Autor Téma: Zavařování do lahviček od dětských přesnídávek  (Přečteno 1028 krát)

Offline Ormien

• Gardening
Zavařování do lahviček od dětských přesnídávek
« kdy: Leden 28, 2016, 09:07:30 dopoledne »
Předpokládám, že všechny hospodyňky znají ty nové lahvičky, ve kterých se prodávají dětské přesnídávky. Víčka mají nalisovanou gumu i v oblasti závitu a v ní buď "šupinkovité" prohlubně shora dolů nebo jemné spirálovité čárky. Lahvičky pak mají tam, kde má být závit, rovněž jemné spirálovité čárky.
Když se člověk trefí víčkem se spirálovitými čárkami na lahvičku s týmž vzorem, většinou se víčko úspěšně chytne. Použije-li ale víčko s prohlubněmi po obvodu víčka, stává se často, že po otočení zavřené skleničky víčko teče ANEBO víčko v zavařovacím hrnci/troubě odskočí a obsah se znehodnotí.
Máte prosím někdo zkušenosti nebo fígle na práci s těmito lahvičkami? Dcera mi káže je vyhodit, takže intenzivně přemýšlím:
1. jak předejít protékání/odskakování víček
2. nejde-li to, jak využít lahvičky jinak - víčka na nich totiž nijak zvlášť nadšeně nedrží

PS. Prevence udivených komentářů s dotazem, co se v této době zavařuje (paní v obchodě se na mě dívala jak na idiota, když jsem po ní chtěla Deko): všechno, kde hrozí zkažení kvůli většímu uskladněnému množství - dozrávající jablka, uložené mrkve, řepy, ředkve, celery, jakony, batáty, cibule, česnek, pórek...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline k.vancura

• Praktikující prepper
Re: Zavařování do lahviček od dětských přesnídávek
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2016, 09:16:56 dopoledne »
Ormien, podle naší zkušenosti jsou tyto skleničky k ničemu (myšleno na zavařování).

Staré s klasickým závitem byly úplně super, ale tenhle novej patent je k prdu. Zkoušeli jsme zavařovat, několik dávek, různé věci, ale víčka prostě v nadpoloviční většině odmítají držet. Z tohoto důvodu jsme je zavrhli, přece jen ztráta na konzervovaných potravinách (a práci a energii samozřejmě) je tak enormní, že se to prostě v žádném případě nevyplatí.

Dají se použít jako kořenky, já je mám v dílně našroubky, matky, podložky a hřebíčky ... prostě na drobotinu. Ale zrecyklovat v kuchyni to jsme vzadli. Nestojí to za tu škodu.

Offline Cynik

« Odpověď #2 kdy: Leden 28, 2016, 09:51:53 dopoledne »
Mame stejne zkusenosti. Vyuzivali jsme na marmelady a povidla - libila se nam velikost. Zkouseli jsme mezi to i davat potravinarskou folii, ale prez vsechny pokusy, bylo s temito sklenickami vice problemu, nez uzitku. Takze cast se vyuzila na susene bylinky a koreni a zbytek pristal v popelnici.
Praktikující cynik

SoňaR

• Host
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2016, 10:52:46 dopoledne »
Taky mám tu zkušenost - lahvičky od novodobných přesnídávek na zavařování moc nejsou. Ale pokud by někdo mermomocí chtěl něco zavařovat do lahviček těchto velikostí, tak se prodávají - s hlubším závitem a lepšími víčky.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2016, 10:59:20 dopoledne »
Tyhle lahvicky jsou ve valne vetsine nepouzitelne opakovane - pokud je ocekavano ze "se chytnou".
Vicko je levny vylisek z tak tenkeho plechu jak to jen bylo jeste mozne a pri pokusu o dotazeni strhnete tu parodii na zavit. Nedrzi, povoluji.
Doporucuji vyhazet nebo pouzit v dilne a na zavarovani koupit poradne, se zavitem a silnym plechem na vicku.

Offline milo1944

« Odpověď #5 kdy: Leden 28, 2016, 11:30:56 dopoledne »
Malý lahvičky -- z dnešní produkce jenom lahvičky od jogurtu.
Nebo ještě majonéza BONECO.
Já tyhle malinký beru jenom na houby.  (Někde tady mám jejich fotky.)
Na všechno ostatní sklenice 370ml, a 720 ml.

Ostatní skládám na půdě, a beru je jenom z nouze.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #6 kdy: Leden 29, 2016, 11:42:39 dopoledne »
Díky za názory.
Podle pravidla "Co nejde násilím, jde ještě větším násilím" jsem mezitím zkusila zavařit ještě jednou a pořádně lahvičky dotáhnout. Tentokrát držely všechny, ale otevřít to je opravdu náročné a s bolavou pravačkou tak trochu masochismus. Ale je to pro dceru, resp. pro vnoučka, a dcera si s tím bez problémů poradí. Otázkou je, kolik takovýchto násilných zavařovacích cyklů víčka vydrží... Ale na rozdávání "vzorků" zavařenin taky dobrý:), člověk aspoň nepřijde o ty použitelné skleničky.

Začala jsem lahvičky dále používat na "zbytky", tj. to množství, které při zavařování už nestačí na celou zavařovací sklenici a zůstává na ochutnání a k brzké spotřebě. Dobře slouží i na zbytky oleje a jiné drobnosti v kuchyni, zejména ty s potenciálem zasmradění celé lednice/kuchyně.

Jako další možné použití mi dcera navrhla "na semínka", což není tak úplně nesmyslné, kdyby těch semínek nebylo tolik (ale na zdi by to mohla být zajímavá dekorace - úzké poličky s desítkami lahviček s barevnými fazolkami, kukuřicemi apod.) - výhodou je, že obsah je vidět, nevýhodou pak to, že se tam nic moc nevejde, čili vhodné jen na malá semínka. Ovšem problematické utahování je asi diskvalifikuje...
Šroubky, věci na šití aj. to jistí, koření v tom vyčpí, když se to pořádně nedotáhne.
Pár skleniček skončilo v zahradním košíku, kde do nich sbírám pro slepice žížaly a jiné dobroty.
Nepoužitelnost víček lze obejít ušitím vesele zbarvených látkových "čepiček" na gumu z jinak nevyužitelných zbytků látek (viz výše - na vzorky zavařenin).
Ze skleniček bez víček v papírové krabce vhodné velikosti by možná mohl být zásobník na různé vrtáky - jedna lahvička se zásobou malých vrtáků na dřevo, druhá s malými vrtáky na kov, třetí s malými příklepovými, v meziprostorách zastrkané větší, které se používají podstatně méně, takže jich stačí pár kousků. Velikosti napsané na krabičce na boku a krabička slepená s další/mi krabičkou/ami, ve které/ých mohou bydlet sady v plastových krabkách.

Na závěr dostala dcera zákaz tenhle šrot kupovat:)

Offline Cynik

« Odpověď #7 kdy: Leden 29, 2016, 12:34:21 odpoledne »
Muzu se zeptat co zavarujes v tohle rocni obdobi?
Praktikující cynik

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #8 kdy: Leden 29, 2016, 08:27:36 odpoledne »
Nestiháme spotřebovávat zásoby dýní, jakonů, jablek, mrkve a ze zkušenosti vím, že se brzy začnou kazit. Dcera má ročního kloučka, čili přesnídávky pro něj, a já si ráno do jogurtu míchám různé zavařeniny, takže to do léta spotřebuju.
Stejně tak bude postupně třeba nasušit nadměrné zásoby cibule, zavařit červenou řepu, česnek a celer. Ještě před vánocema jsem zavařovala postupně dozrávající rajčata.
Cestou na chatu mám obchod, který prodává po bednách ovoce, které je už na konci své životnosti. Takže jsem zavařila bednu banánů s jablky a kiwi a teď bednu hrušek s jablky, dýní, jakonem, batátou nebo skořicí.

Offline Cynik

« Odpověď #9 kdy: Leden 29, 2016, 08:52:10 odpoledne »
Vidim ze nezahalis ani v zime, mas me sympatie. Ja se chystam na tradicni kazdorocni salam.
Repu susim: nakrajim na platky, nasolim a jak pusti stavu (cca 3-4 dny) tak susim na niti. Jak ma konzistenci podrazky, tak narychlo oplachnu krystalky soli pod studenou vodou a nalozim do nalevu sojve omacky, badianu a trochy chilli. Tam se to povaluje alespon 2-3 mesice. Nakonec nakrajim na jemne nudlicky, promisim se sezamem a sezamovym olejem, nacpu do zavarovacek. Je to bezva do ruznych jidel, hlavne na masa, nebo jen jako pochutina. V ty sojovce to vydrzi i pres rok - vyndavam prubezne kdyz dojde obsah zavarovacek. V zavarovacce par tydnu urcite, ale vzdy me to sezrali znami nebo rodinka.
Praktikující cynik

Offline milo1944

« Odpověď #10 kdy: Leden 30, 2016, 05:30:19 odpoledne »
. . . . Takže jsem zavařila . . . . . . . . . bednu hrušek s jablky, dýní, jakonem, batátou nebo skořicí.
Já zavářím hrušky s třešinkou, a kouskem citronu  :P

Omlouvám se, tohle nedávám zrovna do malinkých flaštiček. (Ale zblajzne se to stejně rychle  :P )

[příloha smazaná administrátorem]
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D