Autor Téma: Bydlení vhodné dnes i poté - vzdálenost od města  (Přečteno 822 krát)

Offline Thera

Bydlení vhodné dnes i poté - vzdálenost od města
« kdy: Srpen 03, 2016, 07:56:18 dopoledne »
Zdravím,
jaká si myslíte, že je vhodná poloha bydlení, aby se tam dobře žilo už dnes, ale současně i v době, na kterou se tu připravujeme?

Rozhodla jsem se, že bych časem (v horizontu pár let) ráda zvedla kotvy z paneláku a přestěhovala se na venkov do domku se zahradou. V růžových barvách si to maluji tak, že si začnu na zahradě pěstovat alespoň část ovoce a zeleniny, časem třeba přibudou i nějaké ty slepice (i když realita mě možná vyvede z omylu). Současně ale pracuji v Plzni a práci měnit nechci, takže bude nutnost dojíždět. Představovala bych si tudíž nějakou menší vesnici tak do 30 km od Plzně, ne přímo u nějaké hlavní silnice, ale aby tam alespoň občas jezdil vlak nebo autobus, abych nebyla úplně odkázaná na auto.
Hlavně mi jde o to, jak je tato poloha (ne)výhodná z hlediska bezpečnosti, zejména zda blízkost města se posléze nestane obrovskou nevýhodou... Díky moc za vaše názory  :)

SoňaR

• Host
Re: Bydlení vhodné dnes i poté - vzdálenost od města
« Odpověď #1 kdy: Srpen 03, 2016, 08:02:17 dopoledne »
To už někdo vymyslel - nejvhodnější je samozřejmě venkov, prý 3 vesnice od města  :)

No jinak tam je spousta faktorů - např. abys tam byla schopná dojít pěšky, aby tam byly zdroje, aby to bylo v relativně nezajímavé lokalitě ...

Offline Thera

« Odpověď #2 kdy: Srpen 03, 2016, 08:14:17 dopoledne »
Dojít pěšky odkud?

Offline milo1944

« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2016, 08:27:21 dopoledne »
Dojít pěšky = teda 5 - 7 km od konce MHD.
To je pro případ nějakýho problému. Pochopitelně stanice vlaku, autobus je dobrá věc.
Obchod, škola a zdravotní středisko se taky hodí ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

• Host
« Odpověď #4 kdy: Srpen 03, 2016, 08:42:28 dopoledne »
Dojít pěšky ze svého bydliště. Za docházkovou vzdálenost je obvykle brána vzdálenost cca do 30 km, ale záleží to na kondici "chodce". Prostě aby ses tam zhruba za den pěšky dostala i s nějakým tím nákladem. To je pro případ "problému"  ;)

Offline Thera

« Odpověď #5 kdy: Srpen 03, 2016, 08:50:29 dopoledne »
Soňo, ale já už bych tam bydlela  :)

SoňaR

• Host
« Odpověď #6 kdy: Srpen 03, 2016, 09:00:08 dopoledne »
Jo, promiň, nějak jsem to pochopila tak, že tam budeš nejdřív chalupařit  :D . Tak dojít pěšky z práce  :)

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Srpen 03, 2016, 09:40:12 dopoledne »
Já to beru tak, že co je do hodiny autem po normální silnici (tedy, nikoli dálnice) je v pohodě. ALE...

Vzdálenost nehraje vždycky tu zásadní roli. Je to i o terénu, dostupnosti, zajímavosti lokality. Třeba okolí Prahy, dejme tomu 30 km od centra, mi přijde pořád jako moc blízko, kvůli koncentraci lidí v Praze, nebo případně jakémkoli jiném velkém městě, třeba Brno atd. Naproti tomu třeba Bruntál (příklad) mi přijde jako OK do 15 km, taky díky koncentraci lidí.

Takže je to o prioritách.

Moje plány jsou jednoduché, pokud to pomůže jako příklad pro nastínění. Pracuju v Praze, bydlím cca 80 km od Prahy a chalupu, která je do budoucna plánovaná jako základna (a to nejen pro PA) je od baráku cca 15 km. To samé Kutná Hora a Čáslav (cca). Do budoucna je plán takový, že nejspíš stále práce v Praze (finance), bydlení ( no, spíš přespání a na zimu) v bytě v Kutné Hoře (zázemí teď ve městě a když se nic nestane, na stáří budu mít za zadkem doktory, lékárny, případně sociální služby atd. až nebudu s manželkou schopný se  o sebe plnohodnotně sám postarat) a na skutečné žití chalupa a zase, nejen pro PA, ale i teď, na skutečný život, pěstování, scházení se rodiny (jsme na chalupě od jara do podzima stejně už teď).

Shodou okolností, považuju okolí Čáslavi a Kutné Hory za zajímavé. Nic moc průmysl, ale zato funkční vojenská posádka (letiště), 2 nemocnice, školy, lékárny, prostě zázemí jaké potřebuju a i výhledově potřebovat budu. No a přitom lokalita, která není strategicky nijak extrémně disponovaná, jako třeba Pardubice, Praha, Plzeň ... no a Praha ... sice relativně daleko, ale zase se v Praze lépe platí práce a tak můžu na venkov vozit pražské peníze (asi podobný vzorec uvažování jako máš ty s Plzní).

Offline Vasilij Zajcev

« Odpověď #8 kdy: Srpen 03, 2016, 12:56:04 odpoledne »
Určitě funkční vesnice , ( tedy vesnice se zborem dobrovolných hasičů , obchodem a hospodou ) ideální takovejch 5 až 10 km od menšího města ( lékárna , doktorka ,zubař ) . A 35 až 50 km od většího města . ( nemocnice , porodnice , úřady , zaměstnání ) . 

Souhlasím s předřečníkem okolí Čáslavi , Kutné hory , nebo Chrudimi je zajímavé .

Offline Goof

• Praktikující prepper
« Odpověď #9 kdy: Srpen 03, 2016, 03:25:15 odpoledne »
S tou funkční vesnicí souhlasím.

Ideální jsou hasiči, myslivci. K tomu ještě obchod, hospoda, JZD, soukromý zemědělec a nějaká zámečnická nebo strojírenská firmička.
Dle mého názoru do 200 obyvatel, aby se všichni dobře znaly.
Ideální je i několik lufťáků, jelikož v PA době po nich zůstanou volné bytové jednotky :-)

Pokud možno tak 30 km od velkých silnic, několik přístupových komunikačních polních cest, trochu lesa v okolí a hlavně kolem vesničky pole a sady.   
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #10 kdy: Srpen 03, 2016, 06:29:47 odpoledne »
Obavam se, ze takto koncipovane bydleni bude prilis velky kompromis.. uz jen pozadavek na moznost kazdodenniho dojizdeni do velkeho mesta smeruje k tomu byt k nemu prilis blizko (nehlede na to ze dojizdenim zabije clovek az prilis mnoho casu a penez, zejmena kdyby to melo byt dojizdeni lechovou popelnici...).

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #11 kdy: Srpen 03, 2016, 08:27:31 odpoledne »
Ono je to vždy o kompromisu. Teď to chce mít člověk blízko, aby si mohl na chati zajet třeba i odpoledne po práci - zde je již 80 km mnoho...Na druhou stranu 10km od 100t města mi připadá málo a možná i 30km od Prahy...Jak Pardubáka mě zajímá i směr převládajících větrů...kdyby prdla chemička nemusí po větru stačit ani 15 km....Na druhou stranu pokud pravidelně nechodíte, budete mít s 25-30kg batohem problém ujít i 30-35 km....V tomto případě bych asi bral, že člověk by měl na "základnu" být schopen dojet na kole s postraními brašnama a 30kg bagáže do 2-3 h ideálně méně frekventovanými třeba lesními cestami  (30-40km).

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #12 kdy: Srpen 04, 2016, 08:42:47 dopoledne »
Spadáme pod bývalou střediskovou obec, tzn. zubař i praktický lékař ordinují tři dny přímo v obci. Lékárna (v obci) má otevřeno 5 dní v týdnu. V obci (resp. ve složenině obcí, které spadají pod bývalou střediskovou obec) je 5 obchodů (z toho 2 vietnamské večerky), řeznictví, veterina, kadeřnictví, prodejna "přebytků" (obilí) z kolchozu, vodní elektrárna, 2 autodílny, 2 nádraží (vlak) a pravidelné autobusové spojení.
Je tu pila, velká zámečnická výroba, kolchoz a dost "malých" zemědělců (takže po dědině je za úplatu k dispozici veškeré zemědělské vybavení od motyčky přes traktor až po kombajn) a nejmíň 4 různé bagry, i pár náklaďáků by se našlo, SDH a Sokol +/- funguje... Ohledně vzdáleností: na nejbližší nádraží je to 15 minut chůze, do lékárny a k doktorům taky tak, do kaple 7 minut, do školky a školy (I. stupeň) 5 minut, do obchodu a na autobus 3 minuty a do hospody minuta, do mnohasethektarového lesa od plotu zahrady doplivnu...
Auto by nebylo nezbytné, kdyby mi nevadilo se pořád někoho doprošovat aby mi přivezl...něco...cokoli. A být mobilní je výhoda, i když drahá.
I práce je tady dost, jenže mizerně placené...
Okresní město (30 000 obyvatel) je za kopcem. Veškerá vybavenost - školy (pestrý výběr středních i něco VOŠ), nemocnice, kino, divadlo...
Terén je hodně členitý - to k účinku tlakové vlny velkých bomb. I když v okolí není nic, na co by stálo za to plýtvat municí, nic o co by stálo za to válčit...
Prostě myslím, že najít se dá...i když 100% ideální není nic.

Ale přiznám se, že při koupi domu mě zajímalo hlavně v jakém stavu je stavba (před rekonstrukcí ale bytelná, dole není moc mokrá a vrchem neteče), zajímal mě zdroj vlastní vody a pozemky k tomu a spojení do města kvůli případnému dojíždění/DOCHÁZENÍ na šichtu a taky zda leží/neleží v záplavové oblasti...ale hlavně jak se na tom místě cítím. Když jsem přišel sem, řekl jsem si, že bych tady dokázal žít (to jsem si řekl skoro všude) ale že by mi tady nevadilo prožít celý život a v pokoji umřít... :)

Takže pokud bych to chtěl pojmout jako přípravu na PA, poohlédnul bych se po něčem poblíž nevýznamného okresního města se slušnější občanskou vybaveností i za cenu menších příjmů. To ovšem může přinést komplikace v podobě náhlé změny prostředí, ztráty kamarádů, větší vzdálenosti k rodině...takže ano, pokud našinec nebude mít štěstí, bude to vždy kompromis. Ale život je otázkou priorit... :) 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #13 kdy: Srpen 04, 2016, 09:23:46 dopoledne »
Dával bych si majzla. Není to legrace.Zděsil jsem se, kolik času uplynulo od roku 99, kdy jsem si koupil grunt.
Moji přátelé a známí kupovali taky, byla to veliká vlna.Pryč z města, láska, vztahy, přátelswtví, nezávislost, revolta.
Čím dál od města, čím větší a izolovaná samota, tím těžší to je zkouška pro vztahy, pro rodinu. Obrovská většina se rozpadla, nevydrželi.Zvyk je totiž železný košile a jak si zvyknerte na město, na známé, na dostupnost všeho vč práce, není to fakt jednoduchý.Jsem u městečka, 5km, nic k bombardivání tu není, žádné fabriky na dělostřelecké náboje, ani chemička.Sice ve vsi, ale na samotě.
Jak si zvyknete, stane se z vás pařez a už to nejste schopni změnit.
Takže, opatrnosti nikdy nezbývá, bude to zatěžkávací zkouška vstahů, i já se rozvedl .A šťastně.je to rozhodně otázkou priorit.