Autor Téma: Kompostér ver1.0  (Přečteno 743 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Kompostér ver1.0
« kdy: Červen 22, 2016, 01:35:22 odpoledne »
Když jsem řešil likvidaci obsahu "vyhnívacích věder s doplňkovou funkcí květináče", tedy kbelíků ver1.0 v úvodním příspěvku, tak jsem řešil, co si s tou hromadou kontaminované hlíny počít..

První, co mne napadnulo bylo použít nízké přepravky,kterých jsem koupil několik desítek..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Kompostér ver1.0
« Odpověď #1 kdy: Červen 22, 2016, 01:39:40 odpoledne »
První přepravku jsem vystlal netkanou textilií, nanesl první vrstvu jakž-takž suché hlíny a do ní jsem vyklopil nevábně páchnoucí spodek "vyhnívacího vědra", který jsem posypal aktivátorem kompostu.

Protože probíhající proces byl těžce anaerobní, tak jsem aktivátorem nešetřil, nanesl jsem souvislou vrstvu urychlovače kompostu, vyklopil další vrstvu cca 10 cm polorozloženého kuchyňského odpadu, pak zase jakž-takž suchou a nesmrdící hlínu z vrchu dalšího vědra..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Kompostér ver1.0
« Odpověď #2 kdy: Červen 22, 2016, 01:54:33 odpoledne »
Nakonec nezbylo, než řešit, co si počít s tou hromadou. Nakonec mne napadnul spásný nápad, že vyříznu z přepravky perforovanou část dna.. Nebohou přepravku jsem položil na zem, přišlápnul tak, aby při řezání  nemohla klást odpor a pilkou na vyřezávání otvorů v sádrokartonu jsem postupně vyřezal všechny "šprincle" ve dnu přepravky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Kompostér ver1.0
« Odpověď #3 kdy: Červen 22, 2016, 02:16:50 odpoledne »
A tak jsem na první, kompletní přepravku postupně navrstvil pět přepravek vypižlaných a vzniknul kompostér ver1.0, se kterým prakticky nešlo hnout.

Možná, až tu budu mít nějakou návštěvu, tak je požádám, aby mi pomohli tu hromadu zvednout tak, aby bylo možno dát vespod další přepravku tak, aby tam mohl vzduch lépe a radostněji..

Na vršek jsem umístil přepravku s osmi kelímky od hlívy ústřičné, s rajčaty, kterým říkám "čekatelé na transplantaci" - nemám na ně zatím dost kbelíků, schází se mi po cca 10-ti kusech týdně..

Kelímky mají ve dně díry pro odtok přebytečné vody, která i s živinami odtéká do kompostu a tak živiny zůstávají na terase..

Posichrované to je, prom případ deště ještě i valem rašelinového substrátu okolo kompostu, který po dešti většinou zametu do kalfasu a nasypu tam suchý substrát z pytle.

Na poslední fotce je vidět, že po minulém dešti, kdy tam ještě rašelinový val nebyl, něco málo do okapu odteklo..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Kompostér ver1.0
« Odpověď #4 kdy: Červen 22, 2016, 03:53:39 odpoledne »
Saladine, můj dřevěný kompostér a vyvýšené záhony uvidíš.