Autor Téma: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku  (Přečteno 10034 krát)

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Před pár lety jsem si koupil jednoosý malotraktor TJ-5 (r.v.1969), předchůdce VARI a podobných s příslušenstvím:
- pluh "obracák" + orební návleky na kola
- rotační kypřič
- vozík 
- závaží do kol i dopředu na rám
- brány jsem k tomu dodělal ze starých koňských

Myslím, že už jsem s tím něco zakusil, takže se pokusím co nejobjektivněji vypsat výhody a nevýhody strojku (a podotýkám, že byl ve velmi dobrém stavu, stačilo pouze přetěsnit motor a vyměnit mu ložiska, seřídit zapalování, vyměnit svíčku, seřídit brzdy na vleku a rozpohybovat nastavovací těleso pluhu, strojek nebyl před tím 10 let provozován, 1. první majitel se staral dokud mohl, pak to nakonzervoval, odstavil a dědic to jen prodal).
Výhody: malé rozměry a váha (není problém to na zimu schovat do kůlny a nevezme to moc místa)
            robustní jednoduchá konstrukce stroje i dvojdobého motoru (JIKOV)
            jednoduché ovládání (řazení, zapínání náhonu, řazení uzávěrky)
            zvládám s tím skoro spoustu činností kolem domu (přivezu dřevo, seno, odvezu hnůj a zaorám ho...)
            spotřeba při vození - 10l/rok, při orbě 3-4l/hod (to už je horší)
            má zátěžový regulátor (bez zásahu obsluhy udržuje i při zatížení konstantní otáčky)
            má diferenciál s plnohodnotnou uzávěrkou
            má vývodový hřídel vpřed i vzad zapnutelný nezávisle na pojezdu
            3 rychlosti vpřed, jedna vzad (max. rychlost 20 km/h)
            celkově blbuvzdorné, téměř kovářská práce
            nízké pořizovací náklady i náklady na údržbu (oproti traktoru)
            možná zástavba novějšího čtyřdobého motoru (pak by se dalo uvažovat nad pohonem plynem nebo dřevoplynem)   
Nevýhody: tak jako všechny stroje podobné koncepce - naložený svah nezdolá, začne hrabat (já naštěstí jezdím většinou nahoru naprázdno, dolů naloženo, pokud potřebuju naložený do kopce, musím naložit míň a jet několikrát nebo couvat) na asfaltu je situace lepší, po rovině na vozíku půl tuny není problém
                řízení "klečemi" - to jsou ty řidítka - není moc pohodlné, na otočení to potřebuje tak středně velké náměstí  :D
                je to lehké, orbu zvládá tak-tak (aspoň u mě v jílu a kamení) děda měl VARIho a pravidelně oraný pozemek to zvládalo bez problémů, věřím že v jeho podmínkách by tohle fungovalo nejmíň stejně dobře
               motor je kapitola sama pro sebe (poplatný době vzniku), startování po delší odstávce je skutečný obřad - namotat řemen, zapnout sytič (nemá přeplavovací kolík, což je škoda), stříknout trochu benzinu pod svíčku (za tím účelem má speciální ventil v hlavě, lze použít i jako dekompresor) a doufat že naskočí (většinou napoprvé, nejpozději napotřetí). Přehřát ho při jízdě je téměř nemožné, v orbě to takový problém není. Pak se musí dlouho čekat, dokud nevychladne, jinak nenaskočí (kdo zná staré dvoutakty, ví o čem mluvím).             
                tenhle typ se nevyráběl dlouho (snad jen 2 roky), takže s náhradními díly je to špatné, nicméně šikovný nástrojař si poradí. Stejně tak je k tomu celkově málo příslušenství (krom toho co jsem psal ještě byl postřikovač a lištová sekačka, o ničem dalším nevím) což ve srovnání s VARI nebo PF (která měla i cirkulárku) je dost bída, ale přizpůsobit k tomu nářadí třeba z VARI, případně vyrobit vlastní není zas takový problém (hrobkovač + vyorávač brambor, bubnová sekačka, štěpkovač...)
                tenhle typ NENÍ schválen pro provoz na veřejných komunikacích (takže oficiálně nesmí na cestu) ale má světlo v předu i obrysovky na vleku, celkově to vypadá celkem továrně, takže úplně do očí bijící to není...

Celkově bych jednoos (libovolný typ, klidně i mountfield - soused ho má a byť vypadá dost fórově, překvapil) doporučil někomu, kdo plánuje obdělávat pozemek do max. půl hektaru, potřebuje přemisťovat materiál po pozemku (seno, trávu, spadané listí, dřevo, kompost...) nechce se mu s tím tahat na trakaři ani nechce (nebo nemá možnost) shánět někoho s traktorem (když mi to říká pane, jedu si kdy já chci, a ne až má někdo čas), ale taky bere na vědomí, že to v žádném případě nenahradí traktor.
Samotnou "motorovou jednotku" - ten tahač lze po dovybavení řemenicí využít třeba k pohonu šrotovníku, cirkulárky, generátoru...při relativně rozumné spotřebě. Fantazii se meze nekladou ;D
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
Re: Malá zemědělská technika aneb motorový pomocník pro práci na záhumenku
« Odpověď #1 kdy: Únor 04, 2016, 12:51:25 odpoledne »
Ja mam TERU teryho T20tiho...
asi lepe startuje nez ten tvuj, bydlim na kopci takze vzdy taham veci nahoru, hlavne drevo.... zacne hrabat ale dokoupil jsem dalsi zavazi a jede to lepe ale este t neni ono.
zatim mam k nemu pluh obracak, brany, rotvator, a vozik samozrejme.
motor jede jak hodinky, nastartuje, sice chvili sem s nim musel vzit ale jede jak hodinky, i v tech -20 nastartoval za mene nez 2 minutky.
chci ted t20 vymenit za dsk316 , predce len mam t20 otocenu napak, jinak nema zadnou silu, takze jezidm na spatecku do predu.
dsk smo o sobe neni draha asi kolem 4000.
kola mam dobry ale uz nejak blbne ta pojistka ci jak se to jmenuje a maji trochu vuli.
ALE tohodle pomocnika musim vynachvalit nadevse, za malo penez hodne muziky.....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #2 kdy: Únor 04, 2016, 12:58:06 odpoledne »
Díky za zajímavé téma, s dovolením se připojím.

Já mám terru (nebo Vari – ono je to ale vcelku jedno). Rok výroby myslím 87 nebo 88. Motor jsem před časem odrovnal, teda … mně klekl, ale odrovnal ho přede mnou táta, který celkově jen používal a neudržoval, ale to teď není důležité. Motor jsem před pár lety koupil nový, zase dvoutakt, podle provedení a stavu odlitků je to ale dělané ze stejných forem jako původní, tady i je to srovnatelné, dvacet let sem nebo tam.

Mám k tomu 2, respektive 3 převodovky. Klasickou traktorovou, pak tu s přední hřídelí na sekačku (je toho příslušenství hromada, ale mám jen lištovou sekačku) a pak ta třetí ani snad není převodovka, ale je to rotavátor. Dneska to mají řešené jinak, tehdá k tomu byla prostě celá jednotka.

Pluh, brány, vozík, hrobkovač a další blbosti. Je to jak píše PooM na větší zahradu. Tam je to optimální. Co se týče manévrovatelnosti, mám jiné zkušenosti než on, nechá se to otočit doslova na pětníku. Jinak co se týče ostatních vlastností, asi je to na stejno jako píše PooM. Má to svoje + a svoje -.

Jednoosý traktůrek této kategorie není na velké pole. Jo, jasně, šlo by to a jak jsme se kdysi, když jsme to přivezli a já byl ještě kluk bavili s dědou, tak on říkal, že by jeho táta z toho byl nadšenej a že je to daleko lepší a rychlejší než práce s koňma…nevím, to jsem nezažil. Nevýhoda je, že to je lehké. Na těžkou půdu (kterou díky bohu nemám) bych si s tím asi netroufnul. Na střední a lehčí půdy dobrý. Když jsem tím jednou zkoušel orat travní drn (nový záhon, kde léta rostla jen tráva), byl to porod.

Neskutečnou výhodou je spotřeba, kterou nejde s traktorem srovnávat. Sežere to nula nula prd. Taky je to ale kozí dech a 200 litrový sud s vodou a mojí metrákovou maličkost jsem tím do kopečka na zahradu prostě nedostal … začalo to hrabat, až se to zahrabalo. Je to prostě moc lehký. Ne že by to nemělo sílu, ale nemá to dostatečnou přilnavost k povrchu v případě, že to je přetížené, hlavně v kopci. Couvat je s tím taky horor, ale dá se, no jenže s nákladem to jde dost blbě – prostě je to celkem hůř manévrovatelný díky výše popsaným nedostatkům.

Na druhou stranu, tenhle stroj nebyl nikdy projektován s tím, že bude nahrazovat traktor. Takže na záhumenku, do sadu, velkou zahradu, zahradnictví a podobně je to super stroj. V případě, že bych si měl ale vybrat, zda 2 – 3 hektary budu orat tímhle nebo vezmu do ruky rýč, myslím si, že volba by byla jasná.

Myslím si, že pro preppera zahrádkáře je to super nástroj. Je to multifunkční, blbovzdorný, dost festovně provedený (nevím jak novovýroba, ale tyhle starý určitě), opraví se to doma na koleni. Cena taky není nijak horentní. Jetý se nechá na netu sehnat s komplet příslušenstvím kolem 20 – 30 tisíc, podle stavu a výbavy. Projede to celkem všude (bez nákladu) a když to má problímy, nechá se z toho slézt a jít vedle toho, což z toho dělá super „teréňák“. Na závodyto není, myslím, že maximálka je někde kolem 15 za hodinu. Ale s kolečkem tolik běžet nedokážu a těch pár metráků na tom kolečku neuvezu ani omylem (po rovině a mírném kopci to klidně uveze mě + 3 -4 metráky).

Ideální na dřevo do lesa, na zahradu, do sadu, na políčko, jak píše PooM, několik tisíc metrů je pro to optimální, člověk je pak nezávislej a nemusí se furt někde doprošovat. Na velký pole jedině v PA, až fakt nebude nic jinýho, jinak traktor.

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Únor 04, 2016, 01:02:38 odpoledne »
Bartoloměji, když si najedeš na stránky výrobce, jsou tam ke stažení manuály i na tyhle starý provedení. A jelikož se v těch dobách tak nějak automaticky předpokládalo, že jako udělej si sám, jsou tam i celkem slušný technický výkresy. Tam si najdeš ohledně těch kol, co s tím budeš mít ... já osobně bych si dovolil odhadnout (mám to totiž taky tak), že je vyčvachtanej ten díl kola, co přenáší krouťák ... je to jakoby mezikruží se zubama na vnitřní straně, do kterých zapadá ta aretace - palec. To je vyžvejkaný. Mně stačilo prohodit tyhle dva díly mezi sebou - levý na pravé a naopak, čímž se vlastně otočily ty zuby a teď to zase zabírá za to neožvejkaný...není to 100%, ale je to možnost jak zlepšit stávající stav a prodloužit životnost.

EDIT: přikládám část manuálu k T20, poslední stránka, kde jsou rozkreslená kola. To o čem jsem psal je položka č. 3

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #4 kdy: Únor 04, 2016, 01:22:46 odpoledne »
Ad. motor - píšu že je to poplatný době vzniku (když to startuju, cítím se tak nějak povzneseně, něco jako startovat starou Slávii s doutnákovým žhavením vajglem ;D )

Soused má mountfielda (netuším typ), když to přivezl, prohlídnul jsem to a celkově konstrukce (je to celý lisovaný z plechu) a některá jejich neotřelá technická řešení mě celkem pobavila (pojezd se "řadí" našponovaním klíňáku) ale roky už to spolehlivě funguje. Má k tomu mimo jiné pluh a celkem funkční frézu na sníh, hlavně se mi líbí štěpkovač - hned po sobě v lese uklidí a štěpky nejsou špatný topení.

MF taky není špatná, i když je to primárně sekačka a kvůli sněhové fréze nebo orbě bylo třeba namontovat do kol ještě koncový převod (který skoro nikdo neměl, tak na to nadával - bez toho to moc dobře nefunguje).

Novou VARI má kamarád do vinohradu (takže informace jen zprostředkovaně) a od staré se liší snad jen motorem (má 4-takt tuším hondu, dvojdobé motory se snad už do toho ani montovat nesmí, aspoň ne pro Evropu) s trošku nižší spotřebou. Zatím bez problémů, u VARI jsou snad dost rozumní lidé na to, aby si nezkazili jméno šizením kvality, pokud vím, chlubí se i stoupajícím exportem na západ. 

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Únor 04, 2016, 02:02:04 odpoledne »
Jedna poznámka k motorům Vari ... vari dává pokud vím jen 4-takt - myslím Honda. ALE ... dělá se pořád starý motor v Jikovu (nebo, pokud se nedělá, dá se pořád koupit) a jelikož se na konstrukci naprosto nic nezměnilo, jde tam bez problémů nasadit (spojka 80 mm)

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Únor 04, 2016, 09:26:09 odpoledne »
pozeptam se. ma nekdo z vas osobni zkusenost z T20 a z DSk 317  .?
Planuji si pridit DSK 317 tak se ptam na zkusenosti, jestli je silnejsi a prevody fakt lepe delane.
Abych proste vedel co od toho cekat...

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Únor 04, 2016, 10:14:58 odpoledne »
Mam tu dsk 317 a spokomenost. Naprosta. Bohuzel ale nemohu srovnavat. S nicim jinym nemuzu srovnavat. Vim jen, ze terru / dsk 317 s dvoutaktem muzu s klidnym srdcem doporucit.

Offline Cynik

« Odpověď #8 kdy: Únor 04, 2016, 10:55:16 odpoledne »
Jak je komplikovane si na tohle zaridit tehnicak na provoz po silnicich? U novych jde zadat do 6mesicu u vyrobce, ale u starsich si to musi clovek poresit sam.
Praktikující cynik

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #9 kdy: Únor 05, 2016, 04:46:15 dopoledne »
měl jsem dsk 317 s jikovem motorem a..... super mašina, do benzínu olej stihl, ten červenej a vydrží, jako honda.Del jsem to 6 let a moc dobrý. Člověk zpohodlněl, tak jsem šel do traktůrku 25 koní, dong feng, vulgo hočiminův kočár. Má to servo, a kopce vymožeností a mnoho aktivního vercajku, hlavně rotavátor. se spotřebou to je hodně podobný, jako ten jikov, 0,5 až 1,5 litru na motohodinu.
Je to o prioritách i o penězích.takže na nějaký větší záhumenek to je v poho,než bych se trápil  velkým traktorem,tem mrnavej je v pohodě.
uvažuju o kubotě 25 šimlů s hydrostatem pojezdem, ale chtějí za to vagon peněz, tak uvidíme....
Hočimin slouží jako sadařský traktor, to není nějaká kratochvíle.... pěkně v profi režimu a již 5 let drží, jako židovská víra.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Únor 05, 2016, 07:14:57 dopoledne »
Cyniku, snad si to pamatuju správně (nebo mě někdo opraví/doplní): pokud je to vyráběné továrně a má to z továrny atest k provozu na komunnikacích (tuším správně se to jmenuje typový list, tovární osvědčení o schválení k provozu nebo tak nějak, prostě něco jako kartička k babettě)  NESMÍ za tím být třeba doma vyrobený vozík, musí být tovární. U Vari by to neměl být problém vystavit i zpětně, asi to nebude zadara a chvíli to potrvá...(tuším to někdo řešil na www.nasetraktory.cz) na základě toho potvrzení to pojistíš (povinné ručení) a můžeš s tím legálně na silnice II. a III. třídy. (V mém případě nereálné, neexistuje nebo se nedochoval žádný záznam od výrobce, přestože to štítek má).

U nás se dá zajít na obec a oni ti vystaví jakési potvrzení o tom, že s tím v rámci katastru obce můžeš na obecní komunikace (ovšem obávám se, že takové potvrzení nemá vůbec žádnou právní váhu). Tady po okolí občas na silnici všelijaké samohyby (i vyrobené doma) potkávám a policie to toleruje, ale na to se nelze spoléhat.

Offline Goof

• Praktikující prepper
« Odpověď #11 kdy: Únor 05, 2016, 07:40:43 dopoledne »
U nás jsme také řešili pohyb doma vyrobeného traktůrku. Nejdříve nám příslušníci vysvětlili, že pokud to nemá povinný ručení nesmí to na silnici. Sjednali jsme povinný ručení u Hasičský pojišťovny. Je snad jediná která pojistí doma vyrobený stroj. Cena asi kolem 1000 Kč na rok.

Po zhruba roce a půl se situace změnila a už jsme dostali pokutu 1000 Kč, že povinný ručení je si hezký, pokud uděláme průser, ale že stejně nemáme technickou tak i pojišťovna by nemusela nic zaplatit. Takže PR byl bezcenný kus papíru. Tak to dopadlo tak že nemůžeme jezdit po silnici.

Soused má starý traktor ZETOR 25, dal ho dohromady a nechal ho udělat jako veterána a platí kolem 500 Kč ročně veteránskému klubu a jezdí si jak chce.   
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Cynik

« Odpověď #12 kdy: Únor 05, 2016, 08:27:29 dopoledne »
Diky Poome. Ja se prave na strankach Vari docetl to co jsem psal. U novych veci ten papir dodaji (i zpetne do 6 mesicu). U starsich, pripadne na bazaru koupenych, si to musi resit majitel sam. Podminky jsou jasny: Typovy list + povinny a provoz pouze za nesnizene viditelnosti. Mne jen zajimalo, jestli to tu nekdo neresil, abych vedel postup, pripadne i narocnost papirovani.
To s tim povolenim v ramci obce si zjistim, to by mi uplne stacilo. Dik za typ. Jde mi jen o pohyb mezi polem a barakem. Do Tesca s tim jezdit neplanuju.

Veteransky papiry jsou fajn, ale zakladni podminka je, ze to musi byt 30 a vic stary.
Praktikující cynik

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #13 kdy: Březen 11, 2016, 03:56:40 odpoledne »
Tak dneska sem to uz musel udelat
zacalo zabirat jen jedno kolo. tak sem to vymenil jak si to tu popisoval. Vypada to ze to bude vsechno v poradku. Jinak sem teda po rozebrani zjistil na jakem principu to funguje a zeptam se ze jestli se pouzivaj vsechny 4 polohy....
Dik za rady.... sem delal generalku rovnou radsi
Bartoloměji, když si najedeš na stránky výrobce, jsou tam ke stažení manuály i na tyhle starý provedení. A jelikož se v těch dobách tak nějak automaticky předpokládalo, že jako udělej si sám, jsou tam i celkem slušný technický výkresy. Tam si najdeš ohledně těch kol, co s tím budeš mít ... já osobně bych si dovolil odhadnout (mám to totiž taky tak), že je vyčvachtanej ten díl kola, co přenáší krouťák ... je to jakoby mezikruží se zubama na vnitřní straně, do kterých zapadá ta aretace - palec. To je vyžvejkaný. Mně stačilo prohodit tyhle dva díly mezi sebou - levý na pravé a naopak, čímž se vlastně otočily ty zuby a teď to zase zabírá za to neožvejkaný...není to 100%, ale je to možnost jak zlepšit stávající stav a prodloužit životnost.

EDIT: přikládám část manuálu k T20, poslední stránka, kde jsou rozkreslená kola. To o čem jsem psal je položka č. 3

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Březen 26, 2016, 10:00:37 odpoledne »
Tak stale pretrvavava problem s tim ze leve kolo nezabira. Mel sme podezreni na to ze to je tim ze os neni dobre dosazena a ma vuli a pak ani kolo nezabira. Tak sem ji dotahl pres paku, ale sroub uz se zacina bortit....
ale kolo tedka jede, tak to nejakou dobu vydrzi.
Jinak se rozhlizim po nejake jine masince a narazil sem na kubotu.....
to uz vypada slusne, zkusenosti..? nekdo ma....

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #15 kdy: Březen 26, 2016, 10:58:13 odpoledne »
Mechanizace mne provází dlouho, zkus definovat, k čemu to potřebuješ, co všechno s tím chceš dělat, dnes i potom, kolik do toho chceš investovat a tím se zúží výběr. Kubota je dobrá, platí se za ps, není to evropský traktor, takže nepasujou kardany, má to jiný systém nosiče nářadí, různý přístup k náhradním dílům.
Tři možnosti, nový, dovezený z japonska, použitý u nás.
Pak bych viděl bělorusy, velmi trvanlivé stroje, čínský dong feng, která mám po kubotě, ta byla slabá, neměla hydraulický okruh, df má dva.
Další možnost je postavit si svůj custom, já tak budu dělat, použiju dostupný zetor 4011, dám na to široký malý kola, servo orstu a ve na to úplně všechno sa pár šušnů. mít peníze, šel bych do malýho fendta s hydrostatickým pojezdem, třema hydr okruhama....
Kubotu si doma neopravíš.....i když to je ikona, je velmi spolehlivá, ale to i ostatní, to je jasný.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #16 kdy: Březen 26, 2016, 11:09:22 odpoledne »
momentalne mam teru a uz jsem dva krat prehcladul, kdyz sme ji nekde tahnul a ma  s toho chronicky zapal sediciho nervu, nic prijemniho. chci teda neco kde budu moci sedet...
potebuji orat/rotovatorovat/vyoravat max hektar. sekacku uz mam zvlast bubnovku takzena sekani to nepotrebuji. kromne toho na tahani dreva z lesa, styl ze nalozim vozicek a dotahnu si to domu, neocekavam hodne metraku ze to uveze, ale neminim jako u tery tlacit ji ...aby neco odvezla.bydlim v svahovitem terenu.Drevo tak 20metraku rocne...
Takze to zhrnu, rylovani, tahani dreva, branovani.
 ja uz sem se na ni koukal, urcite chci aby to mnelo 4x4. ten vyvod na hydrauliku nevim to bych asi nepouzil, ta hridel ze tam je taky dobry ale zatim taky nemam vyuziti. ono budu rad kdyz si k tomu dokoupim pluh, brany, rotovator a vozicek a budu rad.... na par let.
teru sem mam 5 let a sem s ni spokojnej, akorat se zvetsili latifundie
spise mne zajima na co si dat pozor pri koupi a vyberu , co sou to kone mi je jasni, ale popravde ty finty jako difernecial atd sou pro mne neznama rec, ale ucim se rychle...
cena, no co koukam po netu tak asi to bude b6000 nebo b5000 nebo jejich variace.
novy nechci na to nemam. cenove nevim rozdil mezi dovozem a cechama, ale asi ten dovoz. cena jen za trakturek kolem 50t max 60t bez prislusenstvi, to pomalu pozdeji.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #18 kdy: Březen 27, 2016, 06:45:54 dopoledne »
Já bych se zaměřil tímhle směrem: http://stroje.bazos.cz/inzerat/58379527/Zetor-3011.php má to soused na (odhadem) 8ha, nekazí se to, udělá tím cokoli/pooře, povláčí zaseje, sklidí, doveze dřevo...a co je nejlepší: díly stojí pár korun (doslova) a spotřeba nestojí za řeč.
Je to poctivej příjemnej malej traktor.

Edit: http://stroje.bazos.cz/inzerat/59157575/traktor-50.php tohle stojí pár šupů, ale taky už víc žere ale zase je váha i výkon...

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Březen 27, 2016, 06:57:10 dopoledne »
Hydrauliky ani vývodového hřídele bych se nevzdával - do budoucna. jsou t opravdu praktické věci. A i když dnes pro ně využití nemáte, do budoucna...

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #20 kdy: Březen 27, 2016, 09:27:07 dopoledne »
A pokud je to pořád zbytečně velký, tak: http://stroje.bazos.cz/inzerat/59148772/Prodam-TK-14.php 

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #21 kdy: Březen 27, 2016, 09:32:18 dopoledne »
No, tak jsem si to myslel..že se zahledíš do té nejmenší, nejlevnější kuboty.11 KONÍ je strašně málo, uvaž, že vari honda má tuším 8, těm japoncům to stačí na ty maličký rejžová políčka, pluh ano, ale takat na voyejku něco po kopcích bzch si s tím neodvážil, má to malou váhu, takže to nic neubrzdí, ani neutáhne.
Na začátek dobrý, pak půjdeš stejně do silnějšího.Je to levné, funkční, ale, mám stejný rotavátor, 130cm Záběr a tech 25 koní, co mám u malýho je tak tak akorát. Tan maličkej traktůrek ti sedací nerv pořádně provětrá, čím větší krám, tím méněb to skáče.
Jak píše poom, nebo i já, alternativa v českým traktoře, 30 nebo 4011 je aktuální, páč trakční sílu to bude mít mnohem větší, má to nejen hydrauliku, ale i kompresor na brzdy u vozejku či vlečku, dofoukání kol,  a s pluhem si to poradí i s dvojákem obracákem.Za stejný prachy.
Na zetor 50 nebo 30 super zapomeň.sežere tě to, je to těžkej krám se spoustou nectností.

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #22 kdy: Březen 27, 2016, 11:36:43 dopoledne »
diky za tipy a popravde ten zetpr bude urcite lepsi. No porovnavam nabidky, dily sou levne, orpavaru v nasem kraji taky, takze nejak do toho pujdu este jednou dik

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Březen 27, 2016, 12:22:15 odpoledne »
Jen doplním: bacha, Zetor 30 Super NENÍ Zetor 30 Major. Do 30 majorka nalejete zjara 20 l nafty, celej rok se tím jezdí a tím, co v tom na podzim zbude ještě umyjete motor :-D navíc je to příjemně malý a nenáročný (zabere na plochu míň místa než osobní auto).

4011 i 4611 jsou tak super strojky, jen o dost větší, než 3011. Má je strejček, oba. Je neuvěřitelný, že ty stroje zvládne udržet v chodu někdo, kdo jako nářadí uznává jen kladivo a nebo klíč od 36 výš. Protože ten se dá použít tak jako kladivo.

U Supra je lákavá cena - ale důvod proč to stojí 1/3 ceny oproti 40 nebo 30 asi nějakej bude. Žere to víc. Ale jak jsem psal, víc to váží, takže to i víc utáhne. Pokud bych to plánoval používat 20 hodin ročně, nemusí mě spotřeba trápit.

3011 má kámoš, pokud by byl zájem, můžu domluvit vyzkoušení (protože se mi tenhle typ víc než líbí).

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #24 kdy: Březen 27, 2016, 01:49:31 odpoledne »
Pak mě ještě napadl "nářaďový traktor" RS, "splašená traverza": http://stroje.bazos.cz/inzerat/59074541/Prodam-RS-09-4-valec.php na hektar dva za tu cenu dávno dobrý, ale je to už dávno překonaný. http://rs09.sodek.cz/historie.html
Hlavní výhoda je váha, nemá to ani tunu a půl. A to je současně i nevýhoda - nic to neutáhne. Ale dvouradličák, brány zvládá a na korbě vepředu uveze o dost víc než VARI...
Je to prostě jen nápad...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #25 kdy: Březen 27, 2016, 03:15:07 odpoledne »
To jo, kultivační nosič nářadí ano, ale neutáhne nic...
Takže, rozdíl mezi 4011 a 3011.  čtyřicítka má vyšší hmotnost, o deset koní víc a o čtvrtinu vyšší kroutící moment.
Je to přesně ten rozdíl výkonu, který umožní tahat, tedy nést v ramenech obyčejnou žtr 165, třicítce nikoli. Nejem z důvodu výkonu, nebo zvedacího výkonu zadního tříbodového závěsu, ale hlavně menší hmotnosti, tím pádem menší stability se sekačkou v pracovní poloze ve zvednuté pozici.Prostě jde třicítka na tlamu.Tím bych to shrnul. Sečení, tažení nářadí, kultivační práce, to vše je se čtyřicítkou snadnější.Specifický výkon mají naprosto stejný, jen tam je o válec víc a silnější převodovka.
 A čtyřicítka je levnější, protože jich bylo více vyrobených a více dochovaných.
Jo, poom, bacha, super se fakt nevyrábel ve 30, ale 35 už jo. Spletl jsem se v třicítce škodovce.
Sám budu kupovat zetor 4011, překopu ho na sAdařskej traktor,vícesekční hydrauliku a silnější čerpadlo, bude to fajn, dokonce moc fajn.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #26 kdy: Březen 27, 2016, 07:21:13 odpoledne »
Vzhledem k tomu, že kolega řeší náhradu za Variho a nenapsal o kolik se rozšířilo jeho pole působnosti (aniž bych chtěl pochybovat, 10ha to nebude), takže pro začátek by bohatě stačila korba na zkráceným RSu nebo "bedna" do tříbodu za 30/40...a pak se mu to zalíbí, tak začne pokukovat po pluhu, branách, dvoukoláku...taky přijde na to, že když je čas a chuť, tak si takový strojek na sebe vydělá (tamhle ten potřebuje přivýzt dřevo, tenhle povláčet louku...)

Edit: to že je Super 35 a ne 30 mi nedošlo, ale chtěl jsem zdůraznit, že byť mají podobné číselné označení Super a Major jsou něco jiného...

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #27 kdy: Březen 27, 2016, 07:56:26 odpoledne »
vari mam 4 roky t20. k tomu dvojkolak, k tomu brany, pluh obracak a rotovator.
vse pouziam a vesmes to staci ale popravde jedinej problem je ta sila, ze proste se obcas pekne zapotim, nebot tlacim ten trakturek.... nebot to uz nedava co mu nakladam a toho co mu nakladam zase podle mne neni moc.
ty ceny traktoru jste tu dali sou zajimave.
ta 3011 je skoro k nesehnani
4011 uz je na to lepe ale je to vse kolem 60 - 70

plus veci k tomu.
ke kubote budu moct apson si to myslim ze zacatku propojit veci od vari na zaves co tam je a kubota ma tu cenu nekde kolem 40 nejlevnejsi kusy
na hubotu nebudu muset stavet stodolu, nebot t poridi trakutrek jakej kolvek tak chci aby byl schovanej a ne venku.
vse je ale v ramci planovani a cast penez je odlozena, taky jste mi trochu rozsirili obozri.
Mam 2 hektary a nesourode, takze hospodarit muzu tak an jednom nebo jeden a pul vice to neni.
Bydlim na samote, tady to neni jako prividelek, ale zase na druhou stranu je to nutnost mit tady traktor. Ma ho tady jen jeden soused a ten kdyz to zalomi tak si musim neco poridit tak ci tak. Takze ve finale steje pujdu do traktoru.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #28 kdy: Březen 27, 2016, 08:10:44 odpoledne »
Kámoš RSa parkuje venku pod plachtou. Když se jednou za čas vezme štětka a "hodí se to do laku"  ;D je to všechno tak humpolácký, že to neshnije ani za tisíc let. Takže za mě RSa na vození materiálu a na zbytek zatím variho. Vyzkoušíte jaké to je s traktorem a za 15 000,- se toho zbavíte vždycky. Ta mrňavá kubota nebude na tahání o moc lepší než Vari, připomíná mi to spíš sekačku než traktor. 

Já postupně přezbrojuju na "antikrista"(Zetor 25 s motorem Slavia 4SD95A2 - no, nestát to 8 000,- ani bych o tom nepřemýšlel, ale nekup to za tu cenu, zvlášť když je to zatím ve stádiu "polotovar") a dělám to právě proto, že jednoos mi taky nestačí...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #29 kdy: Březen 27, 2016, 08:37:08 odpoledne »
Proboha, slávie dělala jen vzduchem chlazený motory no ne?Není to vidlicovej dvouválec?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #30 kdy: Březen 27, 2016, 10:18:06 odpoledne »
http://stroje.bazos.cz/inzerat/59002416/Prodam-traktor-RS-09.php
http://stroje.bazos.cz/inzerat/58662639/traktor-RS-09.php
slusne ceny.
zakladne pripojne veci k tomu su standartne veci k traktoru a nebo nejake special myslim pluh, brany, etc.....   a nebo special. zeptam se na spotrebu a podobne evci. Libi se mi ze neni vysoki do stavajici stodoly by vesel hbitě.
Zacina se mi ta RS libit......

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #31 kdy: Březen 27, 2016, 10:47:04 odpoledne »
no právě, to potřebuje rsový vercajk, nekompaktibilní s tříbodovým závěsem na traktoru,všechno je jináč.
proto to stojí méně, než vari....hledej prosím alespon tříválec, nebo čtyřválec....když už ses zprčil do takovýho.....čehosi...

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #32 kdy: Březen 27, 2016, 10:55:56 odpoledne »
ale zase vypada, ze ty co to prodavaji, prodavaji to i s prislusenstvim. Popravde staci pluh, vozik(to bude standard), pak by bydlo na brambory radlickovac, a vyoravac a rotovator. jdu to ocumovat jak se to da sehnat a tak

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #33 kdy: Březen 27, 2016, 10:58:40 odpoledne »
Hej, kámo, ten rs je totiž východoněmecká herka, kvalita jo, ale origoš fdíly jsou raketa. Tak si kup alespon tohole mazílka, jináč tě má poom na svědomí....http://stroje.hyperinzerce.cz/traktory-malotraktory/inzerat/7572695-rs-09-nabidka-zlin/#.VvhIbTF2qUQ

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #34 kdy: Březen 27, 2016, 11:26:41 odpoledne »
inu procitam se diskusy i na permawebu kde se to resilo z mastnackem. a tam to popisujes hezky, no necham si to projit hlavou. ale aspon se uz mam po cem rozhlizet a vim ze kubota to nebude. Popravde se da rici ze mozna i prace nejaka obcas by byla, to je otazny, no zkusim vyzdimat s penezenky so pujde a podle toho se zaridim. Jako neco se risuje darem, ale nechci to moc uspechat. budu mit o tom diskusy... uvidime. dik za tipy a rady

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #35 kdy: Březen 28, 2016, 10:23:59 dopoledne »
Slavia dělala i vodou chlazený...ale na tom co mám já je řadový čtyřválec, údajně je to zetor 40 se vzduchem chlazeným vrchem, čerpadlo odpovídá HONu (protože je to původně z kompresoru tak má zátěžovej regulátor) a tvar bloku by odpovídal.

Jak je to s nářadím za RSa a spotřebou zjistím, má to Zilvar (i když poslední dobou to používá jen na proorávání brambor, ale disponuje dalšíma 2 zetorama). Vozík bych neřešil, lepší řešení mi přijde ta korba nad traverzou.
Zase, pokud by byl zájem, myslím, že bych mohl domluvit vyzkoušení.
Jinak RS je buďto dvouválcový (V-2) motor ze staré multikáry nebo V-4 - dva takové motory za sebou. Pokud to bude v kondici a dostane základní péči, pak bych se toho jako náhrady Variho nebál.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #36 kdy: Březen 29, 2016, 12:06:47 odpoledne »
Zpět k RSu, i když jen zprostředkovaně.

Zilvar to zkrátil na traverze o 3 díry. Má čtyřválec, spotřeba prý není vůbec zlá (ale konkrétní číslo z něj nevypáčím, sám neví přesně, ale prý je to míň než vezme 5711).
Nářadí, co se upíná na traverzu se dost špatně shání, ale vzadu to má standartní tříbodový závěs i normalizovanou šestidrážku a vývodový hřídel, takže do toho jde použít kde co i ze Zetoru, nebo to jde jednoduše přizpůsobit (má k tomu pluh, sekačku, trojrádlo na brambory, brány, pluh na sníh a postřikovač, míval prý i čerta - všechno to jde bez úprav použít i na Zetor).
Byl to první traktor jeho táty ještě v 80. letech, tehdá s tím orali (a vláčeli a proorávali a ...) 3ha a 2ha sekali a šlo to. (Stejně neměli nic lepšího, jakmile sehnal 57 tohle používá jen na "lehčí" práce, právě kvůli spotřebě nebo "do řádku" - má to uzoučký kola a jde rozšířit/zúžit).
U nás je hodně jílovitá a kamenitá půda navíc ve svahu, takže hlubší orbu jednoradličákem to prý zvládalo v pohodě, i když bylo potřeba zatížit předek, dvouradličák se nechytal (i když teď už má půdu o dost lepší, než když začínali, takže by to prý nejspíš šlo, ale nezkoušel to).
Ostatní - řádkování brambor, vláčení prý bez problémů.
Sečení prý problém byl - nechtělo to pořádně utáhnout rotačku, ale prý má nějakou "větší"...originál na to byla lištová sekačka.

Za celou dobu se na tom prý nic zásadního nepokazilo - jednou řešil spojku a brzdy, ale jak jsem to prohlížel, rosí se komplet všechno, v čem je olej, málo, ale za to všude.
Největší problém je nefunkční dynamo, je hnaný hřídelí od vrtule chlazení takže nahradit ho něčím jiným by mohl být problém (Zetory jsem mu přepletl na alternátor z Favorita, tady na něj není moc místo), takže jezdí na baterku a nabíjí ji ve stodole, pokud nezapíná světla, baterka vydrží dlouho (motor po chod elektriku nepotřebuje).
Když je nad nulou, startuje prý celkem bez problémů, pod nulou mu musí dát přečíst noviny, jinak nejede.
Vzduchem chlazený motor je kapitola sama pro sebe...

Na 2ha + dovoz dřeva za tu cenu prý bezkonkurenční stroj, ale kdyby měl vybírat, raději by šel (Zilvar) do 4011 nebo novějšího, přesně jak doporučuje Votroubek.

Kdyby ty TKčka nebyly tak v ceně...

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #37 kdy: Březen 29, 2016, 01:10:15 odpoledne »
No ja sem to taky tak pochopil, pro svazeni vsech + a - .
Radsi dam o trochu vic penizku a pujdu do 4011  cenove to vypada tak 50klacku
neco jako tady http://www.sbazar.cz/marekmiksik/detail/15859234-prodam-zetor-4011rv-1966bez-spz-a-tp-na
nebo
http://stroje.bazos.cz/inzerat/58947902/Zetor-4011.php

ted je stadium zhaneni fin prostredku.....
kdyby byl nejaky mecenas at se hlasi....
hezke dny

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #38 kdy: Březen 29, 2016, 01:30:02 odpoledne »
Dobrá volba.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #39 kdy: Březen 29, 2016, 02:25:26 odpoledne »
určitě to nejlepší, co jsi mohl rozhodnout.mě se líbí ten s orstou, to je věda, pěkná kabina, za padesát litrů to je hotovej trachtor. altík ze škodovky, polskej starter s převodovkou za dva litry  pak už jen vyloženě korunový záležitosti. Budeš hodne dlouho spokojenej, jen aby to netřískalo, když to natočíš, tzn nebylo to chycený na klice, to by byla dvacka za go motoru.Chce to neuspěchat a vzít si sebou mechanika od jézedů.
A změřit tomu tlaky na místě, řeči se vedou a voda plyne, nakecají ti toho kopec, a ty se pak budeš roščilovat, že ti to nechce chytat.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #40 kdy: Březen 31, 2016, 08:26:51 odpoledne »
Laik žasne, odborník se diví...

Offline Cynik

« Odpověď #41 kdy: Duben 01, 2016, 12:13:38 dopoledne »
Proc ne, vzdyt to ma vsecko potrebne, dokonce i drzak na lahvace!
Praktikující cynik

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #42 kdy: Duben 01, 2016, 09:44:28 dopoledne »
Ale ten šťastný výraz pilota. Poom, to si ty?  8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #43 kdy: Duben 01, 2016, 03:33:51 odpoledne »
Vzhledem k pravidlu 1. řekněme, že jsem ten, kdo to fotí...

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #44 kdy: Duben 02, 2016, 08:21:51 odpoledne »
Dneska jsem na to přišel: není antikrist, je to zombie. Proč?
1. měl být už dávno po smrti, ale není
2. nejmíň 1/3 dílů pochází od dárců orgánů - ale co, hlavně že mu předchozí majitel transplantoval zdravý srdce
3. kdo neviděl, nevěří že existuje, natož že "žije"
4. někdy mám pocit, že touží po krvi - než by si vážil toho, jak moc se mu věnuju (mám pro něj novej filtr na vzduch a alternátor, novou kapotu pro něj plánuju), raději jde po krvi - nejraději má tu z kloubů na rukách, dneska se ale překonal: pokusil se mi vyrazit mozek z hlavy...
5. kdybych se nebál jen čerta, bál bych se i jeho

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #45 kdy: Duben 02, 2016, 10:06:16 odpoledne »
sou tu pekne kousky, akorat momentalne sem v stadiu ze jsem se rozhodl, a tedka zacina doba setreni.... taky bych uz i do prace mohl jit.....
http://stroje.bazos.cz/inzerat/59401157/Zetor-25.php

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #46 kdy: Duben 03, 2016, 11:49:13 dopoledne »
Jsou, a taky zasloužilí, práci to taky ještě zastane, jenže za stejnou cenu (možná o něco málo dráž) se dá pořídit stroj o pár levelů výš...už jen takový detail: když chci používat hydrauliku, musím mít zapnutý i vývodový hřídel...o studených startech nemluvě...a taky mechanické brzdy (slabé slabé slabé...). To vážně raději RSa...

I když zvuk toho dvouválce ;D Tik-Tak-Tik-Tak...

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #47 kdy: Duben 03, 2016, 12:18:18 odpoledne »
25-ka je krásny veterán, za prijatelnú cenu. Ale na prácu fakt už niečo, čo sa vyrábalo po dobe brondzovej...

Tak konečne to vyzerá, že máme kupcu na našu prvú chalupu. A tak by mi malo vydať na trachtúrek,ktorý silno potrebujem. Ja už chcem zaťať sekerku riadne, nech mám chvílku pokoj. A velkostne a výkonovo mi to vychádza na Dong Feng 303. Mám špalíkovač od Boboša, a dalšie príslušenstvo ktoré chcem hneď je kosačka, rotavátor, čelný nakladač, vlečka vyklápacia, pluhy a brány. Dačo prispôsobím, dačo kúpim nové.
Časom ešte do zadu podkop a vrták. Sa teším ako malý...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #48 kdy: Duben 03, 2016, 01:14:17 odpoledne »
DF. tedy hočiminovy saně ano, ovšem je průser chování zastoupení v  česku, na slovači to může být jiné. Unás je těžkej problém sehnat něco , třebas filtr na naftu, nebo olej, nebo přístrojový panel, nebo cokoli.
Jsou to lumpové, a df je fakt dobrej kousek, u mne drží a to je co říct.
Pětadvacítka má dobrou cenu, ale není to unifikovaná řada, jako 4011, na kterou dostaneš u nekvindy nebo bohatce cokoli , co si vzpomeneš.je to technika z počátku padesátých let, takže tam toho ke srovnání moc není...
Slabá hydraulika, nekompaktibilita, vakuum na náhr díly....
Taková 4011 s dobře odpruženou nápravou na předku je jako rolls royce, pracovně i uživatelsky.
Kromě ušetřených deseti tisíc tam není nic, co by mohlo být na vážkách....

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #49 kdy: Duben 03, 2016, 03:07:30 odpoledne »
DF na slovači myslím vôbec nie je. A čo táto silesia http://www.malotraktorysilesia.cz/filtry-na-malotraktory/
Na slovači sa predávajú čínske Foton a Jimna. Čo je asi to isté.

Miesto starej Z-25 už radšej zetor 2511, čo je novší následník vyrábaný hlavne pre západný trh nemecka a francúzka, odkial sa teraz vozia späť.