Autor Téma: Pálenica  (Přečteno 4754 krát)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Pálenica
« kdy: Září 13, 2012, 11:55:26 odpoledne »
Máte niekto vlastnú páleničku?
Alebo aspoň skúsenosti s pálením?

Ja som nedávno zistil, že domácu páleničku mám, aj keď som ju ešte nevidel.
Je nevyužitá u svokra-takže akokeby moja ;)  Páleniu som sa nikdy nevenoval.
Ale rád ju zachovám, v zlých časoch sa určite hodí - človek si vždy rád praští, obzvlášť, keď je zle.
Pálenka sa dá vymieňať za čkoľvek, dá sa s ňou dezinfikovať. Dá sa v pálenici vyrobiť aj niečo, čo by sa dalo použiť ako palivo?  - nesmiať sa! fakt o pálení nemám potuchy...  :)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Pálenica
« Odpověď #1 kdy: Září 15, 2012, 01:06:34 odpoledne »
Pánové, počítám, že budu pálit líh odpadním teplem z výroby elektřiny v letním období. On ten líh je dobrý třeba i do lihového vařiče, které budeme používat v dobách, až Propan-Butan nebudou, nebo budou drahé. O pohonu spalovacích motorů nemluvě.

Jako zdroj zkvasitelného cukru na kvašení mi vychází nejlépe řepa cukrovka. Cukerný sirup se dá skladovat přes zimu (kdy bude potřebné odpadní teplo na domy a skleníky) a pálit kvas se začne až na jaře, a to až do sklizně další cukrovky. Během sklizně cukrovky se teplo využije na výrobu sirupu na kvašení příští jaro a léto. Vyřešil jsem tak problém, kam s přebytečným teplem v létě.

Řízky se dají silážovat a zkrmovat, chrást se dá zaorat, zkompostovat nebo i fermentovat na metan - výroba zemního plynu a hnojiva. Pěstování cukrovky je užitečné i pro půdu. Cukrová řepa má větší výnos lihu než brambory čí obiloviny, jen se musí po sklizni hodně rychle zpracovat na ten sirup, jinak sklizené bulvy sežerou svůj vlastní cukr na svůj metabolismus.

No a lihoví fajnšmejkři si pořídí měděnou pálenici na kvalitní pálenku z ovoce. Pěstitelská pálenice může v osadě fungovat už nyní, jen počítejte s tím, že budeme muset spolupracovat s Finančním úřadem a platit spotřební daň z vlastní pálenky na chlast a nebo vypálený líh denaturovat pro technické použití.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Pálenica
« Odpověď #2 kdy: Říjen 14, 2012, 10:06:14 odpoledne »
Nějak se tu nic neděje, očekával jsem, že se kolem lihu rozproudí vášnivá debata :-)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Pálenica
« Odpověď #3 kdy: Říjen 14, 2012, 10:57:48 odpoledne »
Zdravím.

2Cajgalamo :
Okamžitě přemístit domů a študovat co a jak se s tím dělá na internetu jsou hafo informací . Pokud bude něco potřeba poradím. Doma jsme pálili o sto šest celou dobu až do smrti mého otce.

RP007 : To víš že se to bude provádět, teda pokud bude co zkvasit.
Miki.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Pálenica
« Odpověď #4 kdy: Říjen 14, 2012, 11:42:54 odpoledne »
Nějak se tu nic neděje, očekával jsem, že se kolem lihu rozproudí vášnivá debata :-)
Ono s tím lihem to teď bude "o hubu" Jenom ty daně co na to jsou, a pokud bys to chtěl pálit jako technický líh - nevím, jak je to právně ošetřeno.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Pálenica
« Odpověď #5 kdy: Říjen 15, 2012, 12:05:46 dopoledne »
Technický líh: Jednou za měsíc přijde úředník z finančáku, zkontroluje měřáky, blomby, otevře zablombovanou nádrž, naleje tam z kanystru benzín a nějaké značkovací svinstvo a je to hotovo..

V pěstitelské pálenici zase vyměří spotřební daň, kterou odvedeš berňáku. Samozřejmě, že se do toho pustíme až když budeme mít přátele na místních úřadech, respektive, až nás přestanou mít za pošuky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Pálenica
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 01, 2012, 12:19:07 odpoledne »
Múj tatínek měl doma měděnou pálenici.Za totality pálil(v činžáku)slivovici-samozřejmě načerno.Hlavně jsme museli mít ucpané dveře do chodby-aby to nebylo cítit.Vím,že první litr se nepoužil na pití(asi se sychroval proti metanolu).Ten se obarvil namodro-napsalo se Okena.Když jsme pak leštili po umytí okna,byt voněl slivovicí.Bohužel nevím,kde pálenice skončila,dnes by se hodila.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Pálenica
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 01, 2012, 12:21:37 odpoledne »
Ten se obarvil namodro-napsalo se Okena.Když jsme pak leštili po umytí okna,byt voněl slivovicí.

Palec hore!  :D  :D  :D
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pálenica
« Odpověď #8 kdy: Duben 24, 2016, 04:08:44 odpoledne »
V pátek se v hospodě rozvzpomínali "veteráni" a vzpomněli "lavórovicu" - podle mě nejsnazší způsob získání opice. A jaké jakostní panečku...

Sluší se připomenout rozpor takovéhoto jednání se zákony ČR, riziko otravy atd...jde postě jen o debatu v teoretické rovině. Nikoho k ničemu nenabádám, zmíněný postup nedoporučuju.

Prý se to dělalo takhle: do hrnce se dal kvas, hrnec se přikryl škopkem(lavórem) tak, aby bylo dno lavoru šikmo k jedné straně. Mezera mezi hrncem a škopkem se utěsnila melasou, malá mezera zůstala jen na nejnižší straně lavoru. Lavor se naplnil ideálně sněhem (nebo aspoň mokrými hadry). Pak se to ohřívalo, na dně škopku kondenzovalo, stíkalo do nejnižšího místa, mezerou mezi melasou ven a kapalo do připravené nádoby. Fajnšmekři postup opakovali 2x-3x, drsoni prý pili hned.
Co vzpomínali, naposledytakový způsob destilace provozoval kdosi na dolním koncu začátkem 60. let.
No, ztráty obrovské, chuť všelijaká, když se nedalo bacha připalovalo se to - nebylo to jak míchat...ale opice z toho byla. A nikdo prý neoslepl.

To mi připomnělo "řetězovicu". Obsah alkoholu v ovocném víně se prý dal zvýšit jednoduchým způsobem: za velkých mrazů se víno pomalu lilo na pořádně podchlazený řetěz (odhadnu že -10C bude už hodně vysoká teplota, prostě čím míň, tím líp). Voda obsažená ve víně přimrzala k řetězu, takže dolů toho doteklo méně a logicky by v tom mělo být víc alkoholu. Ale taky jsem o tom jen slyšel, má někdo praktickou zkušenost?

A hlavně jsem o tom zase začal přemýšlet. Taková konstrukce domácí palírny...opět připomínám debatu jen v teoretické rovině. Řekněme, že mi přišel do drápů 100l nerezový dvouplášťový kotel s 12kW el. spirálami (snadno nahraditelnými jednoduchým topeništěm) něco takového:  https://www.google.cz/search?q=kuchy%C5%88sk%C3%BD+dvoupl%C3%A1%C5%A1%C5%A5ov%C3%BD+kotel+nerez&biw=1600&bih=805&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj4w5S5t6fMAhUH1BoKHek2CaIQ_AUIBigB&dpr=1#imgrc=aPxqOOgnv7ZUVM%3A a já teď přemýšlím, jak to upravit na destilační aparát. Takže víko to bude chtít předělat na tlakové. Bude nebo nebude třeba nahoru přidělat "zvon" a k čemu tam vlastně je? A pokud ano, jak velký? Spousta lidí "zvon" považuje za zbytečnost. Kotel je dvouplášť - budou potřeba míchadla? Jak konstruovat chladič? Předpokládám, že měděný, ale délka? Průměr? Jsou na to vhodné topenářské trubky? Prý nějak záleží i na výšce zvonu/trubky vedoucí z kotle, toho zlomu do chladiče. A na co všechno jsem ještě zapomněl?           
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pálenica
« Odpověď #9 kdy: Duben 24, 2016, 08:08:30 odpoledne »
Lavorovici - aneb Stalinův hněv jsem jako voják viděl pálit, ale utekl jsem od toho  :-\
To se na stůl dala židle, nohama vzhůru. na sedák se postavil elektr. vařič, na něj ešus se zkvašeným chlebem.
Vedle dvě cikly "na stojáka", na ně malej talířek. Na ty nohy židle, co trčely do vesmíru, se dal lavor s vodou.
Na lavoru pára kondenzovala, skapávala na talířek. Okolo se tísnící paliči, každej s brčkem v zubech, chytali každou kapku :P

Sice je mi jasný (a jasný mi to bylo už tenkrát, v roce 1963) že v tom ešusu mohlo bejt maximálně 0,07 l lihu - teda za maximálním prokvašení, teda maximálně 10%. Většina výparů se "ztratila" v prostoru, paličů bylo asi 5 - slovy pět, A VŠICHNI BYLI NAŠROT OŽRALÍ !

Dobře tady zafungovala davová psychóza, či jak se tomu říká.
Ale taky se nikdo neotrávil  ::)
Ale taky smradu tam bylo, jako by propíchli dráteníka  ;D

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Pálenica
« Odpověď #10 kdy: Duben 24, 2016, 08:30:41 odpoledne »
. . . . Vím,že první litr se nepoužil na pití(asi se sychroval proti metanolu). . . ..Když jsme pak leštili po umytí okna,byt voněl slivovicí. . . . . . .

 ;D To taky znám !!
Když jsem začal před asi 35 lety chodit se svou nynější ženou, byl jsem tam tuším podruhý.
Blížil jsem se k baráku, slivovice voněla až přez ulici - na druhej chodník. Okna byly otevřený, uvnitř hrál magič, a já myslel, že přicházím doprostřed mejdanu.
 :-[ a on tam byl jenom velkej úklid, a myly se okna  :(

Slivovici si nechávala pálit v družstevní pálenici, ta byla fajn.
A palič odevzdával nejen slivovici, ale i "předek" (to, co teklo jako první) a taky "ocas", to co teklo jako poslední.
Právě tím se myly okna. Předek totiž obsahoval i Propyl- a Butyl alkohol. Ty právě dokonale mejou, a leští. Mají samoleštící schopnosti.
Manželka dodnes lituje, že ten "ocas" na okna už nemá  ???
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pálenica
« Odpověď #11 kdy: Duben 24, 2016, 09:04:42 odpoledne »
můj táta používal ten první úkap jako náplně do ostřikovačů ve škodě 100....
smrdělo to auto šlivovicí z dálky a každej policajt mu dával dejchat.

chpslst

  • Host
Re: Pálenica
« Odpověď #12 kdy: Březen 10, 2017, 03:22:01 odpoledne »
ja som bol celý čas v tom že lavorovica sa páli spôsobom že lavor je umiestnený na kotlíku hore dnom /naklonený do jednej strany/ .
o tom že musí byť v lavore voda /sneh/ som nemal tušáka...
prečo sú straty velké? ak by sa to utesnilo nejakým cestom a stekalo len na jednom mieste tak je to tiež bez strát nie?...
ešte ma napadlo použiť upravený papiňák...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pálenica
« Odpověď #13 kdy: Březen 10, 2017, 03:30:45 odpoledne »
Ten sníh tam je kvůli chlazení...rychleji to kondenzuje.

Ztráty jsou - těsnění melasou nebude stoprocentní navíc tam pořád musí být díra, kterou to kape a tamtudy taky utíkají výpary...

Takhle na to aspoň vzpomínal ZZ...

Má to spoustu neduhů, ale jeden obrovský klad. Je to snadné.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pálenica
« Odpověď #14 kdy: Březen 10, 2017, 05:15:44 odpoledne »
Destilační kolona jako technologie mne také zajímá. Ne kvůli chlastu, ale jako palivo do vařiče / spalovacího motoru.  Užití lihu jako paliva má u nás tradici z tzv. První republiky. Tehdy se s družstevních palírnách vyráběl líh z přebytků zemědělské produkce a i vojenská letadla (určitě Avia B534) létala na benzino-lihovou směs Biboli
(BiBoli: 50%benzinu, 20%benzolu, 30%lihu)

Pěkný článek zde: http://veteran.auto.cz/clanek/112/v-lihovem-opojeni-aneb-hluboke-koreny-paliva-e85
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pálenica
« Odpověď #15 kdy: Březen 10, 2017, 05:34:17 odpoledne »
Ze začátku byly stabilní motory k pohonu strojů půl na půl benzinové a lihové.Mlékařská konev, těsnění z kvásku, tedy mouky a vody a nějaké to chlazení. Jak s tím začnete, už neskončíte.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pálenica
« Odpověď #16 kdy: Březen 10, 2017, 05:34:45 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pálenica
« Odpověď #17 kdy: Březen 10, 2017, 06:56:30 odpoledne »
Tohle by mělo pasovat do pařáku na brambory...docela se těším na zimu... :bee:
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pálenica
« Odpověď #18 kdy: Březen 10, 2017, 08:45:14 odpoledne »
http://www.kovodel.cz/destilacni-zarizeni/jednoplastove-kotle/
Je to stavebnice, z kotle na povidla si transformujete pěkný pálení či destilci.Vč míchání, jsou to kucí šikovní a v kvalitě nemají moc kompromisů.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Pálenica
« Odpověď #19 kdy: Březen 10, 2017, 09:57:47 odpoledne »
Co mi říkal kolega chemik, dostatečně dlouhá trubka je jeden metr.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pálenica
« Odpověď #20 kdy: Březen 10, 2017, 09:58:22 odpoledne »
Zkoušel jsem to ne na řetězu, ale ve flašce...nějakej jabčák nebo co jsem zapomněl v kufru auta a ono to nějak zamrzlo...ale ne všechno, zůstala v tom i tekutá frakce...a když jsem to okoštoval, měla o dost větší točivý moment, než když jsem to u kámoše zkoušel nepřemrzlý  :pa:
Takže to funguje. Ale není to PooMova řetězovice, je to tradiční recept snad ze slovenska "hold", já ho jen oprášil.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pálenica
« Odpověď #21 kdy: Březen 10, 2017, 10:01:21 odpoledne »
Co mi říkal kolega chemik, dostatečně dlouhá trubka je jeden metr.

Praxe hovoří jinak: neexistuje univerzální recept a nastavení, je to dost špekulování, koumání a alchymie...úhly, velikost chladiče atd...
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pálenica
« Odpověď #22 kdy: Březen 10, 2017, 10:05:48 odpoledne »
Docela mě překvapilo, že se něco takového na netu inzeruje. Čekal bych to spíš na darknetu.

Ten "palič" bude nenahraditelný jen do doby, než mu bouchne kotel. Potom ho nahradí někdo jiný, něco o tom myslím psal už Darwin.


Proč bych si doma nemohl destilovat vodu? Od doby co mi teče chladič, mám celkem spotřebu  ;)

Pokud bude třeba nahradit paliče protože mu bouchnul aparát, nebude to žádná škoda...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Pálenica
« Odpověď #23 kdy: Březen 10, 2017, 10:20:05 odpoledne »
I to je možné. Bavili sme se o tom pouze okrajově když byla ta metylaféra. Metyl nikdy z alkoholu úplně nejde odstranit, jen jde snížit jeho množství. (to je ta věc ze které bolí hlava) - stejný zdroj jako s tou metrovou trubkou :)

Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pálenica
« Odpověď #24 kdy: Březen 11, 2017, 12:44:05 dopoledne »
http://www.kovodel.cz/destilacni-zarizeni/jednoplastove-kotle/
Je to stavebnice, z kotle na povidla si transformujete pěkný pálení či destilci.Vč míchání, jsou to kucí šikovní a v kvalitě nemají moc kompromisů.

Jo, už kdysi dávno Plenty říkal, že to je Rols-Royce mezi palírnami..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pálenica
« Odpověď #25 kdy: Březen 11, 2017, 07:05:04 dopoledne »
To mi připomnělo "řetězovicu". Obsah alkoholu v ovocném víně se prý dal zvýšit jednoduchým způsobem: za velkých mrazů se víno pomalu lilo na pořádně podchlazený řetěz (odhadnu že -10C bude už hodně vysoká teplota, prostě čím míň, tím líp). Voda obsažená ve víně přimrzala k řetězu, takže dolů toho doteklo méně a logicky by v tom mělo být víc alkoholu. Ale taky jsem o tom jen slyšel, má někdo praktickou zkušenost? 
Vymražování vína se používá dost běžně, (a příklad při výrobě vermutů).
Před časem můj kamarád vyráběl ovocný víno, a nějak to "nebylo ono".
Tak jsme víno nalili do pet lahví, ty nastrkal do mrazáku.
Po jejich přimrznutí zlihovatělý víno vylil, v lahvi zůstal led.
 :-\ Stejně to ale nebylo k pití  :-\
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pálenica
« Odpověď #26 kdy: Březen 11, 2017, 07:12:43 dopoledne »
K právním aspektům palírny.....pokud vám nenajdou v baráku vypálený alkohol, nemůžou vůbec nic a palíren můžete mít v baráku deset.Vymražování je fajn, zkoušeli to diafragmou, ale jak vidno, pálení a destilace se ujaly  naprosto suveréně,Jako u moštu, prohnali jsme ho přes polopropustnou membránu, a odstranili vodu ale chutově to stálo za prd.U šnapsu se jedná o dost tradiční produkt a těch pár polínek dycinky najdem.....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pálenica
« Odpověď #27 kdy: Březen 11, 2017, 05:32:04 odpoledne »
Tak to je opravdu velká novina....

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Pálenica
« Odpověď #28 kdy: Březen 11, 2017, 08:50:37 odpoledne »
Na stránke Kovoděl je napísané upozornenie:

Pálení destilátu bez zákonného povolení není v  ČR legální. Na prodej / přemístění destilačního zařízení se vztahuje ohlašovací povinnost. Více o legislativě naleznete v zákonu o lihu č. 61/1997sb..

A pre kutilov čo by si radi upravili kotol na iné účely ako varenie lekváru, zemiakov alebo repy odkaz:

Kotel je zakázáno jakkoli upravovat k jiným účelům.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.