Autor Téma: Zásoby v mrazáku  (Přečteno 3033 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Zásoby v mrazáku
« kdy: Únor 26, 2014, 11:32:13 dopoledne »
V mrazaku mam zbytky jidel na 7 dnu. Tedy jidlo pro 7 lidi na jeden den. :)



Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #1 kdy: Červenec 16, 2015, 07:34:53 odpoledne »
Mrazák je velkej pomocník, pokud všechno funguje jak má !
Když dojde šťáva, druhej den se musí nasolit, všechno, co jde.
Je tu pár lidiček, kteří se divili, nutnosti mít naskladněno pár kilo soli.
Pokud menáte vhodnou nádobu, to znamená keramickou, skleněnou nebo (neotlučenou) smaltovanou.
Na maso dobře poslouží "okurkáč", tedy hlaška 4 - 5 litrů, do okurek nebo třeba zelí. Dají se vyškemrat  ve velkokuchyních, závodní jídelny nebo hospody.
Je možný použít do hrnce kvalitní, neděravej igeliťák. NIKDY ale nepoužívejte pytlíky do koše !!
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #2 kdy: Červenec 16, 2015, 07:41:36 odpoledne »
Bacha, mrazák ZÁSADNĚ klekne, když je venku pořádnej hic  ;)
(pokud by kleknul v zimě, když je venku větší zima, nežli v tom mrazáku, není to taková legrace :D )
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #3 kdy: Červenec 16, 2015, 08:32:24 odpoledne »
Proto je potřeba mít mrazíky alespoň 2 nebo tři a nemít je narvané k prasknutí. Prázdný prostor vyplnit polystyrenovým blokem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #4 kdy: Červenec 16, 2015, 09:09:59 odpoledne »
Nu, co soudruh prepper, to názor. Je třeba mít špičkový mrazák a tento mít nacvaklý k prasknutí, páč více hmoty, více tepelné setrvačnosti. A tak mám liebherr 650 litrů, a jede na minus 30, pokud nekecá digi ukazatel.
Za čtyřicet osm hodin tam mám minus 8, když to vytáhnu ze zdi. Za dvě hodinky tam je při využití plného výkonu minus 18 a při čtyrech hodinkách zpět kýžených třicet.Dávám tam 120 litrů moštu a druhý den je jako šutr všechen, i s hromadou masa. Ten výkon je impozantní...
Pokud tedy každý den budu zapínat generátor na dvě hodinky, aby se zalila zahrádka, načerpala voda, vypralo prádlo, a dobil mražák, nemusím si trhat žíly ani při déle trvající odstávce energie.
Jasně že do budoucna bude vše suplovat  větná a solární energie.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #5 kdy: Červenec 17, 2015, 07:57:18 dopoledne »
Milo, vzala jsem si tvé rady k srdci. Včera jsem byla v Makru a ke svým 10-ti kilům jsem přikoupila balík 12 kg po kilovkách. Příště koupím další. :)

chpslst

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #6 kdy: Červenec 17, 2015, 08:24:01 dopoledne »
Co máte v mrazáku?
mrazáky máme tri. už presne neviem čím su naplnené ale pre niektorých by to asi nebola pekná "podívaná" .  :bee:
keby sa porúčala elektrina, to by sme sa zapotili... pre tento účel mám skladom ešte pár propánbutánových fliaš a haldu "štvorlitrákov"   ;)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #7 kdy: Červenec 17, 2015, 11:16:01 dopoledne »
Chlaste, tento pocit znám..

Moje nejmilejší konkubína používá mrazák jako odpadkový koš. Má od babičky vsugerováno, že jídlo se nesmí vyhazovat, takže pokaždé, když něčeho uvaří nezdravě hodně, tak to uloží do mrazáku.. Nemá výčitky svědomí, neb jídlo nevyhodila.. Občas něco sní, občas se něco vysype a tak je legitimní důvod k vyhození. Mrazák nacpaný k prasknutí uvařenými těstovinami, bramborami, nějaké to maso, mezi tím pár polotovarů  :bee:   :bee:   :bee:

Na rozdíl od tebe ale dobře ví, co v tom mrazáku má, tedy, pokud tam nejsem třeba týden sám a nevyžeru nějaké dobrůtky, evidenci obsahu odpadkových mrazáků ignoruji (jsou dva)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

chpslst

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #8 kdy: Červenec 17, 2015, 12:40:38 odpoledne »
Sali obaja sme na tom rovnako ani ty ani ja netušíme čo naše polovičky vlastne v mrazáku majú...
ale ubezpečím ťa že v našom prípade to niesú "odpadky". skôr som tým mal namysli že senojedom by sa asi velmi u nás nepáčilo.  ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #9 kdy: Duben 22, 2016, 02:37:03 dopoledne »
Škrečky a morčatá deciek zo škôlky, a susedovie psy, čo iné?  ::)

Ešte je otázka, čo kto považuje za mrazák. Niekto ten výparníček-šuplíček, nad chladničkou. Ja považujem za mrazák od 200 litrov hore ...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #10 kdy: Duben 23, 2016, 08:54:34 dopoledne »
Resenim jsou plynove lednice. 180 litrova s mrazakem dokaze bezet na 10l lahev cca 1mesic. Bohuzel ty nove maji kombinovany zdroj plyn/12V/230V a (nejen) diky tomu jsou nesmyslne drahe. Ja mam v planu zrestaurovani stareho Elektrosvitu. Tyhle lednice jsou funkcni i po 40-50 letech a verim, ze nejakou dekadu jeste zvladnou. Slabinou byva spatne tesneni a mizerna izolace. Tesneni se da vyresit soudobym, prodava se v metrazi a izolace nahradit treba polyuretanovou penou.
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #11 kdy: Duben 23, 2016, 04:35:11 odpoledne »
Absorpční lednice by mohla fungovat i na peletky :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Kenny

  • ***
  • Příspěvků: 62
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #12 kdy: Červen 02, 2016, 02:49:27 odpoledne »
Velký mrazák (pracovně nazýván "Na mrtvoly") je dobrým pomocníkem... Koupíte ho za pár tisícovek a nemusíte se prdět s rvaním potřebných potravin do malých regálků pod lednicí, kam ve finále dáte leda tak zmrzku, platýnko na led a dvě kuřata... Samozřejmě problem je s velikostí, máte-li barák (ideálně podsklepenej) je to jasná volba  ;)

ALE je třeba brát v potaz zákon schválnosti a počítat s výpadkem... Generátor je dobrá věc, ale pohonné hmoty budou velmi ceněnou věcí... Solární či větrná energie, parádní volba pokud zůstáváme na jednom místě. Ale jak už tu padlo nejdůležitější je mít naskladněni několik kilo soli a nic nenechávat na strýčka příhodu  f-)
Aut vincere aut mori – Zvítězit nebo zemřít

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #13 kdy: Červen 02, 2016, 03:37:30 odpoledne »
Moje žena má mrazáky hned dva. Oba jsou beznadějně plné. Polovina a více je zabraná něčím, co by se dalo nazvat "alibi". Musím to vysvětlit..

Vlivem výchovy babičky, či snad prababičky, dáma mého srdce nevyhodí ani sousto, protože vyhodit jídlo je hřích. Takže když něčeho uvaří, nebo koupí více, odloží to do mrazáku. Asi tak 10 - 20% takto odloženého jídla se skutečně časem, za vymýšlení krkolomných menu sní, zbytek leží v mrazáku tak dlouho, dokud se z toho nestane hmota pochybné konzistence, kterou je zkrátka nutno vyhodit. Tedy, přestane být jídlem :D

Takže u matky mých dvou dětiček plní mrazák převážně funkci obdobnou bazénu vyhořelého paliva v atomové elektrárně, tedy slouží k odkládání do doby, než se změní jídlo na nepoživatelnou hmotu tak, aby mohlo být karmicky beztrestně vyhozeno.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #14 kdy: Červen 02, 2016, 04:09:36 odpoledne »
To mi prijde jako pomerne dost drahy odpadkovy kos.
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #15 kdy: Červen 02, 2016, 05:42:44 odpoledne »
TO Saladin: No a ze zbytků naší kuchyně by se jistě pár prasátek uživilo....

Nejsi sám, kdo své drahé, krásné, vtipné, okouzlující 1/2 měl chuť vysvětlit, že elektřina spotřebovaná na mražení přebytků z kuchyně a ze zahrádky může svou cenou i převýšit obsah mrazáku....ono 60l moštu si také vybere své. Na druhou stranu je to opravdu bez konzervantů, tepelné úpravy a z našich zdrojů...a mé drahé a milované to dělá radost, což je nevyčíslitelná položka přispívající pro stabilitu rodinných vztahů  ;). Mě spíše vadí, že ty ledničky a mrazáky dříve běžely 25 let v pohodě a dnes tak 6-8 roků a jsou KO.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #16 kdy: Červen 02, 2016, 07:05:11 odpoledne »
To mi prijde jako pomerne dost drahy odpadkovy kos.

Jo, a ta dáma je navíc ing. ekonomie :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #17 kdy: Červen 02, 2016, 07:11:31 odpoledne »
Ale já to naprosto chápu. Ona to do toho mrazáku jistě ukládá s přesvědčením, že se to bude hodit, a s radostí, že nemusí tím jídlem plýtvat a vyhazovat ho. Že se to občas zvrtne, to je jiná věc a může mít spoustu důvodů... U mě to bývá obvykle nedostatek času a dětičkama vygumovaný mozek, takže si pak třeba nějakou dobu ani nevzpomenu, že v mrazáku nějakou hotovku mám.  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #18 kdy: Červen 02, 2016, 07:27:44 odpoledne »
pokud potraviny kupujete, pak mrazák nemá žádný smysl, pouze k ceně potravin přihodíte cenu elektřiny, která může být až 4000kč ročně.
mám liebherr 750l a mám tam svoje potraviny a pár kornoutů zmrzliny pro děcka.  Rozhodně to nemá chybu, vleze se tam fakt velikej kus potravin, 48 hodin bez klesnutí pod kritickou teplotu. Spotřeba 0,7kw denně při minus 25.
Zivot s mrazákem je snazší, než bez mrazáku, pokud máte vlastní potraviny. Jináč je zcela k nepotřebě.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #19 kdy: Červen 02, 2016, 07:41:45 odpoledne »
Nesouhlasím. I Pokud neprodukuju vlastní potraviny, můžu v mrazáku uskladnit zásoby na horší časy. Neušetřím, to ne. Ale můžu se předzásobit. A když nakoupím v akci...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #20 kdy: Červen 02, 2016, 08:00:55 odpoledne »
Taky nesouhlasím. U místních zemědělců se dá nakoupit spousta potravin za nízký peníz, které se následně dají zmrazit. Půlkou prasete či krůtou počínaje, nejrůznější zeleninou či ovocem konče. Také se hodí pro zamrazení sezónních produktů (kapr z výlovu, houby...), hotových jídel (pro případ, že nemůžu vařit), pečiva (pro případ, že nemůžu nakoupit), zredukovaného vývaru, ovocné dřeně, doma připravených polotovarů, nekonzervovaných sirupů a moštů, ... atd. a dále pro dlouhodobé skladování semen či preventivní krátkodobé zmrazení některých potravin kvůli likvidaci škůdců. A taky se hodí, když si na oblečení nalepíš žvejkačku  :D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #21 kdy: Červen 02, 2016, 08:09:27 odpoledne »
asi jo, z drahých potravin dělat ještě dražší, proč ne, to víte, chudý pastýř dobytka počítá každou korunku.......

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #22 kdy: Červen 02, 2016, 08:14:56 odpoledne »
On takovej mrazostroj nemusí vypnout proto, že nejde proud.
Bohatě postačí jakákoli jiná porucha, a může to bejt docela prkotina  ;)
Viz dnešní vtipný počasí  ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #23 kdy: Červen 02, 2016, 09:42:56 odpoledne »
Jenže je lepší mít drahé potraviny než žádné. Navíc, pokud liebherr bere 0,7kW denně, za rok je to cca. 256kW při jednom z nejhorším tarifů mě 1kW vyjde na 5KČ je to -Ó BÓŽE-necelých 1 300KČ/rok. Pokud to má vážně 750l tak do toho můžu nacpat třeba (asi) 370 naporcovaných kuřat od Babišky. To je kuře denně po celý rok. Přijde mi to jak luxus zvlášť kdybych si dal tu práci a oněch 370 kuřat pořídil v akci 50KČ/kg.

Pokud by chudý pastýř dobytka počítal každou korunu, zjistil by, že se cokoli chovat/pěstovat nevyplatí. Je opravdu levnější nakupovat v akcích. Teda pokud se chudý pastýř nezamyslí a neuvědomí si, že neskutečná výhoda domácího jídla je v tom, že VÍM CO JÍM. Bez dotací totiž 1kg kachny (oškubané, vyvrhnuté) za 85 KČ doma...no prostě nevyprodukuju (určitě ne bez krmných směsí atd.). A to nemluvím o tom, že bych si vlastní práci počítal na 30KČ/hod - i v případě že bych si odečetl náklady na vyprodukovaný hnůj...zase bych si musel započíst náklady na dezinfekci kurníku/kachníku/husníku...a mě thle počty nikdy nešly a nebavily mě...

A pokud někomu přijde 1 500,- za 10kg hověziny (a že ta hovězina rostla naproti na stráni, takže vím kde, kdo a čím ji krmil) je moc, pokud se někomu zdá 95KČ za kilo kvalitních klobás (jen z masa) od místního řezníka (žádná sója, mouka, jen maso a střívko) moc...prostě mi zavolá, že mu toho 4kg zbývají a zítra prochází a jestli to chci (původně to stojí myslím 120,-) tak ať se stavím. Stavím, koupím, strčím do mrazáku...nepřijde mi, že bych dělal drahé potraviny dražšími...

Mošt zavařuju. Stačí ho ohřát na 80, nemusí projít varem. Rok vydrží.

Když mrazostroj exne, nezbude než improvizovat, ať už je plný drahých kupovaných potravin, nebo laciných doma rostlých...na to člověk užije třeba své rezervy soli....nebo těch pár bukovejch a švestkovejch polínek co má skovaný...
Edit: nebo rozbiju prasátko a pořídím mražák nový...zatím to nejprostší řešení   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #24 kdy: Červen 03, 2016, 03:44:25 dopoledne »


Mošt zavařuju. Stačí ho ohřát na 80, nemusí projít varem. Rok vydrží.



S chrenom netreba ani zohrievať. Stačí pridať chren,....

Citace
Recept na mušt konzervovaný s chrenom. Bez tepelnej úpravy: do10 l muštu pridať 5 lyžíc nastrúhaného alebo pomletého chrenu. Po 6 týždňoch scediť do fliaš, tak aby tam nezostal vzduch. Nám vydržal kým sme ho nevypili asi polroka. Niektorých fľaškách sa premenil na parádny burčák. Nám sa osvedčili PETfľaše, lebo ked vo fľaši vznikne burčák fľaša ztvrdne ale štupel nevystrelí. Kdežto korkový štupel môže vystreliť a vo vlhku splesnivieť durch. Skladovať v chlade, tme a suchu.

Liečivé účinky chrenu citujem: Obsahuje rastlinné antibiotiká (fytoncídy), ničiacu baktérie aj niektoré vírusy, a preto je ideálny prevenciu v čase zvýšeného výskytu infekčných ochorení horných ciest dýchacích. Postrúhaný koreň sa používa na povzbudenie činnosti žalúdka a čriev. Chren sa nazýva aj bylinou mladosti, má podobné účinky ako ženšen. Čistí krv, pôsobí močopudne a lieči reumatizmus. Rozpúšťa hlieny pri zápaloch dýchacích ciest, čím uľahčuje dýchanie aj vykašliavanie. Má protizápalový účinok, posilňuje obranyschopnosť organizmu, znižuje riziko vznikuinfekcií, odporúča sa aj pri angíne a prechladnutí.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #25 kdy: Červen 03, 2016, 07:36:04 dopoledne »
My mošt taky zavařujem, ale pár flašek "živého" moštu vždycky putuje do mrazáku.

Votroubku, to je o těch strategiích. Jaké zásoby bys tedy nám, co nemáme chlívy, stáje, stodoly ani hektary a ani NEMÁME MOŽNOSTI jak toto pořídit, doporučoval?

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #26 kdy: Červen 03, 2016, 08:14:26 dopoledne »
Podotýkám, že zbytky nemrazím, ale proženu je přes biodrtičku - slepice. "Sousedka" z města jim občas doveze něco z mrazáku (pravděpodobně výše zmíněné "zapomenuté" dobroty). A já jí za to dám vejce - pokud zrovna jsou. Takovou družbu bych doporučil každému, kdo má možnost. Je to win(ona)-win(já)-win(slepice). Ona nevyhazuje potraviny (ať už v jakémkoli stavu, jen nesmí být plesnivé, to nezkrmuju) a ještě z těch nevyhozených potravin má pár vajec, já ušetřím na krmení a slepice nemají hlad). Jo a jestli bude dost aktivně nosit suché pečivo, dostane na podzim i králíka...ale mají se co chvíli nastěhovat natrvalo, třeba si pořídí vlastní zvířata, nebo bude o to víc krmit ;D. (Mimochodem, její manžel - nebo druh je zkušený dětský doktor).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #27 kdy: Červen 03, 2016, 08:20:03 dopoledne »

 (Mimochodem, její manžel - nebo druh je zkušený dětský doktor).

Dobrý!!! Závidím..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #28 kdy: Červen 03, 2016, 08:59:22 odpoledne »
Ani já, se svejma nyní již dvěma záložníma elektogenerátorama bych nestavěl mrazák na první místo. Tak na šestý, sedmý. Je to nereplikovatelné, pomůže to na začátku a dá to falešné naděje nějakého pocitu bezpečí.
Blbost. Vycházíte z předpokladu, že se o obsah mrazáku postaráte, ovšem v tom shonu a panice vám bude mražák u prdele, páč poletíte do lékárny vyrabovat nějaké léky, pro děcka sprej na astma, léky na tlak pro dědečka.....nějakej obchod vybílit a nějaký svíčky, nebo sirky, nebo zabezpečit nemohoucí příbuzné a mezitím vám obsah mražáku uteče po svých.
Rozhodně bych to řešil nějak jinak, bez mrazáku, ten je choulostivej, mě osobně to je ukradený, lítá mi po pastvině 60 tun masa.....
Ale začal bych tím nejdůležitějším. Jsou to cukry, tuky, bílkoviny a balast.
Pokud si potraviny negenerujete, tak o tom uvažujte.
Uložte si tři druhy tuků. Přepouštěné máslo, vydzží deset let a solené dvacet.
Uložte si dobře vyškvařené sádlo, do sklenic omotaných alobalema před zavíčkováním povrch sádla po ztuhnutí posolte a dobře uložte. A olej v lahvích, klidně v těch plastových, zakopejte to.
Cukr krystal zavakuujte, bude to platidlo, stejně tak sůl, vydrží na věky, zakopat, vše v sudech, barelech.
Těstoviny, luštěniny, mouky, koření, zavakuovat, zakopat v bazelech.Kořalku, klidně mizernou, v půllitrovkách, do barelu, zakopat, koupíte si za to i život.
Tabák.... kupte ten nejhorší šit, tu nejlevnější hrůzu, zavakuovat, zakopat, v polsku se dá kilo tabáku, již nařezaného koupit za tři kila.... na černo, bez státní účasti.
Naložte indický konopí do lihu,vydrží déle, než fenixovy slzy, udělejte si propolis v čistém lihu, nebo kořalce, uložte léčiva, zavakuovanej šajspapír, bude vám chybět, než vyrvete všechny stránky z knih......
Hněte zadnicema na zahrádce, semenařte, nic jinýho vám nepomůže.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #29 kdy: Červen 03, 2016, 09:42:34 odpoledne »
Tak jasně, pro katastrofickou PA dobu počítat s mrazákem není úplně ideální. Ale provoz běžné domácnosti v běžné době, příp. v ekonomické krizi a podobných "lehčích" potížích, dokáže takový mrazák velmi zpříjemnit. Třeba že je kam dát tu půlku prasete (nebo klidně i celý se dá koupit) od známého zemědělce za lepší peníz, než za který je to v obchodě, nebo přebytky ze zahrady. "Pocit bezpečí" mi to dává v tom, že když třeba lehne celá rodina s chřipkou (úplně stačí já a manžel), tak sáhnu do mrazáku a něco z toho uvařím, příp. vytáhnu nějakou hotovku. A nemusím se děsit toho, že s horečkou 39 se povleču někam nakupovat.Variant je spousta. Kéž bych měla kam ten pultový mrazák dát.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #30 kdy: Červen 04, 2016, 07:21:16 dopoledne »
Ano, pro dobu před průserem je mrazák dobrej kámoš, dokonce si myslím i pro všechny kasty.
Výborně hibernuje živé věci, aníž by je ničil... právě mošt, který obsahuje kopce živých věcí, jako kvasinky a snad enzymy, vitamíny a bůhvíjaké dobroty zabíjíme nad 40 grádů a je z toho sladká voda.
Mrazák to umí uchovat, jako spoustu jiných.Dáváme dokupy sklad, půjde tam další mrazák, zase liebherr 650 nebo 750.Bude to však kvůli technologii výroby marmelád a povidel, tak jako sklizni rakytníku.
Ano, dnes je mrazák dobrej, potom bude bezcennej.
Mluvím o pádu energetické soustavy, jinak samozřejmě může pomoci, třebas i k terapii vážně nemocných, anžto přemražená voda má zcela odlišné působení na organismus.

fruiko

  • Host
Re: Zásoby v mrazáku
« Odpověď #31 kdy: Květen 10, 2017, 09:54:06 odpoledne »
Mrazák ani lednici nepotřebuju - nepoužívám.