Autor Téma: Nabíječka na AAA/AA  (Přečteno 1390 krát)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Nabíječka na AAA/AA
« kdy: Listopad 13, 2015, 12:09:31 odpoledne »
Řeším vhodnou nabíječku na AAA/AA..

Voltcraft Charge Manager 410
https://www.alza.cz/voltcraft-charge-manager-410-d508482.htm

Nabíjecí stanice řízená mikropočítačem, vhodná pro AAA / AA akumulátory, NiCd / NiMH / NiZn, 5 programů: nabíjení (Charge), vybíjení (Discharge), testování (Check), cyklus (Cycle), oživení (Alive), max. nabíjecí proud na šachtu 1000mA

vs

Voltcraft Charge Manager 420
https://www.alza.cz/voltcraft-charge-manager-420-d485270.htm

Nabíjecí stanice řízená mikropočítačem, vhodná pro AAA / AA akumulátory, NiCd / NiMH, 5 programů: nabíjení (Charge), vybíjení (Discharge), testování (Check), cyklus (Cycle), oživení (Alive), LCD displej, USB výstup, max. nabíjecí proud na šachtu 2000mA.

..

Tj 410 má navíc NiZn články, 420 NiZn nemá, ale má dvakrát větší nabíjecí proud a USB výstup.
Zatím žádné NiZn články nemám, jaká je pravděpodobnost, že na ně člověk narazí?

Samozřejmě vítám tipy na jiné typy :)
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

yarousch

  • Host
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #1 kdy: Listopad 14, 2015, 09:22:10 odpoledne »
Voltcraft Charge Manager 420 mám 3 měsíce a jsem velmi spokojen. Volil jsem "420" kvůli širším možnostem nastavení, které jsou k dispozici pro každou šachtu zvlášť. NiZn články nepoužívám a tak mě funkce nabíjení těchto článků nechybí. I po celkem krátké zkušenosti se mi nabíječka jeví jako kvalitní - funkčností i zpracováním.

Kupoval jsem zde (vyšla trochu levněji)
http://www.befoto.cz/baterie-nabijecky-zdroje/voltcraft-charge-manager-420-nabijecka-aa-aaa-baterii-usb-vystup/

Offline papuánec

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2016, 08:49:02 dopoledne »
sháním nabíječku AA a AAA baterií na kličku ( dynamo ). Všude mají akorát nabíječky solární a nebo powerbanky pro mobily... Nemáte někdo tip kde to sehnat?

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #3 kdy: Březen 25, 2016, 11:09:14 dopoledne »
Jedine USB verze a skombinovat to s timhle http://www.ebay.es/itm/3X-Reusable-USB-Hand-Power-Dynamo-Torch-Charger-Compact-For-Cell-phone-MP3-PDA-/190978966637 i kdyz nabijet tohle rukou zase takova sranda nebude, takze spis tohle https://www.k-tor.com/hand-crank-generator/ ovsem cena 1000-3500 podle verze
Praktikující cynik

Offline papuánec

  • ***
  • Příspěvků: 26
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #4 kdy: Březen 26, 2016, 07:30:32 dopoledne »
Díky za tip. To řešení s kombinací dynama a nabíječky zvlášť mne nějak nenapadlo  ::) Pořád jsem si tvrdohlavě myslel, že to vyřeší jedno zařízení. Vlastně nechápu proč to někdo nevyrábí. Dynamo nabíječek na mobily je spousta a taková jednoduchá věc jako dynamo nabíječka na tužkovky nikde není...

vymyslel jsem to nakonec takto:
http://www.solareconomic.cz/solarec/eshop/24-1-Dynamo-nabijecky/0/5/310-12V-dynamo-nabijecka-s-autozasuvkou
https://www.alza.cz/camelion-ultra-fast-charger-d171743.htm?catid=18849568

sice jsem viděl levnější řešení solární nabíječkou, ale na slunce nejde vždycky spoléhat... Proto jsem se nakonec rozhodl pro to dynmo

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #5 kdy: Březen 26, 2016, 08:29:10 dopoledne »
Tak dej pak vedet, jak ti to funguje. Ja si myslim, ze ten mezni horni cas se bude tykat prave toho nabijeni pres tu autozasuvku.
Praktikující cynik

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #6 kdy: Říjen 10, 2019, 10:10:46 odpoledne »
Prosim vas zapomente na nejake dynamonabijecky a podobne kravovinky. Zkuste si jenom hodinu v kuse tocit klickou (a to jenom v pripade ze by se jednalo o ultra rychle nabijeni). Nabijet bude potreba 4-14hodin a takovou dobu nevydrzite tocit ani mlynkem na kafe, natoz zatizenym dynamem. Jinak ja osobne nemam elektronicke nabijecky v oblibe. Na nabijeni NiCd/NiMh akumulatoru pouzivam katalogove zapojeni stabilizatoru LM317 jako zdroje konstantniho proudu a prepinam jenom odpory a tim menim proud. Je to univerzalni reseni na ruzne mnosztvi clanku. Jednoduse nastavim proud a muzu nabijet 1-20 clanku v serii.

SoňaR

  • Host
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #7 kdy: Říjen 10, 2019, 10:16:19 odpoledne »
První část zprávy zachycena, druhá je v nějaké cizí řeči, které nerozumím  :D ... nebylo by prosím jednoduché doporučení pro mě, jakožto laika v této oblasti?  :)
Něco jako "jmenuje se to tak a tak a tady to prodávají" :D

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #8 kdy: Říjen 10, 2019, 10:19:04 odpoledne »
Něco podobného jako Soňa.
S tím dynamem souhlasím. Ke zbytku, uvědom si že tady jsou vesměs elekro lajci  ;D
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #9 kdy: Říjen 10, 2019, 10:44:36 odpoledne »
Neco k nastudovani treba tady: https://www.mylms.cz/proudovy-zdroj-pro-napajeni-nejen-led/ akorat na vystup pripojit pres diodu nabijeny akumulator. A jake to ma vyhody? Jednak je mozno pripojit temer libovolny pocet clanku (v zavislosti na napajecim napeti) a proud v obvodu bude porad stejny, nebude dochazet k poklesu proudu vlivem elektrochemickych procesu uvnitr clanku v prubehu nabijeni cili vime presne jaky proud obvodem po celou dobu tece, nabijecka je vhodnejsi na formovani a nabijeni starych clanku oproti te s elektronikou a v neposlefni rade je jednodussi uchladit pouzdro TO220 kouskem hliniku nez treba dratovy odpor v nabijecce.  Zapojeni je samozrejme blbuvzdorne a v kombinaci s klasickym transformatorem vecne. Na vstup muzeme pustit ruzne napeti dle poctu clanku az do cca35V (ubytek na stabilizatoru je samozrejme potreba uchladit).

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #10 kdy: Říjen 10, 2019, 11:20:52 odpoledne »
Díky za zajímavý tip. Ale jelikož se také považuji za laika, zeptám se polopaticky zda jsem pochopil....jako zdroj použít klasické trafo s plechovým E jádrem, nikoliv spínaný zdroj.....OK rozumím. Nepřekročit 35V kdy jsou již ztráty stabilizátoru vysoké....OK chápu a lze to uchladit pasivním chladičem dobře. Nabíjím v sérii a konstantní proud měním odporem....OK chápu...

Otázka na kterou chci odpověď: Musím tedy nabíjet stále stejný počet článků v sérii? A počet je dán výstupním napětím stabilizátoru?

Jak se bude toto zapojení chovat když články nebudou mít stejnou kapacitu, jeden bude poškozený nebo budou různě vybité....předpokládám, že toto zapojení články nezformátuje, může je při nižší kapacitě přebíjet....je má úvaha správná?
Díky za vysvětlení.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #11 kdy: Říjen 11, 2019, 05:55:52 dopoledne »
nabijet muzes libovolny pocet clanku v serii ale soucet napeti na nich nesmi prekrocit vstupni napeti+ubytek napeti na stabilizatoru (pocitat s rezervou tak 4-5V) jinak by proud klesal a clanky by se nenabily. Co se tyce proudu tak ten je jinak stale stejny (to je hlavni rozdil oproti nabijeckam s odporem misto stabilizatoru) cili je jedno jestli pripojis jednu nebo pet baterek, budou se nabijet vsechny stejnym proudem. Kapacity lze kombinovat ale samozrejme ty s nizsi se nabijou driv  a dale se prebiji. Nabijecky tohoto typu je dobre pouzivat jako klasicke pomale cili nastavene na proud odpovidajici 1/10 kapacity. Neni tim potreba hlidat cas vypnuti a clanky v pripade prebijeni se stihaji bez problemu uchladit (coz je zrovna casty problem pokud pouziji kombinaci chytre rychlonabijecky a starych clanku-nezridka se stava ze nabijecka clanky bud vcas nebo vubec nevypne a ty se pak uvari). Co se tyce formovani tak to je opet vyhodnejsi delat timto zpusobem oproti nejakymu programu na cyklovani na nabijeckach. Kdyz jsem delal srovnani tak clanky zormovane na tomto zdroji vykazovaly vyssi kapacitu a i do zateze byly tvrdsi. Nevyhodou je, ze se musi rucne vybit a cely proces je zdlouhavy. Jinak vadny clanek, pokud neni preruseny nepredstavuje problem jen se zacne driv hrat. Pokud je vsak nastaveny maly proud tak se sam uchladi a nic se nedeje.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #12 kdy: Říjen 11, 2019, 06:01:55 dopoledne »
jeste k tomu prebijeni. Kazdy akumulator je schopny uskladnit urcite mnozstvi energie a pokud do nej ladujes vic tak prebytecna energie se zacne promenovat v teplo a to je to, co akumulatory likviduje. Teplota nabiteho akumulatoru je spravne o neco malo vyssi nez teplota lidskeho tela (kolem 40 stupnu). Pokud clanky uchladis nebo nabijis takovym proudem, ze to stihaji samy tak nemusis resit ani uroven nabiti.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #13 kdy: Říjen 11, 2019, 06:08:10 dopoledne »
Díky, rozumím. ;) :pa:

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #14 kdy: Říjen 11, 2019, 06:17:40 dopoledne »
jinak tech 35V je maximalni vstupni napeti stabilizatoru (nekdy se uvadi 40V) cili 24V trafo s usmernenym a vyfiltrovanym vystupem je uz na hrane. Lepsi je pouzit nejaky zdroj kolem 20V AC.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #15 kdy: Říjen 11, 2019, 10:00:30 dopoledne »
A usměrnit diodovým můstkem a vyfiltrovat elektrolytickým kondenzátorem nebo použit něco integrovaného?

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #16 kdy: Říjen 11, 2019, 10:15:03 dopoledne »
trafo-můstek-filtrační kondenzátor. V případě že bys nabíjel třeba 4 články do nějaké radiostanice tak s přehledem to můžeš píchnout na autobaterii. Tady jsem chtěl vyzdvihnout univerzálnost tohohle zapojení. Změníš hodnotu odporu, nebo často ani nemusíš a máš zdroj proudu pro napájení LEDkových čipů. Obdobně jde využít i podžhavená žárovka (kdo zná variátor tak ví).

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: Nabíječka na AAA/AA
« Odpověď #17 kdy: Říjen 11, 2019, 12:08:34 odpoledne »
Ještě něco sem postnu to by se mohlo někomu také hodit. To jsou výsledky mých zkušeností akorát LiFePo4 hodnoty jsou převzaté z netu a prahové hodnoty RAM akumulátorů taky (ty jsem vždy nabíjel napětím 1,6V a na spodní hranici je nikdy nevybíjel).