,5 roku....jen pokud je nechám otevřené a nezpracuji, ztrácí na chuti již po cca 2-3 měsících. Takže naskladnit ovesné vločky do zásob bych se nebál, ale volil bych menší balení. Vakum se mi hůře hlídá...já jen otevřu nádobu, přiblížim plamen a ten okamžitě musí zhasnout...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #27 kdy: Listopad 19, 2016, 07:39:05 odpoledne »
Votroubku, díky za vyčerpávající informace.

To je asi důvod, proč mne, jaksi instinktivně, ovesné vločky nikdy zrovna nenadchnuly. Takže po sklizni koupit a dobře uskladnit, vločky si vyrábět sám. Pak by mi ty vločky mohly konečně začít chutnat :D

Jinak, s tím pomíláním semínek mám dobrou zkušenost. Pravidelně si párkrát do týdne pomelu lněné, sezamové semínko a mák, vždy po polévkové lžíci, pak k tomu ještě přidám chia semínko, vmíchám to do řeckého jogurtu (skutečně řeckého, ne jogurtu řeckého typu) s rozmixovanou kustovnicí, co se i máčí od večera.. Lžíce medu a je z toho mňamka, co mne nakopne až do oběda..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #28 kdy: Listopad 19, 2016, 07:55:49 odpoledne »
Pro mě zase vločky jsou velmi přínosné pro PA....nepojede mi el. mlýn na obilí ( mám sice ruční, takový "kafemlejnek", kde namlít obilí na jeden pořádný chléb je práce na celý večer a to se ještě musíme střídat...ale jsem za něj vděčná), mohu si navločkovat jakékoliv obilí...a vločky použít na kaši, placky, tyčky, do chleba, polévky....

Ovesné vločky, které si namačkám čerstvé jsou jiné, než ty z pytlíku z obchodu...mnohem vláčnější, nejsou tolik moučné....ale to asi v PA nebude to nejdůležitější kriterium pro vločky...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #29 kdy: Listopad 19, 2016, 09:08:34 odpoledne »
Naopak, v PA bude třeba využít nutriční hodnotu maximálně, raději sníst nejdříve, to, co by se zkazilo, pak to, co nejrychleji degraduje..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #30 kdy: Listopad 19, 2016, 09:14:17 odpoledne »
Proto mám vločkovač a nedám na něj dopustit....

Než vařit celé zrno....raději kaši z vloček...už jen kvůli úspory energie.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #31 kdy: Listopad 19, 2016, 09:28:59 odpoledne »
Hm, taky asi příští rok pořídíme vločkovač. Kde kupujete oves? Řekl bych že potravinářské pšenice je všude k mání dost, ale oves jsem moc neviděl.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #32 kdy: Listopad 19, 2016, 09:39:18 odpoledne »
No, ono to je ještě trochu jinak, ...totiž, tlakem při mačkání nevznikne jen zpřístupněná potravina, kterou sedláci dávali koním, aby lépe táhli.Jádro zrnka ovsa je měkčí, než jiná zrna a tak zčástečně zmazovatí a je tedy stravitelnější, energeticky využitelnější a přitom se jedná o nejšetrnější metodu.Proto je nejlépe kupovat od sedláka po sklizni, aby to neprošlo suškou, kde to zrní zbaví veškeré vody vyšší teplotou a zbaví života.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #33 kdy: Listopad 19, 2016, 09:41:06 odpoledne »
Každý semenář ti ho sežene. Nepřesušené a živé. Mám jednoho takového v Černošicích.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #34 kdy: Listopad 19, 2016, 10:09:33 odpoledne »
Já jsem si  nakoupila oves i žito v jednom bezobalovém obchodu...sháněla jsem pěstitele už od loňska....nesehnala.
Takže sice za větší peníz, ale dovezli to až domů...vzala jsem 10 kg...obilí je čisté...kvas z žitné mouky jede skvěle.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #35 kdy: Listopad 19, 2016, 10:19:41 odpoledne »
Kousek od zábřehu je jeden šikovnej sedlák, jede obilí i pohanku, myslím i proso, pokusím se domluvit nějaké čisté zboží.
Žito je velice závislé na hubené půdě, tehdy bude dobré, bude mít dobrou hektolitrovou váhu.
Dobromilo, děláš kvásek z celozrnné, nebo chlebové mouky?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #36 kdy: Listopad 19, 2016, 10:39:25 odpoledne »
Dělám z celozrnné...namelu a jedu...:)

Offline Ychtyl

  • ***
  • Příspěvků: 7
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #37 kdy: Srpen 11, 2019, 10:03:20 odpoledne »
Běží mi malý domácí experiment. Mám v zásobách uskladněno pár menších nádob s klasickými ovesnými vločkami. Nádoby jsou vzduchotěsné, tmavé a po nasypání vloček jsem polovinu napustil dusíkem  adruhou CO2. Každý 1/2 rok jednu z každé řady otevřu a porovnávám, zda degradují či nikoliv. Zatím se zdají chuťove naprosto v pohodě a jsou staré 1,5 roku....jen pokud je nechám otevřené a nezpracuji, ztrácí na chuti již po cca 2-3 měsících. Takže naskladnit ovesné vločky do zásob bych se nebál, ale volil bych menší balení. Vakum se mi hůře hlídá...já jen otevřu nádobu, přiblížim plamen a ten okamžitě musí zhasnout...

Mohl bych se pozeptat jak dopadnul experiment??

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ovesné vločky
« Odpověď #38 kdy: Srpen 12, 2019, 12:29:51 dopoledne »
Běží mi malý domácí experiment. Mám v zásobách uskladněno pár menších nádob s klasickými ovesnými vločkami. Nádoby jsou vzduchotěsné, tmavé a po nasypání vloček jsem polovinu napustil dusíkem  adruhou CO2. Každý 1/2 rok jednu z každé řady otevřu a porovnávám, zda degradují či nikoliv. Zatím se zdají chuťove naprosto v pohodě a jsou staré 1,5 roku....jen pokud je nechám otevřené a nezpracuji, ztrácí na chuti již po cca 2-3 měsících. Takže naskladnit ovesné vločky do zásob bych se nebál, ale volil bych menší balení. Vakum se mi hůře hlídá...já jen otevřu nádobu, přiblížim plamen a ten okamžitě musí zhasnout...

Mohl bych se pozeptat jak dopadnul experiment??
No experiment stále běží, i když vzorků z roku 2014 už mi moc nezbývá....Ale pokud se neporušil uzávěr (v jednom případě praskl plastový uzávěr po celém obvodu a obsah jsem musel zkonzumovat předčasně) tak je obsah v inertní atmosféře v pohodě i po více než skoro 5 letech. A CO2 je mi připadá výhodnější - lépe vytěsní z nádoby zbytky kyslíku. Na druhou stranu dusík je také dobře dostupný a levný....