Autor Téma: Vrba jako zdroj energie pro vaření  (Přečteno 1305 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Vrba jako zdroj energie pro vaření
« kdy: Červen 11, 2016, 04:34:09 dopoledne »
Nehodlám přejít na syrovou stravu, tak musím si vařit. Nejlepší je propan-butan, ale pokusím se žít lokálně a co nejvíce ekologicky.

Jediné řešení je vařit na větvích. Proč větve? Ze stromu padají suché větvě. A pokud uřízneme větvě, tak oslabíme strom, ale je to oproti uříznutí stromu menší škoda. Nemluvě, že po pokácení stromu je pro ulehčení potřeba motorová pila neboli benzín. Proto větvě se zdaji být minimálně zatěžující pro vaření.

 Má to háček, že při 10-20litrech větví(10 litrů je kbelík nebo 1 taška Penny- červená, používám tuto možnost měření, protože je snadné si to představit jaké je to množství). Při pokusech získat legálně 20litrů větví odpovídal čas přiblizně 3hodiny. Cesta tam a zpět byla celkem 30-45 minut. Sběr a nařezáni do tašek zabral 120-145 minut. V některých lokalitách byl čas velmi nízký, ale v některých to vypadalo, že i po 3 hodinách budu rád za 10 litrů. Sběr větví nebude možné pokud v okruhu 10 km bude víc jak 10 sběračů. Taky se dá očekávat, že pokud se sběr větví rozšíří, tak bude zakázáno chodit do lesa. Představa, že člověk stráví denně 3 hodin, aby mohl uvařit neni moc pozitívní. Pak je tu opotřebení kola. Můj odhad byl, že 10 litrů větví mně stojí 1-2Kč kvůli opotřebení věcí. Když si srovnám, že uvaření na propan-butanu stojí 1-2 Kč. Tak jediné pozitivum je, že získám popel.

Získal jsem informaci, že stačí na uvaření jídla pro jednoho člověka(na celý den) 10litrů větví v kamnech na vaření. Moje pokusy uvařit  0,5kg obilovin a 0,5kg brambor v papiňáku se ukázali jako nedostastačující. Jen ohřáli vodu. Vliv může mít hodně věcí. Hlavní bude, že jím celé obiloviny a ty se vaří oproti těstovinám a kaším o dost déle. Proto musím udělat testování uvaření těstovin, které si vyrobim nebo uvaření kaše. Taky je důležité jaké jsou to větvě a jak tlusté. Taky moje kamna nemůže přimo dát kastrol na přímí oheň. Je tam deska, tak dost energie je nevyužita.

V dřívkáči je menší spotřeba. Má to problém, že budu muset vařit venku na mrazu. Taky vařit porce. Ale prý je možné použít vrbové větve. V kamnech vrbové větve nemaji smysl. Prý 10 litrů vrbových klacků by mělo stačit na uvaření pro jednu osobu na den.

V dobrých podmínkách vrby vyprodukují 40l/m2.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #1 kdy: Leden 05, 2018, 10:36:42 odpoledne »
Nastal problém, že nemám ideální podmínky na pěstování vrb. Moc sucho, tak pokud se vrby zakoření, tak roční výnos je velmi malý. Budu muset přijít na něco jiného.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #2 kdy: Říjen 17, 2018, 11:43:45 odpoledne »
Moje sebedůběra v pěstování je velmi nízká. Daří se mi, aby vrby zakořenili, ale brzo schnou a umíraji.
Už několik let.

Podle teorie by stačilo pro osobu 50-100m2 plochy vrb, aby si mohl celý rok uvařit. Ideální je sehnat meze a tam vysázet. Ale počet míst v blízkém okolí je omezených. Jak by mohla většina lidí to řešit?

Vyrostl jsem v paneláku a tím je odvozeno i můj způsob pěstování. Zdá se mi, že pokud udělám díru do země a tam dám jezírkovou folii a do ni zeminu, tak ušetřím vodu. Voda neodteče hlouběji a rostliny ji využijí. voda bude na dně, tak i voda bude rovnoměrně. Budou mít všechny rostliny vodu.
Miliardy let to zvladali bez toho.:) Tohle jezírko plné zeminy by mohla sloužit jako čistička odpadní vody. Tak by nedocházelo úniku do spodní vody. Myslim si, že je to ekologicky a ekonomicky výhodnější než vodu přesouvat do čističky. Ale neni to spočítané.

Naprší ročně asi 1 m3 vody na 4m2. Pokud by se udělala nádrž vedle toho jezírka a přebytečná voda se tam uskladnila a v období sucha by se z ní pomocí malého čerpadla čerpala voda do jezírka, tak by možná nebylo potřeba dodávat vodu.

Z předchozích let vím, že nejde do jezírka dát jen vodu a vrby. V létě se mi v 10l kbelíku denně zmizela přibližně 1l vody. Taky jsem musel každých 10 dní měnit vodu. Když jsem nevyměnil a jen přilíval, tak vrba přestala růst a pomalu umírala. Další problém je zima, kdy vrby v mrazu uschnuli. Některé přežili, ale bylo asi jen 2 procenta. Mám nádrž asi 1x3x0,5m, kde jsem měl vrby a byli na tom podobně jako v kbelíkách. Kupodivu jen 2krát jsem měnil vodu v nádrži, ale neni tam hustě a taky moc nerostli.

Nápad, že by stačilo člověku na jaře pořezat vrby  někde a proutky dát do vody a do zimy je tak pěstovat a pak je dát sušit jsem zamítnul. Získam 20-40 procent více materíálu. Jsou to tenké proutky, které nemaji skoro žádnou výhřevnost. Idea, že bych získal těch 40 procent dřeva na vaření se mi zdá nereálná. Pokud bych vycházel, že potřebuji 4000l vrb ročně. A tedy chyb někdě získal 2600l vrb a dal je do kbelíků a celý rok zaléval, abych získal celkem 4000l vrb. Teoreticky bych potřeboval 260 kbelíků. A teoreticky bych spotřeboval během 4 měsíců asi 20kubíku vody.
Starat se o 260 kbelíků je práce na 2 hodiny denně.



Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #3 kdy: Říjen 18, 2018, 01:05:01 dopoledne »
Permakultúra nie je o tom, robiť to, čo robia ostatný, ale robiť to, čo ti príroda a konkrétne podmienky dovolia.
A tu je odpoveď jasná- kopicovanie. https://mujdum.dumabyt.cz/rubriky/zahrada/zahrada-vypestujte-si-vlastni-drevo_3874.html

Citace
...stromy takto využívané mají díky neustálému navracení do mladého stadia delší životnost než běžně rostoucí stromy. Výhony z pařezu se stávají vlastně novými stromy, samotný pařez tedy postupně mizí a vzniká nový. Dřevo tak roste mnohonásobně rychleji než v běžném lese, protože využívá již rozsáhlé kořenové sítě původního stromu, nemusí znova od mládí zakořeňovat. Není tedy nutné sázet nové semenáče a čekat, až vyrostou. Nikdy nedojde k erozi půdy úplným zlikvidováním stromu a jeho kořenů.

https://permakultura2.webnode.cz/stromy/kopicovani/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #4 kdy: Říjen 18, 2018, 07:27:02 dopoledne »
No a k těm vrbám - ne všechny odrůdy snáší mokro, nebo dokonce stání ve vodě. Takže pokud to máš suchomilky, tak jim kořeny nejspíš uhnily a stromky následně uschly.

Kopicování je super, takto získané dřevo se  používalo jak na topení, tak třeba na stavbu pevných proplítaných plotů, chlívů, ba i obytných stavení nebo výrobu jiných věcí ze dřeva.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #5 kdy: Říjen 18, 2018, 09:15:55 dopoledne »
Posledení roky nejsou příznivé pro množení, je sucho.K tomuto účelu bych doporučil vrbu bílou, která je velmi flexibilní a roste hodně zvesela, může být hlavou, zemníkem i stromem, nebo keřem.Zemník, tedy pruty sklízeé těsě u země každý rok pro košíkářské účely je nepoodlný, i když jediý správný pro košíkáře.Strom je vysokým, keř nízký, hlava bude nejpohodlnější. Vrby se řízkují v pohodě, já v předjaří nařežu pruty a hodím je do kýbles vodou, kde pustí kořínky a pak je na jaře napíchám do země.Líbí se mi velice, když vrbu zasadím, vytvořím hlavu, dva roky stříhám pruty a pak ponechám strom svému osudu. Vznikne prazvláštní habitus, jinde nevídaný.Na energetické využití bych sklízel jednoleté pruty, které lze stříhat ručně.Když jsou silnější, musí se stříhat elektrickými nůžkamy, které jsou drahé, nebo pilkou, což je časouvě náročnější. Tenší větvičky se vážou do otýpek a v kamnech hoří dobře. Na jeden pokrm se udávalo jeden až tři kg vrboví .

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #6 kdy: Říjen 20, 2018, 09:21:06 odpoledne »
Tak mi jde z Číny dřívkáč za 8 dolarů.  Suché vrbové větve mám připravené.  Tak až za měsíc mi přijde dřívkáč, tak otestuji.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #7 kdy: Říjen 20, 2018, 09:23:06 odpoledne »
Vrba bílá nejlepší, vrba jíva nejhorší - ta nezakoření ani náhodou.
To s tou folií snad Sahawe nemyslíš vážně, je to stejný jako mít vzrostlou vrbu v květináči.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #8 kdy: Říjen 21, 2018, 09:53:58 dopoledne »
jíva  má navíc neporovnatelně horší dříví i přírustky, než vrba bílá. Mám na louce u potoka všechny vrby, takže posloužím i s vrbou plazivou, nebo jinými druhy.Nejlépe roste vrba bílá, která dokáže i metrové kmeny třicet metrů vysoké.

Chlast

  • Host
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #9 kdy: Říjen 21, 2018, 12:03:57 odpoledne »
Tak mi jde z Číny dřívkáč za 8 dolarů.  Suché vrbové větve mám připravené.  Tak až za měsíc mi přijde dřívkáč, tak otestuji.

Hoď odkaz ktorý to je...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #10 kdy: Říjen 21, 2018, 12:19:44 odpoledne »
Lixada Portable Stainless Steel Lightweight Folding Wood Stove Pocket Alcohol Stove Outdoor Cooking Camping Backpacking

https://1url.cz/@drivkac

Dal jsem zkrátit url.


SoňaR

  • Host
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #11 kdy: Říjen 21, 2018, 01:01:10 odpoledne »
Takové pěstování vrby má i výhodu v tom, že se člověk může dostatečně zásobit "přírodním aspirinem" (vrbová kůra)  :) . Mrknu se do vlákna o bylinách a jestli tam zatím není, tak přidám info.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #12 kdy: Říjen 22, 2018, 08:56:37 dopoledne »
Jo vrba dříve byla na každé hrázi rybníka. Její kořeny zpevňovaly břehy, proutí poskytovalo materiál pro košíkáře i zedníky a potravu včelkám...A zbylo i na pomlázky a prut pro pasáčky ;). Dnes v krajině moc vrb nepotkávám, spíše okrasné smuteční v parcích....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #13 kdy: Říjen 22, 2018, 09:06:25 dopoledne »
Lixada Portable Stainless Steel Lightweight Folding Wood Stove Pocket Alcohol Stove Outdoor Cooking Camping Backpacking

https://1url.cz/@drivkac

Dal jsem zkrátit url.

Jako dřívkáč ti to asi poslouží, ale až budeš podpalovat tu misku lihu buď opatrný....normální liháč totiž má 2 stěnu tvořící nádobku pro líh, kapilární knot přivádějící kapalné palivo do horní části k tryskám, kde teplem zpynní a z trisek už unikájí výpary které hoří. Pouze na začátku nežli se prohřeje se zapálí troška kapalného lihu v užlabí v horní části. Pokud je potřeba dá se to víčkem uhasit, plamen je směrován tryskami a bude to mít o trošku vyšší výkon na jednotku spáleného lihu, protože ušetříš to výparné teplo....tohle bude hořet volným plápolavým plamenem...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Vrba jako zdroj energie pro vaření
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 14, 2018, 02:44:43 odpoledne »
Dřívkáč je už doma. A otestován.

Snad brzo si vyrobím podle něko dřívkáč na míru.