Autor Téma: Kuše,Luky  (Přečteno 10190 krát)

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #151 kdy: Únor 12, 2016, 08:31:51 dopoledne »
Marave na eBay je to permanentni nabidka a druhu tam maji pozehnane.
Praktikující cynik

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #152 kdy: Září 27, 2016, 01:44:40 dopoledne »
No kuš jsem pořídil,zkoušel a po naznání že jde o vyhozené peníze poslal dál.Rači střelnou zbraň.Nemte li zbroják tak perkusku sám jednu ještě mám.Až se to sesype a nebudou nás omezovat nějaké zákony dá se na to lehce vyrobit tlumič.Pak není co řešit.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #153 kdy: Září 27, 2016, 03:52:34 odpoledne »
No kuš jsem pořídil,zkoušel a po naznání že jde o vyhozené peníze poslal dál.Rači střelnou zbraň.Nemte li zbroják tak perkusku sám jednu ještě mám.Až se to sesype a nebudou nás omezovat nějaké zákony dá se na to lehce vyrobit tlumič.Pak není co řešit.

Jaké to bylo "naznání" ???
Já kuši mám a jako tichá zbraň na zvěř je neocenitelná. A jakou kuši jsi měl ????

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #154 kdy: Září 27, 2016, 04:31:41 odpoledne »
. . . .Nemte li zbroják tak perkusku sám jednu ještě mám.Až se to sesype a nebudou nás omezovat nějaké zákony dá se na to lehce vyrobit tlumič.Pak není co řešit.
Tlumič na perkus ?
To se mi nějak nezdá. Černej prach dělá pořádnou lišku z laufu  ??? Asi by odešla kule i s tlumičem ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #155 kdy: Září 27, 2016, 09:00:26 odpoledne »
Já bych ty reflexní excalibry opravdu nepodceňoval ;D....pokud na to dáš náklopnou montáž, nebo sklo s mildotem a vetším rozsahem překlikávání, vezmeš modem se 110-130 m/s rychle zjistíš, že budeš střelci z předovky rovnoceným souperem jak co se týče mířeného dostřelu, tak i rychlost střelby...obzvláště v ČR, kde je jen málo střelnic, kde můžeš střílet dál než na 100m....A na tuto vzdálenost to můžeš mít z kuše v pistoláku v černém....Oba musíte nabíjet ve stoje, tebe demaskuje oblak kouře a prozrazuje hluk....tlumit předovku??? Ale no tak....v úvahu by připadal pouze jeden typ tlumiče, ale ten toho moc nevydrží....pružné přepážky dají tak 20-30 ran....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #156 kdy: Září 28, 2016, 07:34:04 dopoledne »
Navíc se předovka láduje zepředu, ne? To se tlumič pokaždé sundavá nebo lze nabíjet i s ním?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #157 kdy: Září 28, 2016, 09:25:30 dopoledne »
Tlumit předovku nenapadlo ani mne, a to mám hodně jalové nápady. Kuše musí být lovecká, nebo historická, s pořádným pérem z trabanta , aby to prostřelilo auto durch marš.Napínání vrátkem, jináč ani omylem. Lovecké kuše, výhradně reflexní, s napínací silou od 140 liber vejš, jináč to je hračka.Kámoš si vytobil kuši, napínací síla 450 liber a napíná to pístničkou se stlačeným vzduchem z bombičky. S přepákovaným převodem to je nádherná , filigránská práce z duralu a titanu a umožní 4 rán za minutu.Chci to  okopčit, stlačenej vzduch ze šlapacího kompresoru a fertig....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #158 kdy: Září 28, 2016, 09:50:14 dopoledne »
No já si vyzkoušel Excalibur Matrix 405....nátah asi 140kg a na 100m to opravdu bylo po 1h hraní v černém....Ale pokud by k tomu byl pneumatický nebo elektrický vrátek pak proti předovkáři bych byl v jasné výhodě....A i když jsem měl klasický terčový hrot měl jsem co dělat ho vytáhnout z PE terčovnice....Problém je jen cena....jen ta holá kuše je za 20t...Ale na druhou stranu je to kvalita a náhradní díly jsou i v ČR k mání...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #159 kdy: Září 28, 2016, 10:02:03 dopoledne »
Jako tlumič dost dobře funguje obyčejný filtr motorového oleje. Na tubě je video jak to má pašák na škorpionu. Tam krom cvakání závěru moc slyšet není. Jenže...škorpion=relativně slabá pomalá munice.

Navíc už při konstrukci zbraně s možností tlumiče počítali. Pokud naimprovizuju tlumič na jakoukoli zbraň (nemluvě o tom že to dnes není legální) měl bych se dřív než vyrazím na lov podívat skrz mířidla, jestli vidím dál než na tlumič. (Hlavně v případě malorážky a tlumiče z petlahve zmiňované v jiném vlákně).

A abych nebyl úplně OT, nemáte někdo doma staré ABC s plánkem na kuši? Měl jsem, půjčil jsem, už nemám. Vyšlo tak v 70.-80. letech.

Chci jednu dvě v létě pro děti na tábor a nerad vymýšlím vymyšlené...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #160 kdy: Září 28, 2016, 10:06:15 dopoledne »
No, právě, proto ty listové pera z trabantů a bryček.Dostřel 1000m s možností fakt těžkých šípů.
Viděl jsem samostříl, pružinu v trubce a z hlavně vystřelovala pružina šíp.Nabíjení západkou a opřít se velkou silou proti stromu, zdi, kameni.Docela veselá záležitost. Vlastně tak fungují i metné nože z ruska.Je to schopen vyrobit každej a v sofistikované verzi s trubkou z duralu vidím svazek nabitých trubek ......nabitých s šípama. Oni to nejsou šípy, jak je známe, ale kulatina s nahrodovanou špičkou a vzadu nějaká malé pírko na stabilizaci.asi výklopné, plastové.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #161 kdy: Září 28, 2016, 10:28:10 dopoledne »
Excalibur je faj. A 175lb stačí na všetko živé, a 220 libier vraj stačí, na prišpendlenie chlapa v mäkkej balistike o to auto.

PooM, ABC dnes netreba, máme predsa g´´gl. https://www.google.sk/search?q=ku%C5%A1a+pl%C3%A1n+v%C3%BDroba&rlz=1C1AVNG_enSK670SK710&espv=2&biw=1280&bih=666&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjL_LO80bHPAhWKAcAKHbVGDZIQ_AUIBigB
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #162 kdy: Září 28, 2016, 10:38:48 dopoledne »
. . . .Nemte li zbroják tak perkusku sám jednu ještě mám.Až se to sesype a nebudou nás omezovat nějaké zákony dá se na to lehce vyrobit tlumič.Pak není co řešit.
Tlumič na perkus ?
To se mi nějak nezdá. Černej prach dělá pořádnou lišku z laufu  ??? Asi by odešla kule i s tlumičem ;)
Musíš udělat na ústí zářezy na klips.Pak to nasazuješ škrtící objímkou (jako sic na starém kole) Jen odjistíš stáhneš,naláduješ,na strčíš a zajistíš pak jen zápalka a bum.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #163 kdy: Září 28, 2016, 11:27:22 dopoledne »
Tlumič na perkusní zbraň je OT. Toto vlákno je Kuše a luky....Upevnění co popisuješ používal Poomem již zmíněný škorpion Sa61, tlumič měl gumové přepážky a vydržel tak 1 zásobník = 20 ran....Jelikož černý prach má větší množství nespalitelných zbytků pochybuji, že by tlumič měl nějakou životnost...bude se rychle zanášet. Potřebuješ rychle ochladit plyny a tomu je přizpůsoben vnitřek tlumiče ...většině typů to bude vadit a těm co nebude ty mají zase menší účinnost....vezmuli nepraktičnost nasazování tlumiče před každým nabíjením vycházé mi to jako dost pochybný plán.

K těm pérům z trabanta...nevím jak dnes, ale dříve se na závodní luky chvíli používala pérová ocel. Pak se od toho upustilo, protože únavou materiálu docházelo k třištivým lomům luků a zranění lučistníka...Špičkové komerční fy. Horton, Excalibur ocelové lučiště nepoužívají i když by jejich výrobu určitě zvládly. Asi ví proč....Při udávané obrovské nátahové síle a tím i uložené energii bych se obával úrazu...Ale v PA bude riziko přežití i úrazu zcela jiné a zvolené řešení s ocelí bude dostupné a zdůvodnitelné.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #164 kdy: Září 28, 2016, 12:51:19 odpoledne »
To nemyslíš vážně, se zraněním z prasklýho pera. To bych spíše bál neposkvrněného početí eržiky absolonové, než prasklýho pera....
Mám na svoutunovým autě z ameriky jeden kus jediného listu listové pružiny, najeto půl mega a jediný list funguje zcela bezpečně. Kdyby praskl, všech 7 lidí by umřelo.
Nebál bych se bezpečnosti, spíše se výrobci bojí váhy, proto ty kompozity.Ty kompozity budou vážit pětinu, jenže, kompozit doma neupečem. Teda, né žebychom neuměli upéct kus karbonu v troubě, ale přecijen to chce něco navíc.
Fakt bych se bezpečnosti nebál, zvláště, když se pera standartně balily do kůže.
Navíc, za peníze za moc dobrou loveckou kui seženete na černým trhu takový krasavice, že by zrak přecházel. Já chápu, že černý trh je nelegální, že se musíme tvářit, jako že není a ctihodný občan nesmí poklesnout ani v myšlenkách, realita bude jinde.Chce to srovnávat, páč účel světí prostředky......

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #165 kdy: Září 28, 2016, 01:16:25 odpoledne »
Ja som sa namenil listových pier teda hodne. Niekdajšie konštrukcie boli zväzkové a krátke. Dnes, čo ešte robia listové perá, tak ich robia dlhokánske, s malým prepružením.

A máš zdroj na dáky ten čierny trh, kde by sa dal kúpiť excalibur za polovicu?

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #166 kdy: Září 28, 2016, 01:36:33 odpoledne »
Přesné. Fígl proti rozbitému ústu v případě prasklého ocelového pera je zabalit ho do kůže nebo omotat špagátem.

Dagu, děkuju, gůgl je fajn, ale to ABC...tak nějak by to byl návrat do dětstvi, kdy vyrobit spoušťový mechanizmus byl docela oříšek...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #167 kdy: Září 28, 2016, 01:54:13 odpoledne »
Uff, stroj času veru nemám. Už ani tie obrovské haldy ABCčiek. Ale mám g´´gl :D Len kto to tam najde? A nemyslím, že tam bolo niečo iné, extra... viac ako tu: http://postapo.cz/nutne-k-preziti/zbrane-a-pasti/vyroba-kuse-foto-navod-ukazka-strelby/

http://www.detske-casopisy.cz/premiera-abc-planky-a-navody-1-rocnik-1958-59/

http://www.detske-casopisy.cz/temer-kompletni-abc-30-rocnik-1985-86/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #168 kdy: Červen 24, 2017, 10:14:11 dopoledne »
Hezký to rozhodně není, ale je to funkční  ;)

https://www.youtube.com/watch?v=3n8B79bOJUc
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #169 kdy: Květen 02, 2019, 05:51:47 odpoledne »

Nalim

  • Host
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #170 kdy: Květen 02, 2019, 09:02:07 odpoledne »
Ač čtu Závěr té práce už poněkolikáté, stále - ani s úhlem pohledu Cimrmana - nechápu, co pro mě praktického autor objevil.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #171 kdy: Květen 02, 2019, 09:31:36 odpoledne »
Jsou tam např. vztahy mezi silou kuše respektive rychlosti šípu a hloubkou zástřelu při jeho hmotnosti. Mě z toho vyplývá, že ačkoliv energie předaná šípu byla podstatně menší nežli u té malorážky, způsobený zástřel by způsobil podstatně větší poranění "balistického materiálu" a z toho zvtahu se dá počítat dál např. pro výkonější kuše nebo delší vzdálenost.

Nalim

  • Host
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #172 kdy: Květen 02, 2019, 10:01:57 odpoledne »
Dík, ale asi nemám dneska svůj den, nějaké jasné poselství Závěru mi pořád uniká.
např.: střela s menší energií že způsobí hlubší zástřel?
Což by znamenalo, že např.  LR.22 způsobí hlubší zástřel než např. 9 mm? Tady něco nesedí, a nebo mi nedochází?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #173 kdy: Květen 02, 2019, 11:47:52 odpoledne »
Jde o to, že hmotnost malorážkové kulky je cca 2,5g zatímco šíp váží např. 10x více (400 grainů je cca 25g). U silné kuše může být počáteční energie podobná energii malorážné kulky, tedy okolo 120-140J. Jenže rychlost kulky je okolo 340 m/s a rychlost šípu řekněme 105-115m/s. S tím souvisí i strmá balistická křivka a větší propad šípu, který ale cíli při použití vhodného hrotu předá více energie. Vtip je podle mě hlavně v tom, že odpor vzduchu je při malých rychlostech lineární, při rychlostech v desítkách m/s již kvadratický a okolo rychlosti zvuku již roste se 3mocninou.....vysokorychlostní střela tedy ztrácí kinetickou energii vlivem tření o vzduch daleko rychleji.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #174 kdy: Květen 03, 2019, 02:49:44 odpoledne »
ano, a deformita.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #175 kdy: Květen 05, 2019, 10:39:06 odpoledne »
Zkušenosti říkají, že střela máli způsobit vážné zranění či smrt musí předat alespoň 80 J.....Ale i 30 liberní luk Vás může usmrtit.....

Offline Xassasin

  • Realisti
  • *
  • Příspěvků: 15
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #176 kdy: Červenec 20, 2019, 07:31:25 odpoledne »
Je tu někdo komu prošly rukama nějaký kuše od horizonu? Uvažuji že bych koupil toto https://www.zbrane-eshop.cz/kuse/1404-kuse-kornet-390xt.html

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #177 kdy: Červenec 21, 2019, 09:49:15 odpoledne »
Ne že bych ji vlastnil, abych mohl psát zasvěcenou recenzi, ale měl jsem ji na 3h půjčenou....za tu dobu jsem z ní vystřelil na 25-40m cca 50 ran a toto jsou poznatky:

Klady: je to dostatečně silné, abys tím ulovil jakékoliv zvíře, které tu žije (což v současnosti ale není legální)
          teleskopická pažba je výborná pro přizpůsobení proporcím střelce a je relativně tuhá.
          výborná je možnost taktické rukojeti která je navíc polohovatelná
          nátah je díky kladkám na takto silnou kuši relativně snadný, lze si to ještě usnadnit i kladkovým napínákem, takže tuto kuši natáhne i slabší ženská, což u reflexní kuše stejného výkonu je problém....občas i pro chlapa.
Weawer lišta na spodku umožnuje instalaci nožek, svítilny...což může být přínos.

Zápory: na vážněji myšlenou sportovní střelbu to není dostatečně přesné....srovnávám s reflexním excalibrem podobného výkonu...matrix 401....který má daleko tužší tělo. U této kuše mi hodně vadily pro mě relativně silné vibrace ramen....A na takto silnou kuši bych prostě čekal tužší tělo....bojím se, že to nebude mít velkou životnost a bude to náročné na údržbu. Na druhou stranu kanadský Excalibur stojí 2-2,5x tolik pokud potřebuješ něco o stejné síle. Na druhou stranu je to přesnější, určitě spolehlivější a snáze servisovatelné přímo v terénu....pokud máš náhradní tetivu a umíš udělat omotávku, používáš vosk, tak ramena vydrží tisíce výstřelů....Ale asi bych nešel do nejsilnějších modelů a spokojil se třeba s Buldogem 380....ono 115 m/s při 350 gr šípu je na sport i případný lov i sebeobranu naprosto dostačující a životnost je rovněž výborná. Pokud bys to chtěl používat na závody 3D, asi budeš odmítnut nebo musíš snížit výkon, protože pokud mě paměť neklame je výkon omerzen na rychlost šípu 330 ft/s (nátahová síla se pokud vím neřeší) U  tebou vybrané kladkové kuše bych se obával rozfázování kladek, což vede k zesílení vibrací a poklesu přesnosti i životnosti ramen...Ale jak jsem již uvedl, měl jsem ji jen jednou v ruce a byla prakticky zánovní - kamarád se mi chtěl pochlubit, tak jsme ji společně jedno odpoledne provětrali.

Offline Xassasin

  • Realisti
  • *
  • Příspěvků: 15
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #178 kdy: Červenec 23, 2019, 07:29:40 dopoledne »
Díky, něco takového jsem potřeboval vědět, měl sem právě obavy o kvalitu materiálu a připadnou životnost, ale jsem touto oblastí nepolíbený tak nemám zkušenosti. Neměl bys nějaký tip na kuši v cenové hladině do těch 10k? Nějakej takovej ten zlatej střed, na rekreační střelbu. Díky moc

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #179 kdy: Červenec 23, 2019, 09:02:15 dopoledne »
To je těžké dát ti takovýto tip. Ale mohu ti udělat krátký laický rozbor a dát sem odkaz na stránky člověka, který má dlouhodobé sportovní úspěchy, prodejem kuší se i živí, ví o nich opravdu hodně a poskytuje i vyborný servis....

Odrazme se od tvých fyzických předpokladů....věk je min 18 let, aby to bylo legální a dále tělesná dispozice, výška postavy....pak zvaž na jakou vzdálenost chceš a můžeš střílet (od toho se odráží síla kuše, požadovaná přesnost, nároky na mířidla mechanická, kolimátor, kušohled...a zde asi pevné zvětšení 4 až 6). Čím silnější kuše, tím tužší musí být tělo, tím bude plošší balistická křivka šípu a budou kladeny menší nároky na přesné určení vzdálenosti....kuše ti víc promine. Na druhé straně jsou pistolové kuše, nátah 50-80 lb, i s kovovým tělem se vejdeš do 2t, levné šipky...na blbnutí v místnosti nebo na zahradě do 15-20m to stačí...a bacha i tohle tě dovede těžce poranit a dovede to rozštípnout 12mm smrkovou palubku.

Ale soustřeďme se na tvé zadaní....Takže pokud to chceš na rekreační střelbu a máš k dispozici třeba oplocenou 30-50m zahradu, kde si můžeš odměřit různé vzdálenosti 10-50m, vystačíš klidně s kuší o nátahu řekněme 150-175 lb. Zde bych asi šel do kuše reflexní, jelikož ti kladkový napínák sílu potřebnou k natažení ještě o polovinu sníží (a 2x naroste dráha nátahu ;)). U této kuše, kterou pořídíš za 5-7t nebude tolik vadit, že má plastové tělo, které neposkytuje takovou tuhost. Zbytek peněz ti schlamstnou šípy, vosk, pouzdro, toulec, náhradní tetiva, terčovnice, šňůra na opravu omotávky....lehce se dostaneš na těch 10t, ale splní to účel rekreační střelby.....takže asi nějakou chase wind...nebo pokud trváš na kladkách a výkonu MK XB 52 kterou pořídíš okolo 8t. Pokud chceš prodloužit životnost ramen, vyplatí se alespoň přední tlumič tetivy...excalibur ti umožnuje dát tlumiš ramen i do zadu (z pohledu střelce) a kuši to ztiší a zklidní. Něco musíš pořídit hned, něco dokoupíš až to bude potřeba...Místo terčovnice vystačíš u slabší kuše i s pytlem vyplněným hadry nebo pískem bez kamenů, jen se mi hodně vyplatilo za terč postavit ještě zástěnu, která musí bezpečně zachytit i zbloudilý šíp....jednak o něj nepřijdeš, ale hlavně je třeba dbát na bezpečnost, protože ČR je jako zahrádka....a šíp ti klidně i ze slabé kuše 250m poletí...a u té silné, co sis vybral klidně i 400m a pokud někoho zraní či zabije, stane se z tvé rekreační střelby na pár let rekreace žalářní za těžké zranění či zabití z nedbalosti....výborným řešením jsou třeba použité pneumatiky, protože ti nezničí šípy a vyplněné hlínou či pískem jsou stabilní a zastaví ti šíp i z nejsilnější kuše...a také se od nich šíp neodráží jako od tvrdých materiálů.

Tohle je přijatelný kompromis, který ti poskytne kupu zábavy, není až tak náročný na údržbu a vejdeš se do peněz, které sis vyhradil. Vše co je silné a k tomu ještě trvanlivé potřebuje již kovové tělo, ideálně třískově opracovaný dural a ne odlitek...ale zde jsou u sbabších kuší ceny od cca 12-15t a pokud bys chtěl jít po síle snadno skončíš na 20-35t a pokud si vezmeš špičkový kušohled s integrovaným dálkoměrem nebo noktovizor, plné duralové tělo, sílu nátahu okolo 140-150 kg(má to i klikový integrální napínák, který ti umožní napnutí tohoto monstra i vleže....), laditelnou spoušť a náklopnou montáž...pak máš v ruce věc klidně za 80-120t, kterou se na 120m trefíš do pivního tácku a pokud ten tácek přibiješ na 5cm smrkovou fošnu a zvolíš kovaný hrot s vyšší hmotností, budeš šíp opravdu těžko vytahovat nebo taky poškozený šíp bez letek hledat za ní....

Zde je třeba si uvědomit, že čím silnější kuše, tím dokonalejší terčovnici potřebuješ a na ty slaměné raději zapomeň....to raději na zahradu pořiď velký balík slámy a až se vyblbneš, ještě to nějakýmu zvířeti poslouží k podestýlce :D.
 


https://www.kuse.cz/

Offline Xassasin

  • Realisti
  • *
  • Příspěvků: 15
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #180 kdy: Červenec 23, 2019, 04:04:31 odpoledne »
Díky moc, todle přesně sem potřeboval. Když čtu jak to daleko dostřelí tak vidím, že mi stačí něco mnohem slabšího. Takže takovej Beast Hunter či Jandoa za 3500 tisíce bohatě stačí. Ale tam nastává otázka zda se mi to nerozpadne po pár výstřelech?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #181 kdy: Červenec 23, 2019, 11:53:52 odpoledne »
Nejdi ode zdi ke zdi.....mrkni se na ten odkaz a klidně na něm zůstaň pár dní. Přečti si časté otázky a nastuduj si, co ten Franta prodává a proč. Jaguáry a Jandoa nejsou podle něj s kvalitou v poměru s cenou ideální řešení....já jsem je netestoval, tak nebudu nic tvrdit, ale spolehnul bych se na názor výše uvedeného mistra "hold". Uvědom si, že ušetřené 2t už moc neznamenají, když je to cena 10 šípů....ať ti nějaký zmetek nezkazí radost ze střelby. Navíc on ti tu Chasewind umí vytunit ze 150lb na 175lb....a ještě ti ji sestaví a nastřelí....odjedeš s funkční kuší, kterou si před koupí vlastnoručně osaháš a vyzkoušíš....Jo a ještě poznámka.....vřele doporučuji, aby kuše kterou si pořídíš měla pojístku proti nechtěnému výstřelu bez založeného šípu (rána na prázdno ti kromě přeražených nešikovných prstů taky může zničit ramena) a raději i pojístku klasickou....pokud chceš s napnutou kuší chodit třeba od terče k terči a trénovat třeba na 3D nebo kdybys někam do zahraničí jel lovit....je to pro všechny bezpečnější, když ti nespustí sotva zakopneš o první kořen...nebo s ní klepneš až se budeš drápat na posed.

Offline Xassasin

  • Realisti
  • *
  • Příspěvků: 15
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #182 kdy: Červenec 24, 2019, 08:39:42 dopoledne »
Ok díky moc za rady, koukám na web a pán se jeví opravdu jako profík, rady a popisky u nabízených produktů jsou super. Nakonec asi vezmu mankung.

Offline prepper

  • ***
  • Příspěvků: 15
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #183 kdy: Duben 01, 2021, 10:10:53 dopoledne »
Zdravím.
Z kuše se naučíte střílet za odpoledne pokud tam máte puškohled tak během 30 min.
U luku je to za trest tam se to učíte celý život. Luk ale natáhne každé silné dítě kdežto s kuší bude zápasit. Teda pokud nebude mít natahovací kladku.
Miki.
Natahovací síla je přece různá a může být šitá na míru.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #184 kdy: Duben 22, 2022, 10:37:11 dopoledne »
Kuše by podle mne neměla chybět ve výbavě žádného preppera.

Její lovecký potenciál je obrovský a pokud člověk zvolí dobře, není v Evropě nic, co by tím nedokázal dobrý lovec ulovit.

Výhody jsou jasné, volně prodejná, tichá a snadná na obsluhu (střílí se z toho hodně podobně jako z klasické pušky, jen u větších vzdáleností musí člověk trochu přemýšlet, protože šíp letí po větší balistické křivce, než střela z kulovnice).

Nevýhoda oproti luku je "kadence", kdy dobrý střelec z luku vystřelí za stejný čas mnohem více šípů, ale tady je už opravdu nutné to umět, kdežto z kuše dokáže po chvilce trefovat každý jouda.

Moje první kuše byla od firmy Horton a to model Hawk SL. Jednalo se o kvalitní kladkovou kuši (velice příjemně se natahovala). A právě kladky byly nakonec důvod, proč jsem jí prodal. Nebyl jsem schopen si v domácích podmínkách sám vyměnit tětivu. Jsou lidé, kteří tvrdí, že v dnešní době u současných kuší už není problém ani ta kladka, ale mne to přijde jako zbytečná komplikace, která v době, kdy nebude dostupný servis, může střelbu z kuše zcela znemožnit.

Jako další kuši jsem pořídil jednoduchou čínskou ve stylu Jaguar s nátahem 150lb (vypadala trochu jinak, ale základní konstrukce byla stejná = jednolité rameno provlečené přes špičku kuše). Ta mi ale časem přestala vyhovovat z důvodu nízkého výkonu a i přesnost mě příliš nepřesvědčila (konzistence zásahů trochu kolísala).

Nakonec jsem tedy pořídil zatím poslední kuši od firmy Jandao a to model Chace Star s nátahem 225l (dívám se, že už je dostupná pouze v 175lb). Je to velice zdařilá kopie kuše od společnosti Excalibur, až je trochu podezírám, že si to ten Excalibur nechává dělat v Číně. S touto kuší jsem maximálně spokojený, ačkoli pro její nátah je už potřeba docela velké síly (dá se párkrát natáhnou i čistě rukama, ale já používám kladku). Při použití vhodného loveckého hrotu a správného zásahu se dá skolit i opravdu velké zvíře (opět na internetu se dá dohledat spousta videí z USA, kde s tím běžně loví).

Nevýhoda takto silné kuše oproti luku je, že na trénink člověk potřebuje hodně odolný terč a to je i důvod, proč z této kuše už moc nestřílím (musím to ale změnit). Další věc je bezpečnost, protože střílet s touto kuší doma na zahradě není nejlepší nápad a sousedé by to asi taky moc neocenili. Ta síla a smrtící účinek je opravdu obrovský. Tady je už nutnost, si najít nějaký bezpečný prostor, kde střelbou nebude nikdo ohrožen.

Ale jak jsem psal v úvodu, kuše je podle mne pro preppera základní nástroj s širokou škálou použití.
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Valmidir

  • Hospoda
  • *
  • Příspěvků: 23
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #185 kdy: Květen 06, 2022, 06:06:53 odpoledne »
Ja mám od Jandao model Chace Wind 150 lbs a môžem ju len doporučiť a tak ako píše DeadMan aj podľa mňa sú to (vydarené) kópie Excaliburu.
Valmidir

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #186 kdy: Květen 10, 2022, 07:28:58 dopoledne »
Chace Wind je taky velice povedená kuše 👍 Když jsem kupoval tu svou, tak byla ve výběru, ale nakonec zvítězila hrubá síla 225lb  ;D
You cannot kill me as I am already dead!

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #187 kdy: Květen 12, 2022, 05:32:37 odpoledne »
Na přání fotky karbonového šípu Headhunter vyrobeného firmou Easton pro firmu Barnett s terčovým hrotem  ;D
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2382
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #188 kdy: Květen 13, 2022, 12:59:08 odpoledne »
   A nahodou nemas šip so špicom ako tvar strely?

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #189 kdy: Květen 13, 2022, 01:07:47 odpoledne »
Bohužel, jen tyto  :)
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2382
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #190 kdy: Květen 13, 2022, 01:14:38 odpoledne »
Tie druhe sa mi viac páčia... :)

Offline Bivoj

  • ***
  • Příspěvků: 238
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #191 kdy: Květen 13, 2022, 10:01:47 odpoledne »
   A nahodou nemas šip so špicom ako tvar strely?
Špice jako tvar střely (tj. rotační Paraboloid, byť "se špičkou") není u kuše/luku příliš žádoucí a "účinná" - zjednodušeně řečeno, nemá nejlepší penetraci. Ono ne nadarmo se dělá tento stupňovaný (či. prostě plně kuželový) profil. Člověk si musí uvědomit, že průběh vstřelu u střely z palné zbraně a z luku je co se týče dynamiky deformace zasaženého materiálu diametrálně odlišný. U střely z palné zbraně je to především o rychlost a průřezovém zatížení, kteréžto parametry zcela mění chování materiálu před střelou při jejím nárazu a pronikání při porovnávání pronikání stejného průměru s jinou rychlostí - příklad, vezměte si pistoli v 9mm Luger a střelte do běžné okenní tabule - zůstane vám v ní jen malá dírka a "pavouk", ale sklo se většinou "nevysype". Pak si vezměte kulatinu o průměru 9 mm a zkuste do toho okna prudce "strčit" - vysype se celá výplň a to ve velkých střepech.

Proto mají špice pro šípy luků a kuší ve valné většině diametrálně jiný tvar hrotů, než střely do palných zbraní. Např. s komolým kuželem na šípu byste se moc daleko nedostali  ;) a obdobně (i když ne tak extrémně) to platí pro zmiňovaný "normální" tvar střely - prostě nejsou tak vhodné pro relativně pomalé ale těžké šípy/šipky, které mají úplně jinou hybnost jak střela, i když energii v J můžou mít de facto stejnou.
Si vis pacem, para bellum.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #192 kdy: Srpen 19, 2022, 09:07:30 odpoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #193 kdy: Srpen 19, 2022, 09:13:43 odpoledne »
No, je to takové prapodivné.

Nemusí to být vyloženě švindl, ale některé ty triky dělal třeba 100x než se mu to povedlo a pak to sestříhal do efektního klipu, kde to vypadá, že to dá každou ránou......
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #194 kdy: Srpen 19, 2022, 09:15:34 odpoledne »
Já mám taky Jandao Chace Wind 150 lbs a vcelku dobrý s optikou. Klasické mířidlo jsem tam nemohl mít, protože se povoloval šroubek od něj a při dotažení jsem strhnul závit. To je bohužel fórová fušeřina, takhle malý závit asi 3 mm...

Jinak spokojen.

Jinak ten pán s lukem musel hodně trénovat... A šikovně sestříhat povedené záběry.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #195 kdy: Srpen 19, 2022, 09:17:21 odpoledne »
Spíše bych doporučil videa tohoto pána 😉

https://m.youtube.com/user/larsandersen23/videos
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #196 kdy: Srpen 19, 2022, 09:18:19 odpoledne »
Hej, asi hodne filmovačky. Jo, samozrejme Larsa Andersona poznáme...

To Anakin:  to je problém narezať väčší závit a dať príslušný zaisťovací šrób?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #197 kdy: Srpen 19, 2022, 09:20:13 odpoledne »

To Anakin:  to je problém narezať väčší závit a dať príslušný zaisťovací šrób?

Bohužel ano. Asi jsem měl den blbec a zalomil jsem tam rovnou závitník  ;D ;D ;D Prostě kutil pako zrovna  ::)

Offline Bivoj

  • ***
  • Příspěvků: 238
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #198 kdy: Srpen 19, 2022, 10:49:58 odpoledne »
Som narazil na lukostrelca, ktorý predvádza neskutočné kúsky. Až to zaváňa švindlom.  ::)
Je to o tréningu a hlavně o počtu opakování. Kdysi dávno, za mlada, když jsem ještě zkoušel vše možné (luk, kuši, atp.) jsem jeden čas trénoval fakt jako že hodně. A občas se mi povedly věci, co by asi trumfly i to na videu. Samozřejmě, že to byly z 99% náhody, ale vypadaly efektně - např. přestřelení provazu na kterém se houpe láhev? No problem, (Dersu Uzala by mohl vyprávět  ;) https://youtu.be/sFaL03SKEzE?t=1585 - mimochodem, ten film doporučuji shlédnout celý...)
Si vis pacem, para bellum.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Kuše,Luky
« Odpověď #199 kdy: Srpen 20, 2022, 09:10:08 dopoledne »
Dík za tip na film. Môžeš ešte pridať.   ;D

Anakin, a nedá sa navrtať diera a závit vedla? Alebo si to vyriešil inak?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.