Autor Téma: Cundr spojeny s vysilanim  (Přečteno 686 krát)

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
Cundr spojeny s vysilanim
« kdy: Červenec 06, 2016, 09:41:51 odpoledne »
Behem 14ti dnu se chysta na maly pochod napric Brdy spojeny s vysilanim. Kdo vlastnite radiostanici naladenou na sdilaky v pasmu 80MHz tak se muzete pridat.

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
Re: Cundr spojeny s vysilanim
« Odpověď #1 kdy: Červenec 07, 2019, 06:59:57 odpoledne »
Tak to samé jako před lety chystám teď na CB pásmu. Tentokrát 12.-16.7.2019 a lokalita budou Novohradské hory.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #2 kdy: Červenec 07, 2019, 09:46:44 odpoledne »
Můžeš napsat pár řádek o tom pásmu 80MHz?

Za mlada jsem býval radioamatér, ale kvůli sluchové vadě jsem nebyl schopen se pořádně naučit morseovku, přestože se nebožtík Jarda Vyvadil (Ok1VY) hodně snažil. Když jsem chodil do OK1KSD, tak jsem byl nazýván "Hluchým mládežníkem" a byl mi pohrdavě doporučováno, abych si pořídil domů telefon, když jsem "líný" se naučit morseovku alespoň na těch "blbých" 60znaků za minutu.. Udělat si koncesi na telefonii, tzv. "Déčko" mi výslovně zakázali. "omg"

Tak jsem na radioamatérství na mnoho let zanevřel, Lambdu V máma používala na poslech Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky, dvoupádlíčkový ElBug mám ještě někde ve skříni na chalupě. Vysílání morseovky ručním klíčem i ElBugem mi docela šlo, dával jsem hodně přes 100 znaků za minutu, ale příjem jsem nikdy nezvládnul.

CB 27MHz, pásma 160, 80, 40 metrů znám, i ten VKV "dvoumetr" ale PMR a další moderní zkratky už mi nic neříkají. A nejsem tu sám, kdo o tom moc neví.

Na vysvětlenou redioamatérsky nepolíbeným návštěvníkům fóra, ElBug je automatický morse klíč, který má "Pádlíčko" zpravidla z polarizovaného relé, vychýlením na jednu stranu vysílá tečky a na opačnou stranu vysílá čárky. Ovládá se palcem a ukazováčkem.

Když má pádlíčka dvě, které se dají stisknout současně, tak vysílá tečky i čárky střídavě, hodně to zjednodušuje vysílání, písmeno C (-.-.) vyšlete jedním pohybem. Tomu mechanickému udělátku s pádlíčky, které elektronický morse-klíč ovládá, se říká "pastička", neboť vypadá jako pastička na myši, obzvláště když jsme si to bastlili doma na koleně, ještě za komančů. :D

Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #3 kdy: Červenec 07, 2019, 09:56:50 odpoledne »
Já jsem zpočátku používal český morse klíč k radiostanici RM31, později jsem si velmi oblíbil kořistní německý morse-klíč T2 ze zásob Wermachtu.. Inu, německá kvalita :D

Oba je stále někde mám, i s vysokoohmovými sluchátky, ale to už je jiný příběh..

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #4 kdy: Červenec 07, 2019, 10:09:24 odpoledne »
No co o pásmu napsat. Tak co se týče rušení tak je na tom rozhodně podstatně lépe než CB. Doma na stabilu mam Motorolu GM950, staženou na nejnižší výkon, což je asi 5W. Jako anténu mám spíš náhražku,je to čtvrtka na CB kvůli příjmu BMIS (městských rozhlasů v okolí cca 50km). Jde na ni i vysílat, délkově vychází na cca 0.75 lambda. Anténa má díky tomu sice dobré PSV ale díky vlnové délce má absolutně nevhodný vyzařovací diagram. Kdybych měl vše jak má být tak dosah bude ještě lepší. Na pásmu není moc velký provoz, tady v okolí co beru je nás dohromady asi pět, nejvíc je pražáků. Pásmo 80MHz určitě není k zahození. Za velmi rozumné peníze se na něj dá sehnat docela velké množství stanic (hlavně profi Motoroly GM900,950, GP900 a další). Z čínských stanic je asi nejběžnější Wouxun KG-699 ale jsou i jiné. Na prvním čundru jsem měl starou Teslu PR22 naladěnou na sdíláku 77,050MHz ale ta vzhledem k vysílacímu výkonu (max. nějakých 400mW) nebyla nejlepším řešením a hlavně díky náhražkové závěsné origo anténě nic moc. Pásmo 80MHz je určitě vhodnější do terénu jak VHF/UHF. Je to tedy dobrá náhražka za zabrané 45MHz, které si vzala armáda. Nějaká stanice na 80MHz si myslím že by neměla chybět ve výbavě a kor teď, když jde pěkná stanice sehnat za tisícovku. Jinak morse vysílat nebudu, pojedu klasický fónický provoz. Terén bude předpokládám místy členitý tak volím CB. Mám takovou malou soupravu zářičů a protiváh-2 dráty délky cca 2,6m a pak svazek 3ks lanek stejné délky. Na konci vše zakončené banánky. Lze tak jednoduše udělat půlvlnný dipól nebo jednoduchou čtvrtku podle lokality, odkud budu vysílat. Naposled jsem byl takhle asi před měsícem v železných horách a tam byl provoz na CB neuvěřitelný.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #5 kdy: Červenec 08, 2019, 12:15:51 odpoledne »
Naposled jsem byl takhle asi před měsícem v železných horách a tam byl provoz na CB neuvěřitelný.

Můžeš to prosím trošku rozvést? Jelikož jsem z Perníkova a v případě potřeby bych rád komunikoval na území Perníkov-Čáslav-Vápenný podol-Vysočina tak by mě zajímaly praktické zkušenosti aktivního radioamatéra CB je v Perníkově sice dost využívané, ale také dost rušené....je přechod na 80MHz pásmo pro tento účel lepší volbou?

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #6 kdy: Červenec 08, 2019, 12:33:00 odpoledne »
Tak záleží dost na QTH. Pokud nejsi někde utopený a jde ti spíš o místní spojení tak 80MHz je řešení. Pokud jsi někde v zákrytu nebo chceš dělat i nějaké dálky popř. cizinu tak máš větší šanci na CB. Osobně bych pořídil obojí. Rozměry antény na 80MHz jsou rozumné. Nějaká čtvrtka nebo dipól se vždycky dá někam dát.

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #7 kdy: Červenec 08, 2019, 12:45:02 odpoledne »
Koukám do mapy a je to kousek čili pokud nejsi někde jo nízko v zákrytu tak na těch 80MHz by ses měl domluvit vždycky.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #8 kdy: Červenec 08, 2019, 11:50:34 odpoledne »
Co myslíš, ví Mauna, co je to QTH? :D

Offline CyPro

« Odpověď #9 kdy: Červenec 09, 2019, 07:04:15 dopoledne »
Co myslíš, umí Mauna s nějakým vyhledávačem?

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #10 kdy: Červenec 09, 2019, 01:52:16 odpoledne »
Mauna si nastudoval QTH=jaké je mé stanoviště neboli Qkod...Perníkov je celý na rovině a je to v husté zástavbě, ty další lokace jsou spíše na kopcích i když přímá viditelnost zde není. Jde mi spíše o místní spojení....jelikož nemám radioamatérskou licenci a chtěl jsem vybudovat síť stanovišť vzdálenách navzájem od Perníkova do 30 km (den pěšího pochodu nebo do 2-3h jízdy na kole), tak aby se dalo komunikovat mezi příbuzenstvé a známými. Už jsem vyzkoušel vypůjčenou CB, která jela na balkonovou antému a kamarádem z Chrudimi, který má CB s 5/8 tuším s 8 radiálama....srozumitelnost večer perfektní, přes den dost rušeno. po VP jsem myslel, že bych za tímto účelem mohl využít vojenskÉ RF10 ale nyní by stačily 3 CB...nebo 3 radiostanoce na 80MHZ. POkud jsem to pochopil správně, tak pokud s epohybuji do 4W mohu si koupit jakékoliv CB a provozovat jej na 40 kanálech bez ohlašování, povolování a licence....a kromě nepřijemně dlouhých antén 5,7-6,5 m a rušení bych měl mít dosah zaručen a bylo by to i kompatibilní i radiostanicemi v autech a relativně levné řešení. Předpokládám správně, že pro vysílání v pásmu 80 MHz již potřebuji radioamatérskou licenci? I kdybych si ji udělal já, určitě si ji nebudou dělat příbuzní...systém by tak nebyl legálně zprovoznitelný. Uvažuji správně? Díky za info a opravu...

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #11 kdy: Červenec 09, 2019, 08:38:32 odpoledne »
To by ses myslím domluvil bez problémů. Pásmem 80MHz myslím sdílené kmitočty 77,025-81,750MHz. Ty jsou zcela volné dle VO a není na ně potřeba žádná koncese. Projdi inzerci a nějakou stanici na 80MHz určitě najdeš. Něco bylo nedávno na sbazaru nebo v bazaru na cbradio.cz určitě něco najdeš. Co se týče volných kmitočtů a povolené výkony tak na to jsem dal dohromady tuhle tabulku, kterou jsem dělal primárně pro airsofťáky, kteří také netuší: http://cbnymburk.wz.cz/clanky/tabulka_kmitoctu.htm všechny tyto kmitočty jsou volné. Pokud bys potřeboval více detailů jako třeba šířka pásma, omezení po stránce antén apod. tak si musís přečíst všeobecné oprávnění na sdílených kmitočtech na stránkách ČTÚ. No a teď k té RF-10. RF-10 není dle mého názoru nejlepší řešení pro dlouhodobé uložení. Když už si ji pořídíš tak ji to chce občas použít. Osobně jich mám asi devět a prošla mi jich rukou nějaká desítka. U hodně stanic vlivem skladování dochází k ujíždění kmitočtové ústředny, 6MHz krystalový filtr stárne a ztrácí parametry, ujíždí díl referenčních kmitočtů. Po připojení plného napájení po dlouhodobé odstávce sem tam odejde nějaký kondenzátor a vůbec neplatí, že tantalové kondenzátory jsou věčné. U relátka zase dochází uvnitř k oxidaci kontaktů, stejně jako u provozních přepínačů. Zdrojové skříně a nehospodárnost takového zařízení (odběr v klidu 250mA a při vysílání 900mA) je kapitola sama pro sebe. Čili pokud už RF-10 mám a chci se na ni spolehnout tak je nutné ji jednou za čas vyvětrat, protočit přepínače kmitočtů a rozhýbat zdrojové skříně. Když to občas neuděláš tak v momentě, kdy ji budeš potřebovat můžeš být nepříjemně překvapený. Co se týče CB tak bohužel to pásmo je přes den a hlavně v letních měsících silně rušené jednak rozhlasovým pásmem a pak sluneční aktivitou nicméně když jsou podmínky tak se dá dovolat na druhý konec světa. Osobně jsem před 14 dny dal Itálii jen tak z kopečku za barákem s magnetkou na autě. CB je ideální pásmo na naučení se základů. PSV metr na to je levný a různá VF trafa, přizpůsobovací členy a antény na to jdou zbastlit doma ze šuplíkových zásob. Co se týče cívek tak tam nějaké přesné hodnoty nejsou kritické, stejně jako rozměry antén oproti třeba UHF pásmu. U CB je výhoda že když jsou podmínky tak se dovoláš i z údolí. Jinak na CB je povolených 80 kanálů (viz ta tabulka) ale běžně se vysílá na všech 200, které umožňuje každá lepší radiostanice. Na CB máš dále širokou škálu antén, zesilovačů a já nevím čeho všeho. Mimochodem - ta magnetka je asi to nejhorší, co si vůbec můžeš pořídít a obzvlášť někam do paneláku na zábradlí ovšem chápu, že je všude jde instalovat plnohodnotná anténa plných rozměrů.

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #12 kdy: Červenec 12, 2019, 06:48:05 dopoledne »

Offline xB.H

• CB klub Nymburk
« Odpověď #13 kdy: Červenec 12, 2019, 07:50:30 dopoledne »
tak vyrážím, počasí sice moc nepřeje a pravděpodobně větší část čundru proprší ale co, zase bude změna.