Autor Téma: Jaký používáte nůž?  (Přečteno 7063 krát)

Online votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Jaký používáte nůž?
« Odpověď #250 kdy: Červenec 25, 2018, 10:56:07 dopoledne »
no, vlastně jsem byl kdysi na utkání italského tradičního boje na nože a zjistil jsem, že jejich nože k zápasu jsou identické s našimi kuchynskými noži. Velice ostrá, tenká pružná čepel, kdy se nazasazovaly bodné rány, ale protivníka bylo nutno postupě nařezávat.Ani už nevím, jak se to jmenovalo.A špičku nože měli k lokti, nikoli naopak....holt jiná kultura...na naše poměry vše vypadalo jako ve zrychleném filmu, tihle horkokrevní nabušení a pružní sportovci by našince podřízlii, než by řekl krleš....

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #251 kdy: Srpen 16, 2018, 12:40:23 odpoledne »
Nedávno jsem potřeboval zrelaxovat, tak jsem to spojil s výrobou nožíku na tábor. Mělo se tématicky jednat o staré slovany (praotec Čech), takže jsem popustil uzdu fantazii a stvořil něco mezi (tvarem) pazourkem, skinnerem a univerzálním nožíkem. Šlo hlavně o ukázku pro děti s jejich malejma pracičkama. Prostě aby viděly co jde a co ne.

Materiál je listová pružina (nepoužitá, rovná, u prohnuté hrozí, že se bez tepelné úpravy začne vracet do původní polohy - ohne se), hrubý tvar jsem vyříznul flexou, dobrousil lamelovým kotoučem a finiš tomu dal excentrickou bruskou. Během práce jsem neustále kontroloval, jestli na tom udržím ruku - abych zásadně nezměnil vlastnosti materiálu, "nevyhřál to", popřípadě jsem to pravidelně chladil - kvůli zrychlení prací. Střenky jsou z vyschlé třešně lepené a nýtované mědí (spíš na efekt), napouštěné fermeží. Výrobní nedokonalosti jsou jednak záměr, druhak nutnost - udržet naprostou rovinu flexou nebo excentrikou je trochu problém. Chtělo by to pásovou brusku.
Celý je to dobrušovaný na řemenu lapovací pastou, tím na tom vznikly ty zrcadlově lesklé plochy a zároveň jsou tam vidět nerovnosti vzniklé broušením (matné plochy).
Výsledek: chleba i syrový maso tím ukrojit jde poměrně pohodlně i když je čepel krátká, házet se tím dá a nerozpadne se to a ostří to drží (až překvapivě).   
Celková doba prací 3-4 hodiny.

Až zas budu potřebovat zrelaxovat, sestavím pásovou brusku a až budu potřebovat relaxovat zas, zkusím stvořit nějaký větší nůž...

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #252 kdy: Srpen 16, 2018, 12:48:48 odpoledne »
suprovej  "hold"

Online votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #253 kdy: Srpen 16, 2018, 02:40:56 odpoledne »
Severskej stahovák....používají březové rukojeti..Ale ne rovné březové dřevo, ale z boulí, kořenů a defektů.

Offline Joshua

« Odpověď #254 kdy: Listopad 05, 2018, 08:50:48 odpoledne »
Ako písal pán K.Vancura - niet univerzálny nôž a čo človek to iná chuť a potreby.
Ja tiež mám ich viac. Keď som vychytil akciu na Gerber Gator Combo Axe kovanú sekerku so schovaným nožom a nylonovým púzdrom tak som si ich kúpil 3. Pri váhe 700 gramov jednu mám  v ruksáčiku na notebook a teda stále so sebou. Na opasku Charge TTi so sadou bitov a brúskou od Leathermana.
V "malej poľnej" Opinel 12 a skalpel s výmennými čepeľami.
Vo "veľkej poľnej" Leatherman Nehalem skladací nôž s páracím hákom a brúskou , pevný poľovnícky nôž Leatherman  Steens a vojenský "bodák" origo AK47 .

Nerozhadzujem sa s peniazmi. Ale... Gerber a Leatherman 25 ročná záruka hovorí za seba...

Si vis pacem, para bellum.