Autor Téma: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku  (Přečteno 14894 krát)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #150 kdy: Září 02, 2016, 09:43:12 odpoledne »
Přátelé, kdo víte cokoli o Tomo Vinkovič TV 420? Slabé/silné stránky a tak...?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #151 kdy: Září 02, 2016, 10:54:18 odpoledne »
Velmi dobrá věc, jako naše tk, nemají svoje motory, používají italský lombardini a dříve slavie, jsou to kvalitní stroje, jen při přetěžování v lese při tahání dřeva odchází zadní diferák, při zahrádkářských a sadařských pracech spolehlivý. Náhradní díly u jediné fyrmy, což není problém.
Z toho důvodu jsou však levnější, než tk.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #152 kdy: Září 04, 2016, 09:38:14 odpoledne »
Tak Tomo je domo...chybí dvě kola (ale závaží jsou), motor nejde navrčet, ale další (taky nefunkční) je k tomu a konockonců 2/3 ještě jednoho Tomo k tomo...mělo cenu brát takovej vreck? Myslim že za 3,5 litru jo...vlastně za 4...pětikilo jsem dal jako bonus za pomoc s naložením...foto zítra.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #153 kdy: Září 05, 2016, 07:19:27 dopoledne »
A foto:
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #154 kdy: Září 05, 2016, 09:25:41 dopoledne »
Pre šikovného kutila určite dobrý kauf. Kým to poskladáš, zažiješ vela príjemných chvíľ. Ale ten pocit, keď sa na ňom budeš voziť, bude k nezaplateniu.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #155 kdy: Září 05, 2016, 09:40:39 dopoledne »
Kdo si hraje nezlobí...a někdy je to i k užitku. Přeji hodně štestí a vzrušujících podzimně zimních chvilek a velký jarní zážitek ze zprovoznění....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #156 kdy: Září 05, 2016, 11:21:04 dopoledne »
Pro moje potřeby o dost vhodnější, než "variace na téma Z25", vzlášť když v ceně byl i rotavátor...ona je to spíš plečka než rotavátor, ale převodovka je funkční...no, uvidíme.
Motor se točí a zdá se, že i nějakou kompresi má. Údajně to umřelo při jízdě. Zdechlo to a už to nešlo natočit. Tak to postavili do garáže, osedlali TKčko a na tohle si vzpomněli, až potřebovali kola na vlečku, kterou potom i s těmi koly prodali...
Motor je Lombardini (když se to takhle jmenuje, musí to bej pořádný! ;D), na první pohled bych řekl, že naftový dvoutakt (ale zatím jsem to neštudoval, včera jsem byl rád, že jsme to na zahradě složili, nakrmil jsem a šel spát).
člověk, který mi to domluvil se zná s původním majitelem a když mi popisoval anabázi kombajn (jeho slovy) "tři dny rozebírali nefunkční kombajn, pak jsem přišel, vyměnil jim sací hadici na naftu, nastartoval a oni tři dny skládali kombajn, kterýmu vlastně nic moc nebylo". Tak doufám, že tohle bude podobně.
Když přítelkyně viděla, jaká se na zahradě sjíždí technika - složit to bez kol z valníku nebylo jen tak - přišla to zkontrolovat a jen se zeptala: "Jak dlouho tě zase neuvidím?"  ;)

jen mě mrzí, že to odsouvá dost do pozadí pár jiných rozjetých projektů...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #157 kdy: Září 16, 2016, 01:55:47 odpoledne »
Zdarec lidi nevíte čím vypěnit kol...hrome. Vlastně jsem se chtěl pochlubit polovičním úspěchem. Už vím proč Tomo nefunguje. Chybí šály dole na klice. Tak uvidím až to rozeberu. Někde ty šálky být musí...jde o to jak moc tomu zvládly zaškodit.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #158 kdy: Září 16, 2016, 04:07:44 odpoledne »
Jak víš, že chybí šály?

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #159 kdy: Září 16, 2016, 05:33:55 odpoledne »
Nooo...proto...mě se hned zdálo divný, že je v tom tak čistej olejíček...hnali to nasucho a aby se na to nepřišlo tak ho tam pak dolili. No nic, vrch je v cajku, šupnu ho na ten druhej motor co má rozmašírovanou hlavu zlomeným ventilem a uvidíme. Každopádně vím o co si napíšu Ježíškovi...

[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #160 kdy: Září 16, 2016, 06:33:03 odpoledne »
Zdarec lidi nevíte čím vypěnit kol...hrome. Vlastně jsem se chtěl pochlubit polovičním úspěchem. Už vím proč Tomo nefunguje. Chybí šály dole na klice. Tak uvidím až to rozeberu. Někde ty šálky být musí...jde o to jak moc tomu zvládly zaškodit.

Bezva. Sice joke za par dni uz nikdo nepochopi ale povedene :D
Praktikující cynik

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #161 kdy: Září 16, 2016, 07:37:14 odpoledne »
Půĺ jednoho motoru, půl druhýho, izolepa, pár prkýnek a VRČÍ! "hold"
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #162 kdy: Září 17, 2016, 09:26:50 dopoledne »
Tak sem koupil japonce Yanmar 1500D 4x4 uzaverka tri rychlosti nahonu tri bodovej zaves vyvod na celni nakladac ... Zkratka malej velkej traktor. Vidle do savli si udelam sam branky hrabacku obracecku praskovacku a postrikovac to uveze ty co mam tak premmyslim nad rotavatorem

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #163 kdy: Září 17, 2016, 09:43:21 dopoledne »
Já dnes musím dát dokupy regl k čerpadlu (někde nejspíš zmizela pružinka), propláchnu motor a objedu silážní jámy, protože potřebuju ty svě chybějící kola...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #164 kdy: Září 24, 2016, 06:04:50 odpoledne »
Dnes se to hnulo a dostalo to očistnou kůru. Tlaková voda + louh sodný.

[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #165 kdy: Září 26, 2016, 08:22:48 odpoledne »
tak hlasim prvni zkouska 4takt vari....
ono 4 roky sem jezdil na spatecku a ten 4taktni motor utahne i T20 tak jak se ma, takze jedu normalne. Popravde jak to se mnou cuklo kdyz sem tam hodil 2jku....
vitra ve vlasech, po tech letech a stroj jede jak ma. Inu prvni fura dreva doma, a kazdy den jedu pro dalsi.... nesmim se moc namahat kdyz uz sem v neschopence....
Na nejakou dobu traktorove veci nebudu resit, kvui zadu a bolerke musim utlumit trochu aktivity....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #166 kdy: Září 29, 2016, 10:36:38 dopoledne »
...VÝPRODEJ náhradních dílů
> ND na motorové pily
> ND na křovinořezy
> ND na sekačky
> ND na traktory a ridery
> ND na Automowery

Zobrazení katalogu:
    Výrobce:      Seřazení:
vzestupně sestupně
FOREGA | forega.cz » VÝPRODEJ náhradních dílů

Čistíme sklad!
V tomto oddělení naleznete různé náhradní díly pro stroje značky Husqvarna, Jonsered a Partner za nákupní ceny.
Pro lepší přehlednost jsme díly roztřídili do podskupin ( motorové pily, křovinořezy, sekačky a traktory+ridery)

http://www.forega.cz/vyprodej-nahradnich-dilu/

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #167 kdy: Říjen 03, 2016, 12:52:28 odpoledne »
Kamarád si koupil TJ-6,5 a první dojmy jsou...až překvapivě dobrý.

Kdo je zvyklej na terru, toho překvapí jak je to těžký a neohrabaný. Je to prostě mastodont. Jenže naftovej motor - i když dvoutakt - se chová o dost líp než benzin a váha v orbě/tahu není na škodu, naopak. Prostě poctivej kus železa.
Řazení taky vymakaný. Předvolby jednou pákou: vpřed - neutrál - vzad. A druhá páka klasický "háčko" 1-2-N-3-4 (až na ty vůle a ohromně dlouhý táhla, takový neměla ani 1203 ;D ale na páky je vidět, takže vím, co zrovna řadím/mám zařazeno, chce to se s tím sžít).
Vývodovej hřídel klasická traktorová šestidrážka - jen dozadu.
Vlek tovární, ložná plocha o velikosti panelákové ložnice.
Brzdy má tahač i vlek solo, každej svoje.
Má to homologaci, takže pojistit a hurá na silnice.
Jsem zvědavej na spotřebu. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #168 kdy: Říjen 03, 2016, 01:43:45 odpoledne »
I když mám techniky dost, tj6.... to je totiž démon...Totiž, dvoudobý naftový motor je to nejefektivnější, co lidská technika svede.
Saje to čistej vzduch a pak se tam vstříkne nafta ....žádné výkonžeroucí rozvody, pálí to dvakrát častěji, než čtyřtakt s bonusem dieselového kroutícího momentu...Když si uděláte generálku, tak při nájezdu 100 motohodin ročně to vydrží 50 !!!! let při slušném zacházení.
Rozhodně si tohohle asketu pořídím, protože dobře vím, že to je to nej pro dobu po PA.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #169 kdy: Říjen 03, 2016, 01:59:56 odpoledne »
Naftovej dvoutakt...slabina je mazání kliky. Je tam čerpadlo, které vstřikuje olej na kliku tuším že na 30 otáček motoru jedno vstříknutí/přimazání. A občas se stane, že to začne přimazávat 1:1 - jedna otáčka, jedno svtříknutí. A motor pak běží dopovaný olejem na nejplnější točky a nejde zastavit. Pak je nutné motor udusit (zabrzdit, zařadit 4 a doufat že zdechne), měl bych obavu to opřít o zeď, protože bych i věřil tomu, že to tou zdí projede. Výrobce doporučuje zařadit do výbavy stroje 17 klíč a tím povolit vstřik a doufat, že to stihnu dřív, než se to celý rozskočí...ale co vím, není to nijak častá závada (spíš je u tohohle motoru jediná "hold").
Řešil by to dekompresor.

Ještě jsem zapomněl jednu výhodu: má doutnákové žhavení. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #170 kdy: Říjen 05, 2016, 03:53:54 odpoledne »
Zpět k TomoVi...

Zkušební jízda dopadla 50/50. Sílu to má neskutečnou. Bez vlečky "velkou" trojkou (víc kvaltů tam není, zato má snad 4 neutrály) vyleze sebevětší kopec. Ale dýmý neskutečně a místo, aby se výfuk vypálil, ještě z něho začal odstřikovat olej.

Takže hlavu, válec dolů, překroužkovat (oni tam ti dobrodruzi ve snaze vyléčit motor zadřený na klice narvali kroužky z kdovíčeho - no, měly snad 5 mm vůli), ty původní kroužky jsem objevil ve kbelíku s harampádím, co byl k tomu, takže šup tam s nima a je klid.

A teď čekat co se vyvrbí dál.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #171 kdy: Listopad 02, 2016, 10:24:15 dopoledne »
Vývoj pomalu pokračuje - dřevo už je v kotelně, jak shrabu listí a vybránuju louky dořeším elektriku, pak se pustím do vozíku - nová korba, sajtny, oprava brzd, nová elektrika (ale byl od strýca za děkuju, tímto strýče ještě jednou velké díky!).

A dovolím si požádat zkušenější: myslíte, že má význam k tomu vyvíjet nakladač? Jasně, byla by to hračka kdoví jestli na metrák, ale když už mám matriál (chybí mi vlastně jen rozvaděč)...přeci jen, zase by to mohlo trochu usnadnit život, na druhou stranu ten strojek na nic takového nebyl projektován (pravděpodobně) protože originál to k tomu nejspíš nikdy nebylo, tak mám trochu strach o portály...pro inspiraci zde: http://www.mojalbum.com/batekk/tomo-vinkovic-celni-nakladac/foto/22017088



[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #172 kdy: Listopad 02, 2016, 10:37:12 dopoledne »
Miesto čeláku by som riešil skôr poriadnu zadnú bedňu do trojbodu, a miesto tretieho bodu hydraulický piest.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=72&t=75025&start=300
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #173 kdy: Listopad 02, 2016, 01:05:52 odpoledne »
Určitě ne na předek,  leda bys na zadek našrouboval závaží.Jenže, ložiska kol, litinové nápravy, všechno na to není stavěné....Šel bych cestou té zadní lopaty, jak píše dag, přijde na to, kolik máš hltnost a tlak čerpadla, kolik zvednou ramena a na co to vlastně potřebuješ.
Že nabereš je jedna věc a že vysypeš druhá.
Kámoš si upravil z malého vysokozdvižného vozíku vidle a dělá s tím pší kusy, má tam ale dvoumontáže kvůli stabilitě, páč na boku jsi hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #174 kdy: Listopad 02, 2016, 05:21:14 odpoledne »
Zvedačku z vozíku...že mě to hned nenapadlo....se stydím. Míň práce a vyšší přidaná hodnota.
Děkuju
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #175 kdy: Červen 09, 2017, 09:53:11 dopoledne »
Naftovej dvoutakt...slabina je mazání kliky. Je tam čerpadlo, které vstřikuje olej na kliku tuším že na 30 otáček motoru jedno vstříknutí/přimazání. A občas se stane, že to začne přimazávat 1:1 - jedna otáčka, jedno svtříknutí. A motor pak běží dopovaný olejem na nejplnější točky a nejde zastavit. Pak je nutné motor udusit (zabrzdit, zařadit 4 a doufat že zdechne), měl bych obavu to opřít o zeď, protože bych i věřil tomu, že to tou zdí projede. Výrobce doporučuje zařadit do výbavy stroje 17 klíč a tím povolit vstřik a doufat, že to stihnu dřív, než se to celý rozskočí...ale co vím, není to nijak častá závada (spíš je u tohohle motoru jediná "hold").
Řešil by to dekompresor.

Ještě jsem zapomněl jednu výhodu: má doutnákové žhavení.

Leda kecy PooMe, problém nezpůsobuje čerpadlo mazání, ale netěsnost na klice - nádržka na přimazávací olje je od klikové skříně oddělena jen guferem. A to když se odporoučí, nabere to olej odkud nemá...takže stačí vyměnit gufero a je klid.
Ta věc mě nepřestává fascinovat. Saladine, to by bylo do Terranovy...https://www.google.cz/search?q=tj-6,5&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjUkoz6o7DUAhUFlxQKHT1uBEsQsAQIIQ&biw=1536&bih=782#imgrc=XWjzfPlhvCnqXM:&spf=1496994739578
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #176 kdy: Září 17, 2017, 07:52:15 odpoledne »
Tomo final:

Definitivní final ještě ne, ještě rozhýbat vývoďák a zakrytoval alternátor...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #177 kdy: Září 19, 2017, 11:25:30 dopoledne »
...a zakrytovat molitan na sedlici ☺
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #178 kdy: Červen 13, 2019, 10:14:33 dopoledne »
Pořídil jsem za 220,- šroubovací kouli, takže za Tomem tahám vozík za osobní auto. Super věc.

Skoro mám dojem, že to byly nejlíp investovaný dvě kila za poslední rok  ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #179 kdy: Srpen 09, 2019, 09:44:46 dopoledne »
Zamýšlel jsem se nad tím, jak ulehčit obdělávání půdy a jako kritéria jsem si nastavil toto:
- pozemek políčko je hned u chalupy a má velikost od 250m2 do 5000m2 neboli malá a větší zahrada v dohledu domu, něco na co uvidíte, když vám někdo bude krást úrodu a máte šanci to bránit před jedinci (nikoliv před tlupou), prostě políčko, která vám může pomoci přežít v období nouze, pokud jste schopni ho samy obdělat....
- na práci jsou 2 lidé i starší nebo muž s dítětem či ženou
- jde o maximalizaci energie v případě, že je nouze o palivo
- jde i o hluk abych neupoutával pouzornost a dnes nerušil sousedy
- jde o minimalizaci provozních nákladů a údržby, protože např nemáte dílnu a díly na opravy, nejste mechanik a nemáte vybavení na opravu těžší techniky.....jde vlastně o alternativu jednoosých traktorů a domácích traktůrků.
- mělo by to umět orat, vláčet, válcovat, kypřit, plet.....

Vybavila se mi orba elektrickým vrátkem na jedné větší zahradě, kde jsem pomáhal o rozměrech tak 70x 30m. Člověk se nachodil, ale tah vrátku umožňoval orbu i v těžké půdě do 20cm (střední orba), tahal brány a hrobkovací radličku a pomáhal i při vyorávání brambor.
No a nyní něco k  technickému návrhu....uvažuji takto: kůň dokáže vyvinout tažnou sílu cca 1/12-1/10 své hmotnosti, krátkodobě i 15% a pokud má hmotnost okolo 800 kg můžete počítat s tahem 1000-1200N, pár koní ovšem vyvine ne dvojnásobek, ale max. 90% (nedokonalá synchronizace, přenos síly a temperament koní). To zunamená, že k tahu máte řekněme k dispozici 1,2-2kN a s tím musíte u ruchadla (jednoradličného pluhu) vystačit. živit a opečovávat koně bude zřejmě luxus a málo kdo umí dnes pracovat s koňmi.....a nebudete mít zřejmě 2ha pastvin pro zajištění píce...

Rychlost orby by neměla být vyšší nežli 0,8m - 1m/s. Takže jsem si spočítal, že nejůspornější varianta, která toto splní je obyčejný 1,1 kW elektromotor při 1440-960 ot/min zpřevodovaný v poměru 1:40 - 1:30. Tento elektromotor může být i jednofázový, lze jej napájet dnes ze sítě, později např. z měniče přes baterii napájené FTV nebo i luxusně elektrocentrálou. Nároky na opravy jsou minimální, životnost elektromotoru oproti spalovacím motorům řádově vyšší, je to tiché a obsluhovat to může i dospělá osoba vedoucí ruchadlo s dítětem obsluhujícím reverzní přepínač....

Tažná síla bude moment na hřídeli motoru  Px9550/ot= 1.1x9550/1440=7,3 Nm a po zpřevodování 1:40 tedy 263Nm (mám tam 10% ztráty na převodovce)....pokud tento moment převedeme na buben navijáku o poloměru řekněme 12,5 cm (poslední vrstva lana) bude moment síly cca 2100Nm neboli mám tažnou sílu 210 kg tahu jako 2 vzrostlí tažní koně a rychlost pohybu lana....4/6x6,28x0,125= 0.52m/s čilyx asi 1,9km/h pokud by byl naviják 30 cm bude tah cca 175kg a rychlost vzroste na 2,3 km/h......

Očekávaný orební výkon: na 1m šířky záběru potřebuji odhadem 4-5 přejezdů beru 5 záběr 20cm....rychlost 2km/h ale musím se vracet takže poloviční.....tedy 1km brázdy a zmenším to o 15% (vypínání zapínání otáčení)....tedy 850/5 = 170m2 zoraného políčka za hodinu při současné spotřebě elektřiny necelá 1 kW (protože ten elektromotor pojede 1/2 doby kdy navíjí prázdné lano prakticky bez zátěže)....náklady na elektřinu dnes pod 5kč....systém je omezen rozumnou délkou ocelového lana o průměru 5mm (to bohatě na tento tah stačí) do 100m. Výkon by si měl poradit i s jílovitou půdou a pokud má někdo lehčí, může přidat na rychlosti....2 lidé za 4h tedy obdělají okolo 700m2 a nepotřebují ani ty koně....já bych toto s rýčem nedal. Samozřejmě že elektromotor může být i silnější, ale bude pak odebírat větší proud což dnes nečiní problém, ale při použití FVE to bude činit vyšší nároky na střídač a měnič....Co k mé úvaze řeknou zemědělci, technici a elektrikáři.....jak se na to dívají minimalisté? Díky za připomínky.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #180 kdy: Srpen 09, 2019, 02:08:10 odpoledne »
Za mě dobrý nápad a snadná realizace. Všelijaké použitelné vrátky se dají sehnat starší za solidní cenu...

Ale když vyjdu z toho, že baterie pro soláry mají 12V (nepletu se?) bych použil něco, co je přímo na 12V...tedy naviják z auta.
https://tor-industries.cz/cs/rucni-a-elektricke-navijaky/47-navijak-elektricky-automobilovy-12v-p3000-4630034060990.html
Není to těžké, takže po skončení orby to naložíš do koleček a odvezeš. Při orbě musíš kotvit jakýkoli, velký i malý vrátek...

Pokud bys to zvažoval, dej pozor na to, jak dlouho to může tahat, tyhle levné mají omezení, může běžet třeba jen 5 minut, ne déle...

Motor na 220V bych asi nepoužil, když už tak 380V. Kvůli odolnosti, robustnosti a nepřítomnosti rozběhového kondenzátoru. To by ale asi prodražilo střídač? 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #181 kdy: Srpen 09, 2019, 03:06:41 odpoledne »
Pozor bych si dal na účinnost převodu, 90% je poměrně optimistické. Vázat se na akumulátory a soláry asi závisí na situaci a možnostech. Za pár let pořídit akumulátor z vyřazeného elektromobilu a levnější panely, může to vyjít zajímavě. Taky vidím pro životnost a chování nejlepší 3f motor. Stejnosměrný by byl taky fajn, motohodin nenatočí tolik aby se zničil komutátor, jen uhlíky bude třeba měnit.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #182 kdy: Srpen 10, 2019, 08:08:05 dopoledne »
Pokud bude na vrátku šneková převodovka (používá se často), tak ta má účinnost tak mizernou, že to chce počítat min. 30% dolů...
Ty navijáky z aut používají většinou planetové převodovky, tam je to s účinností lepší...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #183 kdy: Srpen 11, 2019, 09:16:53 odpoledne »
OK díky za připomínky. Pokud by to mělo šnekovou převodovku, chtělo by to 1,5 kW motor. Jestli použít 1f nebo 3f je otázka....dnes jasně 3f, ale pokud by to mělo jet ze solárů a baterky vyjde 3f střídač podstatně dráž. Vím, že se dříve dělali stavební vrátky i s 1f motorem a doteď se dělají lanové navijáky na 230V, jen je ta problém s rychlostí posunu....10m/min je trochu málo, chtělo by to alespoň 25-30m/min....ohledně 12V navijáků pro auta si opravdu nejsem jistý, zda by to mohlo smysluplně pracovat delší dobu a přitom by se to uchladilo. Přeci jen se počítá s tím, že se vyprostíte a motor má padla...nebo ne? Pokud bych to bastlil podoma, asi bych sáhl po 1,1kW nebo 1,5 kW motoru odeálně 6 polovém s 960 ot nebo s 1440 ot a šel bych na řemenový primární převod a sekundární řetězový převod navíjecího bubnu....tam bych byl asi s účinností nad šnekovou převodvkou, kterou je třeba osazeno to Vari....

Úvaha nad možným využitím akumulované solární energie je u mě kombinací staré techniky (tahalo by to třeba stařičký koňský pluh nebo hrobkovací radličku) s moderní technologií ;). U mě by přicházelo v úvahu orat tak 500-1000m2 a na to bych potřeboval okolo 5-7kWh....to už je pořádné aku nebo tak na 3 cykly 250Ah 12V baterie....v postapo režimu....

konec

  • Host
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #184 kdy: Prosinec 28, 2020, 10:57:26 odpoledne »
Já se v tom vůbec nevyznám.
Máte zkušenosti z jednoválcovým motorem? Má to životnost a sílu?

Nalim

  • Host
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #185 kdy: Prosinec 29, 2020, 01:55:23 odpoledne »
Míval jsem tehdy už přes 20 let starou Terru s původním 2-dobým jednoválcem, a při slušném zacházení žádný problém. Bejvalka si s rochní nejspíš pořád