Autor Téma: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?  (Přečteno 1225 krát)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« kdy: Březen 07, 2016, 09:33:29 dopoledne »
Vlákno o PV3S mě přivedlo k nápadu založit vlákno o již existujících vozidlech přizpůsobených a vybavených pro expedice - jen pro inspiraci a jako námět do diskuze.
(K čemu by to mohlo v PA být dobré? Možná pro kočovníky, možná jako mobilní základna. Možná jako průzkumné vozidlo - podle mě je moc zajímavé, co lidé a stroje v minulosti dokázali, kudy projeli, čím a jak - např. p. F. A. Elstner preferoval malé osobní vozy a jak daleko se s nimi dostal a v jakých podmínkách...)

Takže 1. asi nejznámější: p. Hanzelka a p. Zikmund: Tatra 87 a později Tatra 805 (opravdu notoricky známé)
         2. p. F. A. Elstner: většinou malé osobní vozy AERO - za přečtení stojí kniha "Saharou a pralesem" - podmínky v Africe po II. válce se dost podobaly PA
         3. PV3S se podívala s horolezci na Karákoram (a určitě ještě někam)
         4. "Studentská" expedice Lambarene roku 1968 Tatrou 138
             Nejpodnětnějším vozidlem - podle mě - byla tatra 815 - Tatra kolem světa. Vozidlo bylo zařízeno a vybaveno pro dlouhodobé přežití min. 5 lidí, měli s sebou babettu i motorové rogalo...
                 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7600
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #1 kdy: Březen 07, 2016, 01:20:37 odpoledne »
ja som zástancom aj offroad vozíkov-karavanov.Takto auto ostáva plne mobilné a viacúčelové. A karavan sa dá kedykolvek odložiť, prepriahnuť, schovať.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #2 kdy: Březen 07, 2016, 02:04:34 odpoledne »
To první je fešák. Srdce mad Maxe by zaplesalo...je to cherokee?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7600
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #3 kdy: Březen 07, 2016, 02:44:44 odpoledne »
Nie, bude to pravdepodobne Isuzu Troper. Základ je čo najobyčajnejší diesel v čo najlepšom stave. Ja dávam prednosť pevným nápravám.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

JuraS.

  • Host
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #4 kdy: Březen 07, 2016, 03:45:27 odpoledne »
Již pár let koukám po offroadu, zatím mi musí stačit moje 4*4 octavia combi. zato má kufr jako kráva a střešní nosič. Kdybych já měl možnost (peníza a místo kde parkovat-před panelákem to dost dobře nejde) tak mám Nissan patro s tažnou, na střeše expediční nosič, pevnostní nárazník vepředu i vzadu, vepředu na 12t naviják s ocelovým lanem. A na náraznících oka na připojení. taky s sebou ve výbavě ruční ráčnu na případné vytažení dozadu. pojezdové plozny na jízdu v bahně. Pořádné gumy. Rozšířenou nádrž a ještě držáky na další dva kanystry. zevnitř vytrhané sedačky a tam udělané ležení se schránkami. Spíš úložný prostor 2 cm2. A na okna nechat nalepit ochrannou folii. Vysílačku na CB. Sehnat plastové boxy na výbavu co používá armáda na shazování na padácích. A hlavně naši Sa58 s bednou munice. Až se to tady sesype tak jakmile u někoho uvidím takovéto auto a on z něj vyleze pozná pocit jak mu podříznu hrdlo a vezmu si klíčky, jeho manželku i děti..
Proč tohle auto? Protože je to držák co projel celej svět a dostane mě do Ruska kam se bude dát schodovat.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #5 kdy: Březen 07, 2016, 05:22:06 odpoledne »
Dagu, souhlas (opět, jak překvapivé  ;D). I když nezávislé zavěšení má taky něco do sebe (jenže zdaleka ne trvanlivost tuhých náprav).

JuraS: Co vám brání si takové auto pořídit? Ty kecy o parkování před panelákem prosím vynechte. Nebyl byste první ani poslední. Co vám v tom OPRAVDU brání? Jak máte vybavené současné auto? Máte v něm aspoň tu vysílačku? Nebo je to všechno jen mokrej sen - i s tím podřezáváním krků? Tohle vlákno jsem založil kvůli EXISTUJÍCÍM vozům - ne vašim "představám". Rada na závěr: postavte to a pochlubte se. Předveďte co s tím dovedete. Směle do toho. Děkuju

Edit: evakuační vozy (protože popis byl celkem fajn - až na já bych a vono by toooo) mají své vlastní vlákno
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7600
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #6 kdy: Březen 07, 2016, 05:23:33 odpoledne »
Již pár let koukám po offroadu, zatím mi musí stačit moje 4*4 octavia combi. zato má kufr jako kráva a střešní nosič. Kdybych já měl možnost (peníza a místo kde parkovat-před panelákem to dost dobře nejde) tak mám Nissan patro s tažnou, na střeše expediční nosič, pevnostní nárazník vepředu i vzadu, vepředu na 12t naviják s ocelovým lanem. A na náraznících oka na připojení. taky s sebou ve výbavě ruční ráčnu na případné vytažení dozadu. pojezdové plozny na jízdu v bahně. Pořádné gumy. Rozšířenou nádrž a ještě držáky na další dva kanystry. zevnitř vytrhané sedačky a tam udělané ležení se schránkami. Spíš úložný prostor 2 cm2. A na okna nechat nalepit ochrannou folii. Vysílačku na CB. Sehnat plastové boxy na výbavu co používá armáda na shazování na padácích. A hlavně naši Sa58 s bednou munice. Až se to tady sesype tak jakmile u někoho uvidím takovéto auto a on z něj vyleze pozná pocit jak mu podříznu hrdlo a vezmu si klíčky, jeho manželku i děti..
Proč tohle auto? Protože je to držák co projel celej svět a dostane mě do Ruska kam se bude dát schodovat.

Tak toto som si musel uchovať pre prípad, že by to chcel autor zmazať.  ;D

Prečo predpokladáš, že práve ty budeš ten najhorší na ceste do ruska?  8)

Moje expedičné vozidlo je zatial uložené v krabici a na palete. /4,2td, PTO na mech. navijak, el navijak dozadu, pevnostnáky, kompresor na podhustovanie, menič 12-220, spacia výbava a kuchyňa..../
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #7 kdy: Březen 08, 2016, 12:58:53 dopoledne »
Expedicak Toyota mame nejakych 10 let. Najezdili jsme s nim desitky tisic kilometru v terenu a uzili si furu zabavy. Musim podotknout, ze auto i kdyz jsme obcas neco utrhli, tak nas nikdy nikde nenechalo. Projeli jsme s nim komplet cely jih evropy, vcetne Turecka, Makedonie, Albanie, Rumunska... V planu byla i expedice po zapadni Africe, z ceho bohuzel kvuli soucasne situaci seslo. Auto je v prubehu casu predelavane temer komplet. Obe tuhe, na zakazku vyrabene podvozky, poloosy i diferencialy ze specialniho materialu s cryogenickou upravou - na vse je dozivotni zaruka, uzaverky, zvysene sani, pevnostni narazniky i prahy, rockslidy, vzdusniky na dofuk kol, velkokapcitni kompresor, elektricky navijak, vyjimatelna zvysena lozna plocha na spani s uloznymi prostory (vytrhavat sedacky tedy netreba), CB i VHF/UHF a spousta dalsiho. Uprav je tam za vice nez pul M. Pohodlne se vyspi 2 osoby (stravili jsme v nem i 18dni v kuse), s mensim komfortem spime aktualne i s malym klukem a psem. Az bude ditko dorustat budu to pravdepodobne resit stresnim stanem, nebo spis offroadovym privesem.
Nejvetsi pohromou dnes jsou ovsem nove zakony a zmeny na STK. Bohuzel dnes uz clovek neprojde ani ze snorchlem, nebo s nalepovacimi foliemi na sklech (byt maji homologaci). O velkych kolech, pevnostnich komponentech a dalsim ani nemluvim. Takze jsem nucen auto vystehovat za hranice a budu jezdit na zahranicnich spzetkach.

PS: Upozorneni pro JuraS. Na nase auto si nech zajit chut, je to pravoplatny clen rodiny a tak je k nemu i pristupovano. Nedoporucuju ti, abys u naseho auta vubec nuz vytahoval - manzelka by te zastrelila natotata.
Praktikující cynik

JuraS.

  • Host
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2016, 07:17:28 dopoledne »
Chtěl jsem jen tím říct, pro ty co to nepochopili, že kdybych mohl (což je otázka peněz) a mohl pak vůz parkovat (před domem se auta dost často vykrádají a obírají o to co lze odmontovat) tak si pořídím jmenovaný. V současnosti mám vyzkoušeno co se mi do auta vleze a v případě, že by se tady v Praze situace vyvrbila tak abych musel s rodinou utéci tak auto naložím a jedu směr Ural.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #9 kdy: Březen 08, 2016, 02:57:05 odpoledne »
Praktikující cynik

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7600
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #10 kdy: Listopad 18, 2023, 10:32:31 dopoledne »
Už sa dlhšie testuje aj predáva. Myslím, že nebudem mať peníze, abych si ho raz kúpil. A ani neviem, či by som ho až tak chcel.  :D
Ale je to dnes asi jeden z mála teréniakov, ktorý sa predáva v slušnej offroadovej výbave a úprave a je na neho použité to najlepšie, čo sa dnes vyrába.  ;)

Fajn recenzia https://www.youtube.com/watch?v=dLhNfPzNJ3w

https://www.topautobratislava.sk/ineos-grenadier/

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7600
Re: Existující expediční vozy - inspirace + diskuze?
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 08, 2023, 04:23:09 odpoledne »
Možnosť dnes kúpiť takýto šikovný skladací cestovný box, z ktorého sa dá za minutku postaviť kompletná cestovná kuchyňa.
Okrem ceny a čínskej velkosti,  v tom vidím výhodu, že sa to dá bleskovo hodiť do každého auta, a hneď vyraziť. Bez dalších špeci úprav.

https://spimenastrese.cz/produkty/kuchynske-boxy/kuchynsky-box-3/?fbclid=IwAR1JNZ3daFjDg5JryA1Yqnw1Y90P_5qZpz6PLizDZMKYUOy6neTltkKmbIQ

https://he.aliexpress.com/i/1005006054989769.html
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.