Autor Téma: Současné Li-Iont baterie  (Přečteno 440 krát)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 273
Současné Li-Iont baterie
« kdy: Leden 18, 2016, 10:23:01 odpoledne »
Citace: Patrik Zandl
Něco málo k vybíjení baterií zejména u iPhone v chladném počasí
Baterie jsou jako lidi. Nejlépe je jim za pokojové teploty. Když ji nemají, je to problém. Zatímco staré těžké NiCd akumulátory dodávaly spolehlivě elektřinu i v -40°C, moderní Li-Iont baterie s tím mají problém a většina moderních akumulátorů v teplotách pod -20°C nefunguje nebo rozhodně nefunguje spolehlivě. A stačí teploty pod nulou! Čím nižší teplota, tím vyšší je vnitřní odpor baterie a tím těžší je pro baterii chemickou reakcí vyrobit energii.
Problém se stupňuje s módou tenkých telefonů, v nichž jsou také tenké akumulátory, navíc jen těsně a přes teplovodivý hliníkový kryt oddělené od zimního počasí. Zatímco ve starších telefonech neustále něco topilo a hřálo, spotřeba moderních je tak stlačená, že bez rozsvíceného displeje nevzniká dostatek tepla, který by tenké akumulátory chránil před promrznutím. Li-Iont baterie při teplotách pod nulou mění chemickou strukturu a ztrácejí na kapacitě. Ta se jim sice při rozmrznutí vrátí, ale v zimě se vypínají. Typickým příznakem na mobilu je prudký pád ukazatele nabití baterie poté, co ji vyndáte z kapsy - najednou spadne ze 70% na 30% a po kratším používání se takový iPhone i v teplotách pod nulou má tendenci vypínat. Po připojení k nabíječce v teplé místnosti je za pár minut dobito zpět na původní hodnotu.
Podobné problémy nastávají při vyšších teplotách přes +35°C, například iPhone má v sobě teplotní pojistku a telefon při teplotách kolem +40°C opět odmítá fungovat.
Co s tím? V podstatě nemáte moc šancí, co s tím dělat. Je to problém, který je společný všem Li-Iont bateriím včetně těch polymerových. Některé powerbanky to mazaně řeší tím, že se nabízejí s NiMH akumulátory, ty ale zase mají jiné problémy - jako záloha do zimy se hodí. Apple se snaží to řešit zvláštní konstrukcí polymeru, ale zatím bez úspěchu, v nových telefonech přidal čidlo teploty a vlhkosti, ale také bez pozorovatelného úspěchu. Tenké telefony budou mít mimo teplotní rozsah 0-30°C s akumulátory problémy a nebude na ně spolehnutí. Jedinou pomocí je, nosit je v teplé kapse na těle, ale až je vyndáte ven, během pěti, deseti minut promrznou a kapacitu ztratí. Počítejte s tím, že iPhone venku v minus pěti po půlhodině sníží kapacitu z plného nabití na dvacet procent a následně jej elektronika telefonu automaticky vypne.

Zdroj: https://www.facebook.com/patrick.zandl
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1468
Re: Současné Li-Iont baterie
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2016, 08:31:39 dopoledne »
Jak je to s iPhonem netusim, ale mne Li-Iont akumulatory v naradi slapou dobre i v minusovych teplotach. Mozna je lip chraneno pred chladem tim plastem, mozna je to ze jsou objemnejsi.
Praktikující cynik