Autor Téma: [RECENZE] Rádio na kliku  (Přečteno 1820 krát)

Offline acaila

• Moderuje
[RECENZE] Rádio na kliku
« kdy: Prosinec 02, 2015, 11:07:22 odpoledne »
Původní vlákno, které vede k této recenzi, je zde:
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,791.0.html

Rádio na kliku

Technická data

Specifikace
  • Rozměry: 128x60x45 mm
  • Váha: 200g
  • Max. spotřeba: 0,5W
  • Frekvenční rozsah:
    • AM 520–1710 kHz
    • FM 87–108 MHz
    • NOAA 162,450–162,550 MHz
  • Pracovní napětí: 2,7–4,2 V
  • Zdroj: 2/3 AAA 300 mAh / 3,6 V, NiMH
Ochrana
  • Červená LED zhasne ve chvíli, kdy je baterie plně nabitá (ochrana nabíjení)
  • Při napětí menším než 2,5 V je zdroj automaticky odpojen (ochrana vybíjení)
  • Rádio není vodotěsné, ochrana je na úrovni IPx3 (pokropení)

Vnější část

První veliká nevýhoda je, že k rádiu není žádný podrobný manuál, jen leták se základním popisem.

Na čelní straně (obr. 1) je stupnice pro FM, AM a WB (námořní služba NOAA, u nás je to sice rezervované pásmo, ale pokud vím, nijak aktivně provozované není) u stupnice je ještě indikátor nabíjení baterie (vpravo) a indikátor naladění stanice (vlevo). Pod indikátorem je přepínač výše zmíněných pásem a dva knoflíky – jeden na ladění a druhý na zapnutí/vypnutí a hlasitost. Po pravé straně je ještě reproduktorek.

Shora (nebo na boční straně, obr. 2) je vypínač svítilny a solární panel na nabíjení a anténa. Rádio překvapivě dobře přijímá i místech, kde mi jiná rádia fungovat nechtěla a to i se zataženou anténou (70-80 cm tlusté zdi z vepřovic toho umí odstínit překvapivě dost  ;D).

Samotnou svítilnu tvoří tři LED (obr. 3) a na opačné straně (obr. 4) jsou zdířky pro konektory – Mini B USB a Jack 2,5 mm. Piktogram USB je standardní, zatímco pro Jacka je vyobrazený mobil. Není intuitivně jasné, k čemu jsou, nicméně v manuálu tvrdí, že USB konektor slouží k dobíjení rádia a Jack k dobíjení mobilu z rádia.
Nepřijde mi to jako šťastné řešení, protože dnes už je silně rozšířený konektor Mikro B, zvlášť kvůli jeho použitelnosti i pro USB 3.0. A už vůbec jsem nikdy neviděl kabel Jack- USB, kterým by se měl nabíjet mobil z rádia. Nicméně všechny redukce jsou v balíčku s rádiem (obr. 5).

Rádio jsem zkoušel nabíjet za oknem s denním světlem a musím říct, že ani po týdnu moc nabité nebylo a vydrželo hrát pár minut). V manuálu píší, že je potřeba jej nabíjet 10-12 hodin. Když jsem pak experimentoval s USB nabíjením u zapnuté lampičky, všiml jsem si, že nabíjecí dioda svítí podle toho, kolik šťávy do nabíjení jde. U USB se rozsvítila skutečně hodně a celkem dobře svítila, když jsem rádio dal přímo k žárovce, zatímco cca 40 cm od lampičky distingovaně svítila jen tak, aby se neřeklo, podobně jako na tom okně. Čili chyba bude na mé straně.

Klika, která je na zadní straně (obr. 6), nabíjí rádio stejně intenzivně jako USB. Otáčet jde lehce. Nebylo-li by zbytí, člověk by s tím dokázal točit dostatečně dlouho. V manuálu píší, že se má točit 3-5 minut pro prvotní použití nebo nebylo-li rádio používání více než 60 dnů. Podle manuálu by jedna minuta intenzivního otáčení (130 otáček za minutu) měla dát 15-20 minut nepřetržitého světla nebo používání rádia na střední hlasitost.

Ve vztahu k nabíjení mi u rádia jednoznačně chybí indikátor nabití. Máme tu tři způsoby nabíjení, ale žádnou informaci, kolik toho asi bylo nabito.

Vnitřnosti

Po otevření (obr. 7) mě překvapila vnitřní anténa, chvilku jsem se bál, že ta vnější je tam jen pro ozdobu, ale není, je rovněž připojena do plošného spoje. Po chvilce zkoumání zjišťuju, že vnitřní anténa je na pásmo středních vln a ta vnější na FM pásma. Plošný spoj je realizovaný pomocí SMT, vypadá kvalitně, většina propojení je realizována přes mrňavé konektory. Myslím, že anténa by šla vyvést do konektoru pro připojení antény externí.

Ve specifikaci je zmíněný akumulátor. Myslím, že i jeho připojení by šlo vyvést do konektoru a v případě potřeby nahradit vnějším zdrojem (myslím, že existují přepínací konektory, kdy vsunutím zástrčky je původní kontakt rozpojen z nahrazen nově připojeným. Jen by to chtělo zajistit rádio před zničením  8)). Také je potřeba ještě zmínit, že akumulátor je vyjímatelný zvlášť – není potřeba rozebírat celé rádio, stačí povolit jeden šroubek a otevřít krytku, která akumulátor zakrývá (obr. 8 ).

Největším čipem na desce je AKC6952W, je poněkud těžší najít, co to je zač – většina stránek je v čínštině, něco v ruštině a další v jazycích nepoužívajících latinku (vypadá to, že se blíží doba, kdy bude pro kariéru v elektronice nutná čínština, podobně jako je teď na programování nutná angličtina – „západ“ zkrátka padá do propasti). Je to nějaký kousek vyloženě pro rádia, podle doporučeného zapojení (obr. 9) stačí přihodit pár pasivních prvků, antény a je hotovo. Pak stačí malé EMP a je hotovo taky.

Ostatní polovodiče vypadají na obyčejné tranzistory, dioda a ještě další menší čtyřnohý šváb – MD1332H, který jsem ale už nenašel vůbec nikde.

Obrázky

Viz přílohy

Shrnutí

V pre-PA době to může být ideálně využitelné v létě na zahradě, bude se částečně používat slunce a částečně baterie, přes noc se to nabije z počítače (nebo čehokoli, co má USB konektor). V PA to může být šikovné právě díky slunci a klice, pokud bude někdo vysílat. Je to hračka za bratru 350 kč, takže žádná cenová darda to není, při hromadnějším objednání (množství omezené tak, aby celníci neplkali) je to myslím dobrý kousek, který není potřeba nijak vylepšovat (i ta vnější anténa se dá na tu stávající jenom namotat drátem).

S delším používáním by mohly ztratit kapacity ty nabíjecí články, nové se dají sehnat v Německu (nejsou to běžné články, tyhle mají 2/3 délku oproti běžně prodávaným) za nějaké Euro a půl.

Alternativy neznám (hledal jsem, ale možná špatně ;) )
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline Prof

• Moderátor
  • člověk
Re: [RECENZE] Rádio na kliku
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 03, 2015, 09:52:08 dopoledne »
Děkuji za pěknou recenzi.
prosím ještě o shrnutí pro některé (mě) laiky přes elektro.
Je to k něčemu ? vyplatí se to ? objednat ? Lepší alternativy ?

prostě, jestli se to tobě, jako odborníkovi líbí, případně, co by to koštovalo, kdyby jsi to upravil tak aby se to líbilo (kontrola stavu baterií, výstup na externí anténu etc....)

Offline Cynik

« Odpověď #2 kdy: Prosinec 03, 2015, 10:17:18 dopoledne »
Největším čipem na desce je AKC6952W, je poněkud těžší najít, co to je zač – většina stránek je v čínštině, něco v ruštině

Pokud je treba, muzu pomoct s prekladem. Ale v elektrotechnice se moc nevyznam, tak snad to nebude nad moje sily.
Praktikující cynik

Offline Cynik

« Odpověď #3 kdy: Prosinec 03, 2015, 11:24:04 dopoledne »
Urcite existuje!
Praktikující cynik

Offline PreppersMoravia

• Praktikující prepper
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
« Odpověď #4 kdy: Září 26, 2016, 12:19:58 dopoledne »
Máte někdo zkušenost?

https://www.harmony-shop.cz/digi-dum/eshop/36-1-Hobby/0/5/59970-Solarni-radio-s-dynamem-National-Geographic

TECHNICKÉ SPECIFIKACE

Frekvenční rozsah FM 87 až 108 MHz
Frakvenční rozsah AM 520 - 1620 KHz
Akustický výkon 100 mW
Světelný tok svítilny: 14 lumenů
TECHNICKÉ PARAMETRY

Počet svítidel   3
Hmotnost   203 g
Rozměr, šířka   59 mm
Napájení   Akumulátor (3,6 V/DC, 300 mAh)
Rozměr, výška   76 mm
Barva   Černozelená
Rozměr, délka   156 mm
Typ (výrobce)   Solární rádio
VYBAVENÍ

Kompaktní a lehká
Vestavěná svítilna
Nabíječka pro malé USB spotřebiče
VLASTNOSTI

Solarní panel a ruční dynamo
Vestavěná svítilna se 3 LED
FM/AM
Možnost nabíjení mobilních telefonů a malých USB spotřebičů
Zdířka pro sluchátka
Hodiny
Funkce alarmu
Při plně nabitém akumulátoru: 7 - 9 h rádio, 4 - 6 h svítilna
Až 27 min poslechu rádia nebo 36 min svícení na 1 min otáčení
Na 1 h solárního nabíjení až 30 min poslechu rádia a 32 min svícení
Digitální displej
Teleskopická anténa 370 mm
ROZSAH DODÁVKY:

Rádio
2 propojovací kabely
Návod k obsluze

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #5 kdy: Listopad 05, 2018, 11:59:17 odpoledne »
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.