Autor Téma: Víno / vinná réva  (Přečteno 3587 krát)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Víno / vinná réva
« kdy: Březen 27, 2016, 08:04:24 odpoledne »
Lidi, nedokázal by mi někdo vysvětlit, jak se stříá víno? Pro někoho to je "kouknu a vidim, ne?", mně nějak uniká to důležité a rok co rok mi z toho naroste hromada roští, kde se jen semtam nějakej hrozen objeví. Se stromama problém nemám, ale víno nějak nechápu.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #1 kdy: Březen 27, 2016, 08:31:40 odpoledne »
není víno jako víno, není oplégr jako oplégr...Máš to ve vinohradu, nebo se ti to táhne po zdi,nebo pergole. máš pravokořený, nebo roubovaný, máš velký, nebo malý kuličky? stolní, nebo moštový....A jak jsi na tom s nadmořskou výškou, situací pozemku....
Někdy není jednoduxchá odpověd na jednoduchou otázku.

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #2 kdy: Březen 27, 2016, 08:51:02 odpoledne »
Obávám se, že už je na stříhání pozdě. Je teplo, víno bude ronit.

Jak staré je to víno, které chceš stříhat?

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #3 kdy: Březen 27, 2016, 09:03:11 odpoledne »
Mimochodem - réva plodí na letorostech vyrůstajících z dvouletého dřeva. Takže ty je třeba si každý rok vybírat a zachovat. Letorosty ze starého dřeva téměř neplodí. Toto beru za nejdůležitější znalost pro řez vína.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #4 kdy: Březen 27, 2016, 11:08:56 odpoledne »
Na jihu mam barak uprostred vinic. Vsiml jsem si, ze nekdy v prosinci, to ostrihaji a na ten pahyl daji velky kamen, nebo nekolik cihel. Rekne mi nekdo jaky je  duvod?
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #5 kdy: Březen 27, 2016, 11:29:39 odpoledne »
Jaký pahýl? Kmínek asi k zemi neohýbají, že ne? To by snad ani nešlo... Jestli to je tažeň, tak možná kvůli tvarování? Jenom to ohnou a dají na to kameny, nebo to i zasypávají zemí? Nikde jsem to neviděla, tak jen hádám.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2016, 11:36:33 odpoledne »
Zustane tam takovy kminek asi 40-60cm vysoky, s ostrihanou korunou. Jiny vyraz nez pahyl mne nenapada. Cele to vypada jak "nase klacky" z Mrazika. A ty kameny jsou prave polozene v te korurune. Je toho dost okolo, rekl bych tak 10-15%
Praktikující cynik

chpslst

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #7 kdy: Březen 28, 2016, 07:29:13 dopoledne »
Na jihu mam barak uprostred vinic. Vsiml jsem si, ze nekdy v prosinci, to ostrihaji a na ten pahyl daji velky kamen, nebo nekolik cihel. Rekne mi nekdo jaky je  duvod?
mi dávame na stromčeky salonky,oni kamene... čo kraj to zvyk...
ale načo to pred tým ešte ostrihajú fakt netuším. možno aby nemuseli navlačovať vela kameňov...

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #8 kdy: Březen 28, 2016, 09:10:38 dopoledne »
Myslel jsem ze se tu doberu rozuzleni, ale pritom koukam, ze jsem tu tim jen zamotal hlavu jeste vic lidem. Zkusim odchytit nejakyho vinare a preptat se. Jen to nesmi bejt zadnej starej dedula, oni moc spanelsky mluvit nechteji a me dialekt nejde.
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #9 kdy: Březen 28, 2016, 11:01:37 dopoledne »
není víno jako víno, není oplégr jako oplégr...Máš to ve vinohradu, nebo se ti to táhne po zdi,nebo pergole. máš pravokořený, nebo roubovaný, máš velký, nebo malý kuličky? stolní, nebo moštový....A jak jsi na tom s nadmořskou výškou, situací pozemku....
Někdy není jednoduxchá odpověd na jednoduchou otázku.

Přesnou odrůdu nevim, je narostlé u domu a letité - táhne se u zdi, pohužel nemá žádnou stabilné oporu, bylo přivazované drátkama a skobama ke zdi.
Je u východní zdi, polabí, ale bývá zima větší než Praze (cca o 5° méně). Právěže moc kuliček jsem od toho neviděl, jestli se někdy podařilo, tak .. holky mi tu napovídaj, že "malinké, ale taky bylo pár velkejch" :).

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #10 kdy: Březen 28, 2016, 11:04:23 dopoledne »
Mimochodem - réva plodí na letorostech vyrůstajících z dvouletého dřeva. Takže ty je třeba si každý rok vybírat a zachovat. Letorosty ze starého dřeva téměř neplodí. Toto beru za nejdůležitější znalost pro řez vína.

Tohle vím, ale nemám tušení, jak ho poznám. To se nějak značkuje? :D
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #11 kdy: Březen 28, 2016, 11:36:37 dopoledne »
Nasel jsem foto z predlonskyho kvetna, ale to uz jsou kameny pryc a korunky uz obrazi zelenym.

Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #12 kdy: Březen 28, 2016, 04:26:52 odpoledne »
Acailo, když ti to pomůže, tak si to klidně označkuj. Časem to už poznáš (nebo to budeš stříhat tak, že další rok poznáš, co narostlo).  :)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #13 kdy: Březen 28, 2016, 04:56:04 odpoledne »
Acailo, když ti to pomůže, tak si to klidně označkuj. Časem to už poznáš (nebo to budeš stříhat tak, že další rok poznáš, co narostlo).  :)

Takže to, co letos vyroste, bude příští rok plodit? Nebo to bude plodit až napřesrok?
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #14 kdy: Březen 28, 2016, 05:32:26 odpoledne »
Jéžiš promiň, teď koukám, že jsem to tam nehorázně zkrátila - tedy: víno nejlépe plodí na letorostech vyrůstajících z jednoletých, které rostou na dvouletých. Letorosty z dvouletých také můžou zaplodit, letorosty vyrůstající z tříletého a staršího dřeva už míň nebo vůbec.

Takže to, co ti narostlo loni (loňské letorosty), jsou letos jednoleté a měl by sis mezi nimi vybrat několik, které budou zakládat úrodu pro příští rok. Letos je zakrátíš na požadovaný počet oček (to podle odrůdy, způsobu vedení révy..., jeden na každé rostlině by sis měl nechat navíc jako záložní a zakrátit ho tak na dvě očka), z oček vyrostou letos letorosty, ze kterých bude příští rok to roční dřevo vyrůstající z dvouletého. A z něj porostou příští rok právě ty plodonosné letorosty.

Pokud ti letos vyrostou nějaké letorosty z mladého dřeva, můžou plodit  :)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #15 kdy: Březen 28, 2016, 11:10:21 odpoledne »
Doufám, že ten dvouletý už nemusí být na tříletém a tříletý na čtyřletém... ;).

Ještě k tomu stříhání - někde jsem zachytil, že se to stříhá ještě jednou v roce, ale nějak nevím kdy, i když bych to chápal - když jsem to stříhal, tak jeden šlahoun do dal do půlky koruny vedle stojícího ořešáku, jinej o kus dál do višně. Hodně to bují a v polovině sezóny je to jak hrad z pohádek se šípkovou Růženkou, jen verze s vínem.


1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #16 kdy: Březen 28, 2016, 11:46:53 odpoledne »
To už naštěstí ne  :D

No v létě se réva osečkuje (zakracují se letorosty) a vylamují se zálistky.

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #17 kdy: Březen 29, 2016, 12:50:56 dopoledne »
No v létě se réva osečkuje (zakracují se letorosty) a vylamují se zálistky.

Letorosty - tam nevadí to "krvácení"?
Co je to zálisek? :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #18 kdy: Březen 29, 2016, 03:24:19 dopoledne »
Letorosty nejsou zdřevnatělé, nevadí to.

Zálistky - objevují se po celou dobu růstu vína, ale nejvíce právě po osečkování. Jsou to nové malé výhony vyrůstající za listy. Je třeba je vylomit / vyštípnout co nejdřív a opakovaně. Jinak z nich rostou další dlouhé šlahouny, zbytečně zahušťují keř (méně světla pro hrozny) a odebírají rostlině živiny, které by mohly jít do hroznů.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #19 kdy: Březen 29, 2016, 11:03:17 dopoledne »
Doplním SoňaR.

Stříhat víno se může hned po sklizni, ale protože máš spoustu jiné práce, necháváš to na zimu, či brzké jaro, kdy je volněji. Odstřiháváš právě odplozený dřevnatý dvouročák, (logicky tedy i s těmi  jednoročními šlahouny, které ti nesly hrozny) a vypleteš takové dřevo ze sítě a dáš ho pryč. Necháš tam jen jednoleté šlahouny, které vyrostly řekněme z "hlavy", nebo páteřního "vedení". Tím si odebereš dost zdlouhavé práce, až budeš potřebovat spěchat. Po mrazech, až už bude jisté, které šlahouny "přemrzly"(= ty, když jim zastřihneš konec, tak nejsou živé a nemají zelené dřevo).Tedy řekněme nejpozději do začátku dubna. Z těch jednoletých šlahounů vybereš ty, které jsou pěkné, ne moc tenké, ne moc tlusté,(dobře se ohýbají a nelámou se)... a ty natáhneš a přivážeš ke konstrukci, (stěně, drátům) a zkrátíš na cca 7-11 oček dle odrůdy.(tomu se říká "tažeň") To bude tvůj základ pro letošní růst nových jednoletých úponů, které ti dají letos hrozny...Ty úpony, které si nevybereš zastřihneš na dvě očka (horní ti většinou "vyplače") Nepřeháněj to s množstvím, na jednu malou hlavu  se dává právě jeden tažeň a jeden zastřižený na dvě očka. (pochopitelně zastřihneš až natáhneš tažeň, občas praská...) u dlouhého vedení to časem poznáš citem, (odhad, co metr a půl  víceročného vedení, to jeden tažeň z něj vyrůstající...)

Co se týče výtoku, tak čím později na jaře začneš stříhat, tím víc to teče, ale nic zásadního se neděje. Stříhat tažně můžeš i později, (pupeny  trochu napučí, ale pak se s tím musí pracovat opatrně, neb se snadno vylamují).

Za měsíc ti začne veškeré dřevo obrůstat, velmi snadno vylomíš to, co tam nechceš. cíleně si necháš několik nových výhonů přímo ze starého dřeva, ze kterých na jaře příští rok uděláš nové tažně. Zbytek vylomíš. Rostlina musí být vzdušná a prosluněná.

To je v kostce asi všechno... ale bylo by dobré se podívat pod ruky někomu, kdo to umí...Není to vůbec složité, nicméně něco přece jenom vědět musíš...

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #20 kdy: Březen 29, 2016, 01:46:06 odpoledne »
To je veda. Az si budu porizovat vino na pergolu, tak si vas nekoho pozvu na "pana Lorence"
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #21 kdy: Březen 29, 2016, 04:47:14 odpoledne »
Není to tak hrozný  ;) . Co si pamatuju, tak pro mě v začátcích bylo nejhorší pochopit to "letorosty na jednoletých vyrůstajících z dvouletých"  :D . Oni to totiž mají některé zdroje vysvětlené zmateně, nebo dokonce špatně. A pak se v tom vyznej  ;)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #22 kdy: Březen 29, 2016, 04:53:39 odpoledne »
Ono je to i takovej Manual syndrom. Hodne veci na papire (myslim tim v psane verzi) vypada sloziteji, nez ve skutecnosti je. Kolikrat kdyz nekdo prijde a ukaze, tak je na pochopeni treba jen zlomek casu nez kdyby si to clovek cetl.
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #23 kdy: Březen 29, 2016, 05:31:58 odpoledne »
Ono je to i takovej Manual syndrom. Hodne veci na papire (myslim tim v psane verzi) vypada sloziteji, nez ve skutecnosti je. Kolikrat kdyz nekdo prijde a ukaze, tak je na pochopeni treba jen zlomek casu nez kdyby si to clovek cetl.

Imprinting. Jenomže to je pěkně zrádné - člověk se sladí s tím, kdo mu to vykládá, a propojí se s ním na mentální rovině. Když pak dotyčný odejde a to propojení zmizí, je v háji i ta znalost, pokud nedošlo k dostateně silnému vtisknutí. :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #24 kdy: Březen 29, 2016, 06:09:55 odpoledne »
Proto pekne Na Lorence. Ty strihas a odbornik dohlizi, jestli si spravne pochopil. To se pak dostane pod kuzi raz dva.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=-BLo6-8_gXQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=-BLo6-8_gXQ</a>
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #25 kdy: Březen 29, 2016, 07:39:43 odpoledne »
Cyniku, tak to máš naprosto pravdu. Ale když si něco nejdřív nastuduješ a nejasnosti si necháš vysvětlit a ukázat odborníkem, tak to je super.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #26 kdy: Březen 30, 2016, 08:49:32 dopoledne »
Tak chtě nechtě musím připomenout, že bohužel v tomto případě to není tak jednoduché. (ukážeš=umíš) zejména proto, že se nejedná o krátkodobou znalost. (odborník ti nedokáže jeden rok na malém vzorku vína ukázat více věcí). Jedná se o několikaletý proces. Navíc se jedná o živé rostliny a častokrát stříháš v rozporu se základními pravidly, protože narazíš na vyjímku a vyjímku z vyjímky...(a občas se jinak vyspíš...)
Proto radši radím, zajeď si někam do vinohradu na pokoukání a hlavně stříhej s citem a srdcem...

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #27 kdy: Březen 30, 2016, 09:50:39 dopoledne »
Tak tohle znam moc dobre ze strihani ovocnych stromu. Tchan jeden rok ukazal a bylo mi to jasne, zakladni pravidla jsem mel uz nactene. Po jeho odjezdu jsem zdarne ostrihal jablone, vse v poradku. Nasledujici rok to dorostlo a vetsina veci byla jasna, ale nekde jsem si drbal hlavu. Takze to beru jako dlouhodobejsi proces. Clovek si musi vybudovat zkusenost a cit. Nastesti nechci vinarit, pouze rostlinu na zakryti budouci pergoly a na ni neco na sezobnuti pro kluka. Takze snad to nebude zadny drama. 
Praktikující cynik

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #28 kdy: Březen 30, 2016, 10:37:20 dopoledne »
Tak tohle znam moc dobre ze strihani ovocnych stromu. Tchan jeden rok ukazal a bylo mi to jasne, zakladni pravidla jsem mel uz nactene. Po jeho odjezdu jsem zdarne ostrihal jablone, vse v poradku. Nasledujici rok to dorostlo a vetsina veci byla jasna, ale nekde jsem si drbal hlavu. Takze to beru jako dlouhodobejsi proces. Clovek si musi vybudovat zkusenost a cit. Nastesti nechci vinarit, pouze rostlinu na zakryti budouci pergoly a na ni neco na sezobnuti pro kluka. Takze snad to nebude zadny drama.

Viděl jsem v nějakém dokumentu panáčka, co měl víno na pergole a byl si z toho schopný vyšťavit a vykvasit víno na celý rok pro celou širou rodinu :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #29 kdy: Březen 30, 2016, 01:45:34 odpoledne »
To verim. U mne je spis ten problem, ze si misto vina dam radeji pivko. Takze bych na ty pergole mel mit vlastne spis chmel.  "omg"
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #30 kdy: Březen 30, 2016, 06:32:52 odpoledne »
Tady jsem dneska vyfotil ty mistni "pahyly". Kameny uz tam nejsou, nekdy z jara je museli sundavat.




Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #31 kdy: Březen 30, 2016, 07:13:45 odpoledne »
Čím dál víc mě zajímá, proč tam ty kameny dávají  :D

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #32 kdy: Březen 30, 2016, 09:32:09 odpoledne »
Zeptam se na to naseho zahradnika, ten by to mohl vedet. Kameny se davaji doprostred, tak treba nejak modeluji tvar ty koruny, aby k tomu lip mohlo svetlo. Nic jinyho mne nenapada.
Praktikující cynik

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #33 kdy: Březen 31, 2016, 10:36:58 dopoledne »
K těm fotkám podotknu, že se jedná vyloženě o jiný způsob stříhání, než co jsme popisovali se SoňaR.
Hlavy vypadají věkovité, nepoužívají žádnou konstrukci, spoléhají se pouze na zastřihnuté jednoroční šlahouny(u nás "tažně") na 1-2 očka... Zřejmě používají nějakou mechanizaci aby jim to nepřerostlo... Nu asi jim to funguje.... Určitě by bylo zajímavé (aspoň pro mě) hodit sem pár fotek během roku...pokud bude možnost, předem děkuji.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #34 kdy: Březen 31, 2016, 11:37:53 dopoledne »
Budu se snazit. Klidne se pripominej. Tohle jsou fotky ze vcerejska a ta jedna predesla nekdy na zacatku kvetna. Ad mechanizace: niceho jsem si za celou dobu tady nevsiml. Jedine co na pole jezdi, jsou molotrakturky. Vetsinou jen pri sklizni a nebo pri odvozu ostrihanych vetvi, mozna jeste nejake prooravani.
Praktikující cynik

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #35 kdy: Březen 31, 2016, 02:16:05 odpoledne »
Čím dál víc mě zajímá, proč tam ty kameny dávají  :D

Ak to nie je kvôli tvarovaniu koruny, čo by sa dalo zistiť podla fotky, /ale kmienky sú dosť staré na tvarovanie/, tak potom jedine kvôli akumulácii tepla. Proste v stupnujúcich horúčavách kameň pribytočné teplo odoberá a chráni "hlavu", a v noci ho uvolnuje a zohrieva.  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #36 kdy: Duben 03, 2016, 08:56:52 odpoledne »
Dagu, to jsem si myslel taky, ale to by nebylo v koruně, ale spíš po zemi - dělá to tak cíleně Sepp Holzer - díky tomu má třešně v nadmořských výškách kde nikdo jiný ne.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Víno - Stříhání
« Odpověď #37 kdy: Duben 11, 2016, 11:55:10 dopoledne »
Tady je jina technika zastrihovani vina, takzvane az do domu!

Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Víno / vinná réva
« Odpověď #38 kdy: Srpen 05, 2019, 09:49:20 dopoledne »
Uff.... tak po návratu z krásného Podluží mohu zodpovědně prohlásit, že největší šmejd je špaček a největší zlo je víno dolihované vínovicí  ;D.

Tak jen krátce k těm špačkům - jsou to chytrá, organizovaná stvoření,která likvidují úrodu na vinicích jakmile se objeví první zralé bobule. Ovšem také v závislosti na okolních plodinách a jejich sklizni (pokud máte štěstí a v sousedství je nesklizená slunečnice, nejspíš poletí tam). A také v závislosti na odrůdě vína - ne všechny jim chutnají.

Možnosti obrany vinice:
- plynový plašič (nějakou dobu to bude fungovat, je to fakt pořádná řacha, ale špačci si na to prostě zvyknou),
- odklonění hejna - co vinohradník, to zbrojní průkaz a brokovnice, přesto tuto metodu nelze stále používat - docela to leze do peněz (broky něco stojí) a na to, aby to bylo účinné, musíte do hejna střílet třeba i několik dní několik střelců a myslivci na to najímaní také něco stojí (a navíc smí se to jen v určitém období). A navíc špačci jsou fakt chytří, takže se klidně seberou, odletí na vedlejší pole a dojdou do vinice pěšky.
- nahrávka skřeku dravce a raněného špačka (totéž, co plynový plašič - jelikož špačci dravce nevidí, tak si z toho po nějaké době nic nedělají), mimochodem zloději s oblibou kradou k tomu využívané repráky
- makety dravců (lítající draci) - celkem fajn, akorát se taky hodně kradou
- jediné, co opravdu funguje, je dokonalé zasíťování, tedy nejen hodit zvrchu síť, ale i zespodu, protože - jak jsem již psala - špaček je chytrý a klidně vám na vinici dojde pěšky, podleze siť a zničí, co může. U bujně rostoucích odrůd je tato metoda problematická, protože letorosty dokáží síť prorůst a zničit.

No jestli to s meteorologickou anomálií bude pokračovat tímto tempem, tak budou vinice co nevidět i u nás, máme se ještě dost co učit  :)