Autor Téma: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí  (Přečteno 2427 krát)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« kdy: Červenec 12, 2016, 11:23:58 dopoledne »
Je léto, rodinka se mi často kupí u táboráků a já dostal poťouchlý nápad pořídit si toto: http://www.kotlikygrily.cz/kotlik-na-gulas-litinovy-s-poklici-7-5-l-d798.htm

Pokud se mi to osvědčí asi bych časem pořídil i minikotlinu, aby se dalo v pohodě vařit i na uzavřeném ohni přímo na zahradě (trojnožku si z pár trubiček spíchnu sám). Počítám že na gulášky, perkelt, zapékané věci, polévky by to mohla být paráda...no a na podzim bych to přenesl do chaty a pokračoval na plotně kamen :D.....je to těžké, takže by to mohlo mít stabilitu, stěny jsou silné takže akumulace výborná...vytřený olejem nebo sádlem by měl být součástí dědícího se rodinného pokladu :).

Ale nemám osobní zkušenost a jediné co doma používám je těžká litinová pánev s modrým smaltem uvnitř...tu si pochvaluji. Tento kotlík je pouhopouhá litina zvenčí i uvnitř.

Budu rád za každou zkušenost. Hlavně od Gurmánů a gurmetů ;D, co rádi vaří a vědí hodně o kuchařské technologii výroby dobrůtek  ::), čímž jim skládám hold "hold".

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #1 kdy: Červenec 12, 2016, 12:18:51 odpoledne »
S vařením v litinovým kotli na ohni praxi nemám, i když na ohni jsem vařil ledcos v ledčens  ;)
Ale mám v kuchyni dva větší litinový kastroly (s modtým smaltem), a pár litonovejch pánví.
V litinovým nádobí se vaří přímo božsky, litina nádherně rozvádí teplo. V litině se prakticky nic nepřipaluje !
Protože topíme v kachlovým sporáku, tak nějaká má specialita :

Nakrájenou cibuli , podloženou sádlem, dám do trouby, na trojnožku. Po hodině otevřu troubu, zamíchám, a smažím (nebo peču ?) dál, podle potřeby  :P
Hotová cibule se nacpe sklenic, a nechá v lednici.

Pokud dostanu chuť na segedýn, dá se do litiňáku nakrájená cibule, maso, koření, zelí, podleje se vodou a vrazí do trouby. Nakonec se přidá trochu zásmažky a smetana  :P

Nakrájený syrový sádlo, podleje se půl sklenicí vody, a vrazí se do trouby. Za hodinu stačí míchnout, a podle potřeby se do trouby vrátí. Potom se kontroluje po půlhodinách  :P

Litinový hrnce, to je moje. To je na vaření pro takovýho lenocha, jako jsem já :D

 
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #2 kdy: Červenec 12, 2016, 12:54:07 odpoledne »
Pokud se ti rodinka kupi u taboraku v ramci zahrady u chaty/chalupy tak litinove nadobi patri k tomu nejlepsimu na cem muzes varit. Vlastnim rovnez nekolik kusu kastrolu a panvi a sdilim pozitivni dojmy ktere ma Milo. Nevyhodou je jeho vaha, ve smyslu mobility. Takze brat si litinovy kotlik, respektive litinove cokoliv, do batohu na vandr bych vazne nechtel. Nesmaltovane panve nikdy nemyji v saponatech, pouze teplou vodou a vytiram papirem dosucha. Nikdy se mi nic nepripalilo, ani kdyz smazim ryzi, nebo nudle, ktere to rady delaji.
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #3 kdy: Červenec 12, 2016, 03:34:28 odpoledne »
Milo, Cyniku díky za zkušenosti. Vypadá to, že ho pořídím. Váží sice 10 kg!, ale je to opravdu na vaření na chatě, takže z hlediska přenášení pohoda....Do báglu bych to nebral ani náhodou....Na druhou stranu s tou kotlinkou je z toho taková malá polní kuchyňka pro 8-10 lidiček....nebo navařím guláše pro rodinku na víkend. Dělají se i větší, ale v komunitě dosud nevařím....takže pro mne zbytečnost.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #4 kdy: Červenec 12, 2016, 03:50:46 odpoledne »
Ja mam jako univerzalni velikou WOK panev (nevim proc se tomu tak rika - cinani tomu rikaji Guo) a v te udelam od polivky, pres ruzna smazena jidla az po treba rybu v pare - na to se davaji krizem 2 pary jidelnich hulek. S trochou sikovnosti se da udelat 4-6 porci, podle druhu jida. K tomu siroky nuz, kterym se da krajet uplne vse od cibule az po tenci kosti, pripadne udelat mlete maso, kdyz ma clovek dva. Kuchar v Asii s takovym nozem otevre konzervu, utre cesnek, nadrti koreni. Proste v jednoduchosti je krasa.
Praktikující cynik

Offline MarGatito

  • ***
  • Příspěvků: 77
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #5 kdy: Červenec 12, 2016, 04:00:31 odpoledne »
Na litine varim asi 5 let. Jako prvni kousek jsem poridil hrnec Le Creuset s litinovou poklici. Ten se mi osvedcil velmi, udrzba je snadna, akorat se mi ustiplo kus drzatka na poklici. Vyborny i na peceni chleba v troube.
Pote jsem poridil o neco vetsi hrnec a panev od Skeppshultu, hrnec ma poklici sklenenou. Rozdil v litine je patrny na prvni pohled, Le Creuset je prakticky hladky, Skeppshult ma hrubsi povrch, z meho pohledu se hur udrzuje. Panvicka se mi osvedcila snad jen na bramboraky kdyz byla nova, po zajeti zasmradla tukem/jidlem a neslo to dolu. Dokonce i poustela cern, takze maso pak bylo s lehce kovovou prichuti. Koupil jsem ocelovou  DeBuyer a jsem konecne spokojen i s panvickou.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #6 kdy: Červenec 12, 2016, 05:14:47 odpoledne »
.....WOK panev (nevim proc se tomu tak rika .....

Tuším to pochádza z teleshopingu, kde predávali panvicu mistra Woka, čo mal byť niečo ako váš Zdeňek Pohlreich. A sa to ujalo, ako džíp, či kolt :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #7 kdy: Červenec 12, 2016, 07:12:29 odpoledne »
Jo, mám pánev a malý kastrůlek s dřevěnou ručkou. Totalitní výroba Sfinx-litina a vnitřní modrý smalt. Neuvěřitelně po dvaceti letech bez kazu.
Zjistila jsem, že firma pořád vyrábí. Rozdala jsem veškeré nerezové a novodobé nádobí a objenala si kastoly, hrnce atd. Ty nové mám dva roky a za nic bych je neměnila.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #8 kdy: Červenec 12, 2016, 07:33:30 odpoledne »
.....WOK panev (nevim proc se tomu tak rika .....

Tuším to pochádza z teleshopingu, kde predávali panvicu mistra Woka, čo mal byť niečo ako váš Zdeňek Pohlreich. A sa to ujalo, ako džíp, či kolt :)

Aha, diky za info. Uz muzu do viru velkomesta... S dzipem mi taky pijou krev
Praktikující cynik

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #9 kdy: Červenec 13, 2016, 12:00:19 dopoledne »
Ano, působení materiálu hrnců na odezvu organismu je ZÁSADNÍ.Neznám poslední, relevantní studie současnosti, znám však dílo pana Hauschky, který dělal pokusy mnoho let a já po něm mizivou část jako nedůvěřivec replikoval, a....funguje to.
Nejhorší je nahý kov, tedy nerez, litina bez glazury, hliník.Ze všech kovů má nejpříznivější působení měď.Litina tedy jedině smaltovaná, tak, jako ocel.Jak píše štika, to nádobí je ocel s téměř nesmrtelnou glazurou, není to litina.
Tepelná vodivost litiny a železa je velmi podobná, rozhodující je síla materiálu, což tehdy naši strojaři uměli lisovat silnostěnné materiály, docela unikátní technologií.Nahradili tím křehkou litinu a výsledek byl naprosto skvělý.
Glazura je inertní sklo, tam to je v pořádku, a rozdíl mezi litinou a ocelí je pouhopouhý obsah uhlíku. Dle definice je litina tuhý roztok železa a uhlíku, s obsahem uhglíku dle rovnovážného diagramu fe3c nad 4%..
Věřte tedy, že uhlík se železem nepůsobí lepší tepelně vodivé vlastnosti, než železo, či ocel.
Nejprospěšnější vaření dle Hauschky je ve skle a keramice, glazované na sporáku či ohni ze dřeva.
Osobně mám silnostěnné ocelové, glazované nádobí, jako štika a tisíce děkovných dopisů. ...
Skalní příznivci litiny budou sice pohoršeni, silnostěnná glazovaná ocel má naprosto stejné vlastnosti.
Echtovní gurmáni budou křičet o mědi, modernisti nedají dopustit na nerez se sendvičovým dnem a archeoalternativci a alternativci budou mít pravdu, že nejzdravější vaření je na hlíně, tedy keramice.
Zjistil jsem totiž, že ta litina , české modročerné nádobí není litina, když jsem si z pánve udělal terč na střelnici....

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #10 kdy: Červenec 13, 2016, 10:38:14 dopoledne »
Mas pravdu, neni to litina, jen silny plech. Diky tloustce to zlidovelo pod nazvem litina, stejne jako zmineny wok, kolt a dzip. Jen pro uplnost dnes ho vyrabi spolecnost Belis
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #11 kdy: Červenec 13, 2016, 01:59:28 odpoledne »
Tak teď nevím....nejsem gastronom ani biochemik. Votroubek píše že nejhorší je holý kov a meď z toho vychází nejlépe...Litina na sfinxech není litina, ale jen hlubokotažný smaltovaný plech - no dobrá to by mohlo být, pokud do toho střílel a dělal důlky či průstřely, aniž by se to roztrhlo...z hlediska výroby je to samozřejmě jednodušší udělat bum bác do plechu, než odlévat a opracovávat odlitek (ačkoliv je to tedy hodně silný plech možná i 5 mm)...Ale z nerezového nádobí jedli už 2-3 generace, vaří na tom profesiolální kuchaři, používají se ocelové pánve....i na kyselé nápoje s kyselinou fosforečnou, pivo, víno, mléko se dělají nerezové sudy tanky, transportní cisterny...sám jsem měříl korozi austenické nerezi v kyselém prostředí (10%Niklu, 18%Cr, DIN 1.4301, AISI 304, ČSN 17240)...dělají se z toho kyčelní klouby a chirurgické dráty, šrouby...no a litina a ocelolitina i ocel je zjednodušeně a hrubě řečeno jen slitina železa s uhlíkem...Takže si umím představit vliv Ni2+ a Cr3+ iontů..na Cr+6, který je nebezpečný. Jenže to bych to musel oxidovat celkem fest...ale bavíme se tu o zlomcích mg...při pH okolo 2, což je mimochodem zhruba pH uvnitř žaludku...Ale čím mě škodí ionty železa??? Vždyť norma na pitnou vodu povoluje tuším 0,2mg pro balenou vodu, asi 0,3 pro kojeneckou a 0,5 mg pro pitnou vodu...jasně vyšší obsah železa ve vodě působí opticky (na vzhuchu zhnědne vlivem oxidace na Fe3+), chuťově a množí se některé bakterie...ale u nádobí??? Tam je pH někde mezi 4,5-8. Jedinou toxicitu bych viděl, pokud by se potkal Fe+2 s hydroxylovými radikály uvnitř buněk v mitochondriích...to by umocňovalo oxidační stress. Jinak mě nic nenapadá a ani o tomto nejsem zcela přesvědčen...
Votroubku víš, jak ty kovy působí?

Jinak jistě smalt je OK pro kyselé a neutrální prostředí...nad pH 10jde rychle do háje...problém je pouze při prudkém ohřevu a chlazení...má snahu popraskat a pak se pod něj dostane vlhkost a následně koroze....Ale při slušném zacházení by smalty na nádobí měly vydržet....i když ty tablety do myčet tomu nepomohou :(. Sklo je také OK, ale u silnostěnných rendlíků bych se bál prudkého ohřevu ...plyn asi ne.

Prostě mám pocit, zda neděláme z komára velblouda...Kolik lidí zde baštilo z hliníkových vojenských ešusů, pilo pivo z hliníkových sudů, používalo hliníkové příbory, používá dodnes alobal při pečení....Já vím že teď vyslovíte to jméno od A...Římani si vykládali aqudukty olověným plechem  a i ty jejich stříbrné poháry v sobě měli díky technologii zpracování dost olova...to že se přímo vycháběli i olověné talíže a džbány...a do nedávna i olověné trubky nemá cenu připomínat....A najednou že by vadilo železo??? Spíš mám pocit, že dost lidí ma anémii....no a člověk má v sobě cca 1g želaza na litr krve -řekněme cca 5-6g vázaného přes ferittin a do krve se to vyplavuje přes tranferin, aby z toho dozrávající červené krvinky mohli produkovat hemoglobin...ož si to moc přesně nepamatuji...určitě mě nejaký biochemik či přírodovědec opraví....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #12 kdy: Červenec 13, 2016, 02:03:59 odpoledne »
A ještě malý dodatek ohledně mědi a jejich slitin..tedy asi hlavně mosazi...je to katalyzátor žluknutí tuků...takže smažit něco na měděné pánvi řekněme na másle či sádle...není dobrý nápad. Proto jsou všechna síta na smažících koších nerezová nebo chromová...už pochromovaná mosaz či měď může být problém....

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #13 kdy: Červenec 13, 2016, 02:08:27 odpoledne »
Jo, mám pánev a malý kastrůlek s dřevěnou ručkou. Totalitní výroba Sfinx-litina a vnitřní modrý smalt. Neuvěřitelně po dvaceti letech bez kazu.

Taky tu něco mám. I snad pekáč a lívanečník. Hrnec často používám. Stále rovný a jak nový

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #14 kdy: Červenec 13, 2016, 02:48:57 odpoledne »
Rozhodne bych nedramatizoval. Ani jedno ani druhe. Z jinych zdroju nasaje telo mnohonasobne vic skodlivin, nez z nadobi. Zminena wokovka je z cerneho plechu, zadny nerez. A jak rikam vari se na ni naprosto uzasne. Jen je potreba dodrzovat urcite zasady udrzby, tot vse. Nad jeji skodlivosti pri vareni nefilozofuju.
To smaltovane nadobi ktere teda neni z litiny, nybrz z plechu, ma u nekolika kousku vice nez dve dekady (mozna uz i 3) a povrch smaltu je, kdyz uz ne jako novy, tak alespon stale plne funkcni. Jen u jedne panve se po padu kousek smaltu vystipl, ale stejne do smelcu nesla. Kuprikladu takove palacinky stale zvladne. Akumulace tepla je proste super, at je to litina, nebo silny plech.
Praktikující cynik

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #15 kdy: Červenec 13, 2016, 03:54:04 odpoledne »
. . . . Prostě mám pocit, zda neděláme z komára velblouda . . . .
Navíc - ten velbloud udělanej z toho komára odtlačil tohle téma docela jinam  ::)
Tady jde přece o to, že litinový nádobí, ať už je z jakýhokoli kovu, fantasticky rozvádí teplo. Takovej kotlík nevaří jenom tam, kde ho zrovinko šimrá plamen, ale celou plochou svého dna i stěn nádoby.
Proto se žádný místo nepřehřeje, a tudíž nepřipaluje :P
A vo to jde  ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #16 kdy: Červenec 13, 2016, 05:50:45 odpoledne »
V kolika domácnostech pískal denně ráno hliníkový hrnec...a jedlo se hliníkovými příbory...dnes to kritizují...a taky jsme to přežili...
Jsou horší věci, co nám otravují život...potraviny, postřiky, politici... P:-/

Litina je kvalita...těžký hrnec s poklicí funguje skoro jako tlakáč... ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #17 kdy: Červenec 13, 2016, 07:15:53 odpoledne »
Určitě jsme hliník všichni přežili, určitě přežijem i nerez, to je jasný, já jen, že si s láskou a pokorou vypěstuju zeleninku, zasypu s ní to svoje masenko a pak ho zbavím všech dobrot v neglazované litině, no, to fakt ne.
Prostě při styku s nechráněným železem ty vitamíny jdou k čertu, ale to snad ví každej. Proto třeba tam, kde na tom fakt záleží, kovy nepoužívají. Třebas u Gersonů.Ale to je jiná story.
Ale myslím, že se shodneme na tom, že se na litině vaří velice dobře.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #18 kdy: Červenec 13, 2016, 09:11:34 odpoledne »
A já bych zabruslil trochu ke keramice.

Jak se díváte na modrý nádobí od firmy FONTIGNAC ? 
Francouzskej výrobek, a momentálně ho rozdávají v Penny márketu jako odměnu za nákup.
Máte s ním někdo nějakou zkušenost ?

www.penny-fontignac.cz
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #19 kdy: Září 05, 2016, 08:08:27 dopoledne »
Takže mám za sebou nákup 7l litinového 10kg kotlíku s masivní poklicí k čemuž jsem přihodil jsem i malou kotlinku. Nyní bych se chtěl podělit o pár kuchařských prázdninových zážitků, které jsem s tímto vybavením spáchal pod širým nebem a malým přístřeškem....

1. Vaření klasického hovězího guláše: Byl to první pokud, předtím jsem litiňáček pouze vymazal sádlem  a vypálil ze všech stran na ohni, aby se litina pokryla uhlíkem, dostala správnou patinu a "zatáhla se". Vaření probíhalo pod přístřeškem na kotlince (počasí bylo nejisté a nechtěl jsem i se svou polní kuchyní promoknout při 3h vaření). S kotlinkou klesá i spotřeba dřeva, a při mých rozměrech se to dá i celé přenášet na menší vzdálenost....

Výhody: obrovská setrvačnost litiny vyrovná menší výkyv v přikládání....gulášek si bude jemně pobublávat i když máte v ohništi pouze žhavé uhlíky ještě dobrých 10 minut....Maso se NEPŘIPALUJE jako v tenkostěnném  materiálu....toho jsem se bál a měl radost, jak krásně se a snadno se dělal cibulkový základ s paprikou....nehořkla a v pohodě se vše osmahlo. Gulášek rodinka ocenila, v případě potřeby lze naráz uvařit pro 10-12 lidí....nebo pro 4 členou rodinku na prodloužený víkend.

2. Vaření polévky na otevřeném ohništi na trojnožce s regulací výšky pomocí řetízku a dvou háčků...jeden drží kotlík, druhým si zkrátíte délku řetízku. Pokud vezmete řetízek alespoň 2m, trojnožku v přírodě uděláte ze 3 silnějších klacků, které nahoře omotáte řetízkem podobně jako když se staví indiánsté týpí...(v mém případě to byla hra...s 10kg kotlíkem na báglu bych necestoval). Vaření opět bez problémů, těžký kotlík byť pověšený pouze v jednom bodě na háčku umožňuje i nešetrné míchání malým dítětem, aniž by se příliš rozhoupal...To bych si u lehkého kotlíku dovolit nemohl. Výsledek rodinka ocenila.

3. Vaření leča v obrácené poklici na kotlince....zde jsem použil poklici jako hlubokou půlkulatou pánev a během cca 3/4 hodinky snadno připravil 4 porce leča.

4. Vaření 5l šípkového čaje na ohništi....bez problémů, během cca 3/4 h i s rozděláním ohně a stavění trojnožky....

Zkušenost s manipulací, korozí a čištěním....Při vaření na tomto kotlíku jsem udělal zkušenost, že i když si už myslíte že nepálí, tak stále pálí :D, kožené rukavice jsou užitečný doplněk při přenášení a manipulaci (a klidně i ty dlouhé svářečské co chrání předloktí). Takže počkat, až vše vychladne, jemně vytřít vátinou (takový ten jemnňoučký písek) nebo houbičkou, vymazat kusem špeku nebo potřít olejem a je hotovo....jen nedoporučuji skladovat v načančané domácnosti...saze i při otření to stále trošku pouští...já to skladuji v umělohmotném škopíčku, abych se při přenášení nezmazal. Za těchto podmínek koroze nepozorována - když jsem to vybalil po nákupu z krabice, byla na stykové ploše kotlíku s poklicí blesková koroze - taková co se dá otřít prstem. No to po prvním opálení zmizelo.... Plánuji test pečení buchet, kdy to hodlám zahrabat do horkých uhlíků....Ale prázniny končí a uvidíme, kdy se k tomu dostanu. Takže za mě dobrý kup....tatínek si blbne, žena se nemusí starat o vaření oběda a děti mají show....

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #20 kdy: Srpen 27, 2018, 04:54:07 odpoledne »
Saladine. Já vařím a peču jen v litinovém nádobí s modrým smaltem od firmy SFINX. Základní nádobí  jsem měla už za totality. Firma stále existuje, dokoupila jsem zbytek. Na pečení mají super velký pekáč. V  tom nechávám v kachlácích přes noc v pomalu vychládajících kamnech péci.
Při pomalém vaření nechávám kamna otevřená. Do kamen dávám teploměr z Tescomy.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #21 kdy: Srpen 29, 2018, 08:05:03 dopoledne »
Výrobu převzala firma Belis. Nádobí BSE-SFINX.

http://nadobi.belis.eu/produkty/nadobi-rady-bse-sfinx/

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #22 kdy: Srpen 29, 2018, 08:07:55 dopoledne »

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #23 kdy: Srpen 29, 2018, 09:23:07 dopoledne »
Tohle nádobí máme skoro třicet let, a maximální spokojenost.

Jsem jenom trochu zarženej, u toho nového nádobí  je napsáno, že "síle plechu je 2 mm".
Moje nádobí je echt litina  ???
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #24 kdy: Srpen 29, 2018, 09:31:11 dopoledne »
Nechci ti brát iluze, ale tohle nádobí se nikdy z pravé litiny nevyrábělo. Vždy to bylo nádobí z  hodně silného plechu s modrým smaltem, kterému se akorát začalo přezdívat "litinové", protože má podobné vlastnosti. A tak nějak se to vžilo.

Offline ses

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #25 kdy: Květen 22, 2020, 04:25:11 odpoledne »
Máte prosím někdo zkušenost s litinovým nádobím z Tesca? Zvenku červené, značka tuším GoCook, ale to je asi jejich firemní název. Staub to není, ale cena je příjemná.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #26 kdy: Únor 05, 2021, 03:23:35 odpoledne »
Že je nějaké vlákno už staré, neznamená, že ho nemůžu vytáhnout.

Pořídil jsem dve litinové pánve. Nějaký noname, ale také je buřt. Obrovská spokojenost, fakt se na to skoro nic moc nelepí a ke mě stejku, který je v tom naprosto úžasný, míchaných vajíček, která to vystřelilo gastronomický někam do střešního apartmá luxusního hotelu (fakt jsem takový nejedl ani v 5* hotelu), no tak tom jde i péct...dnes pizza

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Zkušenosti s vařením v litinovém nádobí
« Odpověď #27 kdy: Únor 06, 2021, 01:56:19 odpoledne »
Taky mám litinovou pánev, ale je moc těžká, takže ji používám jen na něco. Když z pánve potřebuju slívat omastek, tak používám jinou, tu litinovou jednou rukou neunesu.