Autor Téma: Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů  (Přečteno 4714 krát)

Itech

  • Host
Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« kdy: Říjen 01, 2012, 01:44:54 odpoledne »
Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
http://pavelrichter.net/2012/04/maly-fotovoltaicky-ostrovni-system-vyroba-panelu/

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #1 kdy: Říjen 04, 2012, 09:54:25 odpoledne »
Naozaj ďakujem za skvelý návod.

Určite sa to zíde!

 ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Ivo

  • Host
Ostrovní solární systémy
« Odpověď #2 kdy: Listopad 03, 2012, 06:41:15 dopoledne »

fallout

  • Host
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 23, 2012, 12:51:02 odpoledne »
A neni lepsi cerpat el. Z eteru nez cekat na slunce ;) a pres kondenzator z lahve od okurek tim nabijet akumulatory ;) vyjde to na par korun :)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 23, 2012, 01:23:04 odpoledne »
A neni lepsi cerpat el. Z eteru nez cekat na slunce ;) a pres kondenzator z lahve od okurek tim nabijet akumulatory ;) vyjde to na par korun :)

Co kdyby jsi to trochu popsal?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 23, 2012, 01:58:55 odpoledne »
A neni lepsi cerpat el. Z eteru nez cekat na slunce ;) a pres kondenzator z lahve od okurek tim nabijet akumulatory ;) vyjde to na par korun :)

Tiež nemám poňatia, o čo ide.
Rozpíš to  ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 23, 2012, 02:07:20 odpoledne »
Tuším, že se jedná o nějakou Teslovinu s oscilátorem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 23, 2012, 06:12:42 odpoledne »
Zdravím.
Fallout :
Tak to aby jsi si již vykročil (ten éter je velmi daleko, za život tam nedojdeš)ale kdyby tak si vem na to pořádnej kanystr až z toho éteru budeš čerpat tu energii.  :DFlaška od okurek i kdyby byla ta 4 litrová je malá. :D

Chlape ty tady popíráš zákon o zachování energie a chceš vyrobit perpetum mobile.
Tak hodně štěstí. Takovejch "chytrejch" jsem za svůj život potkal :) :) :D :D .

Saladdin, on má ten oscilátor spíš v hlavě a pořád..... bzučí a bzučí a bzučí a nedá pokoje.....

fallout

  • Host
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 24, 2012, 03:23:16 odpoledne »
Ahoj , nejde o žadny oscilator nebavim se ani  o testatice nebo magnetických motorech ( prenderev a spol :) ):D  jen staci do velký vyšky umístit desku mam dojem z mědi potaženou lakem a z ni proti zemi vybijet statickou elektrinu do kondenzatoru kterým nasledne bude nabýjet elektřinu do akumulatoru kdo za googli najde nato i spoustu schémat ;)

nabo jak už sem psal nekde tohle taky neni špatný jako zdroj elektřiny ale je to uplně neco jiného http://www.solfoton.eu/products/a30w-termoelektricky-generator-t30w/ :DD

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 24, 2012, 09:44:47 odpoledne »
Zdravím.
Fallout :
Tak tady mě napadá pouze  jedno....Jakpak by jsi asi tu Cu desku dostal do dostatečné výšky...... No nejspíš balonem na laně.
Dále a to už se popadám za břicho a asi to se mnou sekne..... Někdy v druhém ročníku jsme na elektroučilišti počítali výkon té tvé statické elektřiny.... No a vyšlo nám, že takový průměrný blesk (elektrický výboj mezi nabitým mrakem a zemí), má ve výsledku energii tak 1 KWh (Napětí v MV, proud v KA, a čas v milisekundách.
Po zániku výboje v okamžiku vyrovnání nábojů (mrak vs. zem) výboj zaniká.
Nabití mraku dostatečným napětím zase na další výboj je dlouhodobé (řádově minuty až desítky minut). Pro nějaké napájení nevhodné a vzhledem k napětí v okamžiku výboje nebezpečné.

Prosím o zodpovězení dvou otázek :
Žádám nick Fallout nikoho jiného, PROSÍM

1) čím nebo jak, je způsobeno, že vzniká zvukový projev (lidově hřmění) po zablesknutí se.
2) proč se nejdříve zableskne a teprve později zahřmí (tato doba se mění) někdy skoro okamžitě, někdy to trvá i pár vteřin.
Miki.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 25, 2012, 01:20:51 dopoledne »
Také jsem zvědav  8)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

fallout

  • Host
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 26, 2012, 08:05:54 odpoledne »
Googlit umí i cvičena opice a rozhodně nejsem ve škole abych ti vysvětloval neco a o rychlosti zvuku a světla ale upřímě  tohle není upřímě můj šálek kávy ale kdysi jsem to zařízení u kamaráda vyděl a nabíjel tím autobaterii na chatě kam neměl zavedenou elektřinu ale vždy na bouřku to vypínal ;) 

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 27, 2012, 09:25:21 odpoledne »
Zdravím.
Příteli nic ve zlém ale to co píšeš popírá základy elektrotechniky. Já jsem za svůj život takových udělátek viděl a všechny měly jedno společné, nebylo to žádné svádění energie z mraků spíše nebezpečná hračka jak si přivést bleskový výboj do baráku. Ten tvůj přítel s tou nabíječkou byl aspoň trochu rozumný, když to vypínal při bouřce (maně mě napadá zda tam měl vypínač a nebo to uzemňoval....a co by se mohlo stát v době kdy by nebyl doma a ta bouřka přišla jako na potvoru v té době). No možná by dojel z cesty ke spáleništi, které by vzniklo z jeho bejváku v době nepřítomnosti.  Ony jaksi hromosvody na baráku nejsou na HO*** (no na nic).

Asi na tomto světě nejsem dost dlouho abych to pochopil a elektrotechnice vůbec ale vůbec nerozumím ! ! ! :) ;)

Vidím, že si za svými (z mého hlediska zcestnými a dokonce nebezpečnými) názory stojíš. Tak to uzavřu popřáním více štěstí než je to spáleniště.

Dále..... pokud jsem kliknul na tvůj odkaz.
Nemá to s tebou nastoleným problémem nic ale vůbec nic společného. Ty to ale správně uvádíš.
V odkazu je nabízen termoelektrický generátor proudu (tzv. TEG) ale ten pracuje na základě tzv. Peltierova jevu kde mezi elektrodami polovodiče na jedné straně chlazeným a na druhé ohřívaným teče elektrický proud.
Tam žádnou statickou energii jaksi nevidím ? ? ? Ale to jen na okraj. 

Dále..... nedá mě to..... já jsem neměl na mysli goglení ani že jseš ve škole, nikdo tě nechtěl zkoušet jen to byla taková zajímavost (nevinná a pro pobavení). Já myslel, že to vysypeš ze své hlavičky, jako z partesu.

Tohle jsem uměl už jako malej kluk když mě táta naučil si vypočítat vzdálenost bouřky (v km) ode mě právě na základě tohoto poznatku. A přesto, že to byl pouze ing. chemie věděl i to proč po blesku zahřmí. Ale to ty zajisté umíš také.
No alespoň se člobrďa dozvěděl za jak dlouho zmokne a mohl se s předstihem třeba schovat-dobrý ne ?

Dále....nejde pouze o rozdílnou rychlost zvuku (330 m za vteřinu) a ani o rychlost světla (cca 300 000 km za vt.) ale o to, že průchodem výboje ve vlhkém vzduchu se vytvoří (ionizovaný, vodivý) kanál kde se pára z té vlhkosti a ionizovaný vzduch prudce rozepnou (nadzvukovou rychlostí), vznikne sonický třesk (ten známý u nadzvukových letadel, taková ta rána nebo hřmění) a ten se podle vzdálenosti dostane k pozorovateli u světla prakticky okamžitě v době výboje (blesku) ale zvuk se dostává k pozorovateli daleko menší rychlostí a tudíž mnohem později než je zaznamenán blesk samotný.

Přesto závěrem nic ve zlém, nebylo to myšleno ani náznakem zle.
Miki.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 27, 2012, 09:52:55 odpoledne »
mě to co popisuješ také připomíná bleskosvod. A trochu nechápu funkci toho laku na té desce. (maximálně jako omezení toho svádění, ale to jsou dvě věci, které se spolu perou. Poloha a lak.) A tím vypínáním je jako spuštění draka ze kterého se to svádí? Mě to teda přijde stejně o ústa jako Mikimu.

Je to zajímavé, ale já bych teda raději do toho nešel.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

fallout

  • Host
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 27, 2012, 10:05:46 odpoledne »
Dekuji mikimu za slohovou praci a dekuji za vysvetleni veci okterych sem nemel ani paru   8) ale myslel jsem to jen jako alternativu , mozneho zdroje el.energie stejne jako ten tepelny generator .
Mimochodem pripomel si mi jak mi nekdo pred par lety rikal ze neco podobneho funguje na obrich kondenzatorech ktere se postupem casu samovolne nabiji ikdyz nejsou zapojene proto se pry vyrabi a prevazi s propojenymi kotakty ;)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 27, 2012, 10:21:12 odpoledne »
víš statika je svině a indukuje ti an každém izolantu náboj. To je průšvih ve chvíli kdy někde chceš dělat elektroniku. To pak potřebuješ tzv EPA. Ale pro výrobu elektřiny bych to nezkoušel. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 27, 2012, 11:09:31 odpoledne »
Zdravím.
Tak jsem rád že došlo k vysvětlení.
K těm tvojim zkratovaným kondenzátorům během přepravy.... dávám ti za pravdu.... to je totiž podmínka přepravy. Byl jsem u toho když se u nás v nové mlékárně v Černé za Bory stavěla trafostanice a tam jsou v síti zapojené tzv. reaktanční kondenzátory (kompenzují induční složku el proudu, tzv účinník) to jsou mamrdi v oboru kondenzátorů svojí obrovskou kapacitou. Tak ty byly vždy až do zapojení vždy zkratované. Hrozí totiž, že když se při dopravě nachází v oblasti s rozdílnými potenciály, že se nabijí, ne úplně ale ono stačí při jejich velké kapacitě i jedna setina % aby při manipulaci dostal pracovník úder el. výbojem, který ho spolehlivě dostane do kolen když ne na krchov.
To jenom jako dodatek.
Miki.

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Malý fotovoltaický ostrovní systém
« Odpověď #17 kdy: Březen 10, 2013, 01:14:40 odpoledne »
Nedávno mi kamarád nabízel větší množství nových FV panelů, z nerealizované stavby FVE. Pokud se pamatuji, byly monokrystalické 230 Wp, cena kolem 5000 Kč. Nechtěl prodávat po kusech..
Ceny od té doby trochu klesly, kdybychom se spojili, byl by zájem?

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Malý fotovoltaický ostrovní systém - perlička
« Odpověď #18 kdy: Březen 10, 2013, 01:17:20 odpoledne »
Jiný kamarád před časem koupil profi FV panel z druhé ruky.
V rámu objevil slot na SIM kartu.. sice nechápal na co, ale dal ji tam..
Jednou přes noc mu panel ukradli.. a přišla SMSka s novými souřadnicemi panelu.
I zajel tam a novému uživateli to vysvětlil :-)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Malý fotovoltaický ostrovní systém
« Odpověď #19 kdy: Březen 10, 2013, 02:41:23 odpoledne »
Nedávno mi kamarád nabízel větší množství nových FV panelů, z nerealizované stavby FVE. Pokud se pamatuji, byly monokrystalické 230 Wp, cena kolem 5000 Kč. Nechtěl prodávat po kusech..
Ceny od té doby trochu klesly, kdybychom se spojili, byl by zájem?
Ano, jistě:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

konec

  • Host
Re: Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 29, 2020, 08:49:15 odpoledne »
cituji
Regulátor bere energii z panelů a transformuje do úrovně, která je přijatelná pro akumulátor, stará se také o správný algoritmus nabíjení a také o ukončení nabíjení v případě dosažení maximálního napětí.
zdroj
http://pavelrichter.net/2012/04/maly-fotovoltaicky-ostrovni-system-vyroba-panelu/

Takže já si budu kupovat ultra drahý předražený regulátor (který je dražší, než solární panel), abych mohl 38 voltovým panelem dobíjet 12 voltový akumulátor? Co to je za hovadinu?
Není nic jednoduššího, než spojit tolik akumulátorů, aby to odpovídalo napětí panelu!!

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Malý fotovoltaický ostrovní systém – výroba panelů
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 29, 2020, 10:42:15 odpoledne »
"Takže já si budu kupovat ultra drahý předražený regulátor (který je dražší, než solární panel), abych mohl 38 voltovým panelem dobíjet 12 voltový akumulátor? Co to je za hovadinu?
Není nic jednoduššího, než spojit tolik akumulátorů, aby to odpovídalo napětí panelu!!"

Takle to nefunguje, dejme tomu, pokud vezmeš panel co má psaných 38V, tak dává podle sluníčka třeba i od 5 do 25 V napětí a 38V pouze v ideálním postavení slunce a panelu (cca třeba jen půl hodiny denně). Pokud to dáš na baterii bez regulátoru, můžou ti panely vysávat energii z baterie, pokud tam není dioda, nebo se nebudou baterie vůbec nabíjet (jen třeba tu půl hodinu denně) účinnost panelů bude mizivá a spíše ztrátová.

Většinou se to staví tak, že vezmu panel co dává max třeba těch 38V a napájím 12V baterii, regulátor zajistí ideální podmínky pro nabíjení a nabíjí několik hodin baterii dle slunečních podmínek. Dostaneš více energie do baterie.     
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)