Autor Téma: Spolehlivé zrušení dat na HDD  (Přečteno 802 krát)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Spolehlivé zrušení dat na HDD
« kdy: Leden 18, 2016, 02:15:57 odpoledne »
SW / procedura na spolehlivé rozrušení dat na HDD..

Já vím, že kladivo je jistota, ale prosíl bych něco méně destruktivního, tak aby HDD ještě nějakou dobu sloužil..

Budu svému budoucímu bývalému zaměstnavateli časem muset vrátit noťas. Původně jsem uvažoval o tom, že koupím nový HDD a ten starý si nechám, ale protože jsem starý lakomec, tak si ten nový HDD nechám já :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Spolehlivé zrušení dat na HDD
« Odpověď #1 kdy: Leden 18, 2016, 02:21:51 odpoledne »
Např.
 
Funguje to na principu mnohonásobného přepisu souboru / volného místa nějakým datovým vzorem (nebo i náhodným šumem), minimálně Eraser umí i vojenské normy.

UPDATE: Spolehlivé rušení dat je samozřejmě platné jen pro klasické hard disky. Pro SSD to neplatí a tyhle nástroje by SSD jenom poničily .
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Spolehlivé zrušení dat na HDD
« Odpověď #2 kdy: Leden 18, 2016, 02:27:49 odpoledne »
A který z nich je FreeWare nebo levnější než nový HDD?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Spolehlivé zrušení dat na HDD
« Odpověď #3 kdy: Leden 18, 2016, 02:32:17 odpoledne »
A nestačí jen přepsat WIN linuxem? Změna(dvojnitá) souborového systému by měla čtení pro běžného uživatele znemožnit.

Nebo se pletu?

Ale to bez admin práv nejde.

A nebo ručně(měl by to dát i excel s jednoduchým makrem) kopírovat a mazat miliony malejch souborů:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline acaila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Spolehlivé zrušení dat na HDD
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2016, 02:51:27 odpoledne »
A který z nich je FreeWare nebo levnější než nový HDD?

Všechny jsou free ve smyslu free beer - nedával bych ti sem komerzsoft bez upozornění ;)

A nestačí jen přepsat WIN linuxem? Změna(dvojnitá) souborového systému by měla čtení pro běžného uživatele znemožnit.

Vůbec nestačí. Jakože běžný Pepík rozhodně nedokáže najít smazaná data, ale z vojenského pohledu je možná rekonstrukce i několikrát přepsaných dat, tam se od určité úrovně utajení musí disky fyzicky likvidovat. Jinak třeba ten Eraser má v portfoliu i možnost jako je 36 násobné přepsání dat ve stávajícím souboru různými kombinacemi datových vzorů.

Běžné mazání, které máš na mysli (Windows, Linux, ...), spočívá jenom v označení záznamu v tabulce souborů, že je soubor možný přepsat. Změna souborového systému zase přepíše pár sektorů na začátku disku, veškerá data, která tam byla, zůstanou v podstatě nedotčená - pokud někdo přečte disk sektor po sektoru, nemusí mít vůbec problém většinu dat sestavit zpátky.
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Spolehlivé zrušení dat na HDD
« Odpověď #5 kdy: Leden 18, 2016, 03:01:19 odpoledne »
Když jsem zkoušel oživit smazané fotky na disku co byl jen asi dvakrát naplněn ebokama(nahrát, smazat a zahrát a zase smazat,cca 130 000 souborů), tak se mi žádným běžně dostupným softem oživit ani jednu nepovedlo.

Ano super borec by to asi zvládnul, ale mě se to nepodařilo. Když nevíš co hledat tak najdeš prd. V statisících záznamech o souborech se prostě nevyzná nikdo.

Ale softíky přímo určené k přepisům jsou spolehlivější.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Spolehlivé zrušení dat na HDD
« Odpověď #6 kdy: Leden 18, 2016, 03:29:50 odpoledne »
Pokud na HDD byly nejake citlive informace tak je nejspolehlivejsi mechanicka destrukce. Nic softwaroveho na 100% nefunguje. Ani fdisk, ani formatovani ani dalsi ze jmenovanych metod neposkytnou uplnou jistotu, ze je vse pryc. Bezne dostupnym softem se sice k datum treba neda dostat, nebo jen v mizive mire, ale existuji daleko sofistikovanejsi metody, ktere dokazi z ploten vytahnout data, ktera se mohou zdat na vzdy ztracena. FBI ve statech spolu s dalsimy urady vlastni scartovacky na HDD. Oni moc dobre vedi proc.
Praktikující cynik