Autor Téma: Kvasnice / droždí na pečení  (Přečteno 3949 krát)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Kvasnice / droždí na pečení
« kdy: Listopad 10, 2012, 11:15:01 dopoledne »
Dajú sa vyrobiť doma ? 

Dlhodobé skladovanie ? 

Dá sa v núdzi použiť pivná usadenina /sedlina/  ale to nie je to pravé orechové asi ....
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #1 kdy: Listopad 10, 2012, 12:36:17 odpoledne »
Na dlouhodobé skladování jsou lyofilizované, vydrží dýl, jinak by se daly použít i z té sedliny. Kdysi se prodávaly tekuté ve flašce- tak jak je stáhli v pivovaře

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #2 kdy: Listopad 10, 2012, 06:28:39 odpoledne »
Sušené z obchodu vydržia cca. 18 mesiacov,  pivovarské usadeniny v PA dobe asi veľmi nebudú k zohnaniu ... Čo ďalej ?
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Badatel

  • Host
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #3 kdy: Listopad 10, 2012, 06:33:26 odpoledne »
Nestačí kvásek? K založení kvásku je jen potřeba mouka a voda.

Sonik

  • Host
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #4 kdy: Listopad 10, 2012, 08:35:00 odpoledne »

stenlyaukro

  • Host
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 09, 2012, 05:54:11 odpoledne »
i koupený kvasnice se dají sušit

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 15, 2012, 01:50:15 odpoledne »
Zdravím.
Tak to samozřejmě jde, málokdy to zná ale nesmí se překročit teplota 35-40 st. C jinak se spálí. Navíc je potřeba je sušit rychle jinak procesem autolýzy se též zničí, (zčernají a ztvrdnou) nejlepší je větrák, nebo teplovzdušná trouba s termostatem.
Stejně si myslím, že nejlepší je vyrobit si kvásek jde z něj péci vše, od chleba přes dalamánky, housky až po buchty Nedávno jsem pekl na zkoušku i vánočku a bábovku, bez problémů .
Miki.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #7 kdy: Leden 05, 2013, 08:43:01 odpoledne »
Miki, jak se vyrábí ty pivovarské kvasnice? Mně například chutná drožďová pomazánka (na másle zpěnit cibulku, rozpustit kvasnice, klepnout vajíčko) fakt by mi můj oblíbený zdroj vitamínu "B" v PA době chyběl. Jsem ochoten se kvůli tomu naučit vařit pivo, když nebude zbytí!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #8 kdy: Leden 06, 2013, 01:58:45 dopoledne »
Zdravím,
To jak se vyrábějí je dnes úplně jinak než dříve, původně to byla sedlina kvasnic z  piva, pečlivě propraná vodou (využilo se poznatku, že ty co jsou mrtvé tak plavou a ty co jsou živé se drží u dna). Ta kapalina se přes plátnové lisy (tzv kalolisy) odlisovala od vody, Ta hmota se formovala do podlouhlých kostek tak 5x5 cm dlouhých15-20 cm a ty do voskového papíru.
No a dneska to dělají tak, že ty kvasnice množí na cukrových zbytcích v cukrovaru, nejčastěji se používá melasa. Ta má ale specifickou chuť tak se musí po vylisování ještě rozmělnit a propláchnout vodou, znova lisujeme. Dnes se balí již do malých kostek a jdou do krámu. Sušené se dělají tak, že se roztok kvasnic roztřikuje v komoře asi jako u mléka a nechá padat dolů proti teplému vzduchu, potom se granulují a balí.
Miki

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #9 kdy: Leden 06, 2013, 02:14:17 dopoledne »
Ty cihly droždí ještě pamatuji, máma prodávala v Jednotě, krájela droždí a prodávala ho na váhu..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #10 kdy: Únor 05, 2013, 04:26:18 odpoledne »
Sušené kvasnice sice mají nějakou dobu použitelnosti, ale za šetrného skladování vydrží dost dlouho (řádově i roky). Když se pak otevřou, stačí jim nabídnout převařený cukrový roztok v sterilním prostředí, kde jim nic nebude konkurovat, a po nějaké době (i když třeba delší než normálně) se zase namnoží.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #11 kdy: Duben 27, 2015, 02:56:32 odpoledne »
500 g brambor
60 g cukru
2 lžíce piva
voda

Všechny potřebné ingredience máte určitě všichni doma, takže nebude problém si vyrobit vlastní droždí. Pokud nějaké zbyde, je možné ho zamrazit na horší časy. Jaký je tedy postup?
Brambory uvařte do měkka. Oloupejte, prolisujte a přidejte tolik vody, aby z nich byla hustá kaše. Do ní přimíchejte cukr rozpuštěný v malém množství vody – při jeho rozpouštění by měl vzniknout jakýsi cukrový sirup.
Vše dejte vykynout na teplé místo. Během kynutí přidejte 2 lžíce piva a dobře zamíchejte. Nechte kynout dalších 24 hodin a kvasnice jsou hotové.

http://womanonly.topzine.cz/recept-na-domaci-drozdi-ktere-ve-vsem-nahradi-kupovane/

To je nějaké moc jednoduché  :o

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #12 kdy: Duben 27, 2015, 10:31:59 odpoledne »
Kdo se pustí do experimentálního ověření? Moc se mi do toho nechce, co s půl kilem kvasnic? Kvasnicovou polívku já nerado:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #13 kdy: Duben 27, 2015, 10:33:07 odpoledne »
No přece Anakin... ;) ;) :bee:

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #14 kdy: Duben 27, 2015, 10:33:23 odpoledne »
Všechny ingredience doma mám, asi to zkusím s poloviční dávkou.
Ale nebude to hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #15 kdy: Duben 27, 2015, 10:39:15 odpoledne »
Mám za sebou několik kg svatebního cukroví...takže jsem nepekla ani chleba... ::)

Jsem zvědavá, jak pokus dopadne...pro jistotu zůstávám věrná kvásku...ale tohle rozhodně stojí za vyzkoušení... ;)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #16 kdy: Duben 27, 2015, 10:43:59 odpoledne »
Svatební koláčky bych si dal.  :P  ;D
Kolik máte doma stupňů že vám kyne kvásek?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Kvasnice na pečenie - droždie
« Odpověď #17 kdy: Duben 27, 2015, 10:52:50 odpoledne »
Mám ho v lednici...a před pečením vytahuji, zakrmím a peču... ;)
Jinak mám doma kolem 21 stupňů.

SoňaR

  • Host
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #18 kdy: Leden 04, 2020, 01:51:08 odpoledne »
Tak jsem se pustila do testování výše uvedeného receptu na výrobu domácích kvasnic z brambor, cukru a piva. Zkoušel jste to taky někdo? Jsem zhruba v polovině "výroby" první várky. Zatím tak úplně nerozumím první části, kdy se bramborová kaše s cukrem má "nechat kynout". Nechala jsem to stát 12 hodin v teple a nestalo se vůbec nic, dokonce ani vůni to nezměnilo. Tak jsem tam přimíchala to pivo a po pár hodinách to tak trochu začíná vonět po kvasnicích. Tak uvidíme. Pokud se to povede, zkusím tam dát to pivo hned na začátku procesu. Použila jsem na to běžné pivo, i když je mi jasné, že nefiltrované by určitě mělo lepší výsledky. Jenže nefiltrované pivo zase moc dlouho v prepperských zásobách nevydrží.

A objevila jsem další recept na domácí droždí, tentokrát z jablek a mouky, tak to bude další testování  :) . Jablka a mouku většina prepperů má k dispozici, tak by bylo fajn, kdyby to fungovalo. Postup sem dám, až jestli se to osvědčí.

SoňaR

  • Host
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #19 kdy: Leden 05, 2020, 09:23:07 odpoledne »
Tak hlásím neúspěch. Dnes by dle postupu mělo být droždí hotové, ale nezaznamenala jsem žádné známky "kynutí" a brambory přestaly vonět po kvasnicích a začaly vonět kysele, podle všeho se tam rozjelo mléčné kvašení. Chtělo by to k tomu postupu víc informací, např. teploty apod.

Zkusím něco dohledat a provést stejný postup ještě jednou (třeba s úpravou těch teplot, jestli se mi povede doplnit info)  a druhou várku s nefiltrovaným pivem a uvidíme.

edit: tak jsem našla podobný recept, kde dávají mnohem víc piva a hned na začátku a žádnou vodu před kvašením, tak to hned zítra zkusím  :)

konec

  • Host
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #20 kdy: Leden 28, 2021, 06:51:48 odpoledne »
Proč řešíte životnost kvasnic? Copak si je neumíte sami namnožit?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #21 kdy: Leden 28, 2021, 07:18:04 odpoledne »
Protože mrtvé kvasnice nenamnožíš.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #22 kdy: Leden 28, 2021, 07:21:28 odpoledne »
Možná myslel kvásek. Jaký je rozdíl mezi droždím a kváskem? A použití je jiné?

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #23 kdy: Únor 03, 2021, 07:53:31 odpoledne »
Droždí jsou jen kvasinky jednoho druhu (příbuzné pivovarským), těsto tím rychle nabyde ale jinak nic navíc. Kvásek může mít dva významy, jednak rozkvas a to je droždí rozmíchané v mléce nebo vodě s cukrem, a jednak to může být žitný kvas a to je směs žitné mouky a vody, která kvasí za pomoci bakterií obsažených v mouce a to jsou jednak kvasinky příbuzné pivovarským, ale taky kvasinky na mléčné kvašení (to nemám ze sebe, to jsem si načetla když jsem začínala s chlebem  :) ). No a proto je kváskový chleba chuťově úplně jinde než drožďový a taky je trvanlivější, protože tim mléčným kvašením je odolnější plesnivění.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #24 kdy: Únor 04, 2021, 05:09:33 odpoledne »
Myslel jsem ten kvas. A ještě bych měl jednu otázku, jde dělat i z pšeničné mouky?
Dost se bojím, že droždí by v těžkých časech bylo problém vyrobit. Stačila situace na jaře. Mouky měl většinou každý zásobu, ale droždí chybělo.
Asi udělám o víkendu pokus.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #25 kdy: Únor 04, 2021, 05:49:37 odpoledne »
Pšeničná může být ale musí být celozrnná.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Kvasnice / droždí na pečení
« Odpověď #26 kdy: Únor 04, 2021, 09:01:16 odpoledne »
Ten pšeničný kvásek se jmenuje Levito madre.
Chce to trochu trpělivosti při zakládání, ale dělá neuvěřitelně nadýchaná těsta, bez příchutě žitného kvasu.