Autor Téma: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out  (Přečteno 167 krát)

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9501
 • I' ll be back!
Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« kdy: Červenec 02, 2019, 12:59:07 dopoledne »
Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out. Může se nějaký bravurní němčinář podívat, jestli to je pravda, zjistit a přeložit podrobnosti?

Třeba náš kolega Kmet..

Děkuji předem :D

https://tadesco.cz/v-rakousku-vyzyvaji-obcany-aby-se-pripravili-na-mozny-dlouhodoby-blackout/
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 390
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« Odpověď #1 kdy: Červenec 02, 2019, 10:23:53 dopoledne »
Ne, nevyzývá je na přípravu na dlouhodobý blackout. Je to normální osvětová kampaň (Dolnorakouského sdružení civilní obrany - což je jejch neziskovka, která pořádá kurzy, přednášky a osvětu o CO), podobně jako se dělají kdekoli jinde, včetně České republiky: http://krizport.firebrno.cz/file/2187_1_1/

Já opravdu žasnu, z jakých zdrojů někteří čerpáte.
V ČR probíhají pravidelná cvičení a simulace blackoutů, info třebas tady:

https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/blackout-2018-i-vypadek-2018-ceps-overuje-svou-pripravenost-reseni-mimoradnych-situaci/

Vedle toho si je řada lidí vědoma toho, že krize může i přes přijatá opatření přijít. Proto existují informační zdroje jako například KrizPort - kde třebas právě o blackoutu a přípravy na něj je tuna informací (včetně potřeby tvorby zásob):

http://krizport.firebrno.cz/navody/rady-pro-obcany-blackout

Člověk, který je zodpovědný, má mindset preppera, má přiměřené zásoby a vybavení a je připravený na krize - takový člověk si nelže do kapsy. Nehltá žvásty z tzv. alternativních zdrojů informací, ale hledá informace napříč celým spektrem a každou informaci kriticky vyhodnotí. Je dobré mít přehled i o žvástech z pofiderních zdrojů, ale rozhodně není dobré "je nekriticky hltat". Kecy jak nezodpovědná slovenská vláda, kde jediní schopní jsou Kotlebovci jsou naprosto k uzoufání. Je to rok, co Slováci u sebe vyzkoušeli plnohodnotný "start ze tmy" a samozřejmě mají obdobné informační a osvětové materiály jako máme v ČR.


Nastavte si pro začátek na mobil odběry na věci jako je Systém integrované výstražné služby (SIVS), který vás může varovat na celkem 30 nebezpečných jevů:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html

Aktualizuje se to co 2 minuty, nabo jak si nastavíte. Zpráva, že se někde něco podělalo se k Vám určitě dostaně dřív, než to "sorosovi agenti vypnou"...

Offline k.vancura

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1086
Re: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« Odpověď #2 kdy: Červenec 02, 2019, 10:58:48 dopoledne »
Posílám překlad toho "letáku" stránky z nějakých Gemeindekurier – ( lokální noviny nějaké obce / města)

Zajímavosti

Zásoby nejsou žádný luxus

Co má veverka a člověk to většinou nemá? Zásoby!!

Celé dny, možná celé týdny nejde proud po plošném Blackoutu; celé dny uvězněni za metry vysokými závějemi sněhu bez možnosti nákupů … může to přijít rychle a pak jsme závislí na našich domácích zásobách. Pokud tedy nějaké zásoby máme. To nejdůležitější pro vůbec jakés takés bezproblémové přežití krizí a katastrof je mít vůbec něco. V odborném žargonu se tomu hezky říká „předzásobení“.

Co by to tedy pro takovéto případy mělo být? Samozřejmě potraviny. Tady je ale především důležité:

-   Dobré trvanlivé potraviny s vysokým obsahem uhlohydrátů, jako je třeba med, cukr, rýže a těstoviny, ovesné vločky, suchary a balený chleba
-   Trvanlivé mléko, tavený sýr, rybičky a maso v plechovkách, trvanlivé salámy a sušené luštěniny. Obsahují hodně bílkoviny a zároveň jejich trvanlivost se počítá v měsících.
-   Jedlý tuk, jedlý olej, margarín nebo máslo
-   Podle chuti můžete obohatit vaše zásoby potraviny zavařovanou zeleninou, hotovými pokrmy, kořením, výrobky z brambor, ořechy a instantní kávou.
-   Plnohodnotné produkty na bázi obilných zrn. Právě obilí je výborně uzpůsobeno pro dlouhodobé skladování a při správném skladování představuje živou konzervu.
-   Nápoje, vhodné je také pitná voda ve vhodných kanystrech.

Při tom myslete tané na:

-   Myslete také na individuální stravovací zvyklosti. (pití a jídlo)
-   Pacienti s dietou potřebují odpovídající zásobu jejich speciálních pokrmů, stejně tak i kojenci a malé děti
-   Krmení pro psa, kočku, morče a podobně
-   Hygienické potřeba od B (vložky) po Z (zubní pastu) – (prostě od A do Z – v češtině ten překlad prostě tak hezky nevyzní)
-   Léky, pokud jsou potřeba
-   A abyste bez proudu také něco viděli a také mohli vařit:
-   Náhradní osvětlení
-   Lihový vařič

To je pouze krátký přehled. Které potraviny jsou obzvláště vhodné, nebo jek ze 3 květináčů uděláte vařič, to se dozvíte na stránkách civilní obrany Dolního Rakouska www.noezsv.atOffline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 390
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« Odpověď #3 kdy: Červenec 02, 2019, 12:22:23 odpoledne »
Mohl jsi rovnou ty "další informace" nalinkovat: http://www.noezsv.at/noe/media/0_Dokumente/Safety_Ratgeber_blackout.pdf

Je to samozřejmě v němčině a odráží to rakouská specifika, ale není to nic, co nemáme v češtině a už vůbec to není důkaz toho, že "Rakušáci se připravují na dlouhodobý blackout, zatím co naši (a slovenští) politici zaprodaní sorosovi nás nechají pochcípat"...

Je opravdu dobré se trochu zamyslet, než začnete sdílet věci od choromyslných jedinců.

Pro preppera je to naprosto neužitečný balast - ale jestli samozřejmě potřebujete "blahodárnou šungitovou čepici" za 2154.- Kč - tak prosím - je to vaše volba 

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2387
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« Odpověď #4 kdy: Červenec 02, 2019, 12:57:19 odpoledne »
Omezím se jen na pár postřehů:
1) základní seznam zásob je k mání v mnoha brožurkách, IZS, třeba i zde na fóru.....jako minimální množství bych uvažoval 3 dny pokud je v plánu přesun na zajištěnou a zásobenou náhradní lokalitu. Pokud ne pak alespoň na 2-3 týdny a to včetně vody (5l/osoba/den) pokud není zajištěn náhradní zdroj vody nebo její kvalitní čištění. Ale i pak bych viděl zásobu vody alespoň na týden jako výhodu.
2) určitě se vybavit na stejnou dobu léky a to obzvláště, pokud na nich závisí bezprostředně život nebo kvalita zdraví (inzulin, kardio, léky na deprese co bere hafl lidí....).
3) mít naskenované doklady a ideálně i zdravotní dokumentaci každého člena rodiny. Při evakuaci nebo rozsáhlém výpadku se k databázím doktor nemusí dostat, ale notebook k dispozici bude i v polní nemocnici a vaše zašifrovaná fleška pro něj i pro vás bude pokladem.
4) čím jsem starší, tím více preferuji duševní přípravu....hromadění zásob má fyzické, finanční limity a rizika. To co si odnášíte v hlavě nikdo nevidí a pokud nejste mrtví či v bezvědomí, můžete použít. Chce to trénovat situace....stačí obyčejné uvíznutí ve výtahu, menší autonehoda, větší fyzická zátěž pod stresem bez dostatku spánku....a hned je vidět, jak na tom kdo mentálně je. Zde posilovna ani zásoby nerozhodují, ba ani pronikavý intelekt, na který někteří spoléhají, se jako obvykle nemusí dostavit. Pokud upadnete do letergie nebo horečnatého bezcílného pobíhání, je třeba se nad tím v klidu zamyslet a zkusit si natrénovat pohled z nadhledu, kdy se člověk snaží dívat reálně na svět, ale potlačovat ochromující emoce. Tohle mi doporučovala jedna šikovná záchranářka....zabít králíka nedokáže, ale když chodí mezi raněnými z převráceného autobusu a slyší nářek, vidí krev a bezvládná těla, mozek ji naprosto klidně funguje a ona dovede třídit lidi podle toho, komu lze pomoc, komu ne, kdo to potřebuje rychle, kdo počká, kdo jen hysterčí se zlomenou rukou a kdo se ji dusí beze slova....Ale má to prý do velké míry natrénované, protože na zdravotní škole se prý při praxi ještě bála dávat injekce, aby to lidi nebolelo...A jinak to není žádná bezcitná mužatka, ale velice milá holka s rodinou.

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 390
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« Odpověď #5 kdy: Červenec 03, 2019, 01:33:27 dopoledne »
Hlavně nezapomenout na obranu proti psychoelektronickému ovládání lidí!

Šungitová čepice je dostupná v těchto barevných variantách a jenom za 2154,-Kč včetně poštovného!

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9501
 • I' ll be back!
Re: Rakousko vyzývá své občany, aby s připravili na dlouhodobý Black-out
« Odpověď #6 kdy: Červenec 03, 2019, 06:35:36 dopoledne »
Ty čepice se prodávají na webu Tadesco?

Zatím používám jen Šuňgitovou drť v karafě na vodu. Ta funguje, stála mi voda v karafě se Šuňgitem asi tak dva týdny na stole v kanceláři, v létě, a nezkazila se.

Votroubek asi tak před dvěma či třemi lety chystal výpravu do Karélie, pro šuňgitovou drť..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)