Autor Téma: Bílá ředkev a zač je jí loket  (Přečteno 1007 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Bílá ředkev a zač je jí loket
« kdy: Leden 23, 2016, 05:15:42 odpoledne »
Nahlédnul jsem do tašky, kterou jsem si přinesl z obchodu.

Poprvé v životě vidím na svém kuchyňském stole bílou ředkev. Bílá bulva o průměru cca 8 cm, dlouhá skoro 0,5 metru, taková přerostlá mrkev nabarvená na bílo..

Nemám nejmenší tušení, co s ní.

Z toho, co jsem četl na internetu, jsem pochopil, že se s ní dá pracovat jako s ředkvičkami - tedy obsah salátu.

Prosím nějaké krátké, ale téma vyčerpávající povídání o přípravě bílé ředkve..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #1 kdy: Leden 23, 2016, 06:33:33 odpoledne »
Japonci nazývají bílou ředkev královnou...má spoustu léčivých účinků...pomáhá při nachlazení, zlepšuje imunitu, rozpouští hleny, odstraňuje zácpu, chrání před cévními chorobami, problémy ledvin a žlučníku, působí protizánětlivě...

Nejjednodušší příprava je salát ze syrové ředkve...nastrouhat a ochutit zálivkou...my máme rádi pokapat balzamicem a posypat sezamovými semínky.

Jinak se dá použít do polévek, zadělávaná, dá se i kvasit.
Dá se přidat do pomazánky nebo osmažit v těstíčku.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #2 kdy: Leden 23, 2016, 06:58:59 odpoledne »
Bílá ředkev je koleginí ředkvičky, je to zelenina rychlerostoucí, je mnoho kultivarů, je chutná a jemná, pokud se týká léčivých oučinků, určitě je dobré mít ve sklepě, nebo krechtu pár černých ředkví, které jsou tou formulí jedna mezi ředkvema, ovšem ta ryzí, silná chuť není vhod každému.
Dříve se ředkev oloupala, okrájela, nakrájela a plátky půl až centimetrové a posolily a po jídle se chroupala a debatovalo se.... nad ředkví se mudrovalo, jako v itálii nebo francii nad sýrem a vínem.My pěstujeme ty bílé, dlouhé ředkve, jemné, i ředkvičky, i černou ředkev, když nezapomenem.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #3 kdy: Leden 23, 2016, 08:15:06 odpoledne »
...má spoustu léčivých účinků... 
Když já tu ředkev - bílou, červenou i černou - papám kvůli šmaku, né jako medicínu :P
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #4 kdy: Leden 23, 2016, 09:23:17 odpoledne »
Milo, to máš jako bonus... :bee:

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #5 kdy: Leden 23, 2016, 10:36:39 odpoledne »
nastrouhám, sůl, cukr, ocet, pepř a trochu olivového oleje .... supersalát
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #6 kdy: Leden 23, 2016, 11:50:09 odpoledne »
Redkev v cinske medicine patri do skupiny "horkych" potravin. Vari se z ni vcelku chutna polevka ktera se podava zejmena v zime na prohrati organismu. Horke potraviny se podavaji v rekonvalescenci po urazech a chronickych chorobach, stejne tak po operacich ci po porodu a pri celkove unave organismu (z rozlicnych duvodu). Daval jsem tu uz recept, tusim v nejake sekci netradicni recepty, nebo tak nejak to bylo. Vzhledem k tomu, ze tu na foru v 90% hledaneho nenaleznu, tak se o to v tomto pripade ani pokouset nebudu.
Praktikující cynik

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #7 kdy: Leden 24, 2016, 12:10:39 dopoledne »
V Cine se ji v zimnich mesicich polevka z bile redkve (Bai luobo tang). Polevka ma zdravotni a posilujici charakter. V tradicni cinske medicine se i potraviny pouzivaji jako leky. Vsechny potraviny jsou, mimo jine, rozdeleny i na tzv horke a studene. Redkev patri do kategorie horkych, ma tedy posilujici a organismus prohrivajici ucinek.
Polevka se vari z hoveziho masa (napriklad klizky), na kousky nakrajene redkve vcetne slupky, jidasova ucha, kousku zazvoru, cerveneho (sechuanskeho) pepre, badianu a soli. Vse se pomalu a dlouho vari. Do polevky je mozno pridat v zaveru nekolik brambor.

Také se mi nelíbí, že je tu zakládáno plno nových, často duplicitních témat...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #8 kdy: Září 12, 2016, 08:18:41 odpoledne »
Nechala jsem dvě nejhezčí, velké ředkve vykvést....už jsou plné šešulí....mohu nabídnout semena....

Původní semínka mám ze slovenské farmy Bio-Eko... @-->

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #9 kdy: Září 12, 2016, 08:28:41 odpoledne »
A jsou dlouhé, nebo široké??

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Bílá ředkev a zač je jí loket
« Odpověď #10 kdy: Září 12, 2016, 08:39:02 odpoledne »
Dlouhé, bílé.... @-->