Autor Téma: Visuté zahrady Saladinovy..  (Přečteno 1676 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Visuté zahrady Saladinovy..
« kdy: Červen 18, 2016, 11:21:32 odpoledne »
Tak jsem si pořídil konečně tu zahrádku.

Už jsem jednu měl (mohl mít) před dvěma roky, dokonce s chatkou, nedaleko baráku kde jsem bydlel, zadarmo, stačilo jen pravidelně sekat trávu..

Jenže.. Chatka byla natřená nějakým svinstvem co déle než 10 let nešlo vyvětrat, terasy z vyřazených pražců.. Zkrátka, necítil jsem se tam dobře a měl jsem i obavy, jak by se v tom terénu pohybovaly děti.

Takže z toho sešlo.

Nyní ale mám cosi, co jsem při rozhovoru se Sahawem nazval "Visuté zahrady Saladínovy".. Zatím se to rodí, aktuálně nestíhám přesazovat rajčata. Tomu, co jsem koupil jako sazeničky, uhnívaly kořeny, tak jsem musel vymyslet co si s nimi honem počít.

Celou zimu jsem totiž házel do kbelíků šlupky od brambor a další biologicky rozložitelný odpad. Do jara se z toho stala regulérní smrdutá bažina. Nevábně páchnoucí hmotu jsem rozdělil do věder a zasypal hlínou, aby to konečně přestalo smrdět. Tedy, posypal jsem to svrchu hlínou od Sahawa a zasázel do toho koupené sazeničky rajčat. Ty se uchytily, ale začaly brzy skomírat na úbytě, neb jim uhnívaly kořeny. Jakž - takž prosperovaly jen ty, které jsem nezaléval..

Když mi došlo, kde je zakopaný pes, tak jsem z obsahu části kbelíků ver.1.0 udělal kompost a tyto (asi polovinu) upgradoval na vědra ver.2.0..

Na dno věder jsem nasypal keramzit a polovinu nebohých rajčat jsem z bažiny ver.1.0 přesadil do čerstvého substrátu. Jednotlivá vědra jsou mezi sebou propojená 1/2" zahradní hadicí, ale je to na houby, stále neprosperují tak, jak bych si představoval. Takže jsem původní vědra ver.2.0 upgradoval do ver.2.1.

Upgrade spočívá v tom, že jsou hadicí propojené kbelíky / květináče umístěny jako schody tak, aby přebytečná voda mohla odtékat. A že jí odteklo..

Mezitím jsem dostal z jedné pekárny na cukrářské výrobky vědra od palmového oleje (maličko větší) a od marmelády (maličko menší). Všechny jsem je vymyl ve vaně, na což padnulo asi tak 1/4 lahve saponátu. No co, aspoň jsem vanu pořádně vymyl..

Spojením menšího a většího vědra vzniknulo pěstitební vědro ver.3.0.


Inovace spočívá v tom, že do dna vědra od marmelády jsem vyvrtal 4 díry o průměru 10mm, na dno jsem nasypal 5 cm keramzitu, to samé jsem nasypal do vědra od palmového oleje (5 cm keramzitu). Do vědra od marmelády jsem zasadil keřík rajčete z bažiny a obsypal zahradním substrátem. Toto vědro jsem postavil na dno vědra od palmového oleje, posypané 5-ti cm keramzitu tak, aby přebytečná voda z horního vědra, mohla vytéci, ale neodtekla do okapu..

Obě vědra jsou tedy v sobě. Přebytečná voda, která tak vyteče z horního kbelíku, bude spolu s vylouhovanými živinami zachycena v dolním kbelíku, zejména po dešti, a zachráněna nejprve v kalfasu a později v nějakém sudu, odkud bude opětovně využita z zalévání. Musím ještě vymyslet nějaký cedník na zachycenou vodu s keramzitem, a mít pár prázdných spodních věder na výměnu, což nebude problém, marmelády tam totiž spotřebují maličko méně, než palmového oleje..

Takže minimalistické pěstování rajčat pokračuje dále, roste už druhá generace rajčat, tentokráte ze semínek. V jednom kelímku od hlívy ústřičné vzešlo 19 rajčat, které jsem dnes rozsadil a to mne čeká rozsazení dalších, nejméně 40-ti sazeniček..

Již potřetí mne po návratu z terasy příjemně bolely záda a vůbec celý člověk, zato jsem odcházel s takovým pocitem uspokojení, jaký jsem už dlouho nezažil..

Kam dám jahody zatím ještě nevím, ale určitě na to přijdu. Jediné, co mne momentálně zajímá je, zda i příští rok na jaře budou rajská jablíčka mou nejmilejší zeleninou..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #1 kdy: Červen 19, 2016, 07:55:55 dopoledne »
Zkusil bych sázet i ředkvičky.


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #2 kdy: Červen 19, 2016, 09:37:04 dopoledne »
Sakriš, dosť dlhý popis toho, aký je Saladin nepodarený Mičurin :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #3 kdy: Červen 19, 2016, 10:27:11 dopoledne »
Saladine, hodně mi to připomíná vermikompostér a představuju si, že nějak takto došli autoři k jeho finální podobě  :)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #4 kdy: Červen 19, 2016, 06:34:44 odpoledne »
Jen těm žížalám se do 4 patra leze fakt dost blbě..  :bee:   :bee:   :bee:
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #5 kdy: Červen 19, 2016, 06:57:53 odpoledne »
no žížaly nežížaly... ty máš dva kýble v sobě, vermikompostér jsou tři kýble v sobě, mohl by ses inspirovat  ;-)  .... a když budeš chtít, tak tam těm žížalám pomůžeš sám  :-)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #6 kdy: Červen 19, 2016, 07:12:55 odpoledne »
Já si na té terase hraju a děti to také baví. To považuji za nejdůležitější. Příští rok už budou přesazovat sazeničky samy. Nejdřív se to ale musím naučit sám :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #7 kdy: Červenec 06, 2016, 10:31:07 odpoledne »
Také jsem dnes do maličkých kelímků přesazoval cosi, co by snad měly být měsíční jahody.
Pokud vůbec vyrostou, tak budou na příští rok..

Uvažuji, že v září budu muset na terase postavit nějaký fóliák, aby rajčata z druhé generace dozrála. Těším se na příští rok, to začnu se sazeničkami v prosinci či lednu a v březnu postavím na terase fóliovník.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #8 kdy: Červenec 31, 2016, 08:25:12 odpoledne »
Lidičky, poraďte prosím..

Rajčata praskají a ne a ne zčervenat.

Co si mám počít s těmi popraskanými plody? Respektive, co udělat proto, aby další nepraskaly? Ty prasklé jsem hned obral, aby nevysilovaly keříky.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #9 kdy: Červenec 31, 2016, 08:32:43 odpoledne »
Mohlo by to být nepravidelnou zálivkou. Rajčata to dělají, když je po delším suchu hodně zaliješ. Ale to asi nebude tvůj problém..

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #10 kdy: Červenec 31, 2016, 08:55:23 odpoledne »
Pokud je pestuje v tech prepravkach tak v tech se ten vykyv v zalivce tutovka projevi. Me to delaly v pytlich pri velkym teplu a nasledne zalivce. Akumulace vody v pude bez rezervoaru neni velka.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #11 kdy: Červenec 31, 2016, 08:57:17 odpoledne »
Když praskají zelený rajčata, tak je urychleně otrhej, a udělej čalamádu.

Třeba takovou : 1 díl zelenejch rajčat
                        1 díl bílejch paprik
                        1/2 dílu cibule
                        1  lžička semínka hořčice
                        1  bobkovej list
Můžeš přidat česnek, feferonky, no co máš rád. Někdo dává trochu oleje, ale já ne.
Používám běžnej nálev  :  1,4  litru vlažný vody
                                       5    dkg soli
                                       16  dkg  cukru
rozpustit, přilejt                0,5  litru  octa  8%
Sterilovat    20 minut při 85°C
 - - - -
Pokud ti zbude nálev, dej do flešky a do lednice. Tejden vydrží !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #12 kdy: Září 15, 2017, 10:01:22 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #13 kdy: Září 15, 2017, 10:41:36 odpoledne »
Podle mě to je nějaká sranda, něco jako aby se lidi probrali... zvlášť když si přečtu ten článek pod tím, kde hovoří o "revolučním objevu", že se dají ze semínek vypěstovat nové rostlinky  ;D

No a jinak - není důvod, proč by to nefungovalo. V přírodě taky to rajče prostě spadne na zem, přirozenou cestou ta dužnina vykvasí, uvolní semínka a vyrostou nové rostliny. Akorát v našich podmínkách rajče nejde moc dobře načasovat  :)

Offline Eldorado

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re: Visuté zahrady Saladinovy..
« Odpověď #14 kdy: Září 19, 2017, 04:13:55 odpoledne »
Loni jsem nechala pár rajčat spadnout na záhon, zkouška samovýsevu. Funguje to báječně, rostliny jsou moc pěkné, ale oproti předpěstovaným jsou o měsíc pozadu. Mám 3 rostliny na 2 stanovištích, teď teprv začínají červenat první plody. Takže funguje to, ale u nás to nestihne dozrát