Autor Téma: www.mouky.cz  (Přečteno 2390 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
www.mouky.cz
« kdy: Leden 17, 2016, 02:16:36 odpoledne »
Jsou z Brna. Jaké s nimi máte zkušenosti? Jejich ceny mi připadají velmi příznivé..

Děkuji za reference..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2016, 05:27:19 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline abax

  • ***
  • Příspěvků: 20
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2016, 03:20:58 odpoledne »
Já si koupil elektrický mlýnek na mouku a mouky si dělám doma.Vždy čerstvé a kvalitní.Nejen mouky,i krupice.Ze všech obilovin i kukuřice. Doporučuji.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2016, 03:23:23 odpoledne »
Jakej mlejnek jsi koupil ?
Můžeš dát foto, a parametry ?  Jsem zvědavej člověk, kolik to koštovalo ?
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #4 kdy: Leden 20, 2016, 03:24:13 odpoledne »
ešte zichrovať mlynkom na ručný pohon....

Offline abax

  • ***
  • Příspěvků: 20
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #5 kdy: Leden 20, 2016, 03:31:04 odpoledne »
Mlýnek je odtud,typ Magic.Mám ho asi 4 roky,funguje spolehlivě.Cena cca 7 tis.  http://www.mipam.cz/mlyny.php
Obilí si sklidím na poli-no nemá se to,ale ta trocha..vyberu si pole daleko od silnic,nejlépe v lesích,obilí vyčistím,vyperu,jsem trochu od fochu takže jsem si pekl i chleba a pečivo.

Offline abax

  • ***
  • Příspěvků: 20
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #6 kdy: Leden 20, 2016, 03:32:02 odpoledne »
Jo abych nezapomněl mlýnky na ruční pohon mají taky.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #7 kdy: Leden 20, 2016, 03:46:56 odpoledne »
Čo tak si to obilie kúpiť za 3 kč za kilo? Ja som kupoval za 2,70 kč

Offline abax

  • ***
  • Příspěvků: 20
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #8 kdy: Leden 20, 2016, 03:53:22 odpoledne »
Proč ne koupit,je to ale moc jednoduchý.Lepší je znát jak ho sklidit,vyčistit a nakonec i snist.Jde přece o to jak si pomoci vlastními silami v případě katastrofy ne? A o to tu jde...

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #9 kdy: Leden 20, 2016, 03:58:14 odpoledne »
Tak si to obilie vypestuj na "mýtine" v lese a nekradni to.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #10 kdy: Leden 23, 2016, 05:02:26 odpoledne »
Nebo se domluv s JZD-áky na paběrkování.. Ony ty mega super giga kombajny nechávají docela dost obilí neposekaného.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #11 kdy: Leden 23, 2016, 06:23:38 odpoledne »
Nebo se domluv s JZD-áky na paběrkování.. Ony ty mega super giga kombajny nechávají docela dost obilí neposekaného. 
To jde dneska, ale v době po prů*eru nebudou kombajny jezdit, a ani se nebude s kým domlouvat na paběrkování  ???
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #12 kdy: Leden 23, 2016, 06:36:35 odpoledne »
Se Sahawem se domníváme, že JZD-ácké pole budou několik let plodit směs obilovin a plevelů, jedno takové pole o rozloze 1,5 ha jsme nechali ladem a sledujeme, co se bude dít.. Určitě tam poroste nejméně řepka, ječmen a pšenice.

Souhlas s tím, že je fajn vyzkoušet staré technologie sklizně a ještě více fajn je na sebe neupozorňovat zbytečným polním pychem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #13 kdy: Leden 23, 2016, 06:39:34 odpoledne »
Nejlepší je mít zásobu obilí...vydrží několik let...a pak samozřejmě mlýnek.
Mám elektrický s ručním vločkovačem...ale i starý ruční ze SSSR... ;)



Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #14 kdy: Leden 23, 2016, 09:56:30 odpoledne »
Souhlasím s těmi zásobami zrní a mletím.. Sice jsem momentálně (v dnešní rozežrané době) na obiloviny uvalil krutopřísnou klatbu, ale jak píše Votroubek jinde, po PA sežereme "fšecko co má v sobě nějakou energii" a jak říká Sahaw, "za pár korun zásoby pro celou vesnici."
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #15 kdy: Leden 23, 2016, 10:00:38 odpoledne »
Myslím, že pro spoustu lidí bude nejschůdnější pěstovat kukuřici...nějaký otužilý druh...dá se oloupat ručně ( za dlouhých zimních večerů)  a mouka i krupice má mnohostranné využití - kaše, placky, knedlíky, polenta.

Jiné druhy obilí bych viděla spíš na výměnu...aspoň u mě.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #16 kdy: Leden 23, 2016, 10:16:14 odpoledne »
Pokud stačí moje chabý znalosti, tak ječmenu stačí do sklizně 100 dní.
Proto se mu daří třeba na Skotský vysočině, kde z něj pálejí whisku  ;D
Kdežto sklidit kukuřici na zrno se každej rok nepodaří. U nás prostě (většinou) nedozraje.
Proto se sklízí zelená (nezralá) na krmení pro hovězí dobytek, potažmo na  siláž.

Jó, a ječná moukla je NUTNÁ na přípravu těch pravých lívanců vašnosti !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #17 kdy: Leden 23, 2016, 10:23:59 odpoledne »
To máš pravdu...jen dostávání zrna z klasů bude složitější...


Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #18 kdy: Leden 23, 2016, 10:35:44 odpoledne »
No, budeš so muset pořídit ve stodole udusanej mlat, prolitej hovězí krví, a pořádný cepy  ;)

Vážně, bez strojní mlátičky je ten cep opravdu dobrej !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #19 kdy: Leden 24, 2016, 07:55:07 dopoledne »
Nebo se domluv s JZD-áky na paběrkování.. Ony ty mega super giga kombajny nechávají docela dost obilí neposekaného.

Saladin: S tým paberkovaním to nebude také horúce. Kto to s tým kombajnom vie, tak zoberie všetko do posledného klasu aj z malých políčok. To v lete som videl vrchnosť od Agrofertu dokonca na kolenách (doslova)a "nič nezostalo".
Ale stane sa, že pri vyprázdňovaní toho kombajnu sa niekto netrafí na korbu a malú časť vysype vedľa. Na to ťa ale najskôr musí upozorniť ten z kombajnu ale bo z nákladiaku inak by si musel stáť a pozerať na to celý deň, možno aj niekoľko dní. Takto sa dá získať aj pár vriec.( repka slnečnica obilie)
Inak aj ja som za pestovnie kukurice do nížin a obila do vrchov, i keď len ovsa.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #20 kdy: Leden 24, 2016, 08:30:10 dopoledne »
Nekolik km od nas je mlyn. Kdyz jsou zne vidam tam v jedne sikovne zatacce dedu s lopatkou a smetakem. Vedle na chodniku zaparkovany dvoukolak a na nem tak okolo pul metraku, mozna i vic, co uz od rana nametl.
Praktikující cynik

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #21 kdy: Leden 24, 2016, 08:37:52 dopoledne »
ja skousel obili pestovat. pestoval jsem oves ale to nejak nevyslo a nebylo s toho kromne slami do koupele nic. Klanim se k kukurici, vypada ze je narocnejsi na pestovani, ale mne se darila. I kdyz teda prvni rok mi ji sezrali srny, tak sem to oplotil. v moji vysce 720mm dozarali malovane hory. Mlynek mam rucni,ale na tom to nepomelu, nebo z tezkosti, ale zase da se rucne sklidit a rucne odelit zrno, na mlinku rucnim to slo, ale obili jde lepe. oboli od JZD je postrikane cert vi cim..... do toho bych uz nesel, i kdyz leta jsem jej pouzival a mlel si rucne na mlinku. krats mne taky nebavi, to umi kazdy .....
ja referuji kukurici..... a spaldu samozrejme.
Daji se koupit mouky v lidlu a dokonce hruba polohruba a hladka vse spaldove stoji kome 35kc.....   
 a jinak mouky s tech obchodu co tu presentujete sou pekne drahe, respektive ne ze by byli drahe ale za tu cenu je lepsi si je sam pestovat...... 70 za kilo, jo to si radsi vypestuji sam.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #22 kdy: Leden 24, 2016, 08:57:27 dopoledne »
Bartoloměj a vymeníš osivo tých malovaných hôr do mojich 600 m/n? Mne sa tu kukurici nedarí ( obyčajnej)
Piješ tuhé? Víno? Alebo čo by sa ti hodilo?

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #23 kdy: Leden 24, 2016, 11:43:41 dopoledne »
Jak to je s pestovanim obilnin na divoko? Ciste teoreticky, kdyz bych nekde, na odlehlem miste nasel treba psenici a ona vzesla. Co se bude dit dal? Dozraje, vysemeni se, poroste dalsi generace? Bude stejne kvalitni, nebo nejak vyrazne degradovat? Vychazim s toho faktu, ze v mistech kde se u silnic roztrousi zrno, casto dalsi rok rostou klasy a na prvni pohled vypadaji normalne.
Praktikující cynik

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #24 kdy: Leden 24, 2016, 11:52:13 dopoledne »
tady na foru sou lepsi mistri v pestovani obili jako napriklad votroubek, myslim ze i malovane hory by mnel mit. Mne po tom co mi je sezrali ty srny tak na tento rok osivo nemam. ale dozrala mi 2 roky po sobe. ta odruda je vysokohorska takze bych se toho nebal, akorat chce to peci.. plejt pravidelne a dobra puda musi bejt....

ohledne obili , muzes pestovat obili jen tak pro slepky.. vlastne jenom na jare zasejes rukou rozhazes...
a na podzim sklidis a nechas to v klasech a pak to davas slepkam i s klasama, aspon maji oni co delat a ty mas o praci min, to vyndavani zrn z klasu neni sranda....aspon ne v malem ale pro slepky dokonala cinnost, aspon nehledaji diru v plote ci jine blbosti.....
vino ani jini alkohol nepiju, neco na vymenu se vzdy najde, kdyz tak SZ
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #25 kdy: Leden 24, 2016, 11:54:06 dopoledne »
Na pestovanie obilnín " na divoko" sú vhodnejšie niektoré staré odrody. Zohnať sa dá napr. na gengel.cz. Súvisí to s ich odolnosťou ( napr. voči plevelu a aby rástlo aj prvý rok po zoraní, bez chemikálií) Rásť budú aj súčasné odrody ale do PA sú pravdepodobne vhodnejšie iné odrody.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #26 kdy: Leden 24, 2016, 12:02:21 odpoledne »
No psenici jsem pouzil jako priklad. Moje otazka byla spis na to samostatne mnozeni v naslednych letech. Osobne bych preferoval nejake zito z gengelu, treba i v kombinaci s nejakou simbotickou lusteninou, ktera by to prorustala.
Praktikující cynik

Offline abax

  • ***
  • Příspěvků: 20
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #27 kdy: Leden 24, 2016, 12:04:21 odpoledne »
Ještě malý dodatek k moukám: Máte-li ječmen,dá se z něj udělat sladová mouka.Kvasinky ji zbožňují,když dělám doma chleba či jakékoliv pečivo,vždy ji přidávám do "omládku".Je ostatně důležitou složkou různých pekařských přípravků.Naklíčím ječmen,usuším v troubě,pomelu,prosaju a hotovo! A jak krásně voní!

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #28 kdy: Leden 24, 2016, 12:05:29 odpoledne »
 cit: v kombinaci s nejakou symbiotickou lusteninou

No neviem mne sa to nejak nepozdáva. Kto to bude čistiť. Chceš sa hrať na popolušku? Je nejaký príklad takej to kombinácie z minulosti?

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #29 kdy: Leden 24, 2016, 12:10:06 odpoledne »
Jestli to bylo na mne, tak tusim prave zito se pestovalo spolecne s cockou. Stare vysokovzrostle obilniny poskytovali lusteninam oporu a ty je na oplatku zpevnovaly pred polehanim. Separovalo se po sklizni.

Konec koncu informace o tomto jsou i na genetu.
Praktikující cynik

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #30 kdy: Leden 24, 2016, 12:12:30 odpoledne »
OK, asi bývaš na tú čočku niekde na juhu v teple, súhlasím. Osobne som to takto nikdy neskúšal.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #31 kdy: Leden 24, 2016, 01:41:30 odpoledne »
se na ty experimentery vyprdni. kdyz si nikda nepestoval nic, zacni pomalu nejdrive standartni spusob a az ked budes vedet vice a budes mit zkusenosti, zkus experimentovat. v opacnom pripade zacne rovno z exeperimentom ten nevyjde a vyseres se na pestovani cohokolvek.....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #32 kdy: Leden 24, 2016, 04:26:43 odpoledne »
Koukam panove, ze nejste shopni odpovedet na 2 jednoduche otazky a misto toho tu vymyslite kdejake spekulace a domenky uplne mimo. Pokud neznate odpoved, mozna by bylo lepsi nerikat nic.
Praktikující cynik

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #33 kdy: Leden 24, 2016, 04:50:19 odpoledne »
CYNYKU  obecne u semen se vybira vzdy to nejkvalitnejsi pro sadbu... a semeno tech vlastnosti ktere prave ocekavas. takze najdes li obili nekde u cesty, tak kvalita bude certvi jaka, ale kdyzho zasadis ono vyroste , tak si odloz s tech nejlepsich semen a pristi rok to opakuj, takhle to fungovalo po staleti.... vybiras nejkvalitnejsi a z vlastnostmi ktere prave ocenujes
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #34 kdy: Leden 24, 2016, 04:56:20 odpoledne »
Netrap se tim..
Praktikující cynik

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #35 kdy: Leden 24, 2016, 05:09:57 odpoledne »
tak poloz poradne tu otazku.....

taky kdyz pises na odlehlem miste nasel treba psenici a ona vzesla\
tak to se da vylozit vselijak , to vypada ze ji najdes ale este nevzesla. to jako najdes par seminek na zemi.... ?
a nebo najdes rostlinu psenice a sklidis ji ?
a nebo.?
a nebo se tim trapit uz radci nebudu
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #36 kdy: Leden 24, 2016, 05:23:19 odpoledne »
Neni treba to dal resit, podarilo se mi najit naprosto uspokojujici odpovedi na me dotazy (to jsou ty vety z otaznikem na konci). Ale diky za snahu.
Pokud by to nekoho zajimalo, tak je to zde v tomto clanku http://jaknapazourek.cz/news/15/15/Sklizen-v-neolitu/
Praktikující cynik

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #37 kdy: Leden 24, 2016, 05:49:21 odpoledne »
Pořád si myslím, že nejlepší je zásobit se obilím....dá se pak uvařit, umlít nebo jakkoliv utlouct, naklíčit...mouky jsou fajn, ale jako dlouhodobě zásobný materiál k ničemu....

Naskladněte aspoň desítky kg obilí...dá se sehnat za pár kaček za kg....a vydrží několik let...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #38 kdy: Leden 24, 2016, 08:08:29 odpoledne »
Přesně tak, obilí se dá vždycky zkrmit zvířaty a v nádobě s CO2 vydrží fakt dlouhé roky.. Když budete někde zalezlí, tak ruční a nožní mletí mouky bude skvělé opatření na ukrácení dlouhého času a pro udržení svalové hmoty na jarní práce.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #39 kdy: Leden 24, 2016, 08:09:24 odpoledne »
Urcite obili lepsi nez mouka co se tyce trvanlivosti. Mam permanentne obilnin pres pul tuny a to predpokladam, ze jsem tu proti mnohym bridil.
Praktikující cynik

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #40 kdy: Leden 24, 2016, 08:13:04 odpoledne »
Já mám jen 100 kg :-\


Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: www.mouky.cz
« Odpověď #41 kdy: Leden 25, 2016, 06:35:06 dopoledne »
Jak Saladine aplikujes Oxid uhlicity v domacim prostredi? Flasku budu mit ke svarecce.
Praktikující cynik