Autor Téma: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)  (Přečteno 2969 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« kdy: Leden 05, 2016, 01:39:52 odpoledne »
Název tématu je zavádějící. Co podle Vás je nejlepší a nejrychlejší cesta být připraven?


To se tak jeden den člověk probudí a pustí si TV NOVU a tam ve snídani říkají, že omylem při obraně ruského bombardérů byla sestřelena turecká stíhačka. NATO připravuje protiakci. A najednou procitne a bojí se války a hladu, tak začne připravovat. Naštěstí NATO se bojí Ruska, tak válka je zatím odložena, tak človíček má nějakou chvilku na přípravu.

Jakou cestou byste šli?

Popisuji svůj začátek
Já bych začal nejdřív hromadit knihy a pak stahoval celý fóra. Nakoupil bych zásoby a začal shánět lidi. Postupně bych při debatách zjistil nejpravděpodobnější scénář a zdokonaloval bych se v přípravách. Zjišťoval bych, že nejsem schopný všechno pojmout, tak bych sháněl jiné lidi se kterýma bych se doplňoval.

Co bych uvítal na začátku?
DVDčka knih a stažených fór.
Možnost někde sehnat levně potraviny a výbavu.
Možnost levně projít výcvikem v některých oblastech přípravy.
Snadnější sehnání lidí do skupiny.

Co Vy?

Offline Hrobař

  • ***
  • Příspěvků: 176
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #1 kdy: Leden 05, 2016, 06:19:21 odpoledne »
Jako všechno ostatní i prepperství se nejlíp učí od někoho zkušenějšího. Najít si mentora je nejrychlejší způsob jak se zdokonalit. Knihy, fóra atd. jsou užitečné ale sami o sobě zdaleka nestačí.
Veď, následuj, nebo jdi z cesty.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #2 kdy: Leden 05, 2016, 06:21:36 odpoledne »
Spoustu věcí se dá čerpat s pokorou od svých předků či prapředků... "hold"

SoňaR

  • Host
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #3 kdy: Leden 06, 2016, 12:56:19 odpoledne »
Můj názor je takový, že pokud už si přijal myšlenku, že chceš být připraven, v ten okamžik se stáváš prepperem. Pak už to chce jen jednat. Jako první doporučuji pročíst si základní potřebné vybavení (na různých webech je toho mraky) a začít nejbližším časovým horizontem, tj. 3 dny. Takže si spočítáš, kolik ty a lidé z tvojí "komunity" potřebuješ vody, jídla a dalších potřeb na tři dny a to začneš pořizovat. A hned v začátcích si pořiď jednoduché rádio na baterky, čím jednodušší, tím lepší (např. Philips pocket radio), čím míň zbytečných obvodů, tím menší spotřeba elektřiny. Podle toho pak snadno zjistíš jestli se něco děje.  ;) .... Jo a k těm knihám v e-podobě nebo vytištěným... až nepůjde elektřina, tak si cd nepustíš a kvalita tisku některých tiskáren je taková, že ti po nějaké době zůstane čistý papír, takže bych se zaměřila spíš na skutečné knihy..

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2016, 01:25:07 odpoledne »
Alexander Selkirk použil Bibli jako SAS příručku.  Taky si asi říkal, ach škoda, že nemám radio.  :D
 V září 1704 byl po neshodách s kapitánem vysazen na neobydleném ostrově Más a Tierra (později přejmenován na Ostrov Robinsona Crusoe) v souostroví Juan Fernández, více než 400 mil od západního pobřeží Chile. S sebou mu dali jen trochu oblečení, ložního prádla, pušku s náboji, různé nástroje, Bibli a tabák. Zpočátku spoléhal na záchranu kolem plujících lodí, nakonec se ale na ostrově zařídil po svém.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Selkirk

https://www.youtube.com/watch?v=2LoH7lwnl3o

Offline Hrobař

  • ***
  • Příspěvků: 176
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2016, 02:24:37 odpoledne »
Dobře, kdybych to vzal hodně volně tak prepper je pro mě ten kdo má krizoví plán. Samozřejmě druhá věc jsou různé úrovně dovedností.
Veď, následuj, nebo jdi z cesty.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #6 kdy: Leden 07, 2016, 08:40:58 dopoledne »
Hrobar
suhlasim.kazdy kto dospel zmyslanim k tomu ze treba byt pripraveny a ma krizovy plan(zacina sa pripravovat) je prepper.to je nemenne.meni sa iba stupen pripravenosti a tu rozdelujem do dvoch kategorii
-prakticke dovednosti a znalosti,fyzicka a psychicka pripravenost
- hmotne zabezpecenie

az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #7 kdy: Leden 07, 2016, 11:23:48 dopoledne »
Myslím, že člověk se stane prepperem, když prijme myšlenku na riziko krize, promyslí krizový plán a postupně začne uskutečňovat přípravy.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #8 kdy: Leden 07, 2016, 09:57:25 odpoledne »
Tak v případě války NATO vs. Rusko je dobrý se připravit na smrt. To je taky příprava  ;D

Jinak málokdo má asi dost financí aby si našel pozemek daleko od velkoměsta a postavil si atomový kryt.

Takže pokud bychom se drželi scénářů blackoutu, terorismu a nepokojů, tak určitě:

- zásoby jídla a pití
- zásoby léků a hygienických potřeb
- knihy a vybavení
- tréning dovedností

Tohle je vše hezké, ale v první řadě bych se snažil obklopit stejně smýšlejícími a konajícími lidmi, protože sám to člověk nezvládne. Ideální by byl společný nákup nemovitosti na venkově s prostorným podkrovím na dostatek lůžek. Taková skupina o dvaceti lidech si může rozdělit úkoly a mít připraven plán. ČR a SR jsou malé země, přesto nemůžeme říct že máme za souseda preppera. Žijeme od sebe daleko, což snižuje naše schopnosti se bezpečně evakuovat do PA destinace.

Takže jak se nejrychleji stát prepperem? Mít dobré přátele a společně si pomáhat a připravovat se.

SoňaR

  • Host
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #9 kdy: Leden 07, 2016, 10:38:14 odpoledne »
A ještě navrhuju získané informace filtrovat zdravým selským rozumem. Např. už na víc místech jsem narazila na článek původem tuším z USA, kde jako základních 6 potravin na uskladnění doporučují rýži, med, bílý ocet, kukuřičný škrob a vanilkový extrakt  :D . Ráda bych si pokecala s autorem, aby mi z toho navrhnul jídelníček pro rodinu na tři dny  ;)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #10 kdy: Leden 08, 2016, 07:47:33 dopoledne »
A ještě navrhuju získané informace filtrovat zdravým selským rozumem. Např. už na víc místech jsem narazila na článek původem tuším z USA, kde jako základních 6 potravin na uskladnění doporučují rýži, med, bílý ocet, kukuřičný škrob a vanilkový extrakt  :D . Ráda bych si pokecala s autorem, aby mi z toho navrhnul jídelníček pro rodinu na tři dny  ;)
Rýži tady doporučujou jistě pro její dobrou skladovatelnost, stejně tak med.
Ocet je využitelnej i jinak, nežli jako potravina, a je těžko nahraditelnej.
Vanilkovej extrakt je daleko lepší, nežli synthetický náhražky, to beru. Jeho skladovatelnost je daleko lepší, nežli skladovatelnost jinýho koření.
Stejně tak med, jeho skladovatelnost je lepší, nežli skladování cukru - kterej med dobře nahradí.
Kukuřičnej škrob - opěr dobrá skledovateknost. I když je hoddně hospodyněk, co Maizenu ani Solamyl nepoužívají - je vhodnej  na přidání třeba do žaludový mouky a popdobně. V hospodách se přidává coby zahušťovadlo do polévek a omáček. Škrob je vlastně vyšší cukr, a je dobře stravitelnej.

Šestou potravinu jsi přehlédla, ale já předpokládám, že to je sůl. Tu chválit nemusím.

Jedná se o základní potraviny. Jsou to potraviny na přežití. Ne zrovna na mlsání.

Skus někdy jako nouzovku uvařit ve vodě s trochou soli trochu jakejchkoli bylinek, nebo trochy zeleniny, či libovolný ovoce. Ve studený vodě rozmíchej lžičku Maizeny (kukuřičnej škrob) nebo Solamylu (bramborovej škrob) a s tím tu řídkou polívku zahusti.
Nekritizuj, pokud nezkusíš ! Netvrdím, že je to něco extra na mlsotu, ale je to poživatelný.


Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #11 kdy: Leden 08, 2016, 08:57:28 dopoledne »
Milo,
to si nerozumíme. Já nezpochybňuju trvanlivost uvedených potravin, ale skladbu tohoto základního balíčku,
který by měl doma každý mít a na kterém by měl v nouzi vyžít. Rýže, med, cukr, sůl... jasný, to je bez debaty... ocet - ano, určtitě by v zásobách neměl chybět, ale raději ten obyčejný, není nutné mít bílý, a zařadila bych ho až do širšího balíčku potravinových zásob.... Extrakt z vanilky? Tak ten bych rozhodně nakupovala jako poslední, pokud vůbec. Většina lidí z něho ani nevaří a výživová hodnota je nulová. O to mi šlo - i jen na tři dny by z těchto surovin byl jídelníček zoufalý. Jako naprosto základní balíček krizových potravin si představuji něco jiného - rýže, cukr (med až v širším okruhu), sůl, masové konzervy, těstoviny nebo luštěniny, zeleninové konzervy.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #12 kdy: Leden 08, 2016, 11:45:57 dopoledne »
SoňaR, med bych dal na první místo je to bohatý zdroj energie sám o sobě, i když nezasytí žaludek, má i mnoho dalších výhod.

http://www.kaloricketabulky.cz/med-vceli/

Nedovedu si představit, že bych doma neměl po ruce několik kilo medu :-)
Pochopitelně od známého včelaře, ne ten "sirup" ze supermárketu.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

SoňaR

  • Host
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #13 kdy: Leden 08, 2016, 11:53:56 dopoledne »
Goof,

proč ne, každý má jiné priority. Já to brala tak, že kdybych si měla vybrat jako základ 6 potravin, tak si místo medu vyberu cukr. Je univerzálnější, každý ho umí dávkovat.... Med bych dala hned jako tu 7. potravinu  ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7602
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #14 kdy: Leden 08, 2016, 02:31:15 odpoledne »
Sona, a odkial máš ten uvedený zoznam, ak to nie je tajné, keď už to tu rozoberáme?

Inak, cukor nepoužívam, tak nač by som ho skladoval? Ale je mi uplne jedno, čo si kto naskladní.  :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #15 kdy: Leden 08, 2016, 02:37:11 odpoledne »
no toto je zřejmě originál:

http://naturalsociety.com/be-prepared-6-foods-store-forever/

a pak je to v tomto znění na mnoha různých českých i slovenských webech:

http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/bud-pripraven-6-potravin-pro-zasoby

SoňaR

  • Host
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #16 kdy: Leden 08, 2016, 02:41:51 odpoledne »
jinak - pokud někdo není diabetik - tak bych cukr nezavrhovala, je to výborný zdroj energie a konzervant ... tohle jsem sice sama netestovala, ale údajně vydrží delší dobu ovoce či marmelády s přidaným cukrem než ty, které byly zavařované metodou bez cukru (např. s troškou soli)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #17 kdy: Leden 08, 2016, 02:50:01 odpoledne »
Těch uvedenejch šest základních znamená, že to je šest potravin, na který by se nemělo zapomenout.

Původní seznam pochází z USA. Tam jsou proti Evropě - a proti našemu území podstatně jiný potravinový návyky, a taky docela jiný zdroje.
Tak jako si (téměř) nedokážu představit amíka bez kečupu v jedný, a cocácoly v druhý pazouře, tak já se bez nich klíďo obejdu. Zrovna tak jsem schopnej se obejít bez kafe  ;)
Zrovna tak v Américe jsou dodnes místa, kam ještě nezavítal živáček, a kde se může člověk - nebo skupina - docela úspěšně ulágrovat, a nikdo o něm (nich) nebude vědět.
Tady nemáš šanci tábořit -- kdekoli v Čechách -- tak, abys opravdu nikoho nepotkal.
jsou to prostě rozdíly, ale tak to prostě je  ;)

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #18 kdy: Leden 08, 2016, 02:56:09 odpoledne »
Cukru se také vyhýbám....med je pro nás lepší.  :bee:

Pro mě je základ obilí ( pšenice, žito, rýže), sůl, med, fazole a jiné luštěniny, kysané zelí, brambory...z toho už dokážu navařit celkem dost pestrý jídelníček...a pak samozřejmě olej, domácí kvalitní pálenka a dostatek semínek...nakonec nějaká ta konzerva.

Offline Brouca

  • ***
  • Příspěvků: 235
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #19 kdy: Leden 08, 2016, 08:49:56 odpoledne »
Já mám kromě zmiňovaných potravin ještě velkou zásobu sušené zeleniny. Sušená sice nemá tak výraznou chuť, ale je lehká a skladná. Je možné ji použít do polévky i do omáček.

Suším: hrášek, kukuřici, fazole, fazolky (lusky), mrkev, celer, petržel, řapíkatý celer, brokolici, květák, brambory, rajčata, jarní cibulku, cibuli, česnek, papriky. Z ovoce pomeranče, citrony, grepy, jablka a hrušky. Vše je vakuově zavařeno do menších balíčků.

Mám průběžně tak 2 kg sušených kuřecích prsou. Původně jsem je sušila pro psy, jako pamlsky při výcviku, ale i nám chutnají.

Cukr jsem přestala používat, když jsme dostali prcka. Teď používáme jen med od včelaře.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7602
Re: Jak se stát nejrychleji prepperem? :)
« Odpověď #20 kdy: Leden 09, 2016, 03:40:47 odpoledne »
Preperov si delím na dve základné skupiny. Prvá je komerčná-TV skupina. A druhá je tradičná vidiecka.  ::)

Komerčná pozerá youtube, a žere PA filmy, buduje bunkre, nakupuje KDčka, a konzervy zo supermarketov, na chodbe im visí plynová maska, SA58, BoB, BoC, a na opasku EDC kabelka. Potom rodinu nútia jesť prošlé zásoby........

Tradičný preper ide v stopách svojich predkov. Odsťahuje sa na vidiek, chová pestuje, snaží sa byť čo najviac svojpomocný a sebestačný. Snaží sa nežiť konzumne, ale prírodne, prirodzene a zdravo........
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.