Autor Téma: Pěstování na střeše  (Přečteno 1193 krát)

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Pěstování na střeše
« kdy: Červenec 29, 2016, 09:14:33 dopoledne »
Pěstování na ploché střeše (jako mají paneláky) nebo mírně zešikmené- kvůli stékání dešťové vody. Ohrazeno by to bylo zdí, aby byl v určitou část dne na dané straně střechy stín kvůli zelenině. Na střeše by byla vrstva zeminy a rovnou sázet. Jen určité typy zeleniny, kořenová by byla venku. Má s tím někdo zkušenosti? Dana

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #1 kdy: Červenec 29, 2016, 09:57:48 dopoledne »
Praktické zkušenosti nemám, ale když se nad tím zamyslím, tak:
- bude třeba hodně dobrá izolace na střeše, když vidím, jak se dokáže tráva uchytit v prasklinách betonu nebo prorůst asfaltem...
- bude třeba bytelná "střecha" - podloží záhonu, kvůli váze
- bude to pracnější na zalévání, pokud bude střecha šikmá, voda odteče a bude to vysychat, pokud nebude mít možnost odtéct, budou rostlinám uhnívat kořeny

Když už na střeše tak pouze v případě, že opravdu není jiná možnost a v truhlících/bednách.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #2 kdy: Červenec 29, 2016, 10:08:10 dopoledne »
Také nemám praktickou zkušenost osobně, ale problém bude sucho, musela by být veliká vrstva hlíny aby při vydatném dešti pobrala dost a nevypražilo vodu moc brzy slunce..

izolace a konstrukce střechy musí být dimenzovaná, a dodatečně upravovat nosnost je cestou do pekel
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #3 kdy: Červenec 29, 2016, 11:05:28 dopoledne »
A proč tam nepěstovat v nádobách? Pozor na nostnost/únosnost, tuny hlíny bych si na střechu co na to není dimenzována nedával.

Musíš být efektivní. Dobrá automatická závlaha, pytle nebo velké dřevěné(asi nejlevnější inetrní materiál) truhlíky a pak už je to jako pěstovat zeleninu na balóně.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #4 kdy: Červenec 29, 2016, 11:20:19 dopoledne »
Máte pravdu. Nosnost jsem nedomyslela. Už teď pěstuju v nádobách, takže to velká změna nebude. A vyhovuje mi to. :)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #5 kdy: Červenec 29, 2016, 11:34:01 dopoledne »
Jen mi pořád není jasný proč na střeše (předpokládám, že se jedná o střechu plánované chaty), když kolem je na zemi místa dost, zvlášť na vyvýšené záhony (což je tak trochu hybrid mezi truhlíkem a klasickým záhonem): http://preppers.cz/forum/index.php/topic,385.0.html
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #6 kdy: Červenec 29, 2016, 01:03:36 odpoledne »
Je to zbytečně nevyužitá plocha. Čím víc osázené plochy, tím líp ;). A taky se mi líbí představa zajít si na střechu pro zeleninu.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #7 kdy: Červenec 29, 2016, 01:20:03 odpoledne »
S takovým pozemkem a tak malou chatou (a s ohledem na malý počet osob, které to mají obývat) bych asi spíš zvolila klasickou sedlovou střechu a využila půdní prostor např. na skladování. I z důvodu potřeby dokonalé izolace ploché střechy, častější údržby a kratší životnosti. Sedlová střecha je zas na druhou stranu dražší, ale nezadržuje na sobě ani vodu, ani sníh, což může být na ploché střeše problém.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #8 kdy: Červenec 29, 2016, 01:30:59 odpoledne »
A navíc čistě praktické hledisko - na plochou střechu, na které se pěstuje, musí být dobrý a bezpečný přístup a musí být ohrazená. O nosnosti celé budovy už tu zmínka padla. Vrstvu zeminy to bude chtít poměrně slušnou a tu zeminu bude potřeba na tu střechu donést. Stejně tak případné nádoby na pěstování. Také každou kapku vody na zalití. A naopak zase veškerou úrodu snést dolů. Odpad by se dal určitě ze střechy volně hodit na zem  :) . Co nářadí, bylo by uskladněné na střeše, nebo by se také nosilo na střechu podle potřeby? A co dál - každý rok zeminu obnovit nebo doplnit novou, takže pytle hlíny táhnout na střechu, příp. pytle staré hlíny ze střechy, ... Připadá mi to jako zbytečná práce, když je kolem chaty takový pozemek a ta plánovaná chata sama o sobě je naopak poměrně malá, takže plocha střechy bude takový větší záhon. Ale nepřesvědčuju, jen si tak "nahlas" přemýšlím  :)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #9 kdy: Červenec 29, 2016, 01:37:33 odpoledne »
Soni a ty nikdy nemáš pocit: "Já to prostě potřebuju!" byť si moc dobře uvědomuješ, že je to jen nesmysl a komplikace?  ;D Já to občas mívám, i když to většinou vůbec k ničemu rozumnému nevede...

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #10 kdy: Červenec 29, 2016, 01:52:20 odpoledne »
Ale jó, každou chvíli  :D

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #11 kdy: Červenec 29, 2016, 01:54:39 odpoledne »
Tak zemina ti nemizí. Prostě na tý střeše kompostuj a nemusíš tam nic tahat. Prvně se tam něco natahat musí, ale budou to jen stovky kilo:)

Voda na střechu dopadá tak jako na zem, zalévat jde také pokud tam budeš mít hadici s vodou.

Doma taky nenosím na zahradu tuny zeminy a furt se s nářadím nerejpu v zemi. Nářadí mám v garáži a stejně to na místo musím nosit. Rejčem dělám jen na jaře a podzim.

Podle mě to dává smysl v nádobách. A rostlinách co mají rády teplo. Ono na střeše ti asi mrznout nebude tolik jako u země(fyzika). Úplně bych to nezavrhoval. Když tam lidi včelaří tak proč tam nemít rajčata nebo brambory v pytlích? Bylinky si tam dokážu představit na 100%.

Ale jde o střechu, polohu, vlastnictví atd......
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #12 kdy: Červenec 29, 2016, 01:56:11 odpoledne »
myslím, že z praktického hlediska bych zvolil hydroponii.
Hmotnost  vody je oproti hmotnosti zeminy asi třetinová, o její dopravě ani nemluvím  :D
Voda dolu teče sama, a nahoru čerpadýlkem, i kdyby mělo bejt šlapací ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #13 kdy: Červenec 29, 2016, 02:34:25 odpoledne »
jen rak ze zvědavosti jsem hodil oko sem :
http://www.kontejnerychrudim.cz/Orientacni-hmotnosti-materialu.html

Předpokládám nějakou tu štěrkovou drenáž, + 25 cm zeminy  "omg" 
tak se mi to nechce ani dopočítávat.

Ty květináče by asi nevážily o moc míň      :pa:
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #14 kdy: Červenec 29, 2016, 02:43:28 odpoledne »
No jo, to je fakt, kompostovat by se tam dalo  :)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #15 kdy: Červenec 29, 2016, 04:47:14 odpoledne »
Uvažoval jsem o něčem podobném, vlastně stále uvažuji. Akorát že ne na střeše, ale POD střechou. Představuji si to tak, že střecha bude fungovat jako skleník - zimní zahrada. Teplo bude využito dole k bydlení a nahoře k ohřevu skleníku. Pak může být do skleníku na půdu normální vjezd s lehkou mechanizací.

Jedná se o využití synergických efektů. Dům postavený s orientací co nejvýhodnější pro pěstování zeleniny, ze severní strany střešní krytina, sklon střechy nebude sedlový ale na jih méně příkrý. Půjdeme-li do extrému, vlastník / uživatel zimní zahrady pod střechou může být oddělený od toho, kdo bydlí v přízemí, jen to musí být rozumní lidé, co se nebudou obtěžovat hlukem. Všechny střechy v hypotetické osadě mohou být využity jako skleníky a může je mít pod palcem agronom/zahradník a jeho parta. Nad každým obytným prostorem, nad každým chlévem, dílnou, garáží může být prostor pro pěstování sazenic a čerstvé zeleniny.

Veškerá dešťová voda se využije na zalévání..

Vlastně řeším stejný problém na své terase. Kompostuji všechno, co do svého 4 patra dotáhnu, dolů vozím jen popsaný papír, igelitky a plechovky od tuňáka.  :bee:   :bee:   :bee:

Nakonec asi od kyblíků ustoupím a budu používat ty vypižlané přepravky, ve kterých kompostuji - jsou to totiž zcela regulérní zvýšené záhony. Uvažuji o zimní zahradě.. Většinu topení po velkou část zimy by mi obstaralo slunce a úniky tepla, záhonky u stěny domu by mohly být ještě separátně vytápěné a zaklopené komůrkovým plexisklem, stačilo by do dřevěné konstrukce, zevnitř vyložené polystyrenem dát jednoduchý radiátor z měděné roury. Taková 15 metrů dlouhá měděná roura vedoucí tam a zpět by tuhle dřevěnou bednu krásně vytopila, zbytek zimní zahrady by se "vytápěl" odpadním teplem a sluncem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #16 kdy: Červenec 29, 2016, 04:49:05 odpoledne »
Dovolil jsem si téma připíchnout, fakt se mi líbí.. Jednou budu mít takový barák se zimně-zahradní střechou. Je to můj sen.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #17 kdy: Červenec 29, 2016, 04:59:49 odpoledne »
Pro mě má ta skleněná střecha jednu zásadní nevýhodu - je křehká. A jelikož se poslední dobou hodně objevují zprávy o divočícím počasí a prý že to tak bude pokračovat (vichřice apod., kdy bude vzduchem lítat kde co), tak bych byla spíš pro pevnou střechu a menší okna (o tom jsem už vlastně psala u těch velkých oken, co mají vytápět barák).

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #18 kdy: Červenec 29, 2016, 05:17:17 odpoledne »
Možná že by ta střecha nemusela být zase tak moc celá skleněná, vždyť i skleníky se zasťiňují.. Mezi drátkovým sklem a keramickou či betonovou střešní krytinou asi nebude zase tak podstatný rozdíl, a střešní okna se běžně montují. Asi by to chtělo mít možnost rychlého zakrytí rozbitého dílu a mít náhradní díly. V PA době bych asi z kraje zimní zahradou nedráždil.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #19 kdy: Červenec 29, 2016, 06:24:06 odpoledne »
Kdyby se místo skla použil makrolon...tloušťku 15mm (plný, ne ten s voštinami) pokud s dobře vzpomínám neprobila ani 1911 .45ACP, museli jsme nasadit TT... 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #20 kdy: Červenec 30, 2016, 01:38:40 dopoledne »
Zdravím.
Tady bych počkal až co řekne odstřelovač na blízkém kopci. Tedy ten který si Vás vyhlídl
k vyrabování vašich zásob. V PA dost riskantní záležitost si myslím (bych se spíše pohyboval příkopama než se ukazoval na střeše jako snadný cíl).
Ono bude dost těžké ohlídat si i to co se budete snažit vypěstovat ve vašem okolí a sklidit dříve než Vám to někdo sklidí za Vás.
Miki


Je to zbytečně nevyužitá plocha. Čím víc osázené plochy, tím líp ;). A taky se mi líbí představa zajít si na střechu pro zeleninu.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #21 kdy: Červenec 30, 2016, 08:14:14 dopoledne »
. . . . . V PA době bych asi z kraje zimní zahradou nedráždil. 
Nedráždit, s tím souhlasím.
Ale "zelená střecha", která se tváří zanedbaně, by mohla bejt v jistým smyslu dobrej maskovací prvek.
On takovej pěknej, a udržovanej domeček může bejt taky dobrý lákadlo  "omg"
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #22 kdy: Červenec 30, 2016, 04:59:07 odpoledne »
Ono kdyz se to neprehani, tak to slusne funguje.



A tohe maji houmeless ne jedny strese.
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #23 kdy: Červenec 30, 2016, 11:01:42 odpoledne »
Inspirující.. Dal jsem to sem ještě jednou jako zmenšené obrázky tak, aby se to zobrazilo celé na jednom monitoru.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pěstování na střeše
« Odpověď #24 kdy: Červenec 31, 2016, 09:06:04 dopoledne »
Parada, s tim se mi nechtelo v mobilu patlat..
Praktikující cynik