Autor Téma: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou  (Přečteno 4324 krát)

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« kdy: Květen 23, 2016, 03:53:47 odpoledne »
Vysvětlil by mi prosím někdo, jak vybírat pily - viděl jsem ve stejné cenové hladině pily, které se lišily počtem otáček, počtem zubů na kotouči, hloubkou zubů a možná ještě něčím dalším. Neumím si z toho vybrat, co k čemu vlastně je, co má na co vliv a tak?  Díky předem :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #1 kdy: Květen 23, 2016, 04:24:28 odpoledne »
Podle toho, k čemu to budeš používat. Jestli myslíš cirkulárku na palivové dřevo, mám jednu nevyužitou na motorový proud, ale mnoho let nefachala a tak nevím v jakém je stavu...používám jinou. Tak bych ji s tebou vyměnil za něco, co by se mi mohlo hodit.

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #2 kdy: Květen 23, 2016, 04:30:23 odpoledne »
Cirkula na palivo by se hodila taky, to jo, ale tam stačí, když to vůbec uřísne něco :).
Teď mi jde o výběr na řezání materiálu pro výrobu všeho možného ze dřeva - skříně, police, ...
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #3 kdy: Květen 23, 2016, 04:46:01 odpoledne »
To bych pak asi vyšel všeobecné z toho, že čím vyšší otáčky a výkon a čím jemnější zuby, tím hladší řez materiálu. Ale je to jako u vseho dneska speciality. Prostě najít solidního prodejce a nechat si ppradit.

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #4 kdy: Květen 23, 2016, 04:52:55 odpoledne »
A vybiras kotoucovou pilu nebo pilovy kotocouc?

Vybírám pilu, která bude schopna pohánět vhodný kotouč :)
Rychlost otáček je prý na rychlost řezání, ale na co má vliv velikost kotouče, počet zubů a velikost zubů?
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #5 kdy: Květen 23, 2016, 06:48:11 odpoledne »
No, to je opravdu na pováženou. Jestli to je pokosová pila s lineárním pojezdem, nebo truhlářská pila, formátovací pila, zkracovací stolní pila, precisní pila s předřezem, pásová pila , nebo kolíbková cirkulárka se stolem a pravítkem, což je kompromis. Pořídíš si dva kotouče, jeden jemný a druhý hrubý na hrubé řezání a máš klid.
Jen musíš vědět, na co to potřebuješ, jináč to je potíž.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #6 kdy: Květen 23, 2016, 08:02:49 odpoledne »
Vyjdi z toho co napsal Votroubek- co tím chceš řezat, s jakou přesností a jaké množství.
Podle toho vyber typ stroje a hobby poloprofi nebo profi provedení. Takto ti nikdo nic užitečného neporadí, je to moc obecné. Čím tvrdší materiál, tím jemnější ozubení, tím jemnější řez a pozor na vysoké otáčky, kdy se dřevo může pálit - jemné ozubení má horší odvod pilin...Takže na palivové dřevo řetězovou pilu a cirkulárku (na běžné průměry a kotouč 50-60 cm to chce 4-5,5 kW a typ ozubení třeba s vlčím zubem). Na jemné přesné formátování truhlařských přířezů třeba nejlíp litinovou formátovací pilu (ale cena je zde i hodně přes 100 000 - je to prostě profi stroj a vyplatí se vzít starší z druhé ruky). Na montážní práce pokosovou, přímočarou, pilu a třeba maflíka...

Ujasni si co chceš...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #7 kdy: Květen 23, 2016, 08:09:26 odpoledne »
Doplnění - ty vlčí zuby se hodí hlavně na podélné řezání třeba klád na prkna...na palivové stačí hrubší běžné ozubení a doporučuji tvrdokovové plátky....když náhodou chytneš hřebík oceníš to.

CyPro

  • Host
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #8 kdy: Květen 23, 2016, 11:27:27 odpoledne »
Na otázku, co s pilou chceš dělat sis vlastně odpověděl sám (skříně, police...) tedy stolařské věci, nikoli palivové dřevo. Nesměšuj vlastnosti pily (otáčky) s vlastnostmi kotouče (počet, tvar zubů). Pokud si pořídíš pilu, tak k ní budeš jistě dokupovat kotouče podle potřeby.
Otáčkami bych si příliš hlavu nelámal. Pilový kotouč je konstruován na nějakou maximální obvodovou rychlost. Z toho plyne pro daný průměr kotouče nějaký počet otáček. Pokud budeš používat různé průměry kotouče, měl bys tomu přizpůsobit otáčky, tak, abys nepřekročil maximální obvodovou rychlost, která bývá uvedena na kotouči (obvykle kolem 80m/s). Neumím si představit, že by některý výrobce prodával pilu, kde by nebylo možné dát do souladu průměr kotouče, který se dá do pily upevnit a počet otáček.
K velikosti pily: Samozřejmě, čím větší kotouč, tím větší prořez. Záleží na tom, jak tlustý materiál budeš rozřezávat. Kotouč 250 mm prořízne tak 70 - 80 mm (podle konstrukce pily). Tedy na fošny 50mm pila s maximálním průměrem kotouče 250mm úplně stačí. Jinak běžné plošné stolařské materiály (spárovky, laťovky, lamina) mají tloušťku 18, 19mm.
Kromě maximálního průměru kotouče je důležitá možnost jeho svislého nastavení. To je dost dobré pro řezy, které nemají probíhat přes celou tloušťku materiálu (drážky a polodrážky). A také pro řezání slabých materiálů. To, jak moc vyčuhuje kotouč nad rozřezávaný materiál má vliv na kvalitu řezu. Naklápění kotouče není zas až tak důležité, ale může se hodit.
Předpokládám, že podélné pravítko má každá i ta nejprimitivnější hobby pila. Pro formátování je ale potřeba, aby pila měla vybavení pro kolmé řezy, popř. řezy pod úhlem. Je dobré si všimnout, jak je řešena možnost takových řezů a jakou šířku materiálu pila zvládá. Doraz vedený drážkou ve stole určitě neposkytuje takové možnosti, jako samostatné vedení s čepovacím vozíkem.
Samozřejmě záleží také na tom, kolik do pily chceš investovat, čím těžší, robustnější pila a čím lépe je vybavená, tím lepší, ale obvykle také dražší.
K otázce zubů: To je na delší povídání. Sned by Ti mohly v orientaci pomoci odkazy, které předkládám:
http://drevene-materialy.fld.czu.cz/nastroje
http://www.igm.cz/clanky/tematicke-clanky/jak-vybrat-spravny-pilovy-kotouc

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #9 kdy: Květen 24, 2016, 01:06:46 dopoledne »
Díky

Jde mi o stolní pilu (jak psal CyPro: police, skříňky a takové ty dropnosti) - pokosku a další mám, kolíbka na palivové dřevo mě ještě čeká.
Úroveň hobby, ale ta úplně nejnižší ne - už mi tam stojí jedna jednou opravovaná zombie, kterou se mi potřetí spravovat nechávat nechce.
Formátovací pilu nemám ... věnoval by mi někdo pár slov, k čemu to je dobré, co to umí víc než klasická stolní? :)

Dneska mi do oka spadlo toto - http://www.fachshop.cz/detailsklk.aspx?sklk_id=3GI0000101#
Co si o tom myslíte?

Co značky - na co bacha a co je kvalita bez nějaké mega platby za značku?
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #10 kdy: Květen 24, 2016, 07:16:41 dopoledne »
stolní pila nemá na stole pojezdy.Tam šoupeš po stole a řežeš. Formátovací, nebo dobrá truhlářská pila má sttůl na přesných pojezdech, s roztodivnými pravítky i úhlováním, práce je mnohem snadnější i přesnější.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #11 kdy: Květen 24, 2016, 10:34:35 dopoledne »
Kvalita bez extra platby za značku je Makita. Za tu dám klidně ruku do ohně.

Spíš než po novém hobby strojku bych se poohlédnul po starším poctivém. třeba: http://stroje.bazos.cz/inzerat/61254160/KDR-MS-250-Kombinovany-drevoobrabeci-stroj10000.php sice to nevypadá nijak extra, ale znám jednoho, co jenom s tímhle (nebo něčím hodně podobným) a pásovou pilou zrenovoval v Krkonoších vyhořelou roubenku.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #12 kdy: Květen 24, 2016, 04:30:22 odpoledne »
Ani ne tak otáčky, jako oběhová rychlost na povrchu kotouče.
Při stejný síle a rychlosti motoru, je jiná rychlost na povrchu kotouče při jeho různé velikosti.
Ovšem velikost kotouče nelze zvyšovat do nekonečna, kotouč by se mohl i rozletět.

Na pilovejch kotoučích - a taky na brusnejch kotoučích je tuším ta oběhová rychlost uvedena.   
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

CyPro

  • Host
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #13 kdy: Květen 24, 2016, 08:27:28 odpoledne »
Acaila: Nejprve omluva. Do mého předchozího vstupu se vloudila chybka. U pily se nejedná o čepovací vozík, ale o formátovací vozík, či formátovací stůl. V obou případech se jedná o zařízení, které postrkuje materiál po nějakém vedení proti nástroji. Čepovací vozík je součástí spodních frézek.
Od pily, kterou sis vyhlédl nečekej zázraky. Je to přece jen pořád kategorie hobby. Plechový stůl určitě nebude tak dobrý jako litinový. Ale to už by byla jiná kategorie.
Značku JET neznám. Z obrázku nelze poznat, jak jsou vedení a pravítka přesná. Pokud bych si vybíral stroj, snažil bych se před koupí si na něj sáhnou a zkusit vůle pohyblivých částí.
Pro zajímavost, tuzemská firma Rojek dělá řadu hobby strojů, kde nejnižší model je velice podobný Tvému stroji a následují vybavenější modely. Ten poslední KDR 104 vypadá už docela důvěryhodně.  Vzhledem k tomu, že zmíněná firma funguje už dlouho, určitě lze si její stroje někde fyzicky "osahat" a porovnat navzájem s jinými. Stroje kategorie hobby bývají často k vidění v hobby marketech typu Bauhaus a podobné. Ale opravdu záleží na tom, kolik jsi ochoten investovat a co od stroje očekáváš.
K otázce značky by Ti více jistě řekl nějaký prodejce dřevoobráběcích strojů. Nejsem prodejce, ale vzhledem k přetlaku nabídky strojů na trhu si myslím, že žádný výrobce si nemůže dovolit nějak výrazně přemrštit cenu. Řekl bych, že ceny budou zhruba odpovídat kvalitě.
Formátovací pila. Slouží k výrobě nábytkových a obkladových dílců z velkých ploten. Nejčastěji z lamina. Standartní rozměr plotny lamina je 2800 x 2070. Tento formát se musí vejít na formátovací vozík. Proto bývá vozík a vedení, po kterém vozík jezdí, velice dlouhé, aby bylo možné rozříznout plotnu po délce.
Navíc musí být vozík vybaven masivní podpěrou, aby se těžká plotna nepřevrátila do boku.  Zkus zaguglit a bude Ti to jasné. Zpravidla bývá formátovací pila vybavena předřezem kvůli maximální kvalitě řezu. Pila bez předřezu neumožňuje tak čistý řez, i když se prodávají kotouče, které by měly umožňovat řez lamina sólo (dutý zub nebo trapez).

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #14 kdy: Květen 25, 2016, 03:18:44 odpoledne »
Resenim je treba si poridit kvalitniho mafla+kotouce a k nemu rezaci (upinaci stul). Pro mne je treba mafl od DeWalta a Wolfcraft stul docela slusna kombinace. Navic do toho stolu jde upinat i horni frezka (tak jakoby byla spodni), primocara pila a dalsi veci. Diky tomu a s pomoci ruznych sablon muzes treba drazkovat, delat rybinove spoje a dalsi stolarske vychytavky. S tim si jako amater vystacis na vyrobu skrini, supliku, oknek, ruznych list apod. Ja s tim delam moc rad.

Edit: Tady nejake videa. https://www.youtube.com/results?search_query=wolfcraft+master+cut+3000 Jsem na mobilu, tak jsem nenasel nejake konkretni dobre promo, ale verim ze tam mezi uvedenymi nekde bude.
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #15 kdy: Květen 26, 2016, 04:53:27 odpoledne »
Dík, Cyniku, videa jsou pěkná, poučná
Mafla mám od Makitky, možná zkousím kouknout po nějakém relevantním stolku :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #16 kdy: Květen 26, 2016, 09:23:14 odpoledne »
Pokud chces setrit, tak stolek jde i vyrobit. Na YT najdes spoustu navodu. Hledej woodworking bench a pod.
Praktikující cynik

CyPro

  • Host
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #17 kdy: Květen 27, 2016, 07:47:14 dopoledne »
Cynik: Jak děláš polodrážky pro vsazování zad skříněk?

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #18 kdy: Květen 27, 2016, 08:34:44 dopoledne »
Mafl zatahnes do stolu na pozadovanou hloubku drazky a odsazeni od kraje nastavis dorazeci listou. Pak to proriznes. Pokud potrebujes drazku sirsi, tak jen posunes o kousek listu a proriznes znovu, pripadne opakujes vickrat. Ale vetsinou vickrat netreba, protoze zada se bud davaji ze sololitu, nebo u masivu, kde delas i zada ze dreva zase zfrezujes okraje zad "do pera" na tloustku te drazky. Btw videl jsem i techniku (u nejakeho indoneskeho nabytku) kde se dela drazka tenka, jen na jeden prorez pily a pero protikusu (v tomhle pripade zad) je zfrezovano do spicky, pak to bylo napasovane do drazky.
Jinak pokud nemas stul, tak se prodava takova lista jako doraz tu pripevnis k desce a drazku proriznes maflem normalne rucne. Kdyz nechces porizovat ani to, tak ti staci jen opravdu rovnej hranolek, nebo kovovy jekl a dve sverky a pomoci nich si ten doraz udelas. Vse ostatni je stejne jak jsem psal vyse.

Edit: tady jsem nasel video. Je to sice jinej typ drazky, ale princip stejny https://www.youtube.com/watch?v=_gLTkngNvSY
Praktikující cynik

CyPro

  • Host
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #19 kdy: Květen 27, 2016, 09:08:09 odpoledne »
Děkuji za odpověď.
Tady jsem našel docela dlouhé video, z ktrého je jasné, jak wolfcraft spolufunguje s ručním nářadím.
Takže práce v podstatě stejná jako s velkým strojem. Akorát s jistými omezeními - vlastní stůl dle toho videa váží pouze 24 kg. Ale zase se ta věc dá převážet snadno v autě.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #20 kdy: Květen 28, 2016, 08:53:09 dopoledne »
Predevsim je pro hobby pouziti. Truhlare by asi i piclo z toho, kdyby 50x denne musel vymenit naradi. Ja mam v planu delat samostatne stoly minimalne na pilu a na spodni frezu.
Samozrejme by se mi libily origo/profi stoly, jenze cena je pro moje potreby neadekvatni.
Tech 24kg limit se da castecne o par kilo obejit tak, ze nouzove pracujes na stole se sklopenyma nohama. On ma jeste jedny nozicky kratke fixni, aby jsi mohl treba pohodlneji rezat pri vyrobe plovouci podlahy (abys nemusel vstavat a zase zaklekavat).
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #21 kdy: Květen 30, 2016, 08:53:27 dopoledne »
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #22 kdy: Červenec 28, 2016, 09:21:39 odpoledne »
Vracím se k tomuhle tématu ... Co si myslíte o tomto?
http://www.makita-eshop.cz/pokosove-pily-makita/stolni-pila-makita-mlt100-260mm

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #23 kdy: Červenec 28, 2016, 10:08:33 odpoledne »
Vracím se k tomuhle tématu ... Co si myslíte o tomto?
http://www.makita-eshop.cz/pokosove-pily-makita/stolni-pila-makita-mlt100-260mm

Poměrně malý kotouč. Na plošný materiál u menších věcí ok. O kvalitě nepochybuji ta bude super. Jestli to chceš jen pro osobní použití tak proč né. Na druhou stranu jestli to chceš pro osobní použití, zkusil bych méně renomovanou značku s  větším kotoučem a stolem, obzvláště na masiv. Myslím desky - spárovky. U tvrdého masivu to platí dvojnásob. A s tou rychlostí posuvu, pokud řežeš příliš pomalu materiál se začne pálit, čím větší hustota tím húř. Já bych být tebou zjistil kde to mají na kamenném krámu a tam se pobavil s prodejcem. Je to dost drahé aby se ti pověnoval. Ten ti řekne jaké to má limity atd. a ty si srovnáš jestli to odpovídá tomu co na tom chceš dělat.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #24 kdy: Červenec 28, 2016, 11:56:10 odpoledne »
Souhlas s vjpm. Na profi použití jedině na menší věci, ale třeba velice vhodné díky přesné aretaci nastavení na seriovku....nastavíš a řezáš desíkty kusů a nehne se to...kvalita výborná, servis dostupný, kotouče si seženeš podle materiálu co budeš řezat...tenhle je takový univerzál...čím tvdší a křehčí dřevo, tím jemnější zub a nižší rychlost posuvu, aby se nepálilo a nevytrhávala se ti vlákna (řez nebyl chlupatý). Pro hoby páci do dílničky na chalupu luxus....

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #25 kdy: Červenec 29, 2016, 09:23:21 dopoledne »
JO, mel jsem taky dojem, ze bych mohli mit vetsi... Makita v tehle cenove relaci jeste nabizi kotouce cca 305 resp 315 ... lepsi, nebo mam jeste koukat po vetsich - nevim, co je realne sehnatelne.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #26 kdy: Červenec 29, 2016, 11:32:13 dopoledne »
Jestli si chceš dělat doma nábytek pro sebe, možná bych zvážil kombinovaný stroj (pila,fréza,dlabačka, hoblovka), já vím že cenově jsi jinde než makita v odkazu, ale dramaticky se ti rozšíří možnosti a použití. Prodávají se i bazarové, od stolařů co na tom začnou a jak se trochu více nadechnou potřebují spíše jednoúčelové stroje tak kombíka prodají. Jetou pilu/frézu pořídíš cca od 20-30tis.
Nějaké pily a stroje zde: http://www.dobrestroje.cz/dobrestroje/eshop/1-1-DREVOOBRABECI-STROJE/181-3-PILY-KOTOUCOVE
Jinak na plošné věci spíše formátku i malou, pojezdový vozík je prostě paráda.
Asi jsem trochu přestřelil, ale zkus to zvážit.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #27 kdy: Červenec 29, 2016, 10:46:18 odpoledne »
Akorat si delam multifunkcni stul, kde bude stolni pila a freza. Pro upinani a pojezdy pouziju tohle. Je to presne a pevne, pouziva se to i pro CNC stroje. S tou Makitou se da udelat hodne parady, 93/64mm prorez je naprosto dostacujici, v 99% stolariny neni potreba vic. Kdyz ji zabudujes do podobneho stolu tak ziskas daleko vetsi presnost a variabilitu. Ty vysuvny ramena nejsou nicmoc. Na ruzna dreva jsou ruzne kotouce. Mimo univerzalni jsou i specialni kotouce na rezani pricne ci podelne. Zadneho paleni bych se nebal.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #28 kdy: Srpen 06, 2016, 05:08:35 odpoledne »
Na tohle jsem nahodou narazil, pokud sis uz tu Makitu nekoupil. http://toolscentrum.cz/product.php?id_product=90 O fous levnejsi a doprava zdarma.

Tady je neco o serizeni, nejaky rady a zminka o nedostatcich https://www.youtube.com/watch?v=n--Mobj3tyM
Kdybys necemu nerozumel, tak se ptej - hablo espanol.

Praktikující cynik

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #29 kdy: Srpen 08, 2016, 12:08:43 dopoledne »
Na tohle jsem nahodou narazil, pokud sis uz tu Makitu nekoupil. http://toolscentrum.cz/product.php?id_product=90 O fous levnejsi a doprava zdarma.

Tady je neco o serizeni, nejaky rady a zminka o nedostatcich https://www.youtube.com/watch?v=n--Mobj3tyM
Kdybys necemu nerozumel, tak se ptej - hablo espanol.

To je pořád ta samá - MLT100. Jen tady mají "původní cenu" 21,5 a ne 15,5 jako jinde :D.
A ještě nekoupil, měl jsem teď napilno, že i počítač vytahuju asi po třech dnech :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #30 kdy: Srpen 08, 2016, 05:34:50 dopoledne »
Ano ta sama, jen ti zbyde na obed. Puvodni cenu nikdy moc neresim.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #31 kdy: Srpen 20, 2016, 02:20:55 odpoledne »
Tak jsem myslel, ze budu mit rezaci stul dodelany, ale vse ztroskotalo na maflu, ktery jsem chtel pouzit. Nechal jsem se zlakat pozitivnimi recenzemi na Heurece, kde to vychvalovali. Zajimavy byl i vykon a prumer kotouce 235mm (na mafl dobry nadprumer). No, pila prisla, vyhazuje pojistky cca pri kazdym tretim zapnuti. Ma hlucnou prevodovku, vyluzuje podivny nezdravy zvuky, vibruje. Proste hruza, pila dobra tak pro masochistu. I takovy Einhell je proti tomu profik. Ted jsem cely den rozmyslel co jako nahradu - stul i s konstrukci uz je hotov. Byl jsem pred samotnou stavbou trochu nahlodan ke koupi stolni pily (Bosch, Makita, DeWalt, nebo Metbo). Nakonec jsem se kvuli mistu rozhodl pro stavajici variantu, s tim ze casem prikoupim jednu ze stolnich pil s podvozkem. Chyba, nicmene se ted k teto myslence vracim. V Hornbachu maji v akci za necelych 8000kc Bosch PTS10, asi se na ni pujdu kouknout, ale nema dost dobre reference, jak od recezentu na  Heurece (ktery uz moc neverim pokud jich neni hodne) ani na truhlarskych forech. S nejvetsi pravdepodobnosti ji nevemu, ale za kouknuti nic nedam. I tak myslim, ze uz jsem ji jednou zkoumel kdesi v obchode. Druhou pro kterou jsem se uz byl temer rozhodnut byla uz zde zminovana Makita MTL100. Ale pri procitani ruznych truhlarskych/stolarskych a hobby forech jsem zaznamenal pomerne caste negativni informace od ruznych uzivatelu. Zminovana je nepresnost, nutnost neustaleho dokalibrovavani, nepouzitelnost pridavnych stolku (coz jedine by mi asi nevadilo) a rovnez je pry hodne na stiru z vykonem. Zvladout prorez v plne mozne vysi je temer nad jeji sily a vetsina lidi to resi rezanim na 2-3x s predrezem. A to je vlastne duvod proc sem celou story pisu. Jen jako drobne varovani. Ono uz ten fakt, ze ji ted maji ve spouste obchodu v akci muze neco znamenat.
Zitra hodlam udelat nekolik prohlidek v obchodech, ale jsem temer na 99% rozhodnut pro DeWalta DW745. Tyhle pilu sleduju uz spoustu let (jednou mi utekla akce, kdy stala neuveritelnych 8t kc, kdyz byl dolar za 15) :(. Tehle pily je plny Youtube, pouziva ji kazdy druhy americky "garazovy" truhlar. Az ji proverim, napisu take nejake resume. Jen to bude chvili trvat, protoze budu muset predelat ten pracovni stul.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #32 kdy: Srpen 31, 2016, 11:16:34 dopoledne »
Nevim, jestli tady ten muj monolog jeste nekdo cte... Pilu jsem poridil a vyzkousel a musim rict, ze pila je lepsi nez jsem cekal. Rezy jsou perfektne ciste a presne a to jsem zatim pouzival jen puvodni univerzalni kotouc. Objednany Devil blade na tenke truhlarske rezy mi jeste neprisel. Stul je pevny, po vsech strankach. Nikde se nic nevakla. Doraz je oboustranny spojeny pres hridel se dvemi ozubenymi koly, takze obe strany se posouvaji soucasne. Po zabrzdeni se ani nehne. T drazka je presna a ruzne priravky v ni jezdi tak akorat z tuha, aby se s tim dalo prijemne pracovat a zaroven aby nebyla zadna znatelna vule. Muzu tedy jen doporucit.

Tady nekolik rezu na ukazku.



Praktikující cynik

Offline Petoza

  • ***
  • Příspěvků: 73
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #33 kdy: Srpen 31, 2016, 08:21:40 odpoledne »
Citame, citame, kukame, kukame a ukladame do archivu na neskorsie pouzitie. Krasne rezy, krasne...  "hold"

Offline SharKhan

  • ***
  • Příspěvků: 183
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #34 kdy: Srpen 31, 2016, 09:22:24 odpoledne »
Resenim je treba si poridit kvalitniho mafla+kotouce a k nemu rezaci (upinaci stul). Pro mne je treba mafl od DeWalta a Wolfcraft stul docela slusna kombinace. Navic do toho stolu jde upinat i horni frezka (tak jakoby byla spodni), primocara pila a dalsi veci. Diky tomu a s pomoci ruznych sablon muzes treba drazkovat, delat rybinove spoje a dalsi stolarske vychytavky. S tim si jako amater vystacis na vyrobu skrini, supliku, oknek, ruznych list apod. Ja s tim delam moc rad.

Edit: Tady nejake videa. https://www.youtube.com/results?search_query=wolfcraft+master+cut+3000 Jsem na mobilu, tak jsem nenasel nejake konkretni dobre promo, ale verim ze tam mezi uvedenymi nekde bude.

Mám od Wolcrafta stôl MasterCut 1000, ale lakomím sa na lepší - 2000. S náradím DeWalt som prišiel do styku za veľkou mlákou, je to veľmi dobré náradie (ale je to skoro 20 rokov).
Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #35 kdy: Září 01, 2016, 12:45:06 dopoledne »
Ja mam prevazne naradi od Dewalt a Hitachi. Sice nejakou Makitu, Narexku a Bosche, ale casem bych se chtel preorientovat az na vyjimky na tyhle dve znacky. Hitachi ma neuveritelne kvalitni akusroubovaky a vrtacky. Dewalt je zas bezva na pily. Po vynikajici primocarce a maflu jsem se o tom opet presvecil u tehle stolove pily.
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #36 kdy: Září 01, 2016, 07:50:46 odpoledne »
Nevim, jestli tady ten muj monolog jeste nekdo cte...

Já vždy, když narazím na to, že jsi sem něco psal -- když se to neztratí v důležitých tématech jako příprava na přepadení mimozemšťany, apod.  ;D
Makita už je doma, docela mě překvapila velikost (ještě pořád nevím, jestli víc vyděsila nebo potěšila :) ). Rozhodně to vypadá na kvalitní nástroj, co něco vydrží. Teď budu řešit nějaké frézky, možná stojan na vrtačku, chtěl bych sehnat nějakej (návod nebo hotovej) pořádnej truhlářskej stůl, atp. :)

Druhou pro kterou jsem se uz byl temer rozhodnut byla uz zde zminovana Makita MTL100. Ale pri procitani ruznych truhlarskych/stolarskych a hobby forech jsem zaznamenal pomerne caste negativni informace od ruznych uzivatelu. Zminovana je nepresnost, nutnost neustaleho dokalibrovavani, nepouzitelnost pridavnych stolku (coz jedine by mi asi nevadilo) a rovnez je pry hodne na stiru z vykonem. Zvladout prorez v plne mozne vysi je temer nad jeji sily a vetsina lidi to resi rezanim na 2-3x s predrezem. A to je vlastne duvod proc sem celou story pisu. Jen jako drobne varovani. Ono uz ten fakt, ze ji ted maji ve spouste obchodu v akci muze neco znamenat.

Hmm, tohle se mi hezky nečte, ale už s tím nic neudělám. Na druhou stranu původně jsem měl nějakého levného Einhalla a když mi podruhé odešel motor, tak jsem si řekl, že už ho opravovat nenechám vezmu něco bytelnějšího.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline kmet

  • ***
  • Příspěvků: 124
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #37 kdy: Září 01, 2016, 09:03:10 odpoledne »
Nevim, jestli tady ten muj monolog jeste nekdo cte...

Já čtu takové věcičky taky pozorně, hlavně pokud jsou z první ruky a autor je seriózní.  ;) I když si asi těžko s mojí minidílnou něco takového budu pořizovat. Snažím se ale zprovoznit a modernizovat stolní portálovou frézku s krokáčema z osumdesátejch let. Strávila 25 let v neútulné a trochu vlhké garáži, a ještě k tomu naštorc ;-) Dostane asi levnou čínskou elektroniku, jestli se mi to tedy podaří zprovoznit. Ještě pořád ale v podstatě nevím, jestli to bude jen zajímavá hračka, nebo se to bude i na něco dát použít. První testy asi před rokem - vrtání děr pro kolíky na police - jsem asi měl raději dělat nějakou šablonou: ztrácela totiž kroky, takže nic moc.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #38 kdy: Září 01, 2016, 09:11:23 odpoledne »
Hmm, tohle se mi hezky nečte, ale už s tím nic neudělám. Na druhou stranu původně jsem měl nějakého levného Einhalla a když mi podruhé odešel motor, tak jsem si řekl, že už ho opravovat nenechám vezmu něco bytelnějšího.

Snad nebude tak zle. Ja bych treba nepouzival ty postranni pridavne plochy, na ktery lidi nadavali nejvic a cele bych to vsadil do nejakeho pracovniho stolu. Na youtube je spousta napadu jak. Konec koncu ten Dewalt tam zadne nema a ja to resim tim stolem uz od zacatku. Na bocich budou 4bodove stavitelne 2 desky z takove hnede modelarske 18mm preklizky. Pokud by byla nepresna i ta posuvna vodici lista (a bohuzel i o tom nekteri uzivatele pisi), tak by to byl vetsi problem, nicmene ne neresitelny. Tam bych o stolu udelal posuv vlastni. Bud dreveny, nebo z nejakych presnych hlinikovych profilu - ja mam kuprikladu ten system ITEM. Oboji se da udelat v provedeni biesemeyer. No a urcite si udelej Zero insert plate.

Add freza. V jedne z desek budu mit vyskove stavitelnou frezu. Zrovna si tu rozkresluji nejakou upinaci/posuvnou klec (opet z alu profilu) ve ktere by to bylo upnuto. Jako frezu pouziju pravdepodobne tuhle Makitu. Zatim jsem alespon nenasel nic vhodnejsiho. Hlavne to telo na upnuti je nej. Budu pravdepodobne porizovat pristi mesic, az se vratim z prace.
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #39 kdy: Září 01, 2016, 11:59:21 odpoledne »
Malinko odbočím: doporučil bys nějaké kanály na YouTube, které pokrývají práci se dřevem, nebo kde jsou zajímavé HOWTOs?
Docela zjišťuju, že návodů na stavbu hoblice je tam 1000x víc než na klasickém www.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #40 kdy: Září 02, 2016, 12:25:13 dopoledne »
Ja mam booknutyho treba Steva Ramsey https://www.youtube.com/channel/UCBB7sYb14uBtk8UqSQYc9-w, legenda je Ron Paulk, ten vymyslel nektere typy stolu a do dnes se po nem jmenuji https://www.youtube.com/channel/UCEaIzMzCEkTy547iHSs2xUg, balada pro oci je tohle Japonsky tesarstvi/truhlarstvi https://www.youtube.com/channel/UCM2hShzsbswKVSJP3se3X2Q, ale bacha, to je jina liga a pokusy kopirovat nektere veci zpusobuji chronicke stavy trudomyslnosti. Mam tech kanalu spoustu, tak az tohle prohlidnes, muzu postnout dalsi.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #41 kdy: Září 08, 2016, 06:00:42 odpoledne »
Slibil jsem ze pridam. Vzpomel jsem si ze tu mam ulozenou jednu takovou anomalii - Jack Houweling. To je takovy, jak to rict slusne.. trochu truhlarsky cune. Vyrobky ma casto opatlany, krivy, stroje na dilne se mu nebezpecne viklaji, dost casto mam strach ze si ty svoje pracky urizne, nebo provrta. Chvilema jsem pojal podezreni, ze je postizeny, protoze mel cele video podivne pokroucene prsty (coz by vse vysvetlilo), ale nasledne mne v jinem prispevku vypekl a prsty predpisove narovnal... Proc o nem vubec mluvim? Pres to vsecko co jsem napsal, ma ten clovek obcas velice zajimavy napady a vychytavky. Jen se to musi v ty hromade kravin najit. No muzete posoudit sami, jeho kanal je tady

K tem lepsim patri uhlovy pojezd na stolni pilu a nebo jeho verze Cross-cut sled
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #42 kdy: Září 09, 2016, 05:38:13 odpoledne »
Tak jsem z uspokojenim zaznamenal, ze Dewaltka se zaradila Best 7 of contractor table saw 2016. Makita je tam taky, ale je to ta 2705. Ostatni pily se v Evrope vubec neprodavaji. Sice se jedna o takovou americkou verzi naseho D-testu, takze bych to bral s rezervou, nicmene to potesilo.

Tady je pekny video podle me nejlip zpracovanyho Cros-cut sled s uhlovou vlozkou Miter sled combo https://www.youtube.com/watch?v=ZtwK9X8o1Gw
Nick Ferry ma vsecky ty svoje pripravky nejen vychytany, ale precizne a ciste udelany. Ta preciznost je chvilema az uchylna, ale hodne mi imponuje. Ve videu je i podrobne popsana metoda serizeni toho fenderu u Cros cut sled pomoci metody peti rezu. Vysledek je serizeni presnosti na 0.004palce, tj jedna setina milimetru na nejakych 60cm delky (25") To je dobry i pro zamecnika, natoz pro truhlare.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #43 kdy: Září 11, 2016, 11:11:49 dopoledne »
Vytvoril jsem samostatne vlakno
Sice tam budu asi sam, ale kazdopadne posledni prispevky uz se vubec netykaji nakupovani kotoucovych pil, takze sem nepatri.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #44 kdy: Září 11, 2016, 11:19:04 dopoledne »
Resenim je treba si poridit kvalitniho mafla+kotouce a k nemu rezaci (upinaci stul). Pro mne je treba mafl od DeWalta a Wolfcraft stul docela slusna kombinace. Navic do toho stolu jde upinat i horni frezka (tak jakoby byla spodni), primocara pila a dalsi veci. Diky tomu a s pomoci ruznych sablon muzes treba drazkovat, delat rybinove spoje a dalsi stolarske vychytavky. S tim si jako amater vystacis na vyrobu skrini, supliku, oknek, ruznych list apod. Ja s tim delam moc rad.

Edit: Tady nejake videa. https://www.youtube.com/results?search_query=wolfcraft+master+cut+3000 Jsem na mobilu, tak jsem nenasel nejake konkretni dobre promo, ale verim ze tam mezi uvedenymi nekde bude.

Mám od Wolcrafta stôl MasterCut 1000, ale lakomím sa na lepší - 2000. S náradím DeWalt som prišiel do styku za veľkou mlákou, je to veľmi dobré náradie (ale je to skoro 20 rokov).
Casem jsem tak nejak prehodnotil nazor na stoly Wolfcraft. Libi se mi stale, ale dosel jsem k zaveru, ze jsem schopen si podobny, v necem i lepsi stul vyrobit sam a urcite za mene nez polovicni cenu.
Praktikující cynik

konec

  • Host
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #45 kdy: Leden 25, 2021, 06:09:51 odpoledne »
Já si myslím, že lepší je motorová pila do ruky,
kotoučová pila totiž lidem uřezává prsty.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Pila kotoučová - jak vybírat vhodnou
« Odpověď #46 kdy: Leden 26, 2021, 07:18:35 dopoledne »
... lepší je motorová pila do ruky,
kotoučová pila totiž lidem uřezává prsty.

Dakujeme za odborný názor.  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.