Autor Téma: Chov kačíc - je potrebný bazenik?  (Přečteno 8334 krát)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« kdy: Říjen 04, 2012, 09:57:41 odpoledne »
Diskusia o tom, či je k chovu kačíc potrebný bazénik alebo nejaká nádrž s vodou. Po pravde: ja mám skúsenosti veľmi malé.

Gloch - spolieham na teba  ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 05, 2012, 10:53:50 dopoledne »
Diskusia o tom, či je k chovu kačíc potrebný bazénik alebo nejaká nádrž s vodou. Po pravde: ja mám skúsenosti veľmi malé.
Vodu potřebuješ. Bazének není vhodný - kačeny ho během chvíle znečistí a musíš ho nějak vybrat či vypustit a dát jim zase čistou vodu.
Ideální je pokud by měly přístup na rybník a nebo nějakou vodoteč. Já jsem to vyřešil dětskou plastovou vaničkou, kterou jim ráno napustím a pak během dne ještě asi 2x - 3x - záleží na počasí.Vodu používám dešťovou - mám 2 nádrže na 1000 l každá a zatím se mi nestalo, že bych byl bez vody. Jinak - dají se kačeny chovat i jen s vodou na napití, ale je to týrání - ony se potřebují občas okoupat a promastit si peří. Vaničku mám na roštu z dřevěných odřezků - kolem ní totiž byl během pár dní hrozný "bahňák" Pokud je těch kačen pár používají lidé někdy tzv. lodnu - hliníkovou nádobu, která se používá v řeznictví.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 06, 2012, 09:47:02 dopoledne »
Hm, takže pre 5-6 kačíc by malo stačiť aj koryto (?)
Drevené rošty okolo sú dobrý nápad.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #3 kdy: Říjen 07, 2012, 10:23:32 dopoledne »
O tom, zda vodní ptactvo potřebuje či nepotřebuje vodu jsem se bavil s veterinářem, žil jsem v představě, že jsou tak těžcí, že se nedokáží na suchu oplodňovat (informace od táty). Veterinář mi ukázal na dvůr, kde běhala husa s housaty a řekl: "nepotřebují, zvládnou to i na suchu, žádný rybníček tu nemám".

Ale souhlasím, je dobré pro ně vodu mít. Potůček je ideální, když bazén, tak dostatečně velký, aby v něm probíhaly samočistící procesy. Viz všelijaké rybníčky na návsích vesnic. Požární nádrž kombinovaná s rybníčkem pro husy a kachny..

Když nemá stálý přítok, tak se v něm nedá koupat. Větší vesnice, kde žili sedláci s koňmi, ne jen kravičkáři,  měly větší, průtočné rybníčky, kde bylo možno i plavit koně, a tam bylo možné i koupání.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #4 kdy: Říjen 07, 2012, 01:39:42 odpoledne »
Hm, takže pre 5-6 kačíc by malo stačiť aj koryto (?)
Drevené rošty okolo sú dobrý nápad.
5 - 6 kačen stačí i lavór,

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #5 kdy: Říjen 07, 2012, 07:19:51 odpoledne »
Tak - dnes poslední ze 30 kachen se přestěhovaly do mražáku. 8)

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #6 kdy: Leden 02, 2013, 09:52:41 odpoledne »
kačeny jsou super
koupil jsem 2 kachny a jednoho kačera, nejdřív sem je měl v ohrádce ale hned po dvou dnech i se zastřiženými křídly frnkly ven a hned na náš malý rybníček,nechal sem tomu tedy volnost a čekal co bude, v průběhu roku sem našel dvě hnízda bohužel po nějaké době vypleněny, počítám že kunou ( prý si počkají až jsou ve vejcích skoro hotové kačeny a pak je to pro ně jako živá konzerva) no ale třetí hnízdo zvládly kačeny uhlídat a vylíhlo se 5 kachniček, na podzim sem se rozhodl že to odchytnu a dokrmím v maštali ale povedl se odchyt jen tří kusů,ostatní již zdatní letci mají nade mnou velkou výhodu ale budiž.Je to takový pokus a výsledek z prvního roku je 3ks kachniček v mražáku a 3 přeživší na rybníku(jedna byla zřejmě ušlápnuta koněm a jednu zřejmě odnesla liška ),nikam neutíkají vždy ráno čekají až jdu házet slepicím tak žerou s něma.co se týče krmení jsou absolutně skvělé,přes rok jsem o nich skoro nevěděl to si napásli na zahradě a nachytali na rybníčku a teď nějaké to obilí.Beru to jako pokus a těším se na další sezónu :-)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #7 kdy: Leden 03, 2013, 01:02:29 dopoledne »
Zdravím,
tak mamka měla vždy pár kačen a nejraději ty čínské ty maj takové ty červené podbradky pod zobákem a okolo. Ty většinou během dne lítaly venku a vracely se na noc do kačáku to byla taková zvýšená komora pod kurníkem. Ráno jim nasypala oni frnk a byly pryč. Pro ty bílé ty měly zastřiženo levé křídlo tak ty měly takovou plochou nádobu s vodou kde se často měnila voda. To jsem musel na pumpu nasadit hadici a napumpovat jim novou. Starou jsem vypustil do odpadu do kanálu.
Miki. 

alwarez

  • Host
chov holubu
« Odpověď #8 kdy: Leden 03, 2013, 03:21:07 dopoledne »

Pres noc muzete mit huluba zavreneho a vypousti pres den a ten se nekam leti nazrat
tak prezivaji Palestinci rano vypousti miliony holubu ,kazda rodina jich ma nekolik stovek a potrebujete asi 2 kusy k nasyceni za den......

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #9 kdy: Leden 03, 2013, 06:54:13 odpoledne »
to je zajímavé s těmi holuby

štika

  • Host
Re:KACHNA
« Odpověď #10 kdy: Leden 26, 2013, 10:26:27 odpoledne »
Může mi někdo,kdo chová kačeny,říci,jak dlouho je peče? Já jsem si koupila jednu z domácího chovu.Řekli,že se peče déle než ze supermarketu.Ale peču a peču a furt je nějaká tuhá.Asi byla atletka a moc běhala. :) ;D
No nic,veřeře byla jiná a snad až zítra k obědu.

alwarez

  • Host
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #11 kdy: Leden 27, 2013, 12:09:40 dopoledne »
Cim je starsi tim kacise je tvrdsi ,kacice vse se muze dozit plno let,jist pouze mlade .....

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #12 kdy: Leden 27, 2013, 12:29:40 dopoledne »
Zdravím,
Štiko když je pečeš tak dej dva pekáče na sebe. Tedy pokud máš takové ty co do sebe zapadají okrajem, jeden je větší do toho dáš kačenu a ten menší nahoru. Obložím jednou cibulí osolím okmínuji (hodně) zaleji vodou a přiklopím vrchem.
200 st. C na termostat a peču dokud se mě na vrchu kůže nezačne zbarvovat do hněda. Potom to odkryji a nechám zezlátnout kůrčičku při teplotě tak 180 st. C.
Ta první fáze  (přikrytá) trvá tak hoďku a zbytek tak půlhodinku. Poprvé kontroluji po 1/2 hod. přikrytí, pak již každých 15 min. a polévat výpekem, i uvnitř to je důležité.

Poradím jeden fígl když bys měla něco jak ty říkáš atletického (hodně běhala) tak nalej trochu alkoholu dovnitř té sportovkyně.
Nejlepší je čistý líh ale vodka to spraví taky. Jen ne aromatické lihoviny. Líh se musí po vnitřku rozlít. Převracet.
Pamatuji, že maminka když jsem se o vaření začal zajímat, bylo to po vojně, tak vzala injekční stříkačku a kohouta co byl tak asi 20 let starý (no možná 25 ;) :D :D ) tak mu napíchala asi tak 1 dl alkoholu do prsíček stehen a prostě všode kde bylo maso, vždycky postupně jak vytahovala jehlu tak vždy přitlačila a napřeskáčku tam bylo cca 10 ccm. A upekla to k naším všeobecné spokojenosti. Nikdo nepoznal, že to nejni kuře. Proto si to pamatuji.

Málo známá věc ale spolehlivě funguje i na jiné maso sám jsem to již několikrát vyzkoušel a nezklame to.
Miki.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #13 kdy: Leden 27, 2013, 10:37:06 dopoledne »
Pokud pečeme kachnu tak začínáme den předem - pečeme asi tak 2 hodiny při teplotě okolo 180 - 200 zakrytou v troubě, a druhý den asi ještě 0,5 - 1 hodinu okolo 200 a na závěr odkrytou, ze začátku spíše na tu nižší teplotu, aby se propekla -  kolik kilo - tolik hodin pečení.

alwarez

  • Host
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #14 kdy: Leden 27, 2013, 10:43:39 dopoledne »
Nedelejme stim zadnou !!!!!

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov kačíc
« Odpověď #15 kdy: Leden 27, 2013, 12:27:47 odpoledne »
Může mi někdo,kdo chová kačeny,říci,jak dlouho je peče? Já jsem si koupila jednu z domácího chovu.Řekli,že se peče déle než ze supermarketu.Ale peču a peču a furt je nějaká tuhá.Asi byla atletka a moc běhala. :) ;D
Zkus římský hrnec - přiklápí se svrchu horní částí, jak radí Miki, a dovnitř pouští páru, takže se jídlo nevysuší.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:KACHNA
« Odpověď #16 kdy: Leden 27, 2013, 01:55:21 odpoledne »
Tak ta stará běhna(atletická)z domácího chovu je konečně upečená.Počáteční pečení dělám,jak píšete.Ale včera po 4 hodinovém pečení jsem to vzdala.Bohužel jsem nemohla použít dopink(jak píše Miki o alkoholu,jednak už byla pečená a jednak jsem doma měla jen pivo).Krk už byl dost tmavý,sice maso tuhé ale psovi to nevadilo.
Ale díky Glochu,dnes jsem dopékala další hodinu a půl a už je jedlá.Múžeme se konečně po dvou dnech najíst.
Kromě zelí jsem uvařila poprvé špaldové hrnkové knedlíky.Musím ještě zkusit s pohankovu moukou,vychytat mouchy a pak dodám recept na zdravé knedlíky.
Jinak jsem už i zkoušela pohankové noky a ty jsou výborné jako příloha nebo osmažené se špekem a vajíčkem a nebo nasladko s mákem. :)Když už se s tím patlám,udělám hodně a zbytek do mrazáku.

štika

  • Host
Re:KACHNA
« Odpověď #17 kdy: Leden 27, 2013, 01:59:07 odpoledne »
Římský hrnec neznám ale děkuji za všechny rady.
Proto je toto fórum o tom,že si rady můžeme předávat.A apeluji i na ostatní,pokud budete moci přispět jen nějakou poznámkou o tom,co a jak dělala babička,hoďte to sem,i kdyby jste si mysleli,že je to blbina.
Někdy maličkosti dělají velké věci.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #18 kdy: Leden 27, 2013, 03:34:30 odpoledne »
Římský hrnec je keramická nádoba ze dvou částí, spodní a horního víka. Obě mají skoro stejný tvar (vyšší pekáč). Spodní část má polévaný vnitřek, horní část je celá z nepolévané keramiky. Před použitím se obě části namočí do vody. Keramika nasákne vodu a obsah hrnce se pak peče v páře. Je to z německé kuchyně (Römertopf) a je k němu na inetu dost info, např.:
http://clanky.vareni.cz/rimsky-hrnec-varime-s-vitaminy/
Výhoda je v tom, že to je nekovové - na druhé straně mám obavy, kdy s tím někdo ťukne a budou krásné střepy...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #19 kdy: Leden 27, 2013, 03:36:31 odpoledne »
Je vhodný i na pečení chleba:
http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=559
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #20 kdy: Leden 27, 2013, 03:48:12 odpoledne »
Zapomněla jsem dodat,že ta moje stará atletická kachna byla tak vytrénovaná,že moc sádla nedala.
No což o to,kdyby se to týkalo mne,byla bych všemi deseti pro ale kačena?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #21 kdy: Leden 27, 2013, 05:55:21 odpoledne »
Zapomněla jsem dodat,že ta moje stará atletická kachna byla tak vytrénovaná,že moc sádla nedala.
No což o to,kdyby se to týkalo mne,byla bych všemi deseti pro ale kačena?
Záleží jaká to byla kačena - tzv čínské se pečou jinak než klasické kachny - první čínská, kterou jsme pekli skončila jako žrádlo pro psa - byla hrozně suchá - pod čínskou kachnu je dobré nějaký tuk ještě dodat a hodně podlévat. I pokud se koření týká - čínskou kořeníme spíše jako kuře. Pak ještě existují tzv. husokačeny - mulardi - je to kříženec mezi normální a čínskou kačenou - ten se peče jako normální kachna, i když taky není tak tučný.

štika

  • Host
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #22 kdy: Leden 27, 2013, 06:06:21 odpoledne »
Od chovatele (ne ze supermarketu)jsem minule měla husokachnu(ne,nikdy více).Tato měla být kachna selská,měla 3 kila. Asi už si u něho budu objednávat jen slepice a kuřata(s těmi jsem byla spokojená),než se přestěhuji a budu si chovat svoje.
P.S.už jsi uvařil celerovou polévku?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #23 kdy: Leden 27, 2013, 06:09:42 odpoledne »
Nevařil - byl jsem mimo domov -  v Jizerských horách  - Jablonecká RescueSki.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #24 kdy: Únor 19, 2014, 12:54:10 odpoledne »
Objevil jsem zajímavé plemeno kačen - moc ho chválí Carol Deep v The Resilient Gardener: Food Production and Self-Reliance in Uncertain Times - jedná se o plemeno ancona - bohužel u nás není k sehnání ale tu ano - http://www.nantahala-farm.com/ancona-ducks-s.shtml

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #25 kdy: Říjen 29, 2014, 01:57:19 odpoledne »
A čo je na tom plemene zaujímavé? Ja som zohnal tento pár: http://www.zooenc.eu/sk/kacica-ciarkovana/
je to velkostne ako pižmovka, a žerie aj slimákov, ako bežec. A nelieta ako pižmovka...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

chpslst

  • Host
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #26 kdy: Říjen 29, 2014, 02:16:24 odpoledne »
kapo, budúci rok by som si od teba zajednal nejakých pár. je to možné?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #27 kdy: Říjen 29, 2014, 02:21:38 odpoledne »
Samozrejeme, ak nepríde líška :)

Inak, kačice sa vraj dajú medzi sebou druhovo krížiť, ale pravdepodobne ostanú neplodné, takže chov len do mrazáčku.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

chpslst

  • Host
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #28 kdy: Říjen 29, 2014, 02:25:36 odpoledne »
musíš voliť ochranu najvyššej priority...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #29 kdy: Leden 13, 2015, 03:52:18 odpoledne »
Kachny mi snědli jehličí u jedličky. Pěkně ji obrali. Pře pár dny byli silný vítr, tak jsem si šel dnes do parku pro spadné větve od smrku. A oni se jich ani nedotli.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re:Chov kačíc - je potrebný bazenik?
« Odpověď #30 kdy: Duben 09, 2015, 06:36:08 odpoledne »
Velmi oblíbený je kachník z pískoviště pro děti. Stojí třeba teď v Kauflandu za 299 Kč. Maji to být 2 v jednom. Velikost je 87x87x22 cm.