Autor Téma: Přechodné období - přežití před kolapsem  (Přečteno 1136 krát)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #50 kdy: Únor 08, 2016, 12:38:24 odpoledne »
Ad. lednička - pasu po staré "výparníkové", ta chladí i svíčkou  ;D
Ad. pračka - stará vířivá se dá utočit klikou, je to dřina, ale ne zase taková
Ad. rozdělání ohně - jako troud jde nouzově použít květ orobince, taky myší hnízdo není špatný materiál, koudel hoří jako benzin (ale v lese se špatně shání), křesat jsem nezkoušel, třením dřev jsem to svého času zvládal pod 20 sekund (ale to jsem na to měl opravdu bezvadně vyschlý lipový forychtuňky). Víte třeba jak opatřit v řádně promoklém lese suché větvičky na podpal? Suché spodní větve smrků, to tenké chrastí na koncích větví - zbavte ho kůry, jde to poměrně snadno a zbudou suché tenké klacíčky...

Jenže v přechodném období připadá v úvahu lednička, pračka, ale ne nouzové rozdělání ohně nebo lov bez prostředků v divočině...(pytláctví je něco jiného).

Pokud bude můj hotovostně-domácí "finanční" hotovostní polštář stačit na překonání prvního rázu hyperinflace tak zbytek peněz za hypotéku po roce dovezu na trakaři, prostě si je posbírám na chodníku. Pokud přijde deflace, nezbývá než doufat že kromě nul u peněz na účtu (měnová reforma 50. léta) škrtnou i nuly na dlužné částce, pokud ne, bude se synem mého otce dost zle...

Osobně nepředpokládám horší rozvrat společnosti, než návrat zpět do 18-19. století, v počátku, než doslouží, bude možno ještě využívat technologie 21. století, ropa i elektrika budou (možná ne stále a ne pro každého a ne dost, ale budou), prostě předpokládám dobu nedostatku, proto se snažím o pěstovat/chovat něco na přilepšenou (a držím si kvůli tomu i genové rezervy ;) ). Masivní rabování, hromadné umírání, pád meteoritu, virus, válku...stejně nejspíš nepřežiju...a kdyby přece (to by musela být ohromná náhoda a štěstí a přiznám se, že o to nijak zvlášť nestojím), mám s čím začít od začátku (rozhodně to není všechno a nejspíš nikdy nebude, ale je to lepší, než "mít" jen nájemní byt a vše ostatní v bance). 

Osobně nepovažuju jakékoli zaměstnání za jistotu. Být kadeřník nebo hlídač je sice fajn, ale pokud vám za práci nikdo nezaplatí, protože nebude mít čím...budete ve stejné ři.i jako ten od pásu, co přišel o práci, je to takový kolotoč. Auto taky nepojedu opravovat do Číny, ale musím mít čím zaplatit mechanikovi, zadarmo to dělat nebude (pokud vůbec budu mít na benzin a náhradní díly)...

Pak to bude jen o ochotě makat. A práci vám usnadní a výrazně zefektivní cokoli co znáte a umíte (o zázemí nemluvě).
Nedocenitelná bude schopnost improvizace.
A silná vůle nezabalit to.

Pokud by někdo přemýšlel nad námezdní pracovní silou (čeledín, pohůnek, jak chcete) koukněte se mu nejdřív na ruce. Ruce člověka zvyklého na těžkou práci poznáte podle mozolů (a ty nevzniknou za odpoledne, puchýře ano).  
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

 • Host
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #51 kdy: Únor 08, 2016, 12:53:05 odpoledne »
Pokud nebude lednička, tak háklivé potraviny půjdou do studny, jako to dělali naši předkové  :)

Offline Jozeff

 • ***
 • Příspěvků: 145
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #52 kdy: Únor 08, 2016, 01:01:19 odpoledne »
Tu v sudetoch mali nemci také výklenky z kameňa, v okolí potoka, v tieni na chladenie mlieka. Stále ich je  tu plno. Niektoré sú stále udržované.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4814
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #53 kdy: Únor 08, 2016, 01:04:14 odpoledne »
Ha ha ha. Neber to tak povrchne.

Povol uzdu fantázii. Si predstavuj, že už mesiac nejde elektrina, nefungujú obchody, štátny aparát sa ešte snaží zabavovaním obchodných skladov, súkromných chovov a sýpiek súkromne hospodáriacich rolníkov prídelmi zabezpečiť a potlačiť paniku. Ludia už hladujú, lebo zjedli všetko čo mali, na záhradkách sa tujky nedajú jesť a väčšina úrodných polí je zastavaná logistickými centrami, plná autodielov a inými "dôležitými" haraburdami .

Len pár preprov má stále problém, že im nejde chladnička a hrobár hladá dakoho, komu by mohol robiť SBS. :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1851
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #54 kdy: Únor 08, 2016, 01:57:02 odpoledne »
Tu v sudetoch mali nemci také výklenky z kameňa, v okolí potoka, v tieni na chladenie mlieka.
Na chlazení mléka jsem zdědil po předchozím majiteli ve sklepě studánku. Někde tam je pramínek, a má přepad do obecní kanalizace.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #55 kdy: Únor 08, 2016, 02:58:29 odpoledne »
Dagu, pokud to povrchní bylo na mě, tak je "hladovět" a hladovět. To první znamená, že potraviny jsou (sice na lístky, kvalita nevalná a břuch to sotva naplní, ale přežít se na tom dá) ale jsem zvyklej na lepší, takže pár kilo shodím  ;D
Pokud už měsíc VŮBEC (ale ani trošku, ani chvilku ani NIKDE) nejde elektřina a stát už bere skutečně kdekoli se dá a úplně všechno, nejedná se o přechodné období, to už je konec (sice ranné stadium, přesto konec)...a pak přijde Hlad (s velkým H).

Troufnu si tvrdit, že jsem schopen žít bez elektřiny i když to nebude tak komfortní jako dnes, POKUD NEBUDE HROZIT NEBEZPEČÍ OD JINÝCH LIDÍ. (A uvědomuju si, že to je ta největší hrozba: ohrožení zvenčí - rabování, přepady, loupeže...a právě to (rabování, loupeže) mají někteří jako hlavní bod své strategie přežití už dnes a jakmile nad sebou neucítí bič...prostě rabování nastane jako jeden z průvodních jevů KONCE civilizace, nemluvím teď o lokální, byť sebehorší katastrofě(!) kdy vím, že pomoc přijde brzy, to je úplně jiný scénář. Nicméně v "přechodném období" bude stát schopen ještě nějakým způsobem zajišťovat distribuci potravin a bezpečnost i když nejspíš ne všude, ne trvale, ale za to o dost efektivněji. Umím si představit vznik něčeho jako "obecních šatlav" a výrazné posílení pravomocí místní samosprávy. A pokud někde ne, bude tam tolerovat lidem když vezmou spravedlnost do svých rukou - pokud to nebudou moc přehánět).
 
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Anakin

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2456
  • Blog Prepper.cz
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #56 kdy: Únor 08, 2016, 06:12:19 odpoledne »
Další možnost je chráněné povolání. to je termín označující profesi kterou vám nemůže už z její podstaty vzít nějaký Číňan na druhém konci světa. Třeba kadeřník. Nikdo si nepůjde nechat ostříhat vlasy do Číny protože je to tam levnější.Dále pak by mělo to povolání být co nejnepostradatelnější a taky co nejjednodušší. Doktor je třeba sice nepostradatelný a hladem neumře ale kvalitní medicínské specialisty uživí jen prosperující společnost.
Nakonec jsem skončil jako Security. Ze zahraničí se hlídání dovážet nedá, krást se bude vždycky a dělat se to dá bez přerušení plynule i po VP pořád stejně.

Tak jestli jsi úspěšný majitel bezpečnostní agentury, tak jsi v pohodě.  ;D Můžeš se lépe připravit než tví zaměstnanci, kteří jdou domů s 12 tisíci měsíčně, půlku dají na bydlení a zbytek jim zůstane aby vyžili.

Offline Cynik

 • ***
 • Příspěvků: 1468
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #57 kdy: Únor 08, 2016, 06:32:16 odpoledne »
Já mám křesadlo pro případ, že by došly ty sirky... aby bylo čím rozdělat oheň v kamnech  :)
To rozdělávání ohňů venku beru jako zábavu, příp. do budoucna jako součást některých méně pravděpodobných scénářů.

Ja mam zase kresadlo aby nedosly sirky, ktere samozrejme jsou pribalene take. Ne vzdy proste kresat jde, ale kdyz jedu nekam ven, tak pouzivam prednostne to. A je jedno, ze je to ted hlavne pro zabavu.
Praktikující cynik

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #58 kdy: Únor 09, 2016, 08:36:01 odpoledne »
PooMe, jenom takový detail, zmiňujete "...Ad. pračka - stará vířivá se dá utočit klikou, je to dřina, ale ne zase taková..."

Jako malá jsem zažila vířivku se šroubem, pak jsem měla klasickou s talířem na straně. Je spousta videí na YT nebo i tady na foru ( dodám, stačí říct! ale třeba je znáte ?), kde se pere v automatce, kdy je buben poháněný řemenem připojeným na bicykl, což usnadňuje práci/šlapání plus zárověň zůstanou volné ruce, například na čtení nebo žvýkání kůží ;D ;D což by se při točení klikou nedalo.
Za druhé efektivita praní - neboli vířivky udělají z prádla hrcel, který se prostě mele a točí, kdežto buben tu hroudu prádla převaluje s tím, že horní vrstva padá dolu a to je efektivní vymlácení špíny, jako to známe ze starých filmů - jak ženy tloukly prkýnkem do prádla na kamenech..
Dá se namítnout, že dnešní prací prášky udělají všechno samy a o proces samotného praní vlastně nejde, ale peru v automatce i v klasickém mýdlovém roztoku a je to OK. Ve vířivkách se muselo přes noc namáčet, vyvařovat. ( i když, taky to bylo typem tkaniny :(, hmm..
Takže si dumám - dnešní automatky mají ku...kazítka, odpadních je jich spousta. Nechat si je doma pro případ nouze. (nakonec, myslím že chlast zmínil, že buben používá jako filtr do septiku? - by mě zajímalo, co všechno by se z nich dalo recyklovat...) A když by bylo třeba začít prát bez elektřiny, jsem rozhodně pro bubnovku na šlapací pohon.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #59 kdy: Únor 09, 2016, 09:56:40 odpoledne »
Máji,
pohon klikou nevylučuje pohon bicyklem, žentourem...prostě živočišnou silou ;D (protože na kole-bicyklu ta součástka mezi šlapkou a řetězovým kolem se slangově nazývá klika - ale to je triviální).

Ohledně praní - nejsem začátečník, od 19 do 27 let jsem se staral sám o sebe se vším všudy, včetně praní a věřte, zkusil jsem ledaco a "manuální" automatka vychází v nouzových podmínkách ve všem hůř, než vířivka...živí mě motory a hydraulické systémy, takže sem tam bych z montérek vyždímal i pár deci oleje ;D

Namáčet a vyvařovat se musí kde co - třeba látkové pleny pro děti, když nic jiného, tak kvůli dezinfekci. Moje montérky bez namoření přes noc zvládá automatka o hodně lépe, protože UMÍ OHŘÁT VODU na 90! Pokud bych je měl prát jen studenou vodou...

To video o automatce na šlapací pohon jsem nějak nepochopil. Ta slečna (či snad mladá paní) šlape stále stejným směrem a tak se otáčí i buben. Když pozoruju automatku, buben se otočí (asi) 3x jedním směrem a pak 3x na druhou stranu. A to má nějaký důvod (přiznám se, že netuším jaký, ale kdyby to bylo zbytečné, necpali by tam takovou funkci). Na 90 pere i sůl, soda...(některý - ne každý - prášek trochu líp, ale na 90C rozdíl skoro nepoznáte, no dobře, nevoní to tak), jenže jakákoli šlapací pračka vodu NEOHŘEJE a do bubnu automatky se vejde jen pár litrů! A vůbec, zkoušel to někdo v praxi? Myslím na šlapací pohon automatické pračky? S jakými výsledky? (Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to jako nesmysl).

Nejlepší výsledky jsem měl při namočení montérek na noc do vody s pracím práškem a občas v té vodě vymáchanými. A pak s nima do vířivky s tím šroubem. Chtělo to napustit co nejteplejší vodu a to poměrně dost (té se tam dá dát kolik chci, nejen pár litrů co se vejde do bubnu) a celou dobu se tomu věnovat - stát nad tím s takovým tím dřevěným "pádlem" (dodávalo se prý s pračkou) a neustále rozhánět prádlo, aby se nenamotalo do šroubu. Druhé nejlepší výsledky byly s "klasickou" výřivkou (aniž bych kdy musel prádlem o cokoli tlouct. přiznám se, že jsem se s tím nikdy nikde nesetkal- nebylo to spíš po praní na valše?) Věřte nevěřte...Navíc doba praní: jak dlouho musíte šlapat, aby prádlo vyprala automatka? Vířivka má jednu várku za cca. 15 minut (i když pravděpodobně vyšší otáčky=větší síla, dřina ale mnohem kratší dobu!)

Udržet v chodu starou vířivku je snadné, pokud neprorzí vana - ta nádoba na vodu a i tak jde zaletovat. Veškeré možné netěsnosti můžou nastat kolem tešnění hřídele pohonu té vrtulky/šroubu - gufero (to těsnění) dnes stojí kolem 20 KČ. U automatky stačí aby zteřela guma, která těsní dvířka a obklopuje buben...té gumy je tam mnohokrát víc, než u vířivky.

Za mě prostě vířivka - ať už na jakýkoli pohon. Přesto používám automatku, nacpu tam prádlo a dál neřeším - zatím je to pohodlnější:-)
 
Buben z automatky plněné shora (musí mít dvířka) je bezva na skladování potravin na chalupě - nedostanou se k tomu myši.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1851
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #60 kdy: Únor 09, 2016, 10:33:59 odpoledne »
A co třeba takhle :
https://www.youtube.com/watch?v=DqyG57HPgA4

Pokud je to na někoho složitý, tak já osobně (teda v době, když jsem makal ve fabrice) jsem pral ponožky a slipy tak, že jsem je hodil ve sprše na zem, a než jsem se vyhoupal, tak jsem je důkladně pošlapal. Mejdlová pěna, která stejkala taky udělala svoje. Ponožky a slipy jsem pověsil na ramínko, a druhej den na šichtu byly suchý  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #61 kdy: Únor 09, 2016, 10:46:36 odpoledne »
Milo, jednoduše geniální, smekám.  ;D A já se s tím celou vojnu drhnul v dlaních (taky jsem jako jeden z mála na rotě neměl plíseň) kdyby mě tohle jen napadlo... "hold"
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #62 kdy: Únor 10, 2016, 07:33:47 dopoledne »


PooMe, teď jsem mlsně obcházela naší pračku, že bych jí odplášťovala a pořádně se podívala, jak to v ní vypadá, ale nebudu jí provokovat. Až dodýchá, rozeberu jí do šroubku.
Při úplné katastrofě, kdy by nebyla možnost mít teplou vodu, bych nejspíš prádlo šlapala v holínkách ve škopku u potoka ;D, ale teď mám na mysli situaci, kdy teplá, horká voda je k dispozici (kachlová kamna atd.) a nejde elektřina.
To otáčení bubnu na obě strany snad má význam jenom v tom, že se prádlo víc přemístí, přeskládá? taky nevím...
K dřevěnému pádlu už mě nikdo nedostane, nene  :"no": !  Delší doba praní v bubnu by mi ani tak nevadila, protože když se zničím u rychlejší vířivky, bude to na úkor jiné práce...  Těsnění u dvířek - to je fakt, byla by lepší pračka s horním plněním.
Tady je hodně videí o pohonu živočišnou silou - http://clanky.gug.cz/2009/02/slapaci-pracka.html

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2663
 • a
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #63 kdy: Únor 10, 2016, 10:00:26 dopoledne »
.,..Když pozoruju automatku, buben se otočí (asi) 3x jedním směrem a pak 3x na druhou stranu. A to má nějaký důvod (přiznám se, že netuším jaký, ale kdyby to bylo zbytečné, necpali by tam takovou funkci)....

Lepsi rozlozeni pradla v bubnu = mensi vibrace a mozne vyssi otacky. Taky uz moderni pracky necestuji po koupelne jako stara Tatramatka.
Ty chytrejsi si po takovem prerovnani pri rozbehu jeste kontroluji jestli se pradlo slusne rozlozilo a kdyz ne, zpomali a zopakuji si pokus o lepsi rozhozeni pradla - klidne nekolikrat.

Majo, v pracce to vypada pokazde stejne - buben oblozeny betonovymi bloky, remenice k motoru (nebo pokud mas extra novou a drahou, tak je motor uz soucasti bubnu) a motor.

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #64 kdy: Únor 10, 2016, 10:39:25 dopoledne »
vvitty - díky @-->
Tatramatka - ano, pravidelně za mnou chodila na kus řeči do kuchyně ;D

A co by z toho plynulo, kdyby byl motor už součástí bubnu ? Bylo by to horší na předělání  :-[?
Mám Brandt a rozložení prádla si pečlivě organizuje sama, děvenka naše starostlivá.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2663
 • a
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #65 kdy: Únor 10, 2016, 10:51:35 dopoledne »
Ze tam nebude remenice pres kterou se da "jednoduse" pripojit jiny zdroj otacive sily nez motor.
Ale tyka se to zatim opravdu jen drahych pracek, ty motory stoji vic...

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #66 kdy: Únor 10, 2016, 11:02:28 dopoledne »

Takže i kdybych zbohatla, tak automatku jedině s řemenicí, díky  :pa:

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #67 kdy: Únor 11, 2016, 11:03:37 dopoledne »
Vvitty - rozložení prádla v bubnu (a tím pádem vyvážení) by dávalo smysl před ždímáním, ale při praní to tak dělá od začátku ( n x tam a n x zpět) celou dobu co to pere takže to podle mě bude mít i nějaký vliv na praní, navíc otáčky při praní jsou nízké a prádlo se v tom stále přerovnává...(ne že by byl problém zavařit "cvrka" v kole a šlapat naopak :-) 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4814
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #68 kdy: Únor 11, 2016, 11:44:11 dopoledne »
Ale no táák. Prehoďte výhybku. A začnite rozmýšlať úplne inak. Nie že do stredoveku s automatickou práčkou.... :o

Nie je elektrika. /neviem si predstaviť situáciu, kedy by to bolo natrvalo/
Tým pádom ste s rodinou bez zamestnania. Ženu treba rýchlo zamestnať, inak bude vymýšlať blbosti, prepadať hystérii a sebevražedným sklonom. Zrazu bude mať 14 hodín denne /2hodiny príprava do práce, pol hodina cesta do práce, 8,5hodiny v práci, pol hodina cesta z práce, plus dve hodiny behanie po obchodoch/ nevyužitých.
Nech len pekne perie ručne. Za to chlap bude mať čo robiť, aby na zimu nachystal ručne drevo. Ono aj s technikou je to dosť fuška. Zvyšok času-a budeme ho mať konečne dosť, nám zaberie získať dáku potravu.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

 • ***
 • Příspěvků: 1468
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #69 kdy: Únor 11, 2016, 12:02:48 odpoledne »
Abys tu nebyl za nektery vyse uvedeny vety ukrizovan!
Praktikující cynik

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #70 kdy: Únor 13, 2016, 03:16:38 dopoledne »
Dagu, do středověku s automatickou pračkou P:-/

Nejde elektřina. Automatka s horním plněním má nerezovou vanu, nerezový buben. Když je možnost buben rozpohybovat řemenem + kolo, fain. Velký obvod, menší práce. K tomu si může sednout i rachitický frikulín, a já si můžu stoupnout k dělání dřeva.
Dřevo - s benzínovou pilou dělám běžně a to je hlavní důvod, proč si hlídám zásoby benzínu, (o přemisťování v případku nouze neuvažuju, elektrocentrálu nemám, cirkuli jsem dala pryč, protože je na mě moc zubatá, frikulíny k motorovce pustit nemůžu, takže by šlapali buben. Hotovo. Dojde benzín, tak nastoupí kvalitní pily (mám), sekera ( mám obyčejnou, musím dokoupit).

Nejde elektřina. Schopní a přemýšliví si poradí, kdo přijde z města s vypleštěnýma očima ? Frikulíni. Kolik asi sebou budou mít náhradního prádla ? Žádné. Denní praní kvůli zapařeným zadkům, plísním na nohách, ekzémům, psychika a spol. Hygiena! Voda z potoka, kontaminovaná. Takže upravit, minimálně převařením. A jsem zase u dřeva.

Rozhodování je otázkou priorit ! :bee:

Hygiena - praní - horká voda. Do bubnu stačí vody málo, do vířivky musí být vody hodně. Zásoby jádrového mýdla, sody, soli, octu. Louh atd. - http://preppers.cz/forum/index.php/topic,872.msg94108.html#msg94108

Takže - to není o středověku s automatkou, ale o tom, že praní v bubnu je mnohem výhodnější než ve vířivce. Jak v nároku na  "živočišnou sílu", tak na spotřebu vody. Automatku máme doma všichni, já mám s horním plněním :pa:

PooMe, celkem bych důvod, proč se buben točí střídavě, už neřešila. V případku nouze by nemuselo být vypráno jako ze žurnálu a nakonec montérky se zapranýma skvrnama od olejů mají svojí poezii ;D


Bratr V.

 • Host
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #71 kdy: Únor 13, 2016, 09:17:09 dopoledne »
Kdo nebo co je "frikulín"?  P:-/


Jinak souhlas s Dagem "hold"

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #72 kdy: Únor 13, 2016, 09:45:12 dopoledne »

Nazdar Bratře V, -  Frikulín (od spojení slov Free, Cool, In).  :pa:

Bratr V.

 • Host
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #73 kdy: Únor 13, 2016, 11:23:03 dopoledne »
Aha, díky Májo

Offline Mája

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #74 kdy: Únor 13, 2016, 11:52:05 dopoledne »
Začínám litovat, že sem byl přidán tenhle  P:-/ smajlík... Nějak se nám tu v příspěvcích množí... a zbytečně, dle mého názoru. Že má někdo jiný názor, podivný nápad apod. přece neznamená, že si kvůli tomu musíme nadávat, ne?

Páni, já smajlíka "ťuk ťuk" vnímám spíš vesele, jako nadsázku že něčemu nerozumím, rozhodně ne jako nadávku!!  ... a pak se mají domluvit národové  :)

Bratr V.

 • Host
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #75 kdy: Únor 13, 2016, 12:09:15 odpoledne »
Já ho teda taky používám když něčemu nerozumím a ne jako nadávku...

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #76 kdy: Únor 13, 2016, 07:33:03 odpoledne »
A ne a ne! Docela jste mi nasadily (Mája a Soňa  :rose:) brouka do hlavy a donutily jste mě si přiznat, že o pracím procesu v automatce moc nevím, a když netuším jak/proč to tak funguje...? a nesmí chybět:  P:-/     
Teď jsem pozoroval pračku - pomalu jedním směrem s přestávkami se točí když (asi) předepírá a máchá. Ale dělá přestávky. Budu si o tom muset něco naštudovat (protože šlapací pračka - za mě vířivka je rozhodně menší nesmysl, než šlapací cirkulárka).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4814
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #77 kdy: Únor 13, 2016, 09:50:04 odpoledne »
Chlap vymyslel pračku a všetky pachšamechtle, aby mala žena na neho a rodinu viacej času. Keď sa tak obzriem dozadu, a dopredu, a vedla seba, tak to neprinieslo žiadnu úsporu. Ženy majú času stále menej a menej. V budúcnosti z práčky urobím krb.
A na pranie si zoženiem radšej dáku fešnú otrokyňu-dve. Takto mi aspon manželka nepovie: vyper si sám... a bolí ma hlava..... :pa:
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty wolfs mosby

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2259
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #78 kdy: Únor 14, 2016, 10:14:08 odpoledne »
Dagu  :bee:

Dobrý nápad s otrokyňami ! 
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4814
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #79 kdy: Únor 14, 2016, 11:08:54 odpoledne »
Dnešné ploché telky už sa nedajú použiť ani ako králikáreň.  ;)
Ale buben od pračky je fajn matroš. Na rôzne veci....

http://hobby.idnes.cz/gril-ze-stareho-bubnu-od-pracky-dm5-/hobby-dilna.aspx?c=A150702_150855_hobby-dilna_mce
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

 • ***
 • Příspěvků: 1468
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #80 kdy: Únor 14, 2016, 11:33:35 odpoledne »
My mame z dvirek stary pracky salatovou misu. Sranda je, ze to nikdo nepozna.
Praktikující cynik

Offline papuánec

 • ***
 • Příspěvků: 26
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #81 kdy: Únor 15, 2016, 07:26:51 odpoledne »
z bubnu od pračky jsme jeden čas měli grill. Fungoval bezvadně  ;)

Offline papuánec

 • ***
 • Příspěvků: 26
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #82 kdy: Únor 15, 2016, 07:29:11 odpoledne »
tak pěknej jako na fotce od Daga ten gril sice nebyl, ale svou práci odvedl

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4814
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #83 kdy: Únor 15, 2016, 08:37:17 odpoledne »
My mame z dvirek stary pracky salatovou misu. Sranda je, ze to nikdo nepozna.

V tomto prípade nejde o potravinársku nerez. A môže obsahovať rôzne ťažké kovy. Hlavne v kyslom prostredí sa uvolnujúce. Tak by som to nebral ako až tak úžasné riešenie.... ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Přechodné období - přežití před kolapsem
« Odpověď #84 kdy: Únor 15, 2016, 08:47:27 odpoledne »
Dvířka od pračky spíš použili ty skleněný...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.